Súperkou Šafářovej bude Williamsová, s Bacsinszkou sa trápila

Favorizovaná Američanka v semifinále prehrávala 4:6 a 2:3, súperka navyše podávala. Zabojovala a otočila výsledok. Môže získať jubilejný dvadsiaty grandslamový titul.

Serena Williamsová sa v semifinále polovicu zápasu trápila, ale napokon vybojovala postup.(Zdroj: SITA/AP)

Roland Garros - semifinále:

/dotácia 28 028 600 eur, antuka/

Serena Williamsová (1-USA) - Timea Bacsinszká (23-Švajč.) 4:6, 6:3, 6:0

PARÍŽ. Americká líderka svetového rebríčka tenistiek Serena Williamsová zvíťazila vo štvrtkovom semifinále dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros nad Švajčiarkou Timeou Bacsinszkou.

Triumfovala za 114 minút 4:6, 6:3, 6:0. Mala pritom manko setu a brejku (4:6, 2:3). A dovtedy sa príliš nezdalo, že zvládne svoj už štvrtý obrat na podujatí a dovedna 33. na turnajoch veľkej štvorky.

"Skúšala som všetko. Hovorila som si, že ak aj prehrám, tak nie bez boja. Snažila som sa a snažila, až som napokon našla energiu. Neviem, odkiaľ sa nabrala, ale objavila som ju a vyhrala som," hodnotila Serena.

Bacsinszká bola proti zvláštne mdlej favoritke od úvodu na Dvorci Philippa Chatriera explozívnejšia. Predvádzala vyváženejší, ľahkonohejší a inšpirovanejší výkon.

Štvrtý obrat

Serena sa opierala o povestne dôrazný servis, ale v medzihre jej chýbala obvyklá prevaha vyplývajúca zo silového prejavu. Švajčiarka odolne otupovala útoky a dobre prechádzala do ofenzívy, keď sa jej naskytali šance.

Keď prerazila podanie súperky aj v druhom sete a dostala sa do vedenia 3:2, nezdalo sa, že Serena znova nájde záchytný bod. Sústavne hrala takmer bez emócií - akoby jej na ne nezostávala energia a vnútorná sila.

Napriek tomu však zvládla nielen okamžitý rebrejk na 3:3, ale aj priebežný obrat až na 6:3. Na začiatku tretieho setu dosiahla brejk, Bacsinszká zrazu robila lacné chyby a naplno za ne pykala.

Rozpadol sa jej koncept a už sa nezmohla na vzopätie. Pri druhom mečbale Američanky prehnala bekhend.

Timea Bacsinszká nezvládla skvelo rozbehnutý duel. FOTO - SITA/AP.

Stále platí, že Serena Williamsová prehrala v tejto sezóne iba v májovom semifinále v Madride s Češkou Petrou Kvitovou. V semifinále na Majors má aktuálne štatistiku 24:3.

Útočí na dvadsiaty titul

Američanka stále živí šancu na svoj jubilejný dvadsiaty singlový triumf na podujatiach veľkej štvorky. Viac titulov vo dvojhre majú len Austrálčanka Margaret Courtová (24) a v Open Ere Nemka Steffi Grafová (22).

Timea Bacsinszká sa napokon nestala prvou švajčiarskou finalistkou na grandslamovej úrovni od Australian Open 2002 a v Paríži dokonca po šestnástich rokoch (zhodne Martina Hingisová).

Pri všetkých piatich predchádzajúcich štartoch v hlavnej súťaži vo francúzskej metropole skončila už v 2. kole. Pred príchodom na Roland Garros 2015 mala osobný rekord v podobe 3. kola z US Open 2008 a tohtoročného AO.

Dosiaľ bola najvyššie na 21. mieste v počítačovom poradí. K 8. júnu sa ocitne na desiatej priečke.

Proti Serene má aktuálne bilanciu už 0:3. Neodplatila jej prehry z Ríma 2010 a marcového Indian Wells. Viac ako pol zápasu pritom produkovala veľmi sympatický a kvalitný tenis.

V sobotňajšom finále bude Williamsová hrať s Luciou Šafářovou z Česka - tá vyradila Srbku Anu Ivanovičovú 7:5, 7:5. Američanka nastúpi s vedomím pozitívnej bilancie 8:0.