Sagan bol aj do tretice v Kalifornii druhý

Novým vedúcim mužom Okolo Kalifornie je Lotyš Toms Skujiňš.

Tom Skujinš (vpredu) sa pred piatimi rokmi predstavil aj slovenskému publiku pri pretekoch Slovenské Pyreneje.(Zdroj: TASR)

SAN JOSE. Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil aj v tretej etape pretekov Okolo Kalifornie 2. miesto.

Tentoraz síce vyhral po 168,9 km okolo San Jose špurt skupiny, ale tá prišla do cieľa s odstupom 1:06 min na Tomsa Skujiňša z Lotyšska.

Sagan sa presadil pred Julianom Alaphilippom. Jazdec tímu Tinkoff-Saxo si napriek aktivite nepripísal ďalšie body do bodovacej súťaže, keďže tentoraz finiš nehodnotili.

Lídrom bojov o zelený dres preto zostáva Mark Cavendish, ktorý v kopcovitej etape stratil a jazdil veľmi pokojne v poslednej skupine.

Skujiňš dosiahol najväčší úspech svojej kariéry a je aj novým vedúcim mužom Okolo Kalifornie 2015. Pred Petrom Saganom má náskok 32 sekúnd.

Martin Velits je celkovo s výraznejším odstupom 129. Michael Kolář v utorok z pretekov Okolo Kalifornie odstúpil.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Sagan skončil v 2. etape Okolo Kalifornie opäť druhý

Skujiňš nechýbal v úvodnom úniku dňa sedemčlennej skupiny, ktorý sa zrodil na 36. km v stúpaní na horskú prémiu Mt. Hamilton.

Neskôr v ďalšom menšom kopci sa osamostatnil a sólovou jazdou dotiahol svoje úsilie vďaka veľkej vytrvalosti až do cieľa.

"Ani som sa nepozeral dozadu, len som tvrdo pracoval. Až na poslednom kilometri som sa otočil a zistil, že za mnou nie je nikto. Je to veľký výsledok," pochvaľoval si pre zámorské médiá Skujiňš.

"Prial som si, aby niekto išiel so mnou, pretože som skutočne trpel. V tomto veternom počasí som umieral. Ale je to veľké víťazstvo. Aj pre tím. Minulý rok oddielový kolega Robin Carpenter tiež vyhral jednu etapu," citovala agentúra AP víťaza.

Sagan má na konte jedenásť etapových triumfov na Okolo Kalifornia, na ďalší si ale stále musí počkať.

"Na prvom kopci to bolo OK, ale na tom poslednom ani neviem, čo sa stalo. Pokúšal som sa odovzdať to najlepšie, čo bolo vo mne a podarilo sa mi aspoň vyhrať špurt skupiny," povedal Slovák.

Cyklistické preteky Okolo Kalifornie:

3. etapa (San Jose - San Jose, 170 km):

1. Toms Skujiňš (Lot.) Hincapie Racing Team 4:33:10 h

2. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo

3. Julian Alaphilippe (Fr.) Etixx - Quick-Step

4. Daniel Alexander Jaramillo Diez (Kol.) Jamis - Hagens Berman všetci +1:06 min