Okolo Flámska vyhral Kristoff, Peter Sagan skončil po stíhacej jazde štvrtý

Nór Alexander Kristoff vyhral druhú veľkú klasiku v kariére.

Alexander Kristoff vyhral po vlaňajšom Miláno - San Remo svoju druhú veľkú klasiku.(Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Bol ako tank, ktorý nič nezastaví. Nóra Alexander Kristoff by od víťazstva na Okolo Flámska vôbec nič nezastavilo. Dvadsať kilometrov pred cieľom ako jediný zachytil útok Nikiho Terpstru.

„Vedel som, že za ním musím ísť, pretože je silný jazdec. Aj vlani sme boli v podobnom úniku spoločne. Ak by mi ušiel, už by som nemusel vyhrať,“ vravel v cieli 27-ročný Kristoff.

„Chápal som, že na konci so mnou nemôže spolupracovať, no napriek tomu som ho zdolal.“

Silný aj v stúpaniach

V tejto sezóne potvrdzuje, že nie je len šprintérom. Skvele zvládal všetky náročné stúpania. Po 250 kilometroch bol na Paterbergu dokonca silnejší ako Terpstra.

Do cieľa musel svojho rivala ťahať viacmenej sám. Holanďan tušil, že v priamom súboji prehrá. Preto si chcel ušetriť aspoň trochu síl na šprint. Nepomohlo to.

Nór nielenže udržal dostatočne veľký náskok pred dobiehajúcim Petrom Saganom a Gregom van Avermaetom, ale v šprinte s prehľadom Terpstru zdolal. Je to jeho druhé víťazstvo na slávnej klasike. Vlani vyhral Miláno – San Remo.

alexander.jpg

Alexander Kristoff drží v rukách trofej za víťazstvo na Okolo Flámska. FOTO - TASR/AP.

Doteraz mal povesť šprintéra, po triumfe na takejto klasike môže byť veľmi vážnym súperom Petra Sagana aj v boji o zelený dres na Tour de France.

O týždeň pokračuje Kristoff aj na Paríž – Roubaix. „Neočakávam, že by som tam vyhral, ale skúsim to.“

Dve vážne nehody

Peter Sagan rovnako ako na Miláno – San Remo obsadil štvrtú priečku. Do poslednej chvíle však bojoval o čo najlepší výsledok. A nemá si, čo vyčítať.

Jazdil veľmi rozumne, neplytval silami. Veľmi dobre zachytil nástup van Avermaeta na poslednom stúpaní na Paterberg a dokázal sa odpútať z väčšej skupiny favoritov.

Záverečných desať kilometrov.

Po stíhacej jazde už pred cieľom nemal sily na to, aby predbehol Belgičana v boji o tretie miesto. Pri pätnástom štarte na cyklistickom monumente bol siedmykrát v top 5.

"Sagan odviedol veľmi dobrú prácu. Bol štvrtý v jedných z najväčších a najťažších pretekov kariéry. Skončil blízko pódia, čo znamená, že mal dobré nohy," povedal na tímovom webe športový riaditeľ Tinkoff-Saxo Tristan Hoffman.

"Teraz sme obrátili našu pozornosť na stredajší Scheldeprijs a nedeľňajšie Paríž - Roubaix. Tímoví kolegovia odviedli pre Sagana dobrú prácu a väčšinu pretekov ho chránili. V absolútnom finále bol Peter sám, išiel umné preteky."

Budúci týždeň čaká Slováka ďalšia slávna klasika Paríž – Roubaix.

Preteky poznačili aj dve vážne nehody, kedy sprievodné vozidlá spôsobili zranenia cyklistov. Jedno z áut priamo na ceste zrazilo Jessieho Sergenta, druhé po kolízii natlačilo do cyklistu pred sebou stojace auto.

Okolo Flámska (264 km)

Peter Sagan ani v druhej veľkej klasike tohto roka nevybojoval víťazstvo. A rovnako ako na Miláno - San Remo skončil tesne pod stupňami víťazov.

Cieľ - Alexander Kristoff v šprinte s prehľadom zdolal Terpstru, hoci posledné kilometre ťahal do cieľa prakticky sám. Sagan už v závere nestačil a nezabojoval ani o tretie miesto. Skončil štvrtý.

2 km pred cieľom: Nór musí ťahať, náskok dvojice klesá - 15 sekúnd. Sagan už má dvojicu na dohľad, už ich zrejme však nedostihne.

4 km pred cieľom: Vedúca dvojica už začína taktizovať. Terpstra prestal ťahať. Sagan stráca vyše 20 sekúnd.

6 km do cieľa: Aktuálne má najlepšie preteky rozbehnuté Nór Kristoff. Svojho súpera by mal v šprinte zdolať. Terpstra však zrejme nemá sily na to, aby mu ušiel.

8 km do cieľa: Avermaet tiež veľká klasiku nikdy nevyhral. Pred rokom práve tu bol druhý. Sagan bol druhý na Okolo Flámska pred dvomi rokmi. Strácajú 17 sekúnd.

11 km do cieľa: Sagan s Belgičanom van Avermaetom sa snažia dotiahnuť na vedúcu dvojicu. Odstup ale neklesá.

13 km do cieľa: Po poslednom stúpaní pôsobí Kristoff silnejším dojmom ako jeho súper. Greg van Avermaet zrýchli, pokúša sa za ním ísť aj Sagan. Ich strata je 20-sekúnd. Po krátkom klesaní už do cieľa vedie prakticky rovina.

15 km do cieľa: Druhá skupina za dvojicou lídrov je opäť pokope, ale taktizuje a nik nechce udávať tempo. Dvojica lídrov má 27-sekundový náskok. Terpstra a Kristoff si zatiaľ pomáhajú. Holanďan sa však naisto pokúsi Nórovi ujsť, v šprinte proti nemu nemá šancu.

17 km do cieľa: Sagan na Kwaremonte nestíha so súpermi. Tempo zvýšili Geraint Thomas a Zdeněk Štybar.

18 km do cieľa: Zaujímavosťou je, že Terpstra s Kristoffom aj vlani odišli od skupiny favoritov. Bolo to však za iných okolností, keď stíhali malú skupinu vpredu. Z tejto dvojice bol vtedy úspešnejší Nór.

20 km do cieľa: Z hlavnej skupiny sa teraz odtrhla silná dvojica Niki Terpstra a Alexander Kristoff. Terpstra vlani vyhral po podobnom úniku inú slávnu klasiku Paríž - Roubaix, Kristoff dosiahol len v tejto sezóne deväť víťazstiev. Sagan je stále v druhej skupine s ostatnými favoritmi. Odstup je tridsať sekúnd.

31 km do cieľa: Alexeja Lucenka z kazažského zoskupenia Astana pelotón dostihol, ale následne sa s dvojicou jazdcov pokúsil o ďalší únik. Aj táto snaha však čoskoro skončí. V nasledujúcich minútach však budeme zrejme svedkami podobných pokusov.

38 km do cieľa: O ďalší trhák sa pokúsil Alexej Lucenko a zatiaľ sa mu darí. Pred pelotónom si vytvoril takmer tridsaťsekundový náskok. Prenasledovať sa ho pokúšal aktívny Greipel, ale už je naspäť v balíku.

40 km do cieľa: Na Coppenbergu sa pokúšal utrhnúť André Greipel, ktorý dnes ťahá naozaj dobre. Na jeho vrchole ho však pelotón dostihol. Balík ide opäť pokope, favoriti sú vpredu, vrátane Petra Sagana.

51 km do cieľa: Bak a Gaudin už stúpajú na Paterberg. Práve tu sa môže dnes rozhodnúť. Cyklisti naň totiž budú musieť vyšliapať ešte raz - pätnásť kilometrov pred cieľom. "Vtedy už máte dvestopäťdesiat kilometrov v nohách, ste doslova mŕtvi. Je to extrémne ťažké," povedal o náročnosti krátkeho, ale prudkého stúpania Tom Boonen.

A únik dvojice jazdcov sa končí.

56 km do cieľa: Vedúca dvojica už stúpa na Oude Kwaremont a jej náskok na pelotón sa prvýkrát zmenšil na menej ako jednu minútu. Tempo balíka je veľmi vysoké, s veľkou pravdepodobnosťou Baka s Gaudinom čoskoro pohltí.

Ešte pred nájazdom na kopec si museli dať cyklisti pozor na ďalšiu prekvapujúcu prekážku. Dnešné preteky Okolo Flámska sprevádza viacero neočakávaných problémov.

61 km do cieľa: Na čele pelotónu zatiaľ najvýraznejšie pracuje tím Sky. Dobrú pozíciu v balíku si drží Peter Sagan, pohybuje sa v popredí.

65 km do cieľa: Vpredu sa nachádza dvojica Bak a Gaudin, ktorú prenasleduje štvorica ďalších cyklistov. Odstup vedúcej dvojice od pelotónu je dve minúty.

75 km do cieľa: Z hlavnej skupiny odskočilo niekoľko cyklistov. Je medzi nimi aj jeden z tímových kolegov Petra Sagana - Christopher Juul Jensen.

78 km do cieľa: Ďalšieho cyklistu (Sébastien Chavanel z tímu FDJ), ktorý pri ceste čakal na výmenu, zrazilo auto. Jeho tímové auto síce spomalilo, ale zozadu do neho narazilo za ním idúce auto a prvé z nich zasiahlo pretekára.

83 km do cieľa: Na čele hlavnej skupiny sú všetci jazdci tímu Sky. Blíži sa séria rozhodujúcich kopcov. Najnáročnejší kopec - Koppenberg čaká cyklistov 41 kilometrov pred cieľom.

95 km do cieľa: Ďalšie pády, v hlavnom poli je asi stovka jazdcov. Pelotón znížil tempo a čaká na odpadlíkov.

104 km do cieľa: Jessieho Sergenta, ktorý bol v úniku, zrazilo jedno zo sprievodných áut. Zdá sa, že pri páde si zlomil kľúčnu kosť.

110 km do cieľa: Na štarte je iba jeden pretekár, ktorý tieto preteky už vyhral - tridsaťpäťročný Stijn Devolder. Tento rok má na drese jednotku, ktorú mal mať pôvodne jeho tímový kolega Fabian Cancellara.

Devolder mal vlani obrovskú smolu, keď mal viacero veľmi tvrdých pádov. Dnes je lídrom tímu Trek.

112 km do cieľa: Sagan mal defekt. Po výmene kolesa mu pomáhajú tímoví kolegovia dostať sa späť do hlavnej skupiny. Náskok lídrov je tri a pol minúty.

120 km do cieľa: Tom Boonen komentuje hovorí pre Eurosport o jednotlivých favoritoch na týchto pretekoch o ich silných a slabých stránkach.

"Peťo Sagan je cyklista, ktorý je silný a dokáže veľa vecí. Zatiaľ však nedosiahol dobrý výsledok na žiadnej z dlhých klasík. Stále čakáme. Minulý týždeň na pretekoch v Harelbeke mu na konci došli sily, ale som si istý, že to nebolo tým, že by nemal formu," povedal Boonen. Belgičan je trojnásobným víťazom Okolo Flámska. Prvé víťazstvo vybojoval ako 24-ročný.

125 km do cieľa: Bývalý šampión z Tour Cadel Evans je na pretekoch v úplne nečakanej role. Pomáha pri trati.

130 km do cieľa: Pri stúpaniach na Okolo Flámska je viac ako inde dôleźité mať dobrú pozíciu. Cesty sú široké miestami iba pre štyroch jazdcov. Ak jazdec pred vami spomalí alebo spadne, okamžite to vytvára veľké trhliny v skupine. Obísť ho je takmer nemožné, preto pred kopcami býva boj o pozície vpredu.

135 km do cieľa: Cyklistov čaká séria krátkych stúpaní po kamenných cestách. Pelotón trochu zaostáva. Jeho odstup narástol, nič vážne sa však stále neudialo. Všetci favoriti sú v hlavnom poli.

144 km do cieľa: Skupinka lídrov je menšia. Vpredu je už len šesť jazdcov.

150 km do cieľa: Wiggins mal práve pred Oude Kwaremontom pád. Zdá sa, že je v poriadku. Musel si však vymeniť bicykel. A miesto nového modelu, ktorý Pinarello špeciálne predstavilo pred klasikami, dostal starší.

153 km do cieľa: Lídri prvý raz prešli cez Oude Kwaremont. Toto stúpanie má 2200 metrov a cyklisti ho dnes musia prejsť trikrát. Náskok skupinky je päť a polminúty.

175 km do cieľa: Veľmi výnimočne štartujú v súčasnosti bývalí víťazi Tour de France na takýchto klasikách, najmä pre riziko zranení a malú šancu na víťazstvo. Bradley Wiggins je však tento rok na štarte a nie je tu vôbec do počtu.

Brit je vo výbornej forme a jeho cieľom je vyhrať budúcotýždňovú klasiku Paríž - Roubaix. Dnes má najmä pomôcť tímovému kolegovu Geraintovi Thomasovi. Po týchto dvoch pretekoch sa Wiggins sústredí na dráhovú cyklistiku. Na ceste bude súťažiť len výnimočne.

177 km do cieľa: Únik má vyše šesťminútový náskok.

Prečo je práve Okolo Flámska také populárne? Trojnásobný víťaz Johan Museuuw hovorí o tom, čo musia jazdci zvládnuť.

215 km do cieľa: Skupinka si vypracovala už päťminútový náskok a stále ho zvyšuje. Jazdci však zatiaľ idú po rovine.

244 km do cieľa: Unikla šesťčlenná skupina, ktorá má asi 20-sekundový náskok. Neskôr sa do nej dotiahli ďalší dvaja jazdci - Lars Ytting Bak (Lotto Soudal) a Marco Frapporti (Androni).

Preteky odštartovali. V Belgicku je slnečné a príjemné počasie, v porovnaní s so silným nárazovým vetrom, ktorý trápil cyklistov uplynulý týždeň.

Pelotón je pohromade.

"Každé preteky sú iné. Je veľká škoda, že Boonen a Cancellara nemohli štartovať, ale preteky sú i tak veľmi náročné a je tu dvesto pretekárov," vravel Sagan pre cyclingnews. "Thomas ukázal na Harelbeke, že je v skvelej forme a Štybar jazdil výborne a ja tiež. Uvidíme ako to dopadne."

Pred pretekmi

BRATISLAVA. Dvestošesťdesiatštyri kilometrov z Brúg do Oudenaarde čaká na cyklistov v rámci druhého monumentu cyklistickej sezóny - Okolo Flámska.

Tento rok je na trati devätnásť kopčekov. Najnáročnejšie z nich sú v posledných 40 km pred cieľom - Koppenberg a kombinácia Oude Kwaremont s Paterbergom.

Koppenberg je dlhý len 600 metrov a má celkovú výšku len 77 metrov.

Obávaný je pre 22-percentný sklon. „Stačí, že sa niekomu vzprieči koleso, spôsobí to reťazovú reakciu. Všetci za ním musia zosadnúť a tlačiť. Je neuveriteľne strmý a keď je mokro, predné koleso sa vám ľahko podkĺzne,“ vraví dvojnásobný víťaz Peter van Petegem.

tumblr_nm71s1s1ua1ropreyo1_r1_1280_r9212.png

Peter Sagan tu bol pred dvomi rokmi druhý. Tento rok je opäť medzi okruhom favoritov. „Veríme Saganovi. Viem, že má formu, mohli sme vidieť, že mu stúpala. V niektorých situáciách mu chýbalo trochu šťastia k úspechu,“ uviedol športový riaditeľ Tinkoff-Saxo Tristan Hoffman.

Na dvoch belgických klasikách v uplynulých dňoch skončil desiaty (Gent - Wevelgem) a tridsiaty (E3 Harelbeke).

Na štarte chýbajú dvaja najväčší favoriti – Fabian Cancellara a Tom Boonen. Obaja sa zranili pri pádoch.

Odborníci preto očakávajú veľmi otvorené a taktické preteky. Šancu na víťazstvo cítia bez Cancellaru a Boonena viacerí jazdci.

Najlepšiu formu mal v posledných dňoch Nór Kristoff z tímu Kaťuša. Má už deväť triumfov v tejto sezóne. Vlani tu finišoval piaty. Navyše veľmi dobre jazdil v priebehu týždňa na pretekoch Tri dni De Panne.

Kristoff má rýchly finiš a jeho cieľom je udržať sa vo vedúcej skupine, čo možno najdlhšie. Vlani skončil len tesne za štvoricou, ktorá bojovala o víťazstvo. V priamom súboji vtedy Fabian Cancellara prešprintoval súperov.

Veľmi dobre však na túto jar jazdí predovšetkým Čech Zdeněk Štybar.

„Cítim, že som veľmi dobre pripravený a jazdí sa mi oveľa ľahšie. Teraz sa viem lepšie takticky pohybovať v pelotóne a viem, kde potrebujem byť vpredu a kde sa nemusím nikam tlačiť,“ vravel Štybar pre iDnes.cz. Čech má za sebou silný tím, otázne je, či bude tímová stratégia postavená práve na ňom.

Etixx-Quick Step má totiž v tíme ďalších silných cyklistov. No hoci na jar v každej klasike udávali jeho jazdci tempo a miešali karty, jediné cenné víťazstvo vybojoval Štybar (Strade Bianche).

Domáci fanúšikovia favorizujú dvojicu Greg van Avermaet a Sep Vanmarcke.

Najväčším favoritom podľa stávkových kancelárií je Brit Geraint Thomas. Pred týždňom vyhral suverénnym spôsobom klasiku v Harelbeke po tom, čo v závere ušiel súperom. Posledným Britom, ktorý vyhral Okolo Flámska, bol pred vyše štyridsiatimi rokmi - Tom Simpson (1961).

Od 12.30 h vysiela preteky naživo Eurosport. Do cieľa by mal víťaz doraziť približne okolo 16.45 h.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 4. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 6. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 2. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 3. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 4. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 7. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 8. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 9. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 10. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 673
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 517
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 112
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 006
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 446
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 578
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 574
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 467
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 452
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 026

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.

Neprehliadnite tiež

Slovanu kuriózny gól nepomohol, doma prehral s Kazaňou

Bratislavský klub v stretnutí aj vyhrával, napokon prehral o tri góly.

Časy, keď Sagan mohol jazdiť sám, sú preč. Súperi si dajú pozor, tvrdia experti

Slovák patrí k favoritom, ale v Nórsku musí ujsť, predpovedajú cyklistickí odborníci.

Nitra prehrala v Trenčíne, Trnava sa bodovo dotiahla na lídra zo Slovana

Pozrite si súhrn stredajších zápasov Fortuna ligy.