Českí hokejisti zdolali Lotyšsko 4:2

Lotyšský gólman Masalskis mal v zápase dostatok práce.
Lotyšský gólman Masalskis mal v zápase dostatok práce. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|2. máj 2015 o 20:28

Tromi bodmi za gól a dve asistencie k tomu prispel Jan Kovář, v ktorého formácii sa opäť gólovo presadil aj najstarší strelec v histórii MS Jaromír Jágr.

MS v hokeji 2015 (A-skupina):

Lotyšsko - Česko 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)

Góly: 14. Daugavinš (Darzinš, Galvinš), 24. M. Redhlihs (Sprukts) - 23. Jordán (Červenka, Novotný), 25. Jan Kovář (Nakládal, Erat), 33. Jágr (Erat, Jan Kovář), 46. Voráček (Jan Kovář, Nakládal)

Rozhodovali: Olenin (Rus.), Stricker (Švaj.) Kilian (Nór.), Puolakka (Fín.), vylúčení: 4:4 navyše Sotnieks (Lotyšsko) 5+DKZ za seknutie, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 17 383 divákov (vypredané)

Lotyšsko: Masalskis- K. Redlihs, Jerofejevs, Sotnieks, Galvinš, Širokovs, Cibulskis, M. Jass Sprukts, M. Redlihs, Bukarts Darzinš, Daugavinš, Džerinš Sauleitis, Berzinš, Cipulis Bajaruns, Skvorcovs, K. Jass Abols.

Česko: Salák (23. Pavelec)- Hejda, Němec, Kolář, Nakládal, Čáslava, Jordán, Krejčík Sobotka, Erat, Voráček Klepiš, Kovář, Jágr Červenka, Novotný, Smoleňák Koukal, Hertl, Simon Zaťovič

PRAHA. Plán českej "povinnej jazdy" mierne naštrbilo odstúpenie Klepiša v 2. minúte zápasu.

V ofenzíve prevažne stupňovala tempo Kovářova formácia s tímovým dispečerom Jágrom, ale lotyšská obrana úspešne vzdorovala. Úpornou snahou súpera vyšťavila a v 14. minúte pri vylúčení Jágra ponúkla Daugavinšovi gólovú bekhendovú koncovku - 1:0.

Po zmene strán naštartoval Čechov Jordánov vyrovnávajúci gól, no vzápätí ich zmrazil šťastný lotyšský zásah. Avšak len nakrátko.

Rýchlu odpoveď režíroval Jan Kovář, ktorého útok ťahal Čechov za víťazstvom. Jeho úsilie napokon zaslúžene korunoval počas 5-minútovej presilovky po ideálne načatej akcii a peferktnom pohybe v útočnom pásme strelou z prvej Jágr - 2:3.

Lotyši často lapali po dychu v defenzíve, no vpredu občas zodvihli varovný prst. Vypredanú halu však v 46. minúte upokojil kapitán Voráček.

Domáci duel kontrolovali a v obrane mali len minimum práce, pobaltskí reprezentanti pôsobili odovzdaným dojmom. Chytili sa až v závere, no na zvrat už bolo neskoro.

Česi nastúpia po dni voľna v pondelok proti Kanade, Lotyši sa budú snažiť o nápravu reputácie v rovnaký deň proti ďalšiemu favoritovi zo Švédska.

Hlasy:

Jakub Voráček (strelec štvrtého gólu ČR): "Vyhrať prvý zápas na takomto turnaji je vždy veľmi náročné. Nebol to ľahký zápas. Lotyši veľmi dobre korčuľovali, odpadli však v druhej polovici stretnutia a zvládli sme to."

Jan Hejda (obranca ČR): "Bol to pre nás veľmi náročný duel. Hrali sme proti Lotyšom a vedeli sme, že musíme vyhrať, hoci oni majú kvalitný tím. Hrajú spoločne takmer celú sezónu, ale som rád, že sme ich zdolali."

Lauris Darzinš (útočník Lotyšska): "Hoci to bol dobrý zápas, nenašli sme recept na víťazstvo. Rozhodujúcim momentom bolo vylúčenie nášho hráča na päť minút a do konca zápasu. Neprežili sme oslabenie. Dostali sme gól, ktorý dal súperovi silu na to, aby duel doviedol do víťazného konca."

Domov»Hokej»Reprezentácie»Českí hokejisti zdolali Lotyšsko 4:2