Neúspešný vstup našich volejbalistov, v Mexiku nestačili na Číňanov

Začali na jednotku, no napokon skončili s prehrou.
Začali na jednotku, no napokon skončili s prehrou. (Autor: SITA)
SITA|13. jún 2015 o 09:33

Slovenskí volejbaloví reprezentanti nedokázali doviezť úspešne rozohratý zápas do víťazného konca.

Svetová liga volejbalistov - G-skupina (Mexiko):

Slovensko - Čína 2:3 (23, 21, -17, -17, -15)

138 minút, rozhodovali: Burkiewicz (Poľ.) a Borroto Iglesias (Kuba)

Zostava SR: Paták, Bencz, Kašper, Kohút, Masný, M. Sopko st., libero Kubš (Ogurčák, A. Patúc, Horník, Palgut)

TEPIC. Slovenskí volejbaloví reprezentanti neuspeli vo svojom úvodnom zápase na prvom turnaji G-skupiny Svetovej ligy v Mexiku.

Zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho prehrali v piatkovom stretnutí v meste Tepic s Číňanmi 2:3 (23, 21, -17, -17, -15), hoci po II. sete viedli nádejne 2:0.

V druhom piatkovom dueli domáci Mexičania prehrali s Grékmi taktiež 2:3, pričom aj oni viedli 2:0.

Slováci si v noci zo soboty na nedeľu o 3.30 h SELČ zmerajú sily s domácou reprezentáciou a na záver turnaja vyzvú Grékov (zápas sa začne o polnoci slovenského času z nedele na pondelok).

Priebeh:

Slováci vstúpili do zápasu lepšie ako ich súperi a počas prvého setu si postupne vypracovali trojbodový náskok (10:7).

Číňania sa následne začali viac presadzovať v útoku, ziskom troch bodov v sérii otočili skóre vo svoj prospech a viedli 15:14.

Slováci však odpovedali rovnako a v koncovke setu boli vo výhodnejšej pozícii (21:19). Tú napokon potvrdili výhrou o dva body a ziskom úvodnej časti hry - 25:23.

Aj v úvode druhého setu mali Gulinelliho zverenci navrch, viedli 4:1, no Číňania dokázali zmazať manko (5:5). V tejto časti ani jeden tím nezískal výraznejšiu prevahu, vyrovnanosť mužstiev potvrdilo aj nerozhodné skóre - 14:14.

Pred záverečnou časťou setu však opäť mali navrch slovenskí volejbalisti, vyhrávali 20:18 a aj druhé dejstvo dotiahli do úspešného konca (25:21).

Tretí set Slováci nezvládli podľa svojich predstáv, už od jeho začiatku mali výrazné manko (3:8).

Dokázali síce skorigovať skóre a znížili na 7:10, Číňania však neskôr svoj náskok ešte zveľadili, počas druhého technického oddychového času viedli 16:10 a napokon zvíťazili o osem bodov (25:17).

Po prvom technickom prerušení vo štvrtom sete dokázali Číňania vybojovať tri body po sebe a výraznejšie sa vzdialili Slovákom (11:6).

V týchto pasážach zápasu sa Slováci nedokázali presadiť v útoku a kopili aj technické prehrešky. Rozdiel v prospech Číňanov narástol na osem bodov (17:9).

Aj štvrtý set patril súperom slovenských volejbalistov, opäť 25:17.

K obratu vo vývoji v záverečnom dejstve zavelil kapitán Masný esom - 1:0. Slováci si udržiavali tesný náskok (7:5), Číňania však dokázali vyrovnať - 8:8.

Od stavu 11:11 získali Číňania tri body po sebe a mali k dispozícii tri mečbaly. Ten prvý odmietli sami pokazeným podaním, druhý a aj tretí odvrátili Slováci úspešnými blokmi - 14:14.

Pri svojom štvrtom mečbale Číňania sami chybovali, no piatu možnosť na ukončenie zápasu už využili a v piatom sete zvíťazili 17:15.

Hlasy (zdroj: fivb.com):

Flavio Gulinelli (tréner SR): "V úvodných dvoch setoch sme hrali efektívne, zápas proti Číne nás stáli naše chyby. Moji hráči tvrdo dreli a odviedli skvelú prácu; nechcem znevažovať víťazstvo Číny, ale musíme najmä obmedziť počet našich chýb."

Michal Masný (kapitán a nahrávač SR): "Proti Číne to neboli jednoduché dva sety, moji spoluhráči sa nadreli. Mohli sme vyhrať, no naše chyby pochovali to najlepšie z nášho herného plánu a zámerov."