Varga na EH v Baku dlho viedol, napokon medailu nezískal

Slovenský triatlonista patril medzi favoritov na medailu. Opäť najrýchlejšie plával, viedol aj po cyklistickej časti. V behu však pozíciu na stupňoch víťazov neudržal.

Richard Varga podal v Baku skvelý výkon. Na medailu napokon nedosiahol.(Zdroj: TASR)

BAKU. Víťazom súťaže mužov v triatlone na I. európskych hrách v Baku sa stal Brit Gordon Benson. V súčte plávania, cyklistiky a záverečného behu dosiahol čas 1:48:31 h.

Slovenský reprezentant Richard Varga patril medzi favoritov na medailu. Napokon obsadil piate miesto s odstupom 1:01 min.

Druhý slovenský reprezentant Lukas Šiška dobehol na 44. pozícii z celkového počtu 46 klasifikovaných pretekárov. V náročných podmienkach v úmornom teple vzdalo jedenásť triatlonistov, niektorí boli dobehnutí o kolo.

"Dnes som nemohol skončiť lepšie. Dal som do pretekov všetko, na viac som nemal. Trocha ma mrzí, že som nenašiel správne nohy v behu, ktoré som mal minulý týždeň alebo pred dvoma. Aj taký je šport," vravel Varga.

"Veľakrát som musel počas týchto pretekov zabojovať. Som rád, že mi vyšiel cyklistický únik a mohol som držať svoje tempo. Dnes som najviac bojoval s horúčavou. Najhorší bol pre mňa pre ťažké nohy záverečný beh," dodal.

Varga bol po úvodnej plaveckej časti na 1500 m tradične lídrom súťaže. Na bicykel nasadal s trojsekundovým náskokom pred Švajčiarom Andreom Salvisbergom a Rusom Dmitrijm Poľanským, ktorý neskôr odstúpil.

V cyklistickej časti sa vpredu sformovala šesťčlenná skupina. Istý čas mala pred hlavným poľom náskok do tridsať sekúnd. Neskôr to v úniku skúšal Brit Thomas Bishop.

Na konci štyridsať kilometrov dlhého úseku na bicykli bol vpredu opäť Varga spoločne s Nemcom reprezentujúcim Turecko Jonasom Schomburgom, Švajčiarom Salvisbergom a Britom Bensonom.

Richard Varga (vpredu vpravo) opäť najlepšie zo všetkých plával. FOTO - TASR.

Trio nakoniec slovenskému reprezentantovi, ktorý si ešte po polovici bežeckého úseku udržiaval štvrté miesto s odstupom osemnásť sekúnd, ušlo.

V záverečných piatich kilometroch sa v poradí veľa zmenilo. Benson sa vzdialil svojím kolegom vpredu a stal sa prvým víťazom európskych hier.

Výborne finišovali Portugalčan Silva a Azerbajdžanec Pevcov - predrali sa na medailové pozície z druhej polovice prvej desiatky. Varga prišiel do cieľa s vypätím všetkých síl na piatej priečke tesne pred Schomburgom.

Od bronzovej medaily domáceho Pevcova ho delilo dvadsaťosem sekúnd.