Bedmintonovým profíkom robil na turnaji problémy vietor

Lin Dan neprešiel ani do štvrťfinále, Dánov v postupe zastavil pôrod, Nemca horúčka a Kórejci budú musieť zvážiť olympijský výber. Ako prebiehal BCA Indonesia Open 2015?

Len dvadsaťročný Japonec Kento Momota vybojoval tento rok už svoj druhý titul v najvyššej svetovej súťaži.(Zdroj: TASR/AP)

JAKARTA, BRATISLAVA. „Vôbec som nehrala dobre. Snažila som sa vyhnúť ľahkým chybám, ale v tejto hale sa hrá ťažko,“ sťažovala sa minulý týždeň na turnaji v Indonézií španielska bedmintonistka Carolina Marin.

Vysoká teplota a občasné ťažkosti s cirkuláciou vzduchu nad kurtmi neraz spôsobili hráčom problém, ale tí budú sa s tým musieť vyrovnať. V rovnakej hale sa budú hrať aj augustové Majstrovstvá sveta, kde Carolina Marin bude obhajovať titul.

V nedeľu sa tam skončil turnaj BWF Superseries Premier BCA Indonesia Open. Tituly si rozdelili Čína, Japonsko, Južná Kórea a Thajsko.

Dvojhry priniesli prekvapenia už od stredy, kedy najprv Japonka Yui Hashimoto prekvapivo poslala domov jednu z favoritiek turnaja a spomenutú nasadenú trojku zo Španielska Carolinu Marin. Tá sa tento rok zúčastnila dvadsiatich turnajov a vyhrala z nich 18.

Nemecké prekvapenie

Následne sa skončil prekvapením aj zápas v dvojhre mužov, keď ako víťaz z kurtu zišiel domáci reprezentant Tommy Sugiarto. Ten hral proti jednému z najlepších súperov vôbec, Lin Danovi.

Dvojnásobný olympijský víťaz a nasadená dvojka turnaja však už kvôli veku a dlhšej prestávke nestačil na výborne hrajúceho Sugiarta a priam fanatickú podporu indonézskych fanúšikov. „Mnoho ľudí ma ľutovalo, keď sa zverejnil turnajový žreb. Teraz ma už ľutovať nemusia,“ povedal Sugiarto po zápase.

Ľútosť však prišla vo štvrtok, kedy Sugiarto nastúpil proti papierovo slabšiemu Nemcovi Marcovi Zwieblerovi. Prvý set vyhral relatívne hladko, no pod prehru v ostatných dvoch setoch sa podpísala únava a ozveny predošlého zranenia. Zwiebler sa tak dostal do štvrťfinále.

Picture by Edwin Leung

Posted by Marc Zwiebler on Thursday, 4 June 2015

Indická radosť

Jednoznačnou udalosťou štvrťfinálového dňa však bola porážka nasadenej a aktuálnej svetovej jednotky z Číny, Chen Longa. V troch dramatických setoch ho pokoril indický reprezentant Kashyap Parupalli.

Chen Long po zápase priznal, že v druhom a treťom sete mohol hrať trpezlivejšie, snažiť sa udržať dlhšie výmeny a počkať si na správny čas na záverečný smeč či finálny dorážku nad sieťou. „V predošlých zápasoch som Parupalliho porazil ľahko, ale dnes ukázal mentálnu prevahu. V tom bol rozdiel,“ dodal Chen Long.

Úspech indického hráča však netrval dlho a potom v semifinále ho zastavil Japonec Kento Momota.

Turnaj sa predčasne skončil napriek hladkému priebehu aj pre dánsku mužskú štvorhrovú dvojicu Mathiasa Boea a Carstena Mogensena . Druhý menovaný musel totiž z Indonézie odletieť, aby mohol byť oporou svojej partnerke a tešiť sa z čerstvo narodeného syna.

Had to pull out of Indonesia Open today. Carsten became father to a boy last night, so he rushed back to Denmark. It was...

Posted by Mathias Boe and Carsten Mogensen on Friday, 5 June 2015

Ich oponentov, Číňanov Fu Haifenga a Zhang Nana, následne čakali indonézske legendy a nasadené trojky Mohammad Ahsan a Hendra Setiawan. Číňania sa napokon po dramatickom trojsetovom boji dostali aj do finále.

Veľké finále

Finálový deň odštartovali zmiešané štvorhry. Išlo o čisto čínsky zápas, z ktorého ako víťazi vzišla dvojica Xu Chen a Ma Jin. Nasadený pár číslo jeden, Zhang Nan a Zhao Yunlei, zdolali už po 45 minútach vo dvoch setoch 21:17 a 21:16.

Dvojhra žien sa obišla bez akejkoľvek drámy, Thajka Ratchanok Intanon ľahko zdolala poraziteľku Caroliny Marin. Na Japonke Yui Hashimoto sa prejavila únava z predošlých dní, kedy každý jej zápas končil až v treťom sete. Intanon jej prakticky nedala šancu, od začiatku diktovala hru, mala kontrolu nad košíkom i kurtom a svoju oponentku poslala na druhé miesto hladko po dvoch setoch.

Podobne jednoznačný priebeh mala aj ženská štvorhra. Čínska dvojica Tang Jinhua a Tian Qing zdolala domáci pár Nitya Krishinda Maheswari a Greysia Polii. Začali prvým setom, kde sa od získania jedenásteho bodu zastavili až pri šiestom v druhom sete. Indonézanky sa i tak nakoniec zmohli na korekciu stavu 21:11, 21:10. Víťazky sa na dôvažok postarali azda o najúsmevnejší moment turnaja, kedy jeden zo smečov Tangovej trafil spoluhráčku priamo do hlavy.

Mužské štvorhry priniesli radosť juhokórejskej dvojici Ko Sung Hyun a Shin Baek Choel. Tí v semifinále prešli celkom hladko cez obhajcov titulu a krajanov Lee Yong Dae a Yoo Yeon Seong. Nasadenú jednotku tak postihol rovnaký osud ako na vlaňajšom svetovom šampionáte v Dánsku. Vtedy sa prvýkrát vynorila otázka, či je Lee Yong Dae a jeho spoluhráč naozaj tou pravou voľbou pri koncipovaní kórejského olympijského výberu.

Vo finále sa im postavil čínsky pár Fu Haifeng a Zhang Nan. Zápas bol poznačený častým, ale oprávneným verdiktom servisového rozhodcu poukazujúceho na chybu podania.

Nič to ale nemení na tom, že šlo o napínavé finále, kde obe dvojice ukázali solídnu obranu, ale body vo väčšine prípadov vyhrával útočiaci pár. Kým na jednej strane hral držiteľ svetového rekordu v najrýchlejšom smeči (332 km/h) Fu, na druhej mu zas konkuroval Ko. Po dvoch setoch sa nakoniec muselo rozhodnúť v treťom sete. V ňom Ko namieril svoj záverečný smeč do ťažšie chytateľnej forhendovej Zhangovej strany a zabezpečil tak pre Kóreu titul.

Nemenej napínavé bolo aj finále mužskej dvojhry, kde sa do finále prebojoval už spomínaný Kento Momota a minuloročný obhajca Dán Jan O Jorgensen. Tomu finále prakticky prepustil Marc Zwiebler. Ten musel semifinále vzdať pre horúčku a zdravotné problémy súvisiace s jedlom.

Jorgensen začal obhajobu solídnou hrou a Kenta dostával do rozpakov aj trikovými údermi.

Obraz hry sa však zmenil v druhom sete. Japonec svoju hru pritvrdil, nebál sa súbojov na sieti a v závere setu mu pomohla aj rozhodkyňa, kedy podľa nej Dán hral na súperovej strane. Tretí set si už nenechal ujsť a tak ako 20-ročný získal svoj druhý Superseries titul.

„Kento mal skelý úvod tretieho setu, podarilo sa mu získať pár ľahkých bodov, ja som spravil niekoľko chýb,“ povedal po finále Dán.

„Som so svojou hrou spokojný, bol to skvelý zápas,“ hovoril víťaz. Dodal však, že potrebuje zapracovať na psychickej stránke svojej hry.