Djokovičov parížsky sen sa rozplynul, zdolal ho Wawrinka

Prekvapujúci, no zaslúžený víťaz - Stanislas Wawrinka.
Prekvapujúci, no zaslúžený víťaz - Stanislas Wawrinka. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|7. jún 2015 o 15:15

Srbský tenista Novak Djokovič jeden z najdôležitejších zápasov doterajšej kariéry nezvládol. Na kariérny Grand Slam si tak musí aj naďalej počkať.

French Open 2015 - finále dvojhry mužov:

Stan Wawrinka (Švaj.-8) - Novak Djokovič (Srb.-1) 4:6, 6:4, 6:3, 6:4 za 192 minút (45, 52, 42, 53)

PARÍŽ. Švajčiarsky tenista Stan Wawrinka sa stal prvýkrát v kariére víťazom mužskej dvojhry na Roland Garros v Paríži.

Vo finále si ako turnajová deviatka po výbornom výkone poradil s najvyššie nasadeným favorizovaným Srbom Novakom Djokovičom v štyroch setoch 4:6, 6:3, 6:2, 6:4.

Zverenec švédskeho trénera Magnusa Normana získal druhý grandslamový titul, vlani nenašiel premožiteľa na Australian Open v Melbourne.

Švajčiar znemožnil "Nolemu" skompletizovať zbierku trofejí z podujatí veľkej štvorky a ukončil jeho 28-zápasovú víťaznú šnúru.

Wawrinka si z francúzskej metropoly odnáša prémiu 1,8 milióna eur a 2000 bodov do svetového rebríčka ATP Entry.

Djokovič nevyužil šancu stať sa po Fredovi Perrym, Donovi Budgeovi, Rodovi Laverovi, Royovi Emersonovi, Andrem Agassim, Rogerovi Federerovi a Rafaelovi Nadalovi ôsmym hráčom v histórii, ktorý dokázal triumfovať na všetkých grandslamových turnajoch.

Iba dvom hráčom sa podarilo v jednom roku vyhrať Australian Open i Roland Garros - Budgeovi (1938) a Laverovi (1962, 1969).

Pre Djokoviča je to iba trteia tohtoročná prehra - v Dauhe podľahol Chorvátovi Ivovi Karlovičovi a v Dubaji Federerovi.

Djokovič si pri preberaní trofeje pre finalistu vyslúžil od divákov obrovský aplauz, pričom samotný hráč neskrýval dojatie.

Hlasy:

Stan Wawrinka: "Nemôžem tomu uveriť, že som vyhral druhý grandslamový turnaj. Hrať v parížskom finále proti Novakovi bolo pre mňa obrovskou výzvou. Verím, že Paríž je pripravený na to, aby si tu aj on raz zvíťazil. Myslím si, že podmienky boli dnes spravodlivé pre oboch hráčov. Snažil som sa na duel čo najlepšie pripraviť a ísť do neho s maximálnou koncentráciou. Chcel by som sa poďakovať môjmu tímu a rodine za podporu. Pracoval som veľmi tvrdo, aby som dosiahhol tento úspech. Magnus Norman mi často hovoril, že ma nakope do zadku za to, ako som to flákal na tréningu. V posledných týždňoch som na sebe zamakal a vyplatilo sa. Dúfam, že som si v Paríži získal veľa nových fanúšikov. Chcem sa poďakovať parížskym divákom, boli ste skvelí."

Novak Djokovič: "Nebudem hovoriť príliš dlho, lebo moja francúzština nie je oslnivá. V prvom rade blahoželám Stanovi k zisku titulu, vo finále podal skvelý výkon. Počínal si ako ozajstný šampión. Sú aj dôležitejšie veci ako tenis, prehru sa preto snažím brať športovo. Ďakujem celému môjmu tímu i fanúšikom, ktorí ma povbudzovali. Budem bojovať a robiť všetko pre to, aby som raz parížsky titul konečne získal."

Po šiestich rokoch vyhral French Open opäť Švajčiar, keď Wawrinka nadviazal na kamaráta Federera. Foto: TASR/AP

Priebeh:

I. set

Úvodný set patril svetovej jednotke. "Nole" za stavu 3:3 brejkol svojho protivníka a prvý set už dopodával do víťazného konca.

Posledný gem však musel Djokovič vyhrať až cez zhodu, keďže Wawrinka srdnato bojoval o každý fiftín.

II. set

V druhom dejstve si obaja tenisti držali svoj servis až do stavu 5:4 vo Wawrinkov prospech. Djokovič prišiel prvýkrát v zápase o svoj servis v najnevhodnejšiu chvíľu.

Druhý set tak skončil rovnakým výsledkom ako ten prvý, avšak tentoraz v prospech švajčiarskeho tenistu.

III. set

Rozbehnutý Wawrinka bol už-už k zisku dôležitého brejku hneď na začiatku tretieho setu. Po tom, ako vyhral svoj podanie mal šancu opäť vziať Srbovi podanie.

Djokovič však niekoľko brejkov odvrátil a hoci s problémami, predsa len vyrovnal na 1:1. Zisk tejto hry mohol mať pre Djokoviča v nasledujúcom priebehu významný psychologický dopad.

Opak bol však pravdou a bol to Wawrinka, kto udával tempo v treťom sete. Švajčiar sa dostal do vedenia 5:2 šancu ukončiť tretí set mal už pri Srbovom podaní.

Napokon však uzatvoril tretie dejstvo cez svoje podanie, keď vyhral 6:3 a na výhru v zápase mu stačí zisk už iba jedného setu.

IV. set

V štvrtom sete akoby si Djokovič naordinoval budíček. Pri prvej možnej príležitosti brejkol súpera a razom sa dostal do vedenia 3:0.

Následne však prišiel opäť útlm zo strany svetovej jednotky a Wawrinka vrátil Srbovi požičané - vyhral rovnako tri hry po sebe a vyrovnal stav na 3:3.

Vyrovnaný zápas pokračuje. Djokovič nebol síce presvedčivý, no nakoniec vyhral siedmy gem a ujal sa vedenia 4:3. Ešte viac sa ale nadrel jeho náprotivok v ďalšej hre.

Už sa zdalo, že Djokovič získa výhodu ďalšieho brejku, no Wawrinka predviedol skvelý stav a vyrovnal na 4:4. Skvelé tenisové predstavenie pokračuje aj naďalej.

Možno kľúčový moment zápasu! Djokovič opäť nezvládol vyhrať gem pri svojom podaní a za stavu 5:4 vo svoj prospech ide podávať Wawrinka na víťazstvo v zápase.

Azda najdramatickejšia hra duelu, v ktorej boli k videniu brejkbaly, ako aj mečbaly. Wawrinka ale nakoniec predsa len doviedol zápas do víťazného konca a môže sa tešiť zo zisku svojho prvého titulu na Roland Garros.

Ohlasy médií:

Blic (Srb.): "História si musí počkať: Djokovič stále bez titulu na Roland Garros."

BN Televizija (Srb.): "Prekliatie Roland Garros pokračuje, Nole bez titulu!"

Neue Zürcher Zeitung (Švajč.): "Dokázal to! Wawrinka má druhý grandslamový titul. Vo finále dominoval vo všetkých aspektoch a nedal Djokovičovi šancu."

20min.ch (Švajč.): "Wawrinka je kráľom Paríža! Vo finále senzačne zdolal svetovú jednotku Djokoviča v štyroch setoch. Ukonćil tak jeho 28-zápasovú víťaznú sériu."

Reuter (V. Brit.): "Wawrinka postavil na hlavu všetky predpoklady. Jeho jednoručný bekhend mal zdrvujúci efekt a Djokovič sa kariérneho grandslamu zatiaľ nedočkal."

BBC (V. Brit.): "Wawrinka šokoval Djokoviča a získal svoj prvý titul na Roladn Garros."

DPA (Nem.): "Wawrinka zničil Djokovičov sen o titule na parížskej antuke. Švajčiar vyhral Roland Garros v dominantnej fazóne, pre najvyššie nasadeného Srba bol príliš veľkou prekážkou. Djokovič musí ďalej čakať."

idnes.cz (ČR): "Nástupca fenomenálneho Nadala sa volá Stan Wawrinka, Djokovič vytúžený titul nezískal. Nový parižsky šampión je prekvapujúci."

blesk.cz: "Finálová senzácia, Wawrinka zdolala Djokoviča! Srbský tenista tak prehral na parížskej antuke aj svoje tretie finále a stále márne čaká na zisk kariérneho grandslamu."