Doping? Nikdy by som nebral to svinstvo, tvrdí Nagy

SITA|4. máj 2015 o 11:31

Najlepší slovenský plavec splnil v Bratislave A-limit na olympijské hry do Ria de Janeiro 2016.

BRATISLAVA. Som rád, že môžem rozosievať radosť, prehodil medzi rečou najlepší slovenský plavec Richard Nagy, keď splnil A-limit na olympijské hry do Ria de Janeiro 2016.

Na tréningových pretekoch, ako bratislavský plavecký míting Orca Cup 2015 v prvý májový víkend nazval, zvládol piatkovú krauliarsku tisícpäťstovku za 15:11,68 min; potreboval dohmatnúť za 15:14,77.

Bolo to pre vás veľké prekvapenie?

"Tajne som dúfal, že by sa mi to mohlo už teraz podariť, tréner Gabo Baran tiež. A to som ešte tlstučký a v objemovke po ťažkom sústredení, čiže som rád, že sa mi to podarilo."

Koľko potrebujete zhodiť?

"Päť, šesť kíl musí ísť dolu, teraz mám 85, potrebujem sa dostať pod osemdesiatku. Sila však musí zostať zachovaná, čo nebude jednoduché."

Ako vyzerá váš obyčajný deň doma v Bratislave?

"Budík mám nastavený na piatu, päť-šesťkrát ho však posúvam. Po raňajkách na mňa čaká tréning na Pasienkoch, z domu to mám len na skok."

Koľko vtedy trénujete?

"Podľa toho, či je tréning ľahší alebo ťažší. Šesť alebo osem kilometrov. Potom idem do školy, po návrate z nej ma popoludní čaká ďalší tréning. Voľný čas prakticky nemám, rád si pospím a musím sa venovať aj štúdiu psychológie. Som v bakalárskom ročníku."

Čo zvyknete raňajkovať?

"Mám rád sladké. Ak sa mi nechce natierať rožky medom, postačia mi aj dva banány."

Koľkokrát denne jete?

"Tri, štyri, päť. Mám rád mäso, na obed si ho dávam s ryžou, cestovinami. Nie som prieberčivý. Od hladu neumriem, ako som už v minulosti spomínal, skutočne relaxujem s vareškou. Rád varím, viem aj piecť."

Dávate si pozor na to, vzhľadom na všadeprítomnú dopingovú hrozbu, čo si dáte do úst?

"Nutričný špecialista by zo mňa veru nemal radosť, ale.... Trebárs Rišo Varga spomínal, že britskí triatlonisti Brownleeovci, olympijskí medailisti, si večer pred pretekmi dávajú pizzu. Americký plavec Ryan Lochte obľubuje stravovanie v 'mekáči'. Alebo Češka Bara Závadová si nosí veľkú nutellu, z ktorej ujedá pred štartom. Dôležité je, aby človek poznal, z čoho mu nebude zle, nepreženie ho a zároveň dostatočne zasýti."

Kedy vás naposledy "prepadla" dopingovka?

"Keď za mnou komisárka prišla nedávno na sústredení v Španielsku. Na jeho konci, akurát som sa vrátil z kúpeľne a balil som si veci pred odchodom. Hodinu som do seba lial tekutiny a zhováral sa s ňou, kým som mohol odovzdať vzorku."

Úprimne - stretli ste sa počas kariéry vy osobne s dopingom?

"Nie. Neviem si to ani predstaviť, pchať do seba nejaké svinstvo s vidinou zlepšeného výkonu. Človek tie prípady naokolo, samozrejme, vníma. Rusom a Brazílčanom by som, ako sa hovorí, neveril už ani nos medzi očami. Jasné, že je rozdiel medzi úmyselným a nevedomým dopingom, preto sa spolieham len na osvedčené veci. Čeliť hrozbe dvoj-, troj- či viacročného dištancu od milovaného športu je pre mňa nepochopiteľné. Dostalo ma, keď sa nedávno na Slovensku objavil marihuanový dopingový prípad v minigolfe."

Kvalifikačné okno na OH do Ria je otvorené až do 3. júla 2016. Váš prvomájový čas 15:11,68 aj slovenský rekord 15:07,29 indikujú, že od vytúženého dohmatu pod pätnásť minút nie ste veľmi ďaleko. Skúsite to?

"Všetko začínajúce sa štrnástkou zostáva snom. Skákal by som v bazéne od radosti. A-limit do Ria som splnil, ale to mi rozhodne nestačí. Chcem byť čo najrýchlejší. Čím bude čas lepší, tým budem v Brazílii plávať v rozplavbe s kvalitnejšími pretekármi. Bolo by skvelé dostať sa medzi takých borcov ako trebárs Sun Jang, ktorí 'pätnástku' zvládajú za neuveriteľných 14:30."

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Doping? Nikdy by som nebral to svinstvo, tvrdí Nagy