Košice získali ôsmy majstrovský titul, vyrovnali Slovan

Košice skončili už sedemnásty raz v najlepšej trojici. Okrem ôsmich majstrovských titulov majú sedem strieborných medailí a dve bronzové.

Hokejisti Košíc sa radujú zo zisku majstrovského titulu.(Zdroj: SITA)

Tipsport extraliga - finále play-off, šiesty zápas:

HC '05 Banská Bystrica - HC Košice 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Góly: 60. Handzuš (P. White) - 53. Sojčík (Kutálek), 59. Lapšanský

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Jonák - Gajan, Smrek, 2841 divákov.

Banská Bystrica: Košarišťan - Čížek, M. Rosandič, Gründling, Guimond, Kousalík, Biro, Jaborník - P. White, Handzuš, M. Hudec - Heizer, Kytnár, Kudrna - Kafka, T. Surový, Handlovský - Lamper, Zigo, Matoušek - Kadura

Košice: Hylák - Štrbák, A. Jánošík, Šeda, Philipp, Macejko, Cebák, Drgoň - Jenčík, P. Bartoš, Spilar - M. Bartánus, Suja, Bicek - Hrnka, I. Rachůnek, Lapšanský - Sojčík, Matúš Chovan, Kutálek

/stav série: 2:4/

BANSKÁ BYSTRICA. Hokejisti HC Košice obhájili titul majstrov Slovenska. V sobotňajšom šiestom finále Slovnaft play-off Tipsport extraligy vyhrali v Banskej Bystrici 2:1. V celej sérii uspeli 4:2 na zápasy.

Vybojovali si ôsmy majstrovský titul (1995, 1996, 1999, 2009, 2010, 2011, 2014, 2015). A v historickej bilancii sa vyrovnali bratislavskému Slovanu. Banská Bystrica získala prvýkrát v histórii strieborné medaily.

Prvenstvo východniarov znamená aj to, že spoločne s nimi bude hrať v Lige majstrov 2015/2016 Nitra.

Košice hrali finále rekordný pätnástykrát. A o jeho osude sa rozhodlo až v poslednej desaťminútovke. Prvý gól stretnutia strelil v 53. minúte krídelník štvrtého útoku Peter Sojčík.

Hostia boli v obojstranne opatrnom zápase lepším tímom. V 59. minúte pridal druhý presný zásah Adam Lapšanský - skóroval v štvrtom súboji za sebou.

Na hre domácich bola vidieť aj únava z náročných bojov. V poslednej minúte v power-play Michal Handzuš už len znížil.

Košickí útočníci Peter Bartoš a Richard Jenčík si vybojovali piate zlaté medaily v najvyššej domácej súťaži.

Hlasy (zdroj: RTVS)

Peter Oremus, tréner Košíc: "Klobúk dole pred chlapcami. Od prvého dňa makali na tom, aby dosiahli tento cieľ. Nemôžem zabudnúť ani na kolegov pred nami, odviedli kus dobrej práce. Bola to práca celého tímu, ktorý sa v Košiciach venuje hokeju. Je to odmena aj pre divákov. Banská Bystrica bola veľmi dobrý súper, ale zvládli sme to."

Miroslav Chudý, tréner B. Bystrice. "Rozhodol jeden gól. Strašne sme chceli získať titul, prvý pre Banskú Bystricu. Musíme ale športovo uznať kvality Košíc. Vyhrali štyri finálové zápasy, my len dva. Ďakujem ľuďom v Bystrici i v Košiciach, ktorí vytvorili výbornú športovú atmosféru. My sme im chceli urobiť radosť, žiaľ, nepodarilo sa. Chalanom ale nemôžem nič vyčítať. Titul je v správnych rukách."

Peter Bartoš (útočník Košíc): "Sú to nádherné pocity. Celú sezónu makáte, aby ste vyhrali jej posledný zápas. O tom je celý šport. Bolo super, že sme dali druhý gól. Vtedy sme si vraveli, že to zvládneme. Človek musí mať svoje ciele. Sme radi, že my sme ich splnili. Pre nás boli náročné všetky zápasy, Košice majú vždy vysoké ambície. Od prvého do posledného zápasu ročníka to bolo náročné. Sme radi, že máme titul."

Adam Lapšanský (útočník Košíc): "Prežívam neskutočné pocity, nemôžem tomu uveriť. Získal som prvý titul. Som šťastný, že som sa rozstrieľal vo finále a napokon ho aj rozhodol. Všetci sme síce v závere tuhli po tom, čo domáci skorigovali, ale napokon sme náskok udržali až do konca. O oslavách ešte nemám žiadnu predstavu, cesta do Košíc bude skutočne dlhá."

Martin Štrbák (kapitán Košíc): "Lepšie to nemohlo ani dopadnúť. Bola to vyrovnaná séria, stála nás veľa síl. Bystrica má výborné mužstvo najmä v útoku, hrala dobre. Mali sme dnes jasný cieľ, ktorý sme splnili. Nechceli sme urobiť toľko chýb ako v minulých dueloch, v závere sme boli viac trpezliví. Premenili sme dve možnosti na skórovanie. Za stavu 2:0 sme už verili v úspech, aj keď Banská Bystrica ešte znížila. Celú sezónu sa nám vyhýbali zranenia, v play-off prišli a poriadne pomiešali zostavou. Mužstvo sa však zmobilizovalo. Som pyšný na tento tím, po ťažkej sezóne sa môžeme radovať."

Michal Handzuš (útočník Banskej Bystrice): "Je to veľké sklamanie. Človek je blízko, chce vyhrať. Skončili sme druhí, o druhé miesto sa však nehrá. V tomto finále nerozhodovali skúsenosti, boli na oboch stranách. Boli to vyrovnané zápasy, rozhodovali detaily. My sme mohli dať prvý gól, dali ho oni a vyhrali. Dnes to bol opatrnejší hokej, nikto nechcel ako prvý inkasovať, aby musel otvoriť hru."

Hokejisti HC Košice - majstri sezóny 2014/2015. FOTO - TASR.

Online prenos

60. min - Je koniec. Košičania tesné vedenie ubránili a finálovú sériu vyhrávajú 4:2 na zápasy. Získavajú svoj ôsmy majstrovský titul a vyrovnávajú počet prvenstiev doposiaľ najúspešnejšieho tímu - Slovanu Bratislava.

60. min - Banská Bystrica ešte dramatizuje zápas. Strelu Whita Hylák iba vyrazil pred seba a Michal Handzuš puk doráža do siete. Domácim však zostáva na vyrovnanie iba 33 sekúnd.

59. min - Obrovská chyba Čížeka, puk získava Lapšanský a strieľa druhý gól hostí. Stotri sekúnd pred koncom vedú Košice 2:0 a s najväčšou pravdepodobnosťou získajú ôsmy majstrovský titul.

53. min - Košice sa dostávajú do vedenia a výrazne sa približujú k zisku majstrovského titulu. Tibor Kutálek našiel Sojčíka a ten prestrelil Košarišťana. Sedem minút delí hostí od vytúženého triumfu.

52. min - Presilovku mal aj domáci a Handzuš mohol otvoriť skóre stretnutia. Hylák skvelo zasiahol.

48. min - Hostia mali k dispozícii ďalšiu výhodu presilovej hry. Tentoraz po tom, čo sa previnil skúsený Michal Handzuš. Banskobystričania sú však dnes v defenzíve prakticky bezchybní.

46. min - Obe mužstvá si čoraz viac dávajú pozor na defenzívu. A je pravdepodobné, že s pribúdajúcim záverom ani jeden z tímov nebude prehnane riskovať. Jedna chyba môže rozhodnúť o všetkom.

41. min - Tretia tretina sa začala.

II. tretina

40. min - V závere druhej časti si domáci poriadne zavarili. V posledných sekundách nevyužil dobrú možnosť hosťujúci Lapšanský. Aj po dvoch tretinách zostáva stav stretnutia 0:0.

39. min - Domáci Bystričania v závere tretiny robia veľké chyby. Najskôr sa po Jenčíkovej prihrávke nepresadil Bartoš, o pár sekúnd neskôr neuspel ani samotný Jenčík.

34. min - Prudká strela Macejka od modrej čiary končí nad Košarišťanovou bránou. Vyzerá to tak, že dnes veľa gólov nepadne. A výsledok bude veľmi tesný.

29. min - Z ničoho nič teraz mohol otvoriť skóre stretnutia hosťujúci Adam Lapšanský. Z bezprostrednej blízkosti však pred odkrytou bránou mieril nepresne. Stav zostáva stále bezgólový.

25. min - Brankári v prostrednej časti hry zatiaľ nemajú príliš veľa práce, ide zväčša iba o symbolické pokusy z jednej či druhej strany. Košarišťan i Hylák si bez väčších problémov držia čisté konto.

21. min - Začala sa druhá tretina.

I. tretina

20. min - Prvá tretina sa skončila. V jej závere tempo upadlo, obe mužstvá sa boja urobiť chybu. Všetko je otvorené.

14. min - Surový je zrejme v poriadku, už je naspäť na ľadovej ploche. Ešte pred jeho návratom mohol otvoriť skóre stretnutia Heizer - spomedzi kruhov však minul Hylákovu bránu.

12. min - Bystričania prichádzajú o Tomáša Surového. Skúseného útočníka zasiahol puk do tváre. S krvavou ranou odchádza do šatne. Je otázkou, či sa po ošetrení vráti na ľad alebo nie. Pre domácich by to bola veľká strata.

9. min - Po krátkom čase zapríčinil Petr Kafka ďalšie oslabenie Banskej Bystrice. Domáci sa síce opäť dokázali ubrániť, ale musia si dávať na nedisciplinovanosť pozor. V závere by im mohli chýbať sily.

6. min - Po vylúčení Kousalíka mali Košičania ideálnu možnosť prebrať taktovku hry a zvýšiť útočnú aktivitu. Domáci však hrali aj vzadu veľmi aktívne, dobre pristupovali hráčov súpera a do výraznejšej šance ich nepustili.

3. min - Domáci vstúpili do zápasu veľmi aktívne, Hylák si musí dávať pozor. Postupne ho strelecky ohrozili Kudrna, Hudec a Kafka.

1. min - Zápas sa začal.

V Banskej Bystrici je už pripravený aj pohár pre víťaza. Pre prípad, že vyhrajú Košice. FOTO - TASR.

BRATISLAVA. Najúspešnejším tímom slovenskej extraligy v novodobej histórii je stále Slovan Bratislava. Ako jediný získal osem majstrovských titulov.

Košice ho môžu vyrovnať. Ak v šiestom dueli finálovej série uspejú na ľade Banskej Bystrice, dosiahnu už sedemnáste umiestnenie v najlepšej trojici.

Doteraz sedemkrát triumfovali, sedemkrát vo finále prehrali. Dva razy skončili na treťom mieste. Medaily naposledy nezískali už pomerne dávno – v sezóne 2005/2006.

„Musíme viac strieľať a zbytočne nevymýšľať. Prihrávky a kľučky nám oni na malom klzisku chytia a zblokujú,“ zamýšľal sa útočník Košíc Adam Lapšanský.

„Musíme sa sústrediť na to, aby sme doma nevypustili ani minútu a hrali presne tak, ako v závere piateho zápasu v Košiciach,“ kontroval kanonier Banskej Bystrice Tomáš Surový.

Východniari v poslednom súboji na domácom ľade opäť takmer stratili pomerne bezpečný náskok. V závere tretej tretiny viedli o dva góly – 3:1.

V 58. minúte však Petr Kafka znížil. A ten istý hráč mohol o dvadsaťdeväť sekúnd neskôr dokonca vyrovnať. Neuspel. Nepremenil nariadené trestné strieľanie.

„Žiaľ, trochu mi ušiel puk a netrafil som ho tam, kde som chcel. Beriem to na seba. Je to moja chyba,“ sebakriticky spomínal na dôležitý moment.

Zostrih z piateho vzájomného zápasu.

Košice vo finálovej sérii už raz v dobre rozbehnutom zápase takmer neuspeli. V druhom súboji na domácom ľade vyhrávali 3:0.

Súper napokon dokázal vyrovnať. A o víťazovi museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. V nich sa viac darilo domácim. Inak by mali v sobotu mečbal Banskobystričania.

„Musím priznať, že som sa na to ani poriadne nepozeral. Dúfal som, že sa už nemôže stať to, že zmažú dvojgólové manko,“ prezradil Jiří Bicek.

„Ach, ten koniec zápasu. Zasa sme si to skomplikovali v závere a dostali divákov poriadne do varu. Na to sme experti,“ hneval sa košický útočník Adam Lapšanský.

„Musíme si však nabudúce dať pozor. Tretíkrát sa nám to už nemusí podariť,“ dodal.

Banská Bystrica doteraz vo finále nikdy nehrala. Iba dvakrát získala bronzové medaily za tretie miesto. Ak uspeje doma i tentoraz, o majstrovi rozhodne siedmy zápas.

„Viera v náš tím je nezlomná a budeme sa biť až do poslednej sekundy. Je jedno, aký bude stav. Budeme sa biť. To je to srdce, ktoré toto mužstvo má a ktoré ukazuje v každom zápase,“ povedal Michal Handzuš.

„Neprepadáme panike. Chceme sa do Košíc vrátiť,“ odkázal bezprostredne po skončení piateho stretnutia jeho spoluhráč Petr Kafka.