Chorváti remizovali s Talianmi, Česko prehralo na Islande

Gianluigi Buffon odchytal v drese Talianska rekordný päťdesiaty zápas v rámci európskych šampionátov a kvalifikácií. (Autor: SITA/AP)
TASR|12. jún 2015 o 23:33

Island sa po víťazstve nad Českom dostal do čela skupiny. Pred svojim piatkovým súperom má dvojbodový náskok.

BRATISLAVA. Chorvátski futbalisti remizovali v piatkovom kvalifikačnom dueli EURO 2016 s Talianmi 1:1. Deľba bodov situáciu v H-skupine nezmenila. So štrnástimi bodmi ju naďalej vedú Chorváti práve pred piatkovým súperom.

V drese Talianska odchytal rekordný päťdesiaty zápas v rámci európskych šampionátov a kvalifikácií Gianluigi Buffon.

Chorvátom pre trest od UEFA chýbala na štadióne Poljud v Splite podpora fanúšikov. Napriek tomu začali aktívne a ich najväčší ofenzívny pilier Mandžukič upriamil na seba pozornosť už v úvodných minútach.

V siedmej z penalty ešte neuspel - jeho kop vystihol Buffon. O štyri minúty neskôr už umiestnil Rakitičov center za chrbát skúseného brankára.

V závere prvého polčasu však vo vlastnej šestnástke zahral rukou. A Candreva mu štýlom Antonína Panenku ukázal, ako sa s prehľadom premieňajú pokutové kopy - 1:1.

Po zmene strán nebola núdza o zaujímavé dianie na trávniku. Gól už nepadol.

Post lídra A-skupiny si po triumfe 2:1 nad Českom prevzali Islanďania. Prvý polčas zápasu po futbalovej stránke príliš nenadchol. Domáci dokonca mohli byť o niečo smutnejší - Necid však ani jednu z dvoch šancí nepremenil.

Islandu to smerom dopredu nešlo. Česi hrali s oveľa väčšou ľahkosťou. Nárast aktivity im vyniesol v 55. minúte vedúci gól - ujalo sa expresné zakončenie Dočkala spred šestnástky.

Islanďanov tento moment vzpružil. Už o štyri minúty neskôr si zabehol za obranu Gunnarsson a presnou hlavičkou vyrovnal. A v 76. minúte Česi inkasovali opäť.

Ich defenzíva si nerozumela, Sigthorsson jej vzal loptu a zasadil K.O. - 2:1. Island má pred Českom po piatku dvojbodový náskok.

V B-skupine sa dostali do čela tabuľky Walesania - Belgicko zdolali najtesnejším rozdielom 1:0. Dopomohol im k tomu obrovskou chybou stredopoliar Radja Nainggolan.

V 25. minúte nezmyselne vrátil hlavou loptu do svojho pokutového územia, kde sa od bránkovej čiary vracal Gareth Bale. Krídelník Realu Madrid sa ihneď zapojil do hry a presnou strelou rozhodol o tesnom triumfe Walesanov.

Tureckí futbalisti zvíťazili nad domácim Kazachstanom 1:0. Autorom víťazného gólu z 84. minúty bol Arda Turan.

Ziskom troch bodov sa udržali v hre o priamy postup na kontinentálny šampionát. V tabuľke A-skupiny im patrí priebežná tretia priečka s ôsmimi bodmi.

Chorvátsko - Taliansko 1:1 (1:1)

Góly: 11. Mandžukič - 36. Candreva (z 11 m). ČK: 90. Srna (Chorvátsko)

6. Malta 6 0 1 5 1:10 1

Domov»Futbal»Reprezentácie»Chorváti remizovali s Talianmi, Česko prehralo na Islande