Američania si pripísali druhé víťazstvo

Hokejisti USA vybojovali na MS v Ostrave druhé víťazstvo, v sobotu večer zdolali v B-skupine Nórsko tesne 2:1. Severania hrali s favoritom otvorenú partiu, no doplatili na slabú koncovku a tak po dvoch zápasoch zostávajú stále bez bodu.

Americká reprezentácia má po dvoch zápasoch na konte plný počet bodov.(Zdroj: TASR/AP)
REAL MADRID vs BORUSSIA DORTMUND na 4 dni tu >>

MS v hokeji 2015 (B-skupina):

Nórsko - USA 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Góly: 7. Ask (Tollefsen, M. Olimb) - 13. Lewis (Vesey), 26. Nelson (Krug). Rozhodovali: Sidorenko (Rus.), Šindler (ČR) Mills (Kan.), Tosenovjan (ČR), vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše Hendricks (USA) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky a oslabenia: 0:0, 6301 divákov.

Nórsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Tollefsen, Trygg, Bonsaksen, Sörvik, Ödegaard - Thoresen, Ask, M. Olimb - Rosseli Olsen, K.A. Olimb, Martinsen - Forsberg, Bastiansen, Röymark - Lövlie, Stene, Roest - Dahlström

USA: Hellebuyck Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner Moses, Bonino, Nelson Morin, Arcobello, Lee Lewis, Eichel, Vesey Sexton, Larkin, Hendricks Smith

OSTRAVA. Nóri aktívnou hrou zaskočili papierového favorita a v 7. minúte sa ujali vedenia po góle Aska, ktorý dorazil do odkrytej bránky vyrazený puk po delovke Tollefsena.

"Vikingovia" Američanov do čistých šancí dlhý čas nepúšťali, v 13. minúte sa však dopustili veľkej chyby, za ktorú zaplatili inkasovaným gólom z hokejky Lewisa.

Ten využil zaváhanie nórskeho obrancu, ktorý sa snažil nepochopiteľne upratať puk pod Haugena. V ďalšom priebehu mohli nakloniť misky váh na nórsku stranu Thoresen a Martinsen, ale v koncovke neuspeli.

To sa im vypomstilo, v druhej tretine. Nelson úspešne tečoval strelu Kruga a Američania prvýkrát v zápase viedli.

Nóri naďalej pôsobili nebezpečným dojmom, dvakrát sa ocitol v sľubnej šanci Thoresen, no istý Hellebuyck mu nedovolil skórovať.

V tretej časti sa Američania nestiahli do defenzívnej ulity, ale zostali aktívni a v niektorých momentoch dokonca zasypali Haugena spŕškou striel.

Vo veľkej šanci bol Sexton, z otočky iba tesne minul pravú žrď. Nóri odpovedali tvrdou strelou Aska, ktorý nechal vyniknúť Hellebuycka.

Na druhej strane Haugen v poslednej chvíli upratal puk spred čiary po strele Lewisa. V závere si Američania ustrážili tesný náskok, Nórom už nepomohla ani power play bez brankára.

Výber USA nastúpi najbližšie v pondelok 4. mája o 16.15 proti Rusku, Nórov o štyri hodiny neskôr čaká severské derby s Fínskom.

Hlasy:

Jack Eichel (útočník USA): "Od začiatku na nás vybehli. Vedeli sme, že to bude tvrdý, fyzický zápas, plný bodyčekov. Súper mal vo svojom strede niekoľko hráčov, ktorí sa prezentovali nekompromisnými zákrokmi. Bol to defenzívny boj."

Todd Richards (tréner USA): "V prvej tretine Nóri diktovali tempo hry, boli rýchlejší, bojovali tvrdšie ako my. Mali sme však šťastie, že sme túto fázu ustáli. Súper hral fyzický, drsný hokej. Zaslúžia si uznanie za ich výkon, klobúk dolu."

Seth Jones (obranca USA): "Connor (Hellebuyck, brankár USA, pozn. red.) chytal v prvých dvoch zápasoch výborne. Je neuveriteľný. Na tomto turnaji spoliehame na jeho skvelé zákroky."

Roy Johansen (tréner Nórska): "Mali sme niekoľko dobrých šancí na skórovanie, no trápili sme sa v koncovke. Určite to bol z našej strany lepší zápas ako proti Rusku."