Hokejisti prerušili negatívnu sériu, Slovensko - Bielorusko 5:2

Slovenskí hokejoví reprezentanti čakali od apríla 2013 na víťazstvo proti Bielorusku. Päťzápasovú negatívnu sériu preťali v Poprade, keď im obzvlášť vyšla prvá tretina.

Bielorusi tentokrát na našich reprezentantov nestačili.(Zdroj: TASR)
Kvalifikácia Anglicko - Slovensko na legendárnom Wembley >>

Prípravný zápas (Euro Hockey Challenge):

Slovensko - Bielorusko 5:2 (4:0, 0:2, 1:0)

Góly: 2. Bližňák (Bartovič), 8. Miklík (Réway, Ďaloga), 10. Lušňák (Tybor, Haščák), 15. Mikuš (Réway), 49. L. Hudáček (Jurčina, Haščák) - 29. Kosticyn (Gavrus, Kaľužnyj), 39. Kovyršin (tr. strieľ.)

Rozhodcovia: Baluška, Jonák - Kacej, Smrek, vylúčení: 5:7, navyše:, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, striedanie: 10. Milčakov (Biel.) namiesto Goriačevskicha, 4172 divákov - vypredané

Slovensko: J. Laco - Jaroš, Graňák, Marek Ďaloga, J. Mikuš, A. Jánošík, Švarný, Jurčina, Sersen - Marcel Haščák, Lušňák, Tybor - Miklík, Viedenský, Réway - L. Hudáček, Bližňák, Bartovič - Vandas, A. Šťastný, Dej

Bielorusko: Goriačevskich (10. Milčakov) - Usenko, Korobov, O. Goroško, Stasenko, Karev, Lisovec, Ustinenko, Demkov - A. Kosticyn, Kaľužnyj, Gavrus - Kulakov, Kovyršin, Stepanov - Demagin, Kitarov, Jefimenko - Razvadovskij, Kolosov, Pavlovič

POPRAD. Slováci vstúpili do zápasu aktívne a po faule na Lušňáka sa dopracovali k presilovej hre. Na začiatku 2. minúty najprv nebezpečne pálil Réway, ale o niekoľko sekúnd neskôr tvrdo pálil Bartovič, vyrazený puk sa dostal k Bližňákovi a ten v 107. sekunde otvoril skóre duelu - 1:0.

Slováci pokračovali v ofenzívnej snahe, v 6. minúte sa ocitol v ideálnej pozícii Haščák, s jeho strelou spomedzi kruhov si ešte Goriačevskich poradil. O dve minúty neskôr však inkasoval po krížnej prihrávke Réwaya, keď strelou z prvej zvýšil na 2:0 Miklík.

V 10. minúte vyhnal Goriačevskicha z bieloruskej bránky Lušňák, ktorý pohotovo dorazil puk za jeho chrbát po strele Tybora -3:0.

Nový bieloruský brankár Milčakov odolával iba do 15. minúty, po Réwayovej prihrávke rozjasal slovenských priaznivcov Mikuš - 4:0. Dve minúty pred koncom prvej tretiny sa v oslabení dostal do úniku Bartovič, stav sa nezmenil.

V zápase sa občas aj zaiskrilo. Foto: TASR

Druhú dvadsaťminútovku odštartovala šanca Réwaya, ktorý sa snažil puk poslať medzi betóny Milčakova, avšak ten ich stihol stiahnuť. Na opačnej strane sa predviedol Laco po zakončeniach Kovyršina a Kuľakova. V 26. minúte napriahol Bartovič, no trafil iba vystroj bieloruského brankára.

O minútu neskôr sa Milčakov predviedol efektným zákrokom po strele Lušňáka. V oslabení sa dostal do úniku Pavlovič, jeho šancu Laco zlikvidoval i následnú Kolosova, ktorý nepochopiteľne trafil iba ruku slovenského brankára.

Stav sa predsa len zmenil, Bielorusi vycítili šancu a na 1:4 znížil v 29. minúte Kosticyn po tom, čo dorážal puk do opustenej bránky. Hra sa prelievala zo strany na stranu a so šancami na oboch stranách si poradili obaja brankári.

Dve minúty pred koncom druhej tretiny Jaroš nedovolene zastavil prenikajúceho Kovyršina a hlavný arbiter nariadil trestné strieľanie. Bieloruský útočník ponúknutú šancu využil a korigoval na rozdiel dvoch gólov - 4:2.

V 43. minúte počas presilovej hry sa natlačil pred Milčakova Haščák, ale ani opakované zakončenie neskončilo v sieti. Lušňák preveril pozornosť bieloruského brankára v 45. minúte, keď sa dostal k odrazenému puku od zadného mantinelu, stav zostal nezmenený.

Gólom sa skončila až akcia v 49. minúte po tom, ako sa štvorica Slovákov dostala do prečíslenia proti dvom hráčom súpera. Napokon do bránky dotlačil puk Libor Hudáček - 5:2.

V 54. minúte to skúšal ešte po úniku Šťastný, na opačnej strane o dve minúty neskôr Razvadovskij s Pavlovičom, Laco sa však vyznamenal. Na stave už nezmenila nič ani bieloruská početná výhoda o jedného hráča.

Hlasy:

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Prvá tretina bola porovnateľná s druhou tretinou, ktorú sme odohrali v Bratislave so Švédskom. Okrem štyroch gólov sme mali ešte ďalšie výborné príležitosti. Zaskočili nás zranenia v druhej tretine a museli sme prekopať zostavu. Kým si hráči zvykli, tak sme prehrali druhú tretinu. V tretej sa to opäť vyrovnalo."

Martin Réway (autor dvoch asistencií SR): "Prvá tretina bola dobrá, potom mi trošku odišli sily, lebo som dlho nehral. Výkon by som hodnotil tímovo, druhú tretinu sme nezvládli a musíme si dávať na to pozor."

Patrik Lušňák (autor gólu SR): "Myslím si, že sme od začiatku diktovali hru. Až na nejaké situácie v druhej tretine to bol podľa môjho názoru zvládnutý zápas. Ak by sme takto hrali v Košiciach, tak vyhráme aj tam."

Ján Laco (brankár SR): "Rozhodla prvá tretina, náš dobrý pohyb a to, že sme v Poprade celý týždeň trénovali, čiže nám klzisko trošku viac vyhovovalo."

Online prenos

III. tretina

60. min- Popradské publikum ocenilo hráčov potleskom, Slováci vrátili súperovi štvrtkovú prehru aj s úrokmi a vyhrali 5:2.

60. min- Bartovič v samom závere unikol vo vlastnom oslabení, no šiesty slovenský gól nepridal.

59. min- Bieloruská presilovka na záver zápasu.

56. min- Veľmi nebezpečný závar pred našou bránou. Po dvoch ťažkých strelách Laco neinkasoval a potvrdil svoju triedu.

54. min- Šťastný mal tiež veľkú príležitosť, no puk napálil len do Milčakova.

49. min- Libor Hudáček dôsledne sledoval puk pri našom prečíslení a snáď už definitívne dal duelu slovenskú víťaznú pečať.

46. min- Presilovkú šancu dostáva aj náš súper.

45. min- Dobrá práca našich pred bránou súpera. Milčakov je pozorný.

43. min- Slováci nevyužili prvú ponúknutú presilovku v tretej tretine.

41. min- Posledná dvadsaťminútovka začala, Bielorusi sa pokúsia o zvrat.

II. tretina

40. min- Koniec druhej tretiny, ktorá nášmu výberu nevyšla.

39. min- Druhý bieloruský gól. Kovyršin rutinérsky využil pokúknuté trestné strieľanie- 4:2.

38. min- Náš štvrtý útok zamestnal bieloruskú obranu. Dobrá práca Šťastného, Deja i Cehlárika pred bránkoviskom.

35. min- Hostia sa podstatne zlepšili, čoho výsledkom sú nielen presnejšie bieloruské kombinácie, ale aj rodiace sa šance.

29. min- Bieloruská aktivita priniesla aj gólovú odozvu. Z dorážky sa presadil skúsený Kosticyn- 4:1.

28. min- Obojstrane otvorený hokej ponúka zaujímavé situácie. Najprv obrovská šanca Bielorusov, vzápätí šanca nášho ofenzívneho tria. Stav zostáva nezmenený.

27. min- Slovenskú presilovku otvoril vydareným pokusom Lušňák, no Milčakov vytiahol pohotový "semafor".

25. min- Vzápätí ďalšia šanca súpera, no Bielorusi prečíslanie, našťastie, nedoviedli do gólového konca. Zasiahol Laco.

24. min- Nepríjemná strela Bielorusov, Lacova lapačka bola pripravená.

21. min- Začala sa druhá tretina.

I. tretina

20. min- Tretina snov skončila, Slováci dokonale rozobrali Bielorusov a vedú zaslúžene 4:0.

20. min- V poslednej sekunde prvej tretiny ešte pálil nebezpečne po vyratom buly Švárny.

18. min- Tutovka Milana Bartoviča v oslabení. Slovenský rýchlik však svoj nájazd zoči-voči Milčakovovi nepremenil.

16. min- Bielorusko bude hrať presilovku.

15. min- Tretina snov pokračuje! Juraj Mikuš privítal nového muža v bieloruskej bráne nekompromisnou bombou- 4:0.

10. min- Bielorusko strieda brankára. Goriačevskicha nahradí v bráne Milčakov.

10. min- Ďalší gól v bieloruskej sieti. Hoci tretí presný zásah musel overiť videorozhodca, Lušňákov gól platí- 3:0.

8. min- Réwayovu krížnu prihrávku gólovo zužitkoval Miklík. Druhá využitá presilovka Slovenska- 2:0.

6. min- Slováci hrajú do týchto chvíľ výborne. Haščák nebezpečne strieľal. Na trestnú lavicu putuje hosťujúci Stasenko.

5. min- Švárny preveril hosťujúceho gólmana.

2. min- Skvelý vstup našich hráčov do zápasu! Bližňák využil hneď našu prvú presilovku- 1:0.

1. min- Zápas sa začal.