Do semifinále Európskej ligy postúpil Hamšíkov Neapol, Sevilla, Dnepropetrovsk a Fiorentina

Marek Hamšík je posledným slovenským futbalistom v záverečnej fáze európskych pohárových súťaží.

Jose Izquierdo (vpravo) z tímu FC Bruggy sa do semifinále Európskej ligy nepozrie. Stopku Belgičanom vystavil domáci Dnepropetrovsk.(Zdroj: TASR/AP)

/prvý zápas 1:1, postúpila Fiorentina/

Dnepr Dnepropetrovsk - FC Bruggy 1:0 (0:0)

Gól: 82. Šachov

/prvý zápas 0:0, postúpil Dnepropetrovsk/

Zenit Petrohrad - FC Sevilla 2:2 (0:1)

Góly: 48. Rondon, 72. Hulk - 6. Bacca (z 11 m), 85. Gameiro

/prvý zápas 1:2, postúpila Sevilla/

BRATISLAVA. Futbalisti SSC Neapol so slovenským kapitánom Marekom Hamšíkom vo štvrtok spečatili svoj postup do semifinále Európskej ligy UEFA 2014/15.

Vo štvrťfinálovej odvete síce iba remizovali s VfL Wolfsburg 2:2, no v prvom vzájomnom zápase triumfovali presvedčivo 4:1. Do elitného kvarteta sa prebojovali aj obhajca trofeje FC Sevilla, Dnepr Dnepropetrovsk a Fiorentina.

Neapol, ktorý nastúpil na domácej pôde len s jednou zmenou oproti minulotýždňovému duelu, musel už v úvode čeliť hrozbe Wolfsburgu, no proti Perišičovej strele stál pripravený Andujar.

Hostia boli od začiatku aktívnejší a mali loptu v moci, no vyložené šance sa nerodili. Do výraznejších príležitostí sa dostal najmä Bendtner, jeho hlavička ani strela ľavačkou však v sieti neskončili.

SSC v strede poľa s Hamšíkom počas prvej polovice hral len na "pol plynu" a do 44. minúty na bránu súpera nevyslal ani jeden strelecký pokus. Až v závere polčasu sa Ghoulam pretlačil cez obranu hostí, odcentroval a Higuain vystrelil z prvej, no neúspešne.

V druhom polčase prebral taktovku domáci celok a hra ožila. Higuainov pokus síce ešte v bráne neskončil, no o tri minúty neskôr podnikol Neapol rýchly protiútok. Argentínsky útočník poslal loptu na voľného Callejona a za pomoci wolfsburskej obrany padol prvý gól stretnutia.

Po hodine hry tréner Rafael Benitez stiahol z ihriska Hamšíka a domáci už o päť minút pridali druhý gól, keď sa na dvakrát presadil Mertens. Zápas nabral na tempe a hoci sa Wolfsburg spočiatku v druhom dejstve hľadal, nepoložili ho ani dva inkasované góly.

Naopak v 72. minúte po rohu znížil hlavou Klose a už o dve minúty neskôr zažili domáci studenú sprchu, keď Perišič vyrovnal na 2:2. Dva rýchle presné zásahy "vlkov" naštartovali, no do konca zápasu viac nevymysleli a vysoké manko zmazať nedokázali.

Obhajca ide ďalej

Sevilla sa v prvom zápase vytrápila so Zenitom Petrohradom a do Ruska pricestovala len s tesným náskokom 2:1. Upokojil ju však dôležitý gól v šiestej minúte, keď taliansky rozhodca Rizzoli nariadil pokutový kop po faule na Vitola a Bacca šancu využil.

Odpovedať mohol Danny, ktorý sa dostal do pokutového územia, jeho strelu však brankár Sevilly vyrazil na roh. Neujali sa ani obrovské šance v posledných chvíľach úvodnej 45-minútovky. Najprv mohol poslať hostí do dvojgólového náskoku Vitolo, jeho strelu z veľkého uhlu v poslednej minúte odkopol Smolnikov.

Na opačnej strane sa naskytla príležitosť na vyrovnanie Rondonovi, skóre sa ale nezmenilo. Venezuelčan sa revanšoval hneď po zmene strán, keď dorazil za brankára Beta vyrazenú ľahkú strelu - 1:1. Domáci pokračovali v tlaku a Sevillu často dostával do problémov neistý brankár Beto.

V 72. minúte ho zaskočil strelou z obrovskej diaľky Hulk a poslal domácich do vedenia. V Petrohrade sa síce črtalo predĺženie, obhajcu ale vykúpil Gameiro, ktorý päť minút pred koncom upravil na konečných 2:2.

Ukrajinci úspešní len spolovice

V hre o semifinále boli dokonca až dva ukrajinské tímy. Dnepropetrovsk využil výhodu domáceho prostredia a tesným víťazstvom nad Bruggami si zabezpečil postup. Jediným úspešným strelcom bol Jevhen Šatov.

Mario Gomez (vpravo) strelil prvý gól svojho tímu. Foto: TASR/AP

To Dynamo Kyjev už dopadlo horšie a po prehre 0:2 na trávniku Fiorentiny sa so súťažou lúči. Domácim farbám nahralo vylúčenie holandského legionára vo farbách Dynama Kyjev Jermaina Lensa. Ponúknutú presilovku pretavili hráči Fiorentiny do dvoch postupových gólov.

Žreb semifinále EL sa uskutoční v piatok 24. apríla o 12.30 h vo švajčiarskom Nyone.