Rusi zničili Bielorusov, zvíťazili 7:0

Ruskí hokejisti sa tešia zo streleného gólu.
Ruskí hokejisti sa tešia zo streleného gólu. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|9. máj 2015 o 12:11

Triumf bol pre Rusov o to špeciálnejší, že ho dosiahli v deň 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a víťazstva nad nacizmom.

MS v hokeji 2015 (B-skupina):

Bielorusko - Rusko 0:7 (0:1, 0:3, 0:3)

Góly: 10. Kovaľčuk (Kuľomin, Anisimov), 22. Tarasenko (Anisimov, Medvedev), 30. Šipačov (Panarin, Dadonov), 33. Panarin (Šipačov, Mironov), 33. Panarin (Šipačov, Mironov), 43. Širokov (z tr. strieľania), 52. Malkin (Tarasenko, Mozjakin).

Rozhodovali: Stricker (Švajč.), Piechaczek (Nem.) Dahmen (Švéd.), Fluri (Švajč.), vylúčení: 4:2 na 2 min., navyše A. Kosticyn (Biel.) 10 min za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0.

Bielorusko: Lalande (30. Brikun) Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustinenko A. Kosticyn, Kaľužnyj, S. Kosticyn Drozd, Stas, Gavrus Kulakov, Kovyršin, Stepanov Demkov, Volkov, Kitarov Jefimenko

Rusko: Bobrovskij (57. Chudobin) Jakovlev, Belov, Čudinov, Medvedev, Kulikov, Antipin, Mironov - Dadonov, Šipačov, Panarin - Tarasenko, Anisimov, Kovaľčuk - Mozjakin, Malkin, Kuľomin - Širokov, Tichonov, Plotnikov

OSTRAVA. Ruskí hokejoví reprezentanti vyhrali vo svojom piatom zápase na MS nad Bieloruskom 7:0 a v tabuľke ostravskej B-skupiny poskočili na priebežné druhé miesto.

Na konte majú rovnaký počet bodov ako vedúce USA, ktoré má so zbornou lepší vzájomný zápas.

Bielorusi predviedli v úvodnej tretine sympatický výkon, ale doplatili na zlú koncovku. Najväčšiu šancu mal v 15. minúte Demkov, ktorý nepremenil trestné strieľanie, keď proti jeho forhendovému blafáku vytasil Bobrovskij ľavý betón.

Rusov poslal do vedenia dosiaľ trápiaci sa kanonier Kovaľčuk, ktorý vyriešil rýchle prečíslenie strelou k bližšej žrdi.

V druhej časti zapla ruská mašina na plný plyn. Rýchlymi kombináciami trhala súperovu obranu a Lalande čelil jednému nebezpečnému útoku za druhým.

Streleckú smolu odklial v 22. minúte Tarasenko, ktorý sa natlačil pred Jevenka a po samostatnej akcii namieril presne k tyčke. Na 3:0 zvýšil v presilovke po nádhernom krížnom pase Panarina Šipačov a vyhnal Lalandea z bieloruskej bránky.

Jeho náhradník Brikun vydržal bez gólu iba tri minúty, bekhendom ho prekonal Panarin. Bielorusi už nedokázali vzdorovať rozbehnutému súperovi a v treťom dejstve inkasovali ďalšie tri kúsky.

V 45. minúty sa presadil v presilovke Dadonov, na 6:0 upravil z trestného strieľania Širokov a siedmy zásah pridal Malkin. Rusi tri minúty pred koncom vystriedali brankára, keď namiesto Bobrovského nastúpil Chudobin.

Zároveň nedovolili, aby Bielorusi výraznejšie odskočili v tabuľke Slovákom, tí na nich strácajú naďalej tri body.

Práve zverenci trénera Vladimíra Vůjteka budú v nedeľu o 20.15 h ďalším súperom ruského výberu, ktorý bude chcieť definitívne spečatiť svoj postup do štvrťfinále.

Bielorusi potrebujú ešte bodovať, aby si zaistili miestenku do vyraďovacej fázy, ďalšiu šancu budú mať v pondelok o 16.15 h proti Fínsku.

Hlasy:

Dave Lewis, tréner Bieloruska: "V prvej tretine sme hrali so súperom vyrovnanú partiu. V druhom dejstve to zlomil vo svoj prospech a už nespomalil."

Iľja Kovaľčuk, kapitán a autor prvého gólu Ruska: "Nie je ľahké byť kapitánom tohto tímu, lebo sme zatiaľ nehrali na turnaji podľa našich predstáv. Toto víťazstvo sa cení, samo o sebe však nič neznamená. Jedna lastovička leto nerobí. Opäť nás potiahol útok Dadonov, Šipačov, Panarin. Ťahajú nás celú sezónu a je zábava ich sledovať. My ostatní hráči máme tie najlepšie miesta na sedenie, keď ich pozorujeme zo striedačky."

Dmitrij Kulikov, obranca Ruska: "Výsledok znie jednoznačne, ale až také ľahké to nebolo. Vyhrali sme, lebo sme sa držali herného plánu a hrali ako tím. Každý vydal maximum - od obrancov až po útočníkov, ktorí prevalcovali súpera. Tvrdo sme pracovali, bojovali a zužitkovali naše šance. Výhra je o to cennejšia, že sme ju dosiahli v Deň víťazstva nad fašizmom. Hrali sme srdcom. Dali sme do toho všetko, čo v nás je."

Domov»Hokej»Reprezentácie»Rusi zničili Bielorusov, zvíťazili 7:0