Hossa bude bojovať o Stanleyho pohár, Chicago je vo finále

Hráč Chicaga Blackhawks Patrick Sharp (s číslom 10) sa snaží zasunúť puk spoza brány do siete Frederika Andersena. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|31. máj 2015 o 06:16

Hokejisti Chicaga Blackhawks triumfovali v rozhodujúcom siedmom zápase finále play-off Západnej konferencie na ľade Anaheimu 5:3. V boji o Stanleyho pohár nastúpia proti Tampe Bay.

BRATISLAVA. Slovenský hokejový útočník Marián Hossa bude mať šancu zabojovať o zisk tretieho Stanleyho pohára v kariére. Hráči Chicaga Blackhawks vyradili vo finále play-off Západnej konferencie Anaheim Ducks.

V rozhodujúcom siedmom stretnutí zvíťazili na ľade súpera 5:3. A celú sériu vyhrali 4:3 na zápasy. V súboji o celkový triumf nastúpia proti Tampe Bay Lightning.

"Vlani sme prehrali konferenčné finále s Los Angeles v siedmom zápase v predĺžení. Dnes sme sa tomu chceli vyhnúť. Nikto nechcel prežiť rovnaké pocity. Zvládli sme to výborne," povedal podľa webu NHL hráč Chicaga Patrick Kane.

"Nikdy sme neprestali veriť v úspech. V základnej časti sme sa naučili o našom mužstve veľa vecí. Sme jeden tím, veríme si navzájom," doplnil útočník Patrick Sharp.

Významný podiel na postupe mal aj skúsený 36-ročný Slovák. Najskôr pomohol gólom k výhre 5:2 v šiestom dueli série, v noci zo soboty na nedeľu zvyšoval na 4:0. Jeho zásah bol napokon víťazný.

Celkovo vo vyraďovacej fáze zaznamenal v sedemnástich zápasoch trinásť bodov - za štyri góly a deväť asistencií. Bodoval už v štyroch stretnutiach za sebou.

Gól Mariána Hossu.

Chicago neprehralo ani šestnásty zápas play-off, ak v jeho drese skóroval slovenský krídelník. Anaheim prehral tretí rok za sebou rozhodujúci siedmy duel série vyraďovacej časti na vlastnom ľade.

Pred rokom ho vyradil v druhom kole Los Angeles, predvlani v prvom Detroit. "Cítite, že ste blízko, ale viete, že musíte urobiť ešte jeden krok a poriadne sa zlepšiť. Napokon sme sa nikdy nedostali do bodu, do ktorého sme chceli," vravel pre NHL.com obranca Anaheimu Cam Fowler.

Ducks doma absolútne nezvládli úvodnú polovicu duelu. Po prvej tretine prehrávali 0:2. A keď v 34. minúte pridal Hossa gól na 4:0, zdalo sa prakticky rozhodnuté.

Na konci druhej a na začiatku tretej časti znížili Kesler a Perry. Brent Seabrook v 54. minúte však upravil na rozdiel troch gólov. A hostia si triumf postrážili. Beleskey v závere už len skorigoval na 3:5.

Chicago bude bojovať o svoj šiesty Stanley Cup (doteraz 1933/1934, 1937/1938, 1960/1961, 2009/2010, 2012/2013). Z posledných dvoch triumfov sa tešil aj Marián Hossa. Tampa Bay zvíťazila jediný raz (2003/2004).

Finále odštartuje v noci zo stredy na štvrtok na ľade Tampy Bay.

Zástupca komisára NHL Bill Daly (vpravo) blahoželá pred odovzdávaním trofeje kapitánovi Jonathanovi Toewsovi SITA/AP.

Západná konferencia NHL - finále play-off, siedmy zápas:

Anaheim - Chicago 3:5 (0:2, 1:2, 2:1)

Góly: 39. Kesler (Silfverberg, Beauchemin), 42. C. Perry (Maroon, Getzlaf), 60. Beleskey (C. Fowler, Lindholm) - 3. Toews (N. Hjalmarsson, P. Kane), 12. Toews (B. Richards, D. Keith), 22. Saad (P. Kane, Oduya), 34. Marián Hossa (B. Richards), 54. Seabrook (P. Kane, D. Keith)

Brankári: Andersen - Crawford, strely na bránku: 38:26, 17.375 divákov

Marián Hossa (Chicago) odohral 13:01 min, vyslal šesť striel na bránu, strelil jeden gól

/konečný stav série: 3:4, do finále postúpilo Chicago/