Slováci opäť nezdolali Bielorusov, prehrali po nájazdoch

Prvý gól v bieloruskej sieti skončil po tom, ako si ho po strele Ivana Baranku zrazil jeden z hráčov hostí. (Autor: TASR)
Sportnet|16. apr 2015 o 17:00

Slovenskí hokejisti porazili svojho súpera naposledy v apríli roku 2013. Odvtedy prehrali päť zápasov za sebou.

Prípravný zápas pred MS:

Slovensko - Bielorusko 4:5 sn (1:2, 2:0, 1:2 - 0:0, 0:1)

Góly: 1. Baranka (L. Nagy, T. Marcinko), 22. Marek Ďaloga (Miklík), 32. Miklík (Marek Viedenský, Juraj Mikuš), 56. Podhradský - 2. Kaľužnyj (A. Kosticyn), 20. Kovyršin (S. Drozd, Kulakov), 48. Stepanov (Jefimenko), 51. Demagin (Gavrus, A. Kosticyn), rozhodujúci nájazd premenil Andrej Kosticyn.

Rozhodcovia: Baluška, Kubuš - Gajan, Smrek, vylúčení: 9:5, navyše Nagy 10 min za zhodenie rukavíc - Stasenko 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 7045 divákov.

Slovensko: J. Hudáček - Baranka, Podhradský, Juraj Mikuš, Marek Ďaloga, Graňák, Čerešnák, A. Jánošík, Jurčina - L. Nagy, T. Marcinko, Ján Sýkora - Tybor, Marek Viedenský, Miklík - Bartovič, Bližňák, L. Hudáček - Cehlárik, Lušňák, Marcel Haščák - Vandas

Bielorusko: Brikun - Korobov, Usenko, Stasenko, Goroško, Lisovec, Ustinenko, Karev - Gavrus, Kaľužnyj, A. Kosticyn - Stepanov, Kovyršin, Kulakov - S. Drozd, Kitarov, Demagin - Jefimenko, A. Volkov, Demkov

Bieloruský brankár Igor Brikun svoj tím podržal. Ako napríklad pri možnosti Ďalogu. FOTO - SITA.

KOŠICE. Slovenská hokejová reprezentácia prehrala vo štvrtok v piatom zápase prípravy na májový šampionát v Prahe a v Ostrave. V košickej Steel aréne podľahla výberu Bieloruska 4:5 po predĺžení a nájazdoch.

Slováci sa už v 13. sekunde ujali vedenia zásluhou Ivana Baranku. Bieloruská odpoveď prišla o 49 sekúnd. Kosticyn vyzval Kaľužného, ktorý vyrovnal na 1:1.

Po sérii nepremenených šancí sa dvadsaťdeväť sekúnd pred sirénou tešili opäť hostia po góle Korvyšina.

Domácich vyprovokovala k zlepšenému výkonu až Nagyova šarvátka so Stasenkom. Minútu po nej vyrovnal Ďaloga a po polovici zápasu otočil skóre Miklík.

Bielorusi sa v tretej dvadsaťminútovke dvomi presilovkovými gólmi Stepanova a Demagina dostali do vedenia, ale na začiatku 56. minúty zabudli na Podhradského, ktorý šikovne spoza bránky vyrovnal na 4:4.

O osude stretnutia rozhodol v samostatných nájazdoch Kosticyn.

Zverenci trénera národného tímu Vladimíra Vůjteka si s rovnakým súperom zmerajú sily opäť v sobotu o 18.00 h v Poprade.

Libor Hudáček (vľavo) čaká pred bránou na odrazený puk. FOTO - TASR.

Hlasy po zápase:

Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Nevieme dotiahnuť zápas do víťazného konca, stále nám niečo chýba. Prvá tretina bola vyrovnaná. Gól z poslednej minúty nás nezrazil. V druhej časti sme hrali veľmi dobre. Bohužiaľ, nepremenili sme niekoľko dobrých šancí. V tretej tretine sme doplatili na oslabenia. Neubránili sme sa so štyrmi hráčmi a neporadili si s bieloruskou kombináciou. Poučujeme sa z každého zápasu, ale ešte ani raz sme nedokázali počas celých 60 minút hrať to, čoho sme schopní. Vždy nám vypadnú nejaké minúty. Dnes sme boli slabší v nájazdoch."

Július Hudáček, brankár SR: "Prvé dve tretiny boli z našej strany celkom dobré. V hre piatich proti piatim sme dobre kombinovali, hra vyzerala napohľad celkom dobre. Mohli sme dať viac gólov. Tretia tretina bola z našej strany katastrofálna. So súperom, akým je Bielorusko, nemôžeme hrať 16 - 18 minút v oslabení. Keby sme zvýšili na 4:2, bolo by to pokojnejšie. Pri prvom nájazde mal súper trochu šťastie, postavil sa mu puk a trafil to priamo do vinkľa. Pri druhom som si už myslel, že ho mám, ale rutinérsky to zakončil."

Michel Miklík, útočník SR (autor gólu a asistencie): "Dve tretiny sme boli lepším tímom na ľade. Do tretej tretiny sme nastúpili lacno. Robili sme chyby a hrali v oslabeniach. To by sa nám nemalo stávať. Pustili sme súpera do hry a takto to aj dopadlo. Len tak-tak sme stihli vyrovnať."

Ivan Baranka, obranca SR (autor gólu): "Myslím si, že prvé dve tretiny neboli zlé, no opäť nám ušla tretia dvadsaťminútovka. Prehrali sme si to vylúčeniami. Bielorusi to potrestali a strelili tri góly. Vieme, že s vylúčeniami to ďaleko nepotiahneme. Zatiaľ sme vyhrali iba jeden duel proti Švédom a vylúčenia sú jedným z dôvodov našich prehier."

Tréner Vladimír Vůjtek má o čom premýšľať. FOTO - TASR.

Online prenos

Samostatné nájazdy:

Andrej Kosticyn (Bielorusko) - dáva gól - 0:1.

Radoslav Tybor (Slovensko) - triafa do žrde - 0:1.

Andrej Stepanov (Bielorusko) - vychutnáva si Hudáčka a dáva gól - 0:2.

Marcel Haščák (Slovensko) - nedáva - 0:2.

Bielorusko vyhráva nad Slovenskom piaty raz za sebou. Rozhodujúci samostatný nájazd premenil Andrej Kosticyn. Slováci svojho súpera nezdolali od apríla 2013.

Predĺženie

65. min - Predĺženie sa skončilo. Bielorusi mali v závere prevahu, kvôli vyššiemu počtu hráčov Slovenska na ľade dohrávali v početnej výhode. Gól však nepadol, o víťazovi rozhodnú samostatné nájazdy.

63. min - Obrovská možnosť Tybora rozhodnúť. Brikun pokazil rozohrávku, pomerne ďaleko od brány vyhodil puk priamo na hokejku slovenského útočníka, ale ten nedokázal trafiť odkrytú bránu.

61. min - Začalo sa predĺženie.

III. tretina

60. min - Skončila sa tretia tretina. Rozhodne sa v predĺžení alebo v samostatných nájazdoch.

56. min - To bola nádhera od Podhradského! Jeho strelu Brikun najskôr vyrazil, dokorčuľoval si však pre puk, obkorčuľoval bránu súpera a skvelým ťahom ho zasunul do siete. Brikun sa nestihol premiestniť.

51. min - Opäť doplácame na vylúčenia. Bielorusi v ďalšej početnej výhode rozohrali útočnú akciu, Gavrus našiel v pravom kruhu nepokrytého Demagina a ten strelou švihom prestrelil Hudáčka. Prehrávame 3:4.

48. min - Skvelá spolupráca Bielorusov v početnej výhode a je opäť vyrovnané. Jefimenko prihral Stepanovovi a ten z prvej namieril presne. Hudáček sa nestihol presunúť a zasiahnuť.

46. min - Teraz hrajú naši hokejisti naozaj ľahkovážne a Bielorusi mohli vyrovnať. Volkov sa ocitol úplne sám pred bránou, ale Hudáček dokázal zareagovať. Vladimír Vůjtek vhodne reaguje a berie si oddychový čas.

45. min - Bielorusi sú v týchto chvíľach aktívnejší, držia útočné pásmo a musíme sa brániť. Usenko skúšal šťastie tvrdou strelou od modrej čiary. Minul Hudáčkovu bránu.

42. min - Libor Hudáček je už na ľade, ale Bielorusi výrazne zatlačili. Gavrus mohol vyrovnať, ani na dvakrát však nedokázal pretlačiť puk za chrbát nášho brankára.

41. min - Tretia tretina sa začala. Ešte 76 sekúnd sa musíme brániť.

II. tretina

40. min - Druhá tretina sa skončila. Na začiatku tretej budú hrať hostia ešte 76 sekúnd v početnej výhode o jedného hráča.

40. min - V závere druhej tretiny sa budeme ešte brániť. Na trestnej lavici sedí Libor Hudáček. Hostia majú 44 sekúnd na to, aby do konca tejto časti hry vyrovnali.

32. min - Vyhrávame 3:2! Michel Miklík si nakorčuľoval medzi dvoch hokejistov súpera, dostal prihrávku od Viedenského a strelou švihom nedal Brikunovi žiadnu šancu.

25. min - Ján Sýkora sa pokúšal o granlundovské zakončenie, kedy si puk za bránou zdvihol na čepeľ hokejky a snažil sa ho zasunúť do siete. Raz už takto v reprezentácii skóroval, tentoraz mu to ale nevyšlo.

22. min - Je vyrovnané! Marek Ďaloga si niekoľkokrát vymenil na modrej čiare puk s Michelom Miklíkom a tvrdou strelou prestreľuje všetko pred sebou, vrátane brankára Brikuna.

21. min - Druhú časť hry odštartoval pästný súboj Stasenka s Nagyom. Slovák sa proti robustnému Bielorusovi nedal, hoci si na tvári odniesol niekoľko šrámov. Budeme hrať aspoň presilovú hru.

Bielorus Stasenko sa pustil do Ladislava Nagya. FOTO - TASR.

21. min - Druhá tretina sa začala.

I. tretina

20. min - Prvá tretina sa skončila.

20. min - V závere druhej tretiny dostávame gól. Dvadsaťdeväť sekúnd pred sirénou Drozd prihral puk spoza brány Kovyršinovi, ktorý ho pretlačil pomedzi betóny Júliusa Hudáčka.

16. min - Obrovská možnosť Ladislava Nagya, ktorý sa rútil sám na Brikuna. Dokázal ho dokonca prestreliť, ale puk sa dokotúľal tesne vedľa brány.

14. min - Prečíslenie našich hokejistov. Miklík sa snažil spolupracovať s Viedenským, jeho prihrávka ale nebola presná. Stav stretnutia sa nemení, po dvoch rýchlych góloch je nerozhodný 1:1.

12. min - Korčuliarsky sa hrá rýchly hokej, šance si dokážu vytvárať oba tímy. Hudáčka pri jednej z možností Bieloruska zachránila žŕdka, na opačnej strane obrancovia súpera zblokovali nebezpečný pokus Bartoviča.

5. min - Hra sa teraz kvôli vylúčeniam veľmi kúskuje. Pri hre štyroch proti štyrom sa individuálne predral až pred bránu Ďaloga, ale pri pokuse o kľučku mu Brikun puk vypichol.

2. min - To je teda úvod! Bielorusi hrali v presilovej hre po vylúčení Viedenského. Nasťahovali sa do pásma, Kosticyn našiel Kaľužného a ten bez problémov posiela puk do odkrytej brány.

1. min - Fantastický úvod Slovákov. Ladislav Nagy posunul puk Ivanovi Barankovi, ktorého prihrávku pred bránu si zrazil do siete jeden z bieloruských hokejistov. V trinástej sekunde vyhrávame 1:0!

1. min - Zápas sa začal.

Slováci sú pripravení na začiatok piateho prípravného zápasu pred MS. FOTO - TASR.

Pred zápasom

BRATISLAVA. Štyri prípravné zápasy a iba jedno víťazstvo. Slovenská reprezentácia uspela v doterajšej príprave na majstrovstvá sveta v Prahe a v Ostrave len v jednom z dvoch súbojov proti Švédsku.

Minulý týždeň dvakrát nestačila na Česko. Zlyhala najmä v druhom zápase. „Nejde ani tak o to, že sme nezvíťazili. Ide skôr o našu hru. Tá sa mi vôbec nepáčila,“ hovoril vtedy Vladimír Vůjtek.

Prečítajte si tiež:

„Každá druhá prihrávka bola zlá. Nedarilo sa nám ani pri spracovaní puku. Neviem, či bol ľad naozaj až taký zlý, ale jednoducho sme to technicky nezvládli. Z našej strany to nesplnilo účel, ktorý to malo splniť.“

Nevyhrali od apríla 2013

Vo štvrtok čaká národný tím piaty prípravný duel - proti Bielorusku. „Bude rovnako dôležitý ako štyri predtým,“ tvrdil reprezentačný tréner.

„Musíme sa vrátiť k tomu hokejovému, čo sme predvádzali v prvom stretnutí s Čechmi. V druhom sme veľa faulovali, psychicky sme to nezvládli. Zápasu chýbala herná kvalita.“

Slováci nevyhrali nad Bieloruskom od 12. apríla 2013. Odvtedy štyrikrát prehrali. Naposledy vlani pred Vianocami na turnaji Arosa Challenge vo Švajčiarsku - 1:2.

25. apríla 2013 vyhrali na Slovakia Cupe Bielorusi po samostatných nájazdoch.

„Budú dobre korčuľovať, nahadzovať puky a šliapať za nimi. V útoku nebudú zbytočne vymýšľať. A tiež budú čakať na naše chyby a z toho chcieť profitovať,“ myslí si Patrik Lušňák.

V uplynulej sezóne v Bielorusku pôsobil – v tíme Junosť Minsk. Obsadil s ním druhé miesto v domácej najvyššej súťaži.

Až dvanásti hrávajú v jednom klube

Bielorusi v príprave na MS 2015 naposledy podľahli Dánsku. Vysoko 1:6. „Výsledok je sklamaním, ale mužstvo je vo vývoji. Aspoň môžete vidieť, koľko práce nás ešte čaká do začiatku šampionátu,“ uviedol kanadský tréner súpera David Lewis.

Už tradične najviac hokejistov v reprezentačnom mužstve pôsobí počas sezóny v jedinom bieloruskom tíme v KHL Diname Minsk. Až dvanásť. Osem hráčov prišlo z najvyššej bieloruskej súťaže.

Medzi najznámejšie mená patria obrancovia Dmitrij Korobov (Atlant Mytišči) a Nikolaj Stasenko (Severstaľ Čerepovec), útočníci Andrej Kosticyn (HK Soči), Sergej Demagin (Torpedo Nižnij Novgorod), Alexej Kaľužnyj (Dinamo Minsk) alebo Jevgenij Kovyršin (Severstaľ Čerepovec).

Slováci pravdepodobne nastúpia prakticky v nezmenenej zostave ako v súbojoch s Českom. Pribudnúť by mali len obrancovia Sparty Praha Marek Ďaloga a Juraj Mikuš.

Aktuálna vzájomná bilancia zo vzájomných stretnutí Slovenska a Bieloruska je pozitívna pre Slovákov – dvadsaťpäť zápasov, štrnásť výhier, jedna remíza a desať prehier. So skóre 66:41.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slováci opäť nezdolali Bielorusov, prehrali po nájazdoch