Slováci nezvládli tretiu tretinu, s Fínskom prehrali 0:3

Ján Laco odchytal aj piaty zápas na šampionáte. Na snímke zasahuje proti zakončeniu Joonasa Kemppainena (s číslom 24). Brániť sa ho pokúša Milan Jurčina. (Autor: TASR)
Sportnet|9. máj 2015 o 15:30

Slovenskí hokejisti nezvládli prvý z trojice súbojov s najsilnejšími súpermi v skupine. Ak chcú postúpiť do štvrťfinále, zrejme budú musieť zdolať Rusko aj USA.

MS v ľadovom hokeji v Česku - B-skupina:

Fínsko - Slovensko 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Góly: 51. Donskoi (Lindell, J. Jokinen), 56. Aaltonen (J. Pesonen, Kemppainen), 60. Komarov

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Vinnerborg (Švéd.), Olenin (Rus.) - Mills (Kan.), Carnathan (USA), 8812 divákov

Fínsko: Saros - Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä - Komarov, Kontiola, T. Ruutu - Donskoi, Barkov, J. Jokinen - Louhivaara, Immonen, Pihlström - Pesonen, Kemppainen, J. Aaltonen

Slovensko: J. Laco - A. Meszároš, Graňák, Marek Ďaloga, Juraj Mikuš, Jurčina, Sersen, A. Jánošík - Gáborík, T. Surový, Tatar - T. Jurčo, Marek Viedenský, L. Hudáček - Pánik, Bližňák, Bartovič - Miklík, M. Daňo, T. Kopecký - Dravecký

OSTRAVA. Slovenská hokejová reprezentácia neuspela vo svojom piatom vystúpení na 79. majstrovstvách sveta v Česku. V sobotu popoludní podľahla výberu Fínska 0:3.

Prvý gól duelu v ostravskej ČEZ aréne dosiahol v 51. minúte Donskoi. Druhý pridal o päť minút neskôr Aaltonen. A do prázdnej bránky spečatil na konečných 3:0 Komarov.

Po piatich zápasoch majú Slováci na svojom konte sedem bodov. V tabuľke základnej B-skupiny im naďalej patrí 5. miesto. Prehrou s Fínmi si však znížili šance na postup do štvrťfinále.

8. Slovinsko 5 0 0 0 5 7:19 0 b

Favorizovaní Fíni mali v úvodnom dejstve viac z hry. Jána Laca v slovenskej bránke sa im však nepodarilo prekonať. Slováci sa ubránili aj v početnej nevýhode pri vylúčení Marka Daňa.

V druhej časti sa hralo častejšie v nerovnovážnom stave, ale bezgólový stav zostal aj po 40 minútach.

Skóre duelu otvoril v 51. minúte Donskoi po teči Lindellovej strely. Gólovú poistku pridal o päť minút neskôr Aaltonen. A definitívnu podobu výsledku dal v posledných sekundách zápasu do prázdnej bránky Komarov.

Fíni sa tešia z otváracieho a napokon víťazného gólu Joonasa Donskoia (vľavo). FOTO - TASR.

V tridsiatom vzájomnom súboji oboch výberov utrpel slovenský tím 21. prehru. Pätnásty zápas na MS sa skončil jedenástym neúspechom Slovákov.

Slovenské mužstvo najbližšie nastúpi už v nedeľu 10. mája o 20.15 h proti úradujúcim majstrom sveta Rusom.

Hlasy po zápase:

/zdroj: RTVS/

Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Dnes sme odohrali náš zatiaľ najlepší zápas proti najsilnejšiemu súperovi. Mali sme niektoré šance, kde sme mohli duel rozhodnúť. V oslabení sme išli sami na bránku, hrali sme 25 sekúnd piati proti trom. Keď chceme s takým silným súperom uspieť, musíme také šance premieňať. Bohužiaľ, nepodarilo sa nám to a Fíni v poslednej desaťminútovke rozhodli.“

Kari Jalonen (tréner Fínska): "Chlapci dnes zvládli ťažký zápas vo vynikajúcej atmosfére. Duel bol veľmi vyrovnaný a fanúšikovia na tribúnach nám pomohli. Celý náš tím hral výborne. Dokázali sme sa sústrediť počas celých 60 minút. Dosiahli sme veľké víťazstvo.“

Tomáš Tatar, útočník SR: "Veril som do konca zápasu, že to zvládneme, ale bez gólov sa nedá zvíťaziť. Nedarí sa nám ich dávať. Hráme vyrovnanú partiu, bohužiaľ, inkasujeme gól a dostaneme sa do kŕča. Nie je možné, aby boli brankári proti nám neustále vyhlásení za najlepších hráčov."

Marek Ďaloga, obranca SR: "Dôkladne sme sa pripravovali, ale bohužiaľ to nevyšlo. Musíme sa teraz zmobilizovať. Ak chceme ísť ďalej, musíme oba zápasy vyhrať. Povedali sme si, čo cheme hrať. Darilo sa nám to, avšak napokon to nevyšlo. Proti Rusom to bude náročný zápas. Musíme dobre korčuľovať, snažiť sa strieľať a hrať dobre v obrane. Snáď nám tam niečo padne. Musíme premieňať šance."

Ján Laco, brankár SR: "Odohrali sme vyrovnaný zápas. Rozhodol záver, keď sme urobili dve hrubé chyby a Fíni to potrestali. Máme ďalší zápas, treba sa dobre pripraviť a odovzdať maximum. "

Tomáš Kopecký, útočník SR: "Hrali sme veľmi dobrý hokej, no nedali sme góly. Dnes rozhodujú chyby. Spravili sme dve malé v tretej tretine a stálo nás to výsledok. Neskladáme však zbrane, ideme ďalej. Hráme proti Rusom a treba sa na nich čo najlepšie pripraviť."

Dominik Graňák, obranca SR: "Zápas nebol vyložene zlý a my sme v ňom neboli horším tímom. Fíni však boli v dôležitých momentoch skalopevnejší a vedeli využiť svoje šance. Veľmi dobre sa hýbali, robili všetky veci veľmi dôrazne. Je obdivuhodné, že už štyri zápasy nedostali gól. Šance sme mali aj my, ale oni ich mali viac."

Marek Viedenský, útočník SR: "Dnes nám to nevyšlo, teraz sa musíme sústrediť na ďalšie zápasy. Psychicky sme na tom dobre. Sme dobrá partia, tam problém nie je. Ak chceme uspieť proti Rusom, musíme dať góly."

Online prenos

Po zápase - Za najlepších hráčov zápasu boli vyhlásení obaja brankári - Ján Laco a Juuse Saros. A ak chce slovenský tím postúpiť do štvrťfinále, už nemá zrejme inú možnosť, než poraziť Rusko aj USA.

60. min - Sedem sekúnd pred koncom Jurčo stráca puk na obrannej modrej čiare, dostáva sa k nemu Komarov a bez väčších problémov ho doviedol do opustenej bránky. Fínsko víťazí 3:0.

56. min - A prehrávame o dva góly. Pesonen si podržal puk za bránou, naservíroval ho medzi kruhy nedostatočne pokrytému Juhamattimu Aaaltonenovi a ten strelou z prvej prepálil Laca.

55. min - Nevyužili sme ani tretiu presilovku v tomto stretnutí, Barkov je už na ľade. Do konca riadneho hracieho času zostáva ešte päť minút. Päť minút na to, aby sme s výsledkom niečo urobili a pokúsili sa získať aspoň bod. Za súčasného vývoja by bol dobrý každý bod, hoci v prípade prehry už nebudeme mať všetko vo vlastných rukách.

51. min - Bohužiaľ prehrávame! Strelu Lindella od modrej čiary pred bránou výborne tečoval Joonas Donskoi a puk končí za chrbtom Jána Laca. Gól si ešte overoval videorozhodne pre údajnú hru so zdvihnutou hokejkou, ale oprávnene ho uznáva.

50. min - Je ale poznať, že korčuliarsky sú Fíni ďaleko lepší ako naši hráči. Sú rýchlejší, obratnejší, dokážu sa skôr dostať k puku. Držíme však nerozhodný výsledok a všetko je otvorené. V tretej tretine máme dokonca viac striel ako súper: 5-6. Dôležité bude najmä nefaulovať.

47. min - Zatiaľ sme v tejto časti hry opticky aktívnejší, už dvakrát sme v dobrej pozícii ohrozili Sarosa. Najskôr Gáborík nabil medzi kruhmi Surovému, o malú chvíľu pálil z pravého kruhu Daňo. Saros je však do týchto chvíľ dôstojnou náhradou za Rinneho.

Juuse Saros chytá zatiaľ veľmi dobre. Na snímke čelí jednej zo striel, na dorážku číha Marián Gáborík. FOTO - TASR.

44. min - Úvod tretej tretiny je obojstranne veľmi opatrný. Tímy zrejme cítia, že tento zápas môže byť o jedinom góle. A kto ho dosiahne ako prvý, môže vyhrať. Za súčasného vývoja v tabuľke potrebujú uspieť Fíni aj Slováci.

41. min - Tretia tretina sa začala.

II. tretina

40. min - Druhá tretina sa skončila. "Fíni hrajú veľmi dobre. Musíme si dať pozor v našej obrannej zóne, pretože tam to dobre rotujú. Ideme ďalej, stále je to o jednom góle," hovorí do kamier RTVS Mário Bližňák.

V druhej tretine mal najväčšiu šancu výberu Vladimíra Vůjtka. "Neviem, čo som vymýšľal. Mal som to vystreliť. Škoda," dodal.

Mário Bližňák mal v druhej tretine najväčšiu šancu slovenského tímu. FOTO - TASR.

36. min - V prostrednej časti hry pokračuje fínska strelecká prevaha: 7-2. Naši vyslali na Sarosa počas šestnástich minút iba dva puky. Celkovo Fíni na strely vedú zatiaľ 20-10.

32. min - Obrovská šanca našich! V oslabení mohol pre zmenu skórovať Mário Bližňák, ktorý sa dostal do samostatného úniku. Proti Sarosovi skúsil odvážne kľučku do ľavej strany, položil si fínskeho brankára, ale z uhla nedokázal podvihnúť puk ponad jeho betón.

Obrovská šanca Bližňáka vo vlastnom oslabení, nájazd však nepremenil.

Posted by Šport v RTVS on 9. máj 2015

31. min - Nielen, že sme presilovú hru nevyužili, po jej skončení budeme hrať v oslabení. V početnej nevýhode totiž unikol Leo Komarov, Tatar ho fauloval a pôjde na trestnú lavicu. Fínsky hokejista sa však dostal do zakončenia a opäť musel zasahovať Laco.

30. min - V polovici zápasu si počínajú nedisciplinovane aj Fíni. V krátkom priebehu odchádza na trestnú lavicu druhý hokejista a budeme hrať 25 sekúnd v početnej výhode o dvoch hráčov. Veľká šanca pokúsiť sa strhnúť vedenie na našu stranu.

27. min - Fíni teraz roztočili kolotoč, akoby hrali v presilovej hre. Aj naši pristupovali k hokejistom súpera, akoby boli oslabení. Svoju nevôľu dávajú najavo aj diváci a začínajú pískať. Dnes majú Slováci znovu na tribúnach prevahu, ale chcú vidieť zrejme aktívnejší hokej.

Slováci majú v hľadisku opäť domácu atmosféru. FOTO - TASR.

23. min - Marián Gáborík si hneď na začiatku druhej tretiny počínal nedovolene a opäť sme sa museli brániť. Aj druhú početnú nevýhodu sme však dokázali zvládnuť. A vylepšili sme si svoju štatistiku. Aktuálne máme na konte z osemnástich oslabení štyri inkasované góly (77,77%). Fíni zatiaľ ďalší nepridali.

21. min - Druhá tretina sa začala.

I. tretina

20. min - Prvá tretina sa skončila. "Musíme prejsť za červenú čiaru, nahodiť puk a snažiť sa ho v rohu vybojovať. Hlavne nič nevymýšľať," naznačil možný recept na úspech do kamier RTVS Libor Hudáček.

"Pri mojom góle sa už v tej rýchlosti nedalo nič iné urobiť. Bohužiaľ, naozaj tá hokejka bola vysoko."

Hru Hudáčka so zdvihnutou hokejkou potvrdzuje aj fotografia. FOTO - TASR.

18. min - Dnes sme prvú presilovku súpera prežili. Dokonca sme Fínov ani nepustili do priameho ohrozenia Lacovej brány. Na strely vedie súper už len 10-6. Zostávajú dve minúty do konca prvej tretiny.

16. min - A prvýkrát v zápase budeme hrať v oslabení. V početných nevýhodách sme desiatym mužstvom na šampionáte. Ubránili sme sa v priemere trom zo štyroch presiloviek. Fíni patria vo využívaní takýchto príležitostí k najlepším mužstvám. Z pätnástich výhod vyťažili štyri góly.

12. min - Fíni prevzali iniciatívu a po dvanástich minútach mali obrovskú streleckú prevahu: 10-2. Mohli však prehrávať, pretože po strele Jurča Saros puk len vyrazil do vzduchu, odkiaľ ho trafil Libor Hudáček do siete. Rozhodca ho ale správne neuznáva - hokejka slovenského útočníka bola príliš vysoko.

9. min - Ďalšia obrovská šanca Fínska, pri ktorej predvádza Ján Laco fantastický zákrok. Jussi Jokinen ukázal svoj prehľad, krížnou prihrávkou od pravého mantinelu našiel pred bránou voľného Anssiho Salmelu. Proti jeho zakončeniu sa však slovenský gólman stihol presunúť.

7. min - A už to začína. Fínska štvrtá formácia roztočila kolotoč pred Jánom Lacom, ktorý musel zlikvidovať hneď niekoľko veľmi dobrých šancí súpera. Teraz si hráči mohli naozaj vydýchnuť, vyzeralo to nebezpečne. Severania sú s pukom na hokejkách mimoriadne silní.

4. min - Začali sme lepšie. Hneď pri prvom striedaní sa v prečíslení dvoch proti jednému pokúsil o samostatné zakončenie Tatar, ale Saros puk vyrážačkou vytesnil vedľa brány. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr vyskúšal šťastie aj Bartovič. Dôležité je, že sme korčuliarsky silných Fínov nepustili do úvodného tlaku.

1. min - Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Druhý najlepší v historických tabuľkách v počte minút bez inkasovaného gólu je Ján Lašák. V Ostrave 2004 si udržal nepriestrelnosť 206 minút a 26 sekúnd. Aby odolal aj Lašákov zápis, nesmie súper skórovať do jeho siete v čase skôr ako 12:45 min. Dnes to ale nebude. Rinne nie je ani na lavičke. Prednosť dostala dvojica Juuse Saros a Atte Engren.

Ján Lašák (vľavo) dosiahol svoj zápis v roku 2004 v Ostrave. FOTO - TASR.

Pred zápasom - V bráne Fínska dnes nenastúpi Pekka Rinne, ktorý útočí na rekord svetových šampionátov. Gól nedostal už 193 minút a 41 sekúnd. Doterajšie maximum dosiahol v roku 1948 Kanaďan Murray Dowey - hráči súpera ho neprekonali 225 minút a 25 sekúnd.

Pred zápasom - "Máme dobre poskladané mužstvo a vynikajúceho brankára. Slovensko však má podľa mien na tomto turnaji tiež veľmi silný tím. Očakávam ťažký zápas," povedal po štvrtkovom dueli so Slovinskom (4:0) strelec víťazného gólu Fínska Leo Komarov.

Pred zápasom - V bráne Slovenska bude aj piaty raz na šampionáte stáť Ján Laco. "Uvažovali sme o zmene brankára, ale nakoniec sme sa rozhodli pre Jana. Nemyslím si však, že odchytá všetky zápasy na MS. Stretnutí je veľmi veľa, Julo Hudáček dostane tiež šancu," prezradil asistent trénera Vladimír Országh.

Pred zápasom - "Verím, že sa nám bude dariť, keď nebudeme v úlohe favorita. Zrejme už nepôjdeme proti prichystanej obrane, ale skôr do brejkov, čo by nám mohlo vyhovovať," povedal pred súbojom s Fínskom tréner Vladimír Vůjtek. Zápas sa začína o 16:15 h.

Dá sa to urobiť, hovorí o postupových šanciach Pánik

BRATISLAVA. Ide o všetko. Ale musíme si zachovať chladnú hlavu, hovorí Tomáš Tatar. Zápas Slovenska proti Fínsku veľmi výrazne napovie o šanciach jednotlivých tímov na postup do štvrťfinále.

Výber Vladimíra Vůjtka mal priaznivý rozpis. Štyri zápasy s papierovo slabšími súpermi na úvod. Lenže body stratil až trikrát. Naposledy prehral s Nórskom 2:3. A situáciu si podstatne skomplikoval.

"Plný štadión, veľa ľudí. Všetci verili, že prvé štyri stretnutia poľahky zvládneme. Ale ono to ľahko nešlo. Bola tam sila vôle v posledných tretinách, ale vždy to nevyjde. Raz to narazí," hodnotil reprezentačný tréner.

"Neodohrali sme zápasy v dobrej forme. Bojovali sme, ale nepredviedli sme dobrý hokej. Zatiaľ turnaj ako v podstate domáce mužstvo nezvládame po psychickej stránke," dodal.

Zostrih z posledného zápasu Slovenska na turnaji proti Nórsku.

Slováci majú na svojom konte aktuálne iba sedem bodov. A v tabuľke sa nachádzajú na piatom mieste. Ak sa chcú dostať medzi najlepšiu osmičku, budú musieť zabrať v súbojoch s trojicou silných súperov.

Je veľká pravdepodobnosť, že im jedno víťazstvo stačiť nebude. Zrejme budú musieť získať až šesť bodov. "Dá sa to urobiť," myslí si Richard Pánik.

Na šampionáte patrí medzi najaktívnejších hráčov tímu. Jeho útok s centrom Bližňákom a ďalším krídelníkom Bartovičom mal šancí neúrekom. V doterajšom priebehu však neskóroval ani raz.

"Naša šanca stále žije. A ak vyhráme všetky tri zápasy, postúpime na sto percent," zhodnotil jednoduchú postupovú matematiku hráč Detroitu Red Wings Tomáš Tatar. Ani jemu sa zatiaľ na MS nedarí.

"Nie je to o mne. Je jedno, či dám jeden gól, desať alebo žiadny. Ide mi o úspech celého mužstva. Na to som tu. Môj cieľ je dostať sa do štvrťfinále," dodal.

Tomáš Tatar (vpravo) prenasleduje v zápase s Nórskom dvojgólového strelca Mattiasa Nörsteböa. FOTO - TASR/AP.

Na svetových šampionátoch Slováci nezdolali Fínov už jedenásť rokov. Naposledy sa im to podarilo na MS 2004. Práve v Ostrave. Vtedy zvíťazili presvedčivo 5:2.

Severania teraz v Česku nezačali najlepšie. S výberom USA prehrali vysoko 1:5. V ďalších troch súbojoch však potvrdili úlohu favorita. Získali deväť bodov. A neinkasovali ani raz.

Brankár Pekka Rinne nedostal gól už 193 minút a 41 sekúnd. Útočí na zápis Jána Lašáka z Ostravy 2004. Slovák si vtedy udržal nepriestrelnosť 206 minút a 26 sekúnd.

Lepší v celej histórii je iba Kanaďan Murray Dowey. V roku 1948 ho hráči súpera neprekonali 225 minút a 25 sekúnd. Aby odolal aj Lašákov zápis, musí súper skórovať do siete fínskeho brankára skôr ako v čase 12:45 min.

"Je to jeden z najlepších gólmanov v NHL. Je veľmi vysoký a pohyblivý. Pred každým zápasom, ktorý sme proti jeho tímu hrali, sme mali o ňom míting. Niekto musí cloniť pred bránkou, aby sme mu to znepríjemnili," upozorňuje Tatar.

Pekka Rinne zasahuje pred cloniacim Janom Urbasom zo Slovinska. FOTO - SITA/AP.

Tréner Vladimír Vůjtek pred zápasom s Fínskom výrazne premiešal zostavou. Zmenil zloženie až troch zo štyroch útokov. "Verím, že novoposkladané formácie prinesú oživenie a lepšiu hru," hovorí.

"Hráči z NHL prišli na poslednú chvíľu, ba niektorí až po začiatku majstrovstiev sveta. A tak stále hľadáme ideálne zloženie tímu," doplnil.

Jediným nezmeneným triom zostávajú Pánik - Bližňák - Bartovič. Práve Pánik sa v tíme Toronta v tejto sezóne stretol s fínskym hokejistom Leom Komarovom. Majster sveta z Bratislavy 2011 je už na svojom šiestom šampionáte.

"Slovensko má podľa mien na tomto turnaji veľmi silné mužstvo. Preto v sobotu očakávam ťažký zápas," povedal po stretnutí so Slovinskom (4:0) Komarov.

"Čo si pamätám, pri systéme play-off bolo Fínsko vždy v prvej osmičke. Aj tu ideme do každého zápasu s úmyslom vyhrať. Súboj proti Slovensku je pre nás bežný ako každý iný v základnej skupine."

Komarov má zatiaľ na MS bilanciu 1+1. Takto prihrával na gól Jyrkimu Jokipakkovi.

Slováci majú s Fínmi výrazne negatívnu historickú bilanciu. Doteraz odohrali spolu 28 vzájomných zápasov. Vyhrali iba šesť. Tri razy remizovali, devätnásťkrát prehrali. So skóre 59:85.

Naposledy sa oba tímy stretli vlani v rámci prípravy na MS. Odohrali dva duely Euro Hockey Challenge. V prvom Slováci prehrali v Košiciach 0:3, v odvete v Poprade vydreli víťazstvo 2:1.

Na MS narazili na seba naposledy pred dvoma rokmi v Helsinkách. Vo štvrťfinále dokázal Vůjtekov výber zmazať manko 0:3. Márne. Napokon prehral 3:4. Góly Slovenska vtedy strelili Michel Miklík, Andrej Sekera a Tomáš Surový.

Azda najpamätnejší zostáva duel o 3. miesto na ZOH 2010 vo Vancouveri. Mužstvo vedené Jánom Filcom v tretej tretine premárnilo náskok 3:1. A po výsledku 3:5 zostalo bez medaily.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slováci nezvládli tretiu tretinu, s Fínskom prehrali 0:3