Mercedes získal v Číne double, vyhral Hamilton

Tradičný obrázok VC Číny - na prvom mieste Lewis Hamilton, za ním jeho tímový kolega Nico Rosberg.(Zdroj: SITA/AP)

ŠANGHAJ. Úradujúci majster sveta Lewis Hamilton triumfoval na nedeľňajšej Veľkej cene Číny formuly 1. Jazdec Mercedesu zvíťazil na okruhu v Šanghaji pred svojím tímovým kolegom Nicom Rosbergom.

Nemec v tejto sezóne stále nevyhral. Na tretej pozícii v nedeľu skončil Sebastian Vettel z tímu Ferrari.

Tridsaťročný Brit si po štarte udržal vedúcu priečku. A počas pretekov nemal nijaké problémy. Zo strany Rosberga nedošlo k žiadnemu ohrozeniu.

Tri kolá pred koncom pretekov muselo po odstavení monopostu Maxa Verstappena vyjsť na trať bezpečnostné vozidlo. Holanďan zostal stáť na cieľovej rovinke pre zlyhanie pohonnej jednotky.

Hamilton dosiahol svoje 35. víťazstvo. Tohtoročný seriál MS nemal doteraz iných účastníkov stupňov víťazov ako trio Hamilton, Rosberg a Vettel.

"Veľké poďakovanie patrí tímu za fantastickú prácu. Počas celého víkendu všetko fungovalo na sto percent," priznal Hamilton.

"V pretekoch som sa snažil držať si Nica na dištanc, čo sa mi podarilo. Bol som veľmi rýchly. Záver pretekov, keď sme do cieľa prišli v sprievode safety car, ma veľmi nepotešil. Podstatné však je, že sa nikomu nič nestalo. Bezpečnosť je na prvom mieste."

Brit si víťazstvom upevnil pozíciu lídra v celkovom priebežnom hodnotení pilotov. Na konte má 68 bodov - o trinásť viac ako druhý Vettel. Rosberg na treťom mieste zaostáva za svojim kolegom už o sedemnásť bodov.

"Lewis ma spomaľoval a ohrozil moje preteky. Bola to situácia, ktorú sme si do detailov prešli pred pretekmi. Neviem, či to robil účelovo. Na tlačovke povedal, že sa staral iba o seba. To je veľmi zaujímavé stanovisko," povedal Rosberg.

"Som frustrovaný. Môj posledný stint bol príliš dlhý, pretože som sa musel brániť pred Sebastianom. Mohol ísť preto skôr do boxov a pokúsiť sa ma predbehnúť. Moje pneumatiky boli v závere pretekov úplne v ťahu," dodal.

Nasledujúca veľká cena je na programe už o týždeň v Bahrajne. Uzavrie ázijské turné z úvodu sezóny.

Poradie MS (po 3 z 19 pretekov):

Jednotlivci: 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 68 bodov, 2. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 55, 3. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 51, 4. Felipe Massa (Braz.) Williams 30, 5. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari 24, 6. Valtteri Bottas (Fín.) Williams 18

Konštruktéri: 1. Mercedes 119 bodov, 2. Ferrari 79, 3. Williams 48, 4. Sauber 19, 5. Red Bull 13, Toro Rosso 12