Banská Bystrica zdolala Košice 3:1, vo finálovej sérii znížila na 1:2

Štvrtý zápas série je na programe zajtra opäť v Banskej Bystrici.

Hokejisti Banskej Bystrice vybojovali v treťom dueli svoje premiérové víťazstvo vo finále play-off.(Zdroj: SITA)
Zažite zápasy SR na MS v hokeji už od 30 € >>

Tipsport extraliga - finále play-off, tretí zápas:

Banská Bystrica - Košice 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Góly: 31. Handlovský (Heizer, Kafka), 36. Čížek (Kudrna, Kytnár), 60. Hudec (Biro, Heizer) - 6. Lapšanský (Hrnka).

Rozhodcovia: Baluška, Kubuš - Šefčík, Výleta, vylúčení 2:4, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, zmeny: 16. Heizer za Preisingera, 2841 divákov.

B. Bystrica: Corbeil - V. Čížek, M. Rosandič, Gründling, Guimond, Kousalík, Biro, Jaborník - P. White, Handzuš, M. Hudec - T. Surový, Kytnár, A. Kudrna - P. Kafka, Preisinger, Handlovský - Lamper, Zigo, Matoušek - Heizer

HC Košice: Hylák - Štrbák, A. Jánošík, Šeda, Philipp, Macejko, Cebák, Drgoň - Jenčík, P. Bartoš, Spilar - Sojčík, Hrnka, Lapšanský - M. Batánus, Suja, Bicek - Matúš Chovan, I. Rachůnek, Kutálek - Radovan Bondra

/stav série: 1:2/

BANSKÁ BYSTRICA. V treťom zápase finálovej série play off hokejovej extraligy bol na banskobystrickom ľade úspešnejší domáci HC '05. HC Košice zdolal 3:1.

Bystričania síce prehrali prvú tretinu, ale v druhej dvoma gólmi otočili výsledok. A tesný náskok udržali až do konca. Hudec do prázdnej bránky 38 sekúnd pred koncom už len upravil na konečných 3:1.

Vo finálovej sérii vedú HC Košice už len 2:1 na zápasy. Štvrtý duel je na programe v Banskej Bystrici v pondelok o 17. hodine.

Hlasy (zdroj: RTVS):

Miroslav Chudý (tréner Banskej Bystrice): "Dnes sme potrebovali zvíťaziť, lebo by sme boli v zložitej situácii, ak by bolo 0:3. Chalani zabojovali. Zápas sa pre nás nevyvíjal dobre, ukázali sme však kolektívny duch a dotiahli stretnutie pred fantastickými divákmi do víťazného konca. Košice majú silné mužstvo, na každý gól sa tvrdo narobíme. Dnes sme hrali dobre v oslabeniach."

Peter Oremus (tréner Košíc): "Prvá tretina bola z našej strany dobrá, ale mali sme v nej dať viac gólov. V druhej časti hry sme nenadviazali na prvú, málo sme strieľali. S jedným gólom nemôžeme zvíťaziť. V pondelok sa z toho musíme poučiť, podobné chyby ako dnes už nezopakovať."

Lukáš Handlovský, autor jedného gólu B. Bystrice: "V Košiciach sme zbytočne vyrábali chybičky, teraz sa nám podarilo pri nich ubrániť. Chýb musí byť minimum, nie aby nám hráči unikali a sami korčuľovali na bránku. V sérii sme znížili, dúfam, že stav vyrovnáme. Musíme však hrať to, čo nás zdobí. Žiadna oblievačka v pondelok nebude, rýchlo sa zregenerujeme a o naše sily nemám obavy."

Václav Čížek, strelec jedného gólu B. Bystrice: "Ukázali sme tímový výkon, verím, že nám v tejto podobe vydrží. Pri góle som to skúsil medzi nohami brániaceho hráča. Nebola to žiadna veľká rana, brankár mal dokonale zakrytý výhľad. Prežívame sviatočné hry a dúfam, že sviatok si užijeme aj v ďalšom víťazstve. Pre mňa je hrať v prvej lajne Bystričanov ako rozprávka. Ešte nikdy som neskončil v play-off tak vysoko. V Banskej Bystrici som chytil druhý dych, hokej ma tu veľmi baví."

Adam Lapšanský, autor jedného gólu Košíc: "V druhej tretine sme prehrali zápas. Dúfam, že v pondelok opäť strelím gól, len aby bol s víťazným koncom. Škoda, že sme si pokoj neudržali, ani aktívnu hru. Bystričania nás nepúšťali do koncovky, málo sme strieľali na bránku. Musíme sa v tejto štatistike zlepšiť. Slová po zápase boli motivujúce, povzbudzujúce, z prehry sa netrápime. Uvedomujeme si aj sviatky, no sústreďujeme sa predovšetkým na výkon. Zajtra je nový deň a my chceme aspoň jeden zápas v Banskej Bystrici vyhrať."

Košičanom k úspechu nepomohol ani ďalší solídny výkon brankára Hyláka. FOTO - TASR.

Online prenos

60. min - Je rozhodnuté! Hudec skóruje do prázdnej brány a Banská Bystrica víťazí nad Košicami 3:1. Stav finálovej série tak znižuje na 1:2.

58. min - Bystričania držia tesné vedenie, Corbeil chytá nebezpečné strelu Lapšanského. Už len dve minúty delia domácich od prvého víťazstva vo finálovej sérii.

47. min - V tretej časti sa obe mužstvá snažia najmä neurobiť chybu. Hyláka teraz ohrozil White, ale skóre sa nemení. Domáci stále tesne vyhrávajú.

41. min - Tretia tretina sa začala.

II. tretina

40. min - Druhá tretina sa skončila. V závere sa v dobrej šanci nepresadil hosťujúci Jenčík.

36. min - Domáci otáčajú výsledok stretnutia. Václav Čížek vystrelil od modrej čiary a na prekvapenie všetkých skončil puk v sieti. Hylák mal zakrytý výhľad a nič nevidel.

31. min - A je vyrovnané! V polovici stretnutia sa v ľavom kruhu odrazil puk ku Lukášovi Handlovskému, ktorý pohotovou strelou prekonal Hyláka.

27. min - Ďalšia veľká možnosť Košíc. Tentoraz sa na Corbeila rútil sám Rudolf Jenčík, ale ani on rovnako ako v prvej tretine jeho spoluhráč Bartánus neuspel. Corbeil aj napriek chybe pri zatiaľ jedinom góle zápasu svoj tím drží.

21. min - Druhá tretina sa začala.

I. tretina

20. min - Prvá tretina sa skončila.

16. min - Obrovská šanca Košíc. Bartánus sa po návrate z trestnej lavice rútil sám na bránu, ale tiesnený Hudecom už na malom priestore nedokázal pretlačiť puk za Corbeilov chrbát.

10. min - Za domácich mohol odpovedať Michal Handzuš, ale po Hudecovej prihrávke Hyláka neprekonal. Ten zatiaľ v tejto sérii chytá vynikajúco.

6. min - Corbeil sa dopustil chybnej rozohrávky, puk získal Adam Lapšanský a dostáva Košice do vedenia. Banská Bystrica aj tretíkrát inkasuje úvodný gól.

1. min - Zápas sa začal.

V Bystrici pripravili pre hráčov naozaj efektný nástup na ľad. FOTO - SITA.

Pred zápasom

BRATISLAVA. Dve odlišné stretnutia. S rovnakým víťazom. V prvom finále play-off hokejovej Tipsport extraligy dominovali Košice pomerne jasne, v druhom vydreli triumf až po samostatných nájazdoch.

Zaskvel sa najmä brankár Alexandr Hylák. V úvodnom dueli neinkasoval vôbec, v ďalšom nepustil za svoj chrbát ani jeden z troch pokusov súpera v záverečnom rozstrele.

"Klobúk dole pred ním," chválil spoluhráča Jiří Bicek. Bol jediným úspešným exekútorom. "Ja sa na nájazdy nepýtam, príliš ich neviem. Tréner však vybral hráčov, my sme si určili poradie. Som rád, že to takto dopadlo."

Zostrih z druhého finálového zápasu.

Banskobystričania sa oproti prvému zápasu výrazne zlepšili. Opäť ale museli dobiehať náskok súpera. V polovici stretnutia prehrávali 0:3.

"Musíme hrať tak, aby sme nemuseli dobiehať stav 0:3. Ale potom sme aspoň ukázali charakter a tímovosť. Sme mužstvo, ktoré sa nevzdáva. Ukazujeme to celú vyraďovaciu časť," povedal skúsený center Michal Handzuš.

"Nájazdy sú už o šťastí i o individuálnej technike hráčov. Súper v tom bol lepší,“ priznal.

Práve Bicek i Handzuš sú dvoma hráčmi vo finálovej sérii play-off, ktorí v NHL získali slávny Stanleyho pohár. Tridsaťosemročný Handzuš ho zodvihol nad hlavu pred dvoma rokmi v drese Chicaga, o trištvrte roka mladší Bicek ešte v sezóne 2002/2003. Vtedy bol hokejistom New Jersey.

Na Slovensku má zatiaľ väčší dôvod na radosť Bicek. Jeho tím odcestuje do Banskej Bystrice pozitívnejšie naladený - po dvoch súbojoch vedie v sérii 2:0.

Ak chcú hráči Banskej Bystrice zdramatizovať finále, musia doma minimálne raz zvíťaziť. "Cieľ sme splnili. Vyhrali sme doma oba duely," prezradil Bicek.

Zostrih z prvého finálového zápasu.

"Nechceli sme ísť do Banskej Bystrice za stavu 1:1. Tam to totiž bude úplne iný hokej. Je tam menšia plocha, takže sa bude hrať viac fyzicky," doplnil.

"Prehrali sme síce po nájazdoch, ale to nás nesmie dať dolu. Naopak, pred pokračovaním série nás musí posilniť fakt, že sme dokázali vyrovnať z 0:3 na 3:3,“ zhodnotil pre RTVS tréner Bystričanov Miroslav Chudý.

Tretí zápas série je v Banskej Bystrici na programe v nedeľu o 17:00.