Chicago tretí raz vyhralo 2:1, je krok od zisku Stanleyho pohára

Hokejisti Chicaga Blackhawks sa tešia z triumfu v piatom zápase finále play-off NHL. (Autor: TASR/AP)
SITA|14. jún 2015 o 06:20

Hokejisti Chicaga zvíťazili v piatom súboji na ľade Tampy Bay a v sérii sa ujali vedenia 3:2. Získať trofej môžu už v noci z pondelka na utorok. Na domácom ľade sa im to nepodarilo od roku 1938.

NHL - finále play-off, piaty zápas:

Tampa Bay - Chicago 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Góly: 31. V. Filppula (Garrison, Stralman) - 7. Sharp (Teräväinen, Toews), 42. Vermette (Versteeg)

Vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: McCauley, Sutherland - Racicot, Amell, 19 204 divákov

Tampa: Bishop - Hedman, Stralman, Garrison, Coburn, M. Carle, Šustr - Killorn, V. Filppula, Stamkos - Kučerov, T. Johnson, Palát - J.T. Brown, Paquette, Callahan - Drouin, B. Boyle, Morrow

Chicago: Crawford - Keith, Hjalmarsson, Seabrook, Oduya, Timonen, T. van Riemsdyk - Marián Hossa, Toews, Sharp - P. Kane, B. Richards, Saad - Versteeg, Vermette, Teräväinen - Desjardins, Krüger, Shaw

/stav série: 2:3/

TAMPA. Hokejistov Chicaga Blackhawks delí už iba jedna výhra od zisku Stanleyho pohára. V sobotu vyhrali na ľade Tampy Bay 2:1. A priblížili sa k zisku trofeje.

V sérii hranej na štyri víťazstvá vedú 3:2. O výsledku rozhodol v 42. minúte Antoine Vermette.

"Bola to pre mňa veľká šanca streliť gól. Máme výnimočné mužstvo, výborných hráčov. Ja som len rád, že môžem byť pri tom a pomáhať im k dosiahnutiu vytúženého cieľa,“ cituje server NHL strelca víťazného gólu.

Zostrih zo zápasu.

Do bránky Lightning sa v sobotu vrátil Ben Bishop. Po nešpecifikovanom zranení predviedol dvadsaťsedem úspešných zákrokov. "Myslím si, že bol vynikajúci. Vďaka nemu sme mali veľkú šancu vyhrať zápas," hodnotil tréner Jon Cooper.

Druhýkrát v tejto sérii hrala Tampa na šesť obrancov a v útoku dostal príležitosť mladík Jonathan Drouin. Z duelu musel počas prvej tretiny odstúpiť zranený útočník Nikita Kučerov.

Kouč Blackhawks Joel Quenneville vsadil na osvedčenú zostavu - prehodil len zloženia jednotlivých trojíc. Marián Hossa s Jonathanom Toewsom dostali na ľavé krídlo elitnej formácie Patricka Sharpa.

Slovák v sobotu odohral 16:34 min a predviedol dva strelecké pokusy. Na rozdiel od predchádzajúcich súbojov nebodoval.

Marián Hossa (vľavo) v piatom zápase nebodoval. Na snímke bojuje o puk s Brendenom Morrowom z Tampy. FOTO - TASR/AP.

Chicago začalo zápas aktívne. V prvej tretine išla na Bishopa jedna strela za druhou. V 6. minúte však mohol otvoriť skóre domáci Kučerov.

Ruský hokejista po chybnej rozohrávke Coreyho Crawforda od zadného mantinelu pred prázdnou bránkou nedokázal spracovať skákajúci puk. A gólman mu ho stihol včas vyraziť.

Na opačnej strane sa zrazil na kruhoch Bishop s Victorom Hedmanom. Patrick Sharp mal zrazu pred sebou prázdnu bránku a poslal Chicago do vedenia. V polovici súboja však Garrison krížnou prihrávkou nabil Valtterimu Filppulovi, ktorý z prvej vyrovnal.

V 42. minúte najskôr nevyužil dobrú možnosť domáci Brenden Morrow. A udreli hostia. Po rýchlej akcii Krisa Versteega upratal puk spred bránky do siete Vermette.

Tampa vrhla všetky sily do útoku, ale Crawford bol pre jej hráčov veľkou prekážkou. V závere jej už chýbali sily na vyrovnanie. Power-play predčasne ukončil veľký počet hráčov Lightning na ľade.

Aj piaty zápas série sa skončil jednogólovým rozdielom. Chicago vyhralo duely číslo jeden, štyri i päť zhodne 2:1.

Pod Joelom Quennevillom uspelo v play-off v sedemnástich z osemnástich zápasov číslo päť, ktoré sa začínali vo chvíli, keď bol stav série 2:2.

Šiesty súboj série je na programe v pondelok v Chicagu. Blackhawks nezdvihli Stanleyho pohár nad hlavy na domácom ľade od roku 1938.

"Čím väčší zápas, tým väčšia výzva pre našich hráčov. Teším sa na to šialenstvo, ktoré nastane v najbližších dvoch dňoch v našom meste,“ povedal tréner Chicaga Joel Quenneville.

Domov»Hokej»NHL»Chicago tretí raz vyhralo 2:1, je krok od zisku Stanleyho pohára