V maďarskej jedenástke štvrťstoročia je aj duo so slovenskou minulosťou

Momentálne najväčšia maďarská hviezda Balázs Dzsudzsák (pri lopte) si zahral ako za PSV Eindhoven, tak aj za moskovské Dynamo.
Momentálne najväčšia maďarská hviezda Balázs Dzsudzsák (pri lopte) si zahral ako za PSV Eindhoven, tak aj za moskovské Dynamo. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|30. máj 2015 o 16:08

Medzi jedenástimi ocenenými figurujú aj dvaja hráči, ktorých kariéra je priamo spojená so slovenským futbalom.

BRATISLAVA. Profesionálna hráčska futbalová asociácia HLSZ (Hivatásos Labdarúgók Szervezete) si zvolila elitnú jedenástku najlepších členov od svojho založenia.

Zaujímavosťou je, že v hodnotenom období rokov 1990-2015 sa do prestížneho výberu dostali aj stopér András Telek, respektíve stredopoliar Lájos Détári.

Mladší z tejto dvojice, dnes 44-ročný Telek obliekal dres majstrovského klubu 1.FC Košice v sezóne 1997/98. Bývalý maďarský reprezentant prišiel na východ Slovenska z Ferencvárosu Budapešť a v klube zotrval jeden rok. Následne sa opäť vrátil do Ferencvárosu.

V spomínanej sezóne 1997/98 odohral Telek za Košice aj štyri zápasy v skupinovej fáze Ligy majstrov. Navyše pomohol v tom čase bohatému slovenskému klubu k obhajobe majstrovského titulu.

70a7e928-f83a-4eba-a738-eadf3ce971fe-ori.jpeg

Takýto výber by právom vzbudzoval rešpekt nejedného súpera. Foto: hlsz.hu

Telek pôsobil na domácej scéne okrem Ferencvárosu Budapešť aj vo farbách Zalaegerszegu. Legionársky chlebík okúsil okrem Košíc tiež v čínskom klube Yanbian FC.

Kariéru ukončil v Hornej Potôni

Druhým futbalistom, ktorý má priamu skúsenosť s futbalom v našej krajine je bývalý skvelý záložník Lajos Détári. Na rozdiel od Teleka však Détari prišiel na Slovensko na sklonku hráčskej kariéry.

Aj preto pôsobil už len krátko v amatérskom tíme Družstevník Horná Potôň. Do klubu zo Žitného ostrova prišiel Détári v roku 2001 s povesťou skúseného a medzinárodne ostrieľaného hráča.

Maďarsko reprezentoval v 61 zápasoch, pričom si na konto pripísal 13 reprezentačných zásahov. Úctyhodné sú aj klubové adresy dnes 52-ročného Détáriho.

Eintracht Frankfurt, Xamax Neuchatel, Olympiacos Pireus, FC Janov, Ancona Calcio či Bologna. V Maďarsku je jeho meno spojené predovšetkým s tímom Honvéd Budapešť, hoci krátku anabázu zažil aj v konkurenčnom Ferencvárosi.

Trénerský návrat

Détári sa do slovenského futbalu vrátil aj v roku 2009, tentoraz však už ako tréner. Prakticky hneď po skončení kariéry sa Détári vrhol na trénerstvo.

Na Slovensku sa jeho trénerským pôsobiskom stal klub FK Tornaľa. Avšak pre Détáriho trénerský rukopis je príznačné, že v žiadnom pôsobisku dlho nevydrží.

Ako hráč obliekal dresy mnohých klubov, ako tréner je ešte "prelietavejší". FC Bihor Oradea (Rumunsko), Panserraikos FC (Grécko) či vietnamský klub Hanoj FC. Ak nerátame Tornaľu, tak len toto je výpočet zahraničných štácií maďarského ex-reprezentanta.

A doma? Tak to je hotový adresár. Csepel Budapešť, Honvéd Budapešť, Ferencváros Budapešť, Tatabánya, Šopron, Siofók, Diósgyőr, Nyíregyháza, Vecsési FC či Haladás Szombathely.

V roku 2006 bol Détári krátko aj asistentom trénera pri maďarskej reprezentácii. V každom prípade však jednoznačne platí, že na ihrisku bol Détári zaujímavejším artiklom ako v pozícii šéfa lavičky.

Výber legionárov

Keďže maďarská najvyššia súťaž nepatrí medzi prestížne európske ligy, neprekvapí, že takmer každý hráč z All-star tímu strávil časť kariéry v zahraničí.

Jedinou výnimkou je útočník Béla Illés, ktorý sa rozhodol celú kariéru stráviť v rodnej krajine.

Slovenskí priaznivci si istotne spomenú na gólmana Gábora Királyho, ktorý bol známy nielen skvelými výkonmi medzi žrďami, ale aj svojimi šedými teplákmi, ktoré preferoval namiesto klasických trenírok.

V súčasnosti je najznámejším futbalistom našich južných susedov 28-ročný ofenzívny záložník Balázs Dzsudzsák. Spoluhráč Tomáša Hubočana z moskovského Dynama patrí do širšieho okruhu top záložníkov v Európe a jeho transferová hodnota sa odhaduje na 12 miliónov eur.

Okrem Dzsudzsáka sú spomedzi vybranej jedenástky aktívnymi hráčmi už len útočník Zoltán Gera a obranca Roland Juhász.

Balázs Dzsudzsák v drese PSV:

Zahraničné kluby hráčov All-stars výberu (1990-2015):

Gábor Király: Hertha Berlín, Mníchov 1860 (Nem.), Crystal Palace, Aston Villa, Burnley, Fulham (Ang.)

Attila Dragóner: SC Fortuna Köln (Nem.), Vitória Guimarães (Port.)

Pál Dárdai: Hertha Berlín (Nem.)

Roland Juhász: Anderlecht Brusel (Bel.)

András Telek: 1.FC Košice (SVK), Yanbian FC (Čína)

Péter Lipcsei: FC Porto, Sporting Espinho (Port.), SV Austria Salzburg (Rak.)

Balázs Dzudzsák: PSV Eindhoven (Hol.), Anži Machačkala, Dynamo Moskva (Rus.)

Lajos Détári: Eintracht Frankfurt (Nem.), SKN St. Pölten (Rak.), Olympiacos Pireus (Grécko), Xamax Neuchatel (Švaj.), Ancona Calcio, FC Bologna, FC Janov (Tal.), Družstevník Horná Potôň (SVK)

Zoltán Gera: Fulham FC, West Bromwich Albion (Ang.)

József Kiprich: Feyenoord Rotterdam (Hol.), APOEL Nikózia (Cyp.), FC Den Bosch (Hol.)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Ďalšie súťaže»V maďarskej jedenástke štvrťstoročia je aj duo so slovenskou minulosťou