Rinne prekonal Lašáka, Fíni vzali rekord Slovákom

(Autor: TASR/AP)
SITA|11. máj 2015 o 19:31

Fínsky brankár na MS v Ostrave nedostal gól 238 minút a 50 sekúnd. V pondelok ho v 46. minúte zápasu s Bieloruskom prekonal Jevgenij Kovyršin.

OSTRAVA. Fínsky hokejový brankár Pekka Rinne prekonal novodobý rekord v počte minút bez inkasovaného gólu na majstrovstvách sveta. Od roku 2004 ho držal Ján Lašák.

Fín neinkasoval v troch predchádzajúcich dueloch za sebou. A v pondelňajšom zápase s Bieloruskom ho prekonal Jevgenij Kovyršin až v čase 45:09 min.

Rinneho séria trvala celkovo 238:50 min. Pred Kovyršinom naposledy skóroval do jeho siete ešte v prvom vystúpení na šampionáte Američan Nick Bonino.

Odvtedy bol nepriestrelný, aj keď Fíni v zápase s USA ešte raz inkasovali. Matt Hendricks sa však presadil do prázdnej bránky, čo štatistiky neovplyvnilo.

Aj takéto zákroky predvádza Pekka Rinne na šampionáte.

"Rinne bol neuveriteľný. Spôsobom, akým marí súperove šance, nám dodáva ohromné množstvo sebavedomia. Budeme ho ešte na turnaji potrebovať," pochválil brankárskeho rekordéra kapitán Jussi Jokinen.

"Táto šnúra je dôkazom, prečo je Rinne v NHL kandidátom na Vezinovu trofej. Je prvotriednym brankárom, jedným z najlepších na svete, ak nie najlepším," povedal na adresu Rinneho ďalší skúsený fínsky útočník Tuomo Ruutu.

V časoch začiatkov MS boli série bez inkasovaného gólu oveľa dlhšie. Rekord drží Brit narodený v Kanade Jimmy Foster. Na MS 1937 neinkasoval celkovo 348 minút.

V roku 1931 neprekonali strelci Kanaďana Arta Putteeho počas celého šampionátu. V šiestich súbojoch sa jeho séria natiahla na 270 minút. Vtedy sa však zápasy hrali na 3x15 minút.

Po druhej svetovej vojne v roku 1948 na olympijskom turnaji v St. Moritzi, ktorý bol zároveň aj svetovým šampionátom, nedostal Kanaďan Murray Dowey gól 225 minút a 25 sekúnd.

V modernej ére patril rekord jedenásť rokov Jánovi Lašákovi. Dlhoročná slovenská jednotka v Ostrave 2004 nevyťahovala puk zo siete 206:26 min.

Fíni vzali Slovensku aj ďalší novodobý rekord. Od piateho gólu Američanov do prázdnej bránky neinkasovali 287 minút a 47 sekúnd. V roku 2004 v Ostrave sa strelci nepresadili proti Karlovi Križanovi a Jánovi Lašákovi 226:26 min.