Finalisti ostávajú doma naďalej nezdolaní, Košice - Banská Bystrica 3:2

V piatom zápase finále hokejovej Tipsport extraligy bojovali oba tímy o dôležité tretie víťazstvo v sérii.

Obaja finalisti predviedli divákom v Steel Arene opäť zaujímavé predstavenie s dramatickou zápletkou.(Zdroj: TASR)
Zažite atmosféru MS v hokeji na vlastnej koži >>

Tipsport extraliga - finále play-off, piaty zápas:

HC Košice 3:2 HC´05 Banská Bystrica

Góly: 13. Bartánus (Cebák), 42. Lapšanský (Hrnka, Rachůnek), 52. Bicek (Bartánus, Suja) - 45. Zigo (Lamper, Matoušek), 58. Kafka (Čížek, Rosandič)

HC Košice: Hylák– Štrbák, Jánošík, Šeda, Philipp, Macejko, Cebák, Drgoň – Jenčík, Bartoš, Spilar – Bartánus, Suja, Bicek – Hrnka, Rachůnek, Lapšanský – Sojčík, Chovan, Kutálek, Hinďoš

HC´05 Banská Bystrica: Košarišťan– Čížek, Rosandič, Gründling, Guimond, Kousalík, Biro, Kadura, Jaborník – White, Handzuš, Hudec – Surový, Kytnár, Kudrna – Kafka, Heizer, Handlovský – Lamper, Zigo, Matoušek

/stav série: 3:2/

Zostrihy z piateho finálového duelu

Priebeh

Pred vypredanou Steel arénou začali aktívnejšie domáce Košice. Už v 2. minúte sa natlačil z pravej strany pred Košarišťana Jánošík, ale puk neprepasíroval za jeho chrbát. "Oceliari" dobrým pohybom zatlačili svojho súpera a v 3. minúte pálili nebezpečne Spilar a Macejko.

Zmenu skóre nepriniesla o minútu neskôr ani Rachůnkova strela po ideálnej prihrávke Lapšanského. Hostia pohrozili v 5. minúte, Hylák si však s Kytnárovou strelou z pravej strany poradil. Po hrubej chybe hosťujúcej defenzívy mal v 8. minúte obrovskú šancu Hrnka, Košarišťan však podržal svoj tím.

Hra sa postupne vyrovnala a v 13. minúte neprekonal košického brankára ani na dvakrát Hudec. Zahrmelo na opačnej strane, z následného protiútoku sa predviedol pekným blafákom Bartánus a bekhendom poslal puk do pravého horného rohu banskobystrickej bránky - 1:0.

Tri minúty pred prvou sirénou zahodil tutovku Bicek, ktorý počas presilovej hry trafil iba presúvajúceho sa Košarišťana.

Michal Handzuš (č. 26) vyhral, ako obvykle, väčšinu vhadzovaní. Foto: TASR

Druhú tretinu začali náporom Košičania, ale ani presilová hra im gól nepriniesla. Po góle volala najmä šikovná strela Bartoša spoza brániaceho beka. V 24. minúte bol blízko ku gólu Lapšanský, ale Košarišťan vytlačil jeho strelecký pokus ľavým betónom.

O minútu neskôr sa natlačil do zakončenia cez dvoch košických hráčov White, Hylák kryl jeho strelu aj s dávkou šťastia a vďaka hákovaniu Bartánusa. "Barani" ponúknutú výhodu o jedného hráča napriek tlaku nevyužili. V ďalšom priebehu obidve družstvá pozorne bránili, snažili sa neurobiť chybu a vyrážať do brejkov.

Na hráčoch bolo badať nervozitu, po ktorej pramenili chyby na oboch stranách, ktoré však ani jeden zo súperiacich hráčov nedokázal potrestať.

V 42. minúte mohol vyrovnať Kafka, ale Hyláka zastúpil dobre postavený Bicek. Vzápätí sa Košičania dostali do úniku dvoch proti jednému, Hrnka milimetrovou prihrávkou vyzval k zakončeniu Lapšanského a ten vymietol ľavý horný roh Košarišťanovej bránky - 2:0.

Banskobystričania odpovedali v 45. minúte gólom Ziga, ktorý sa presadil v spleti tiel pred košickou bránkou - 2:1. Hostia mali k dispozícii presilovku 5 proti 4, ale Handlovského najväčšiu šancu vytlačil presúvajúci sa Hylák pravým betónom.

Na rozdiel dvoch gólov zvýšil v početnej výhode o jedného hráča Bicek, ktorý v 52. minúte vyťažil z krížnej Bartánusovej prihrávky. Po zakončení rovnakého hráča predviedol o štyri minúty neskôr pohotovú lapačku Košarišťan. Hostia korigovali dve minúty pred koncom duelu, keď sa pri hre bez brankára presadil Kafka - 3:2.

Hlavný rozhodca nariadil v 59. minúte trestné strieľanie po tom, ako Philipp úmyselne posunul rukou bránku. Kafka však nevyrovnal. V závere Banská Bystrica odvolala brankára, ale vyrovnania sa už nedočkala.

Skóre zápasu otvoril domáci Marek Bartánus (č. 61). Foto: TASR

Hlasy

Peter Oremus (tréner HC Košice): "Odohrali sme dobrý zápas. Boli sme aktívni, dostatočne agresívni, korčuľovali sme, vytvárali sme si šance. Nie je jednoduché sa presadiť proti Banskej Bystrici, ale víťazstvo bolo zaslúžené. V závere sme opäť dostali gól a musíme sa z toho poučiť. Samozrejme, súper robí všetko preto, aby strelil gól, keď to potrebuje. Treba na ten záver zabudnúť, dôležité je víťazstvo."

Jiří Bicek (autor víťazného gólu): "Boli to nervy, znova sa zopakoval rovnaký stav, 3:1 a odvolanie brankára a dostali sme gól, potom prišlo trestné strieľanie. Musím sa priznať, že som sa na to ani poriadne nepozeral a dúfal som, že sa to už nemôže stať, že zmažú dvojgólové manko. Sme radi, že sme uhrali piaty zápas a šiesty ideme do Banskej Bystrice vyhrať."

Miroslav Chudý (tréner B. Bystrice): "Prvá tretina bola z našej strany zlá, chýbal nám dôraz. Prehrávali sme osobné súboje a dali sme súperovi priestor. V druhej časti sme sa trošku zlepšili, ale tiež to nebolo ono. V tretej tretine sme znížili na 1:2, ale prišlo zbytočné vylúčenie a gól na 3:1. Pokúsili sme sa dostať do zápasu a skoro nám to opäť vyšlo. Ak to vezmem globálne, tak Košice si po šesťdesiatich minútach víťazstvo zaslúžili."

Petr Kafka (strelec druhého gólu B. Bystrice): "Vždy začíname zakríknuto a v závere urobíme tlak. Potom si hovoríme, že prečo takto nehráme celý duel. Hra bez brankára nám ide, škoda, že sme nepridali ešte jeden gól a nešli do predĺženia."

Online

III. tretina

60. min- Obaja finalisti si aj po piatom zápase udržiavajú stopercentnú domácu bilanciu. Košice zvíťazili napokon so skóre 3:2 a rovnakým pomerom vedú aj na zápasy v sérii.

59. min- Za úmyselné posunutie brány bolo nariedené trestné strieľanie pre Banskú Bystricu, Kafka však šancu na predĺženie odmietol. Stav ostáva nezmenený.

58. min- Kafka dáva kontaktným gólom nádej Banskobystričanom- 3:2.

56. min- Bicek v prečíslení strieľal bez prípravy, Košarišťan predviedol výborný zákrok.

55. min- Tvrdá strela domácich Košíc presvišťala tesne Košarišťanovej pravej žŕdky.

53. min- Veľký dôraz a aktivita Banskobystričanov pred bránou súpera, Hylák v priebehu pár sekúnd zneškodnil tri strely hostí po sebe.

52. min- Bleskové využitie ponúknutej presilovky, Bicek navyšuje vedenie Košíc- 3:1.

51. min- Presilovka domácich Košíc.

45. min- Rýchle zníženie hostí. Presadil sa Zigo- 2:1.

44. min- Strela švihom v podaní Biceka.

42. min- Adam Lapšanský pridáva druhý gól Košíc- 2:0.

41. min- Začiatok tretej tretiny.

II. tretina

40. min- Koniec druhej dvadsaťminútovky.

39. min- Kafka bol faulovaný a Banskobysričania majú v závere tretiny výhodu v podobe presilovej hry.

36. min- Matouškova snaha spoza brány veľa starostí Hylákovi nenarobila.

32. min- Suja sa obtočil okolo bystrickej bránky a skúsil pozornosť hosťujúcej obrany.

27. min- banskobystričania "zatvorili" na chvíľu domácich pri presilovke, no z tlaku vyťažili len tvrdú strelu Handlovského.

25. min- Dravý únik hosťujúceho Whitea, ktorý si vypýtal faul. Aj v tiesni dokázal zakončiť a trafil žrď.

23. min- Prienik Sojčíka a následné rýchle zakončenie Lapšanského.

21. min- Začala sa druhá tretina.

I. tretina

20. min- Koniec úvodnej tretiny.

17. min- Domáci Bicek mohol navýšiť vedenie Košíc, ale jeho strelu Košarišťan vyrazil betónom.

13. min- Hneď z protiútoku sa však Košičania ujímajú vedenia, keď sa presadil Bartánus- 1:0.

13. min- Paradoxne, gólovo mohlo zahrmieť na druhej strane. Hudec sa šikovne dostal do šance, ale Hylák si pripísal dôležitý zákrok.

8. min- Na ľade dominuje stále iba jedno mužstvo. Strieľal Hrnka, no stav ostal nezmenený.

4. min- Domáci Rachůnek sa ocitol v tutovke, Košarišťan si drží čisté konto.

3. min- Košice sa do súpera zahryzli hneď od začiatku. Nebezpečne pálil Macejko.

2. min- Prvý vážny závar pred bránou hostí. Jánošík ale puk za Košarišťanov chrbát nedostal.

1. min- Zápas sa začal.