Chicago otočilo v závere prvé finále s Tampou Bay

Hokejisti Chicaga prehrávali takmer päťdesiat minút, napokon sa tešili z víťazstva. (Autor: TASR/AP)
TASR|4. jún 2015 o 05:59

Chicago strelilo v priebehu 118 sekúnd dva góly.

Finále Stanley Cupu - 1. zápas:

Tampa Bay - Chicago 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Góly: 5. Killorn (Stralman, Filppula) - 54. Teräväinen (Keith, Shaw), 56. Vermette (Teräväinen).

MARIÁN HOSSA, odohral 16:13, 0+0, 2 strely, 0 trestných minút

Tampa: Bishop - Stralman, Hedman, Coburn, Garrison, Šustr, Carle - Stamkos, Filppula, Killorn - Kučerov, Johnson, Palát - Callahan, Nesterov, Paquette - Brown, Boyle, Morrow

Chicago: Crawford - Hjalmarsson, Keith, Seabrook, Oduya, Rundblad, Cumiskey - Kane, Toews, Saad - Hossa, Richards, Versteeg - Teravainen, Vermette, Sharp - Shaw, Kruger, Desjardins.

TAMPA. Hokejisti Chicaga vyhrali v noci na štvrtok v prvom zápase finálovej série play off NHL nad Tampou Bay na jej ľade 2:1.

Blesky chceli udrieť hneď a podarilo sa im to v piatej minúte. Fillpula rozohral útočnú akciu a prihrávkový nadhod Stralmana tečoval otočkovým bekhendom Killorn.

Hráči Tampy boli naďalej aktívnejší. Pred chicagskou bránkou bolo neustále "veselo", občas i dramaticky, naopak Blackhawks hrali v útlme, obranca Keith nebol vo svojej koži a dopredu sa nedarilo najmä Toewsovi.

Ani Marián Hossa nepôsobil príliš presvedčivo a v 15. minúte nedotiahol sľubne sa rodiaci nájazd dvoch na jedného. Príležitosť pre hostí prišla po 17 minútach, keď dve nevydarené striedania súpera vyvrcholili vylúčením.

Presilovka však vykazovala len priemerné parametre, hoci Kane mal optimálnu šancu na vyrovnanie a po Hossovej aktivite netrafil skackajúci puk do poloodkrytej bránky Saad.

Ak prvé dejstvo napokon nebolo žiadnym galapredstavením, to druhé prinieslo hokejový priemer. Núdza na pekné akcie, miestami až "odvarové" situácie, to bol dôsledok systému, ktorý si ofenzívnymi zručnosťami a kreativitou nabité mužstvo Tampy dokázalo osvojiť pre potreby play off.

Skúsený tím Chicaga prejavoval síce viac iniciatívy, ale v tesnom bránení a prehustených priestoroch sa jeho muži takmer vôbec nepresadzovali. Senzačný výkon v eliminovaní chicagskej elity predviedol zadák Garrison.

V konečnom dôsledku aj táto tretina patrila domácim, keďže súper, pre zmenu pod tlakom skvele operujúcich Švédov Stralmana s Hedmanom, prehajdákal dve presilovky.

Zaujal iba Hossov jedovatý príklep spomedzi kruhov. Záver patril Tampe, keď sa opäť pripomenul Killorn excelentnými pasmi na kanoniera Stamkosa, tým druhým do tutovej šance. Obrovskú mala aj štvrtá línia Tampy, ale Crawford zabránil gólu do šatne.

Po 7 minútach tretej tretiny štatistici registrovali len jediný strelecký pokus hosťujúceho kapitána Toewsa. Jeho formácia síce vyrukovala s väčším náporom a v jednom striedaní aj takmer minútovým kolotočom v pásme, ale o nejakom drvivom tlaku nebolo ani reči, tobôž o gólových príležitostiach.

V 8. minúte prišla v podaní Hossu, ktorému prekazil zámer Bishop. Hráči Tampy si vyše 11 minút vystačili s nulou na konte striel a tá prvá prišla až vtedy, keď už Callahanovi nič iné nezostávalo - v sólonájazde však zvolil príliš jednoduché riešenie a neprekabátil Crawforda.

Jeho tím si za toto zaváhanie vypil kalich horkosti do dna, keď o pár okamihov dovtedy nenápadný Teräväinen nahodil od modrej puk pre bránku a ten si našiel v spleti tiel cestu do siete.

Zrazu sa v priebehu dvoch minút stalo viac ako dovtedy za dvanásť, Palátovi šancu z čepele odpálil jeho spoluhráč Kučerov a na druhej strane Kane v čistej šanci zaváhal.

Potom opäť prišla chvíľa Teräväinena, ktorý našiel voľného Vermettea a jeho strela pristála v sieti za pomoci teču brániaceho hráča.

Stav 1:2 nemal vzhľadom na okolnosti zápasu príliš veľa logických prienikov, ale predsa jeden podstatný v tom, že kolektív Tampy sa presvedčil o starých hokejových pravdách.

Téza nedáš-dostaneš nebola pritom až taká bolestná ako fakt, že smoliarsky zvrat prišiel po narastajúcej pasivite s hazardom tesného náskoku. Domáci sa situácii síce nepodvolili, vyvinuli nápor, ale k hre bez brankára sa dostali len na pár sekúnd a už nič nevymysleli.

Hlasy:

/zdroj: tsn.ca/

Joel Quenneville, tréner Chicaga: "K víťazstvám často vedú rôzne cesty, my sme dnes tú jednu našli. Bola to pekná ilustrácia toho, čoho všetkého je tento tím schopný."

Jon Cooper, tréner Tampy Bay: "Mali sme dostatok príležitostí odstaviť ich. Ale neodstavili sme ich."

Teemu Teräväinen, strelec prvého gólu Chicaga: "Snažil som sa to nahodiť a niekedy sa stanú takéto dobré veci."

Patrick Sharp, útočník Chicaga: "Mám pocit, že sa náš tím postupom zápasu zlepšoval. V našej kabíne je viera vo vlastné sily a tá neodchádza v žiadnej fáze zápasu, na skóre nezáleží."

Anton Stralman, obranca Tampy Bay: "Chceli sme si strážiť náskok, v minulých zápasoch sme v tom boli vcelku úspešní. Tentoraz sme narazili na veľmi zručné mužstvo, ktoré má vo svojom strede množstvo šikovných hráčov a tí si vedia podržať puk na svojich hokejkách. Dostali sme lekciu."

Victor Hedman, obranca Tampy Bay: "Asi sme v závere trochu stiahli nohu z plynu, príliš zatiahli dozadu, dali súperovi čas a priestor a doplatili sme na to.

Brenden Morrow, útočník Tampy Bay: "Medzi rešpektom a strachom je výrazný rozdiel. Môžete súpera rešpektovať, no nemôžete sa ho báť. V tretej tretine to ale vyzeralo, akoby sme sa báli, čo príde a čo sa môže stať."

Steven Stamkos, kapitán Tampy Bay: "Musíme sa dať po prehre čo najskôr dokopy. Nikto nepovedal, že to bude ľahké."