Kovaľčuk splnil misiu, Petrohrad prvý raz získal Gagarinov pohár

Iľja Kovaľčuk.
Iľja Kovaľčuk. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|19. apr 2015 o 18:28

Petrohrad sa stal piatym klubom s triumfom v KHL v jej sedemročnej histórii.

KAZAŇ. Hokejisti SKA Petrohrad získali prvýkrát v histórii Gagarinov pohár. V nedeľňajšom piatom finálovom dueli play off KHL vyhrali na ľade AK Bars Kazaň presvedčivo 6:1 a v sérii triumfovali 4:1 na zápasy. Na tróne vystriedali Magnitogorsk.

Po dva tituly získali Kazaň a Dinamo Moskva, raz vyhrali Ufa a Magnitogorsk.

Pre SKA je zisk Gagarinovho pohára najväčším úspechom. Klub z mesta na Neve založili v roku 1946, v roku 2013 získal Pohár kontinentu pre najlepší tím základnej časti. Štvornásobný víťaz Spenglerovho pohára bol ešte v bývalej sovietskej lige dvakrát tretí (1971, 1987).

Kovaľčuk splnil misiu

Jeden z najbohatších klubov Európy hral finále Gagarinovho pohára prvýkrát v histórii, v rokoch 2012 a 2013 neuspel v konferenčnom finále s Dinamom Moskva.

Petrohradčania finále jasne ovládli. V Kazani vyhrali trikrát (4:2, 1:0 a 6:1), doma raz (3:2). Súper uspel len v treťom finále (2:1).

Kapitán SKA Iľja Kovaľčuk dosiahol po dvoch tituloch majstra sveta (2008, 2009) ďalší úspech a naplnil cieľ, s ktorým odišiel v roku 2013 z NHL do KHL.

Kovaľčuk sa stal aj najužitočnejším hráčom play off, v ktorom nazbieral 17 bodov (6+11). Najproduktívnejším hráčom vyraďovacej časti je jeho spoluhráč Vadim Šipačov (22 bodov, 6+16) a najlepším strelcom 15-gólový Jevgenij Dadonov.

Jasný priebeh

Petrohrad rozhodol piate finále štvorgólovým koncertom už v prvej tretine. Skóre po 73 sekundách hry otvoril Švéd Jimmie Ericsson, druhý gól pridal Iľja Kovaľčuk a na 3:0 upravil v 11. minúte Dadonov.

Ten tak stanovil nový rekord play off KHL v počte strelených gólov, keď ich zaznamenal 15. Predchádzajúce maximum bolo 14 presných zásahov Michaila Anisina v sezóne 2011/2012.

V 15. minúte pridal štvrtý gól Alexej Ponikarovskij a Kazaň už nenašla dostatok síl ani kvality na zvrat v stretnutí.

Finále play off KHL

Kazaň - Petrohrad 1:6 (0:4, 1:1, 0:1)

Góly: 22. Gluchov (P. Vrána, J. Medvedev) - 2. J. Ericsson, 7. Kovaľčuk (Panarin, Šipačov), 11. Dadonov, 14. Ponikarovskij (Chochriakov, A. Belov), 23. Kovaľčuk (P. Thoresen), 59. Červenka (Panarin, A. Belov)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: 16. Zacharčuk (Kazaň) na 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Olenin - Zacharenkov, Šeľanin (všetci Rus.), 8152 divákov

2014/15 SKA Petrohrad

Domov»Hokej»KHL»Kovaľčuk splnil misiu, Petrohrad prvý raz získal Gagarinov pohár