Španieli aj Ukrajinci potvrdili úlohy favoritov

Bieloruskí futbalisti Ivan Maevski (vľavo) a Sergej Kisljak (uprostred) v akcii so Španielom Cescom Fábregasom. (Autor: TASR/AP)
TASR|14. jún 2015 o 20:00

Španieli získali dôležité tri body a za Slovákmi zaostávajú v tabuľke o tri body.

ĽVOV. Futbalisti Španielska splnili úlohu favorita a zvíťazili v nedeľňajšom stretnutí C-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2016 v Borisove nad domácim Bieloruskom tesne 1:0.

O jediný presný zásah duelu sa postaral ofenzívny stredopoliar Manchestru City David Silva.

V úvode druhého dejstva mal veľkú šancu Sergej Kornilenko, ale španielsky gólman Iker Casillas nedopustil vyrovnanie stavu. O pár momentov sa Maxim Borbačov pekne zbavil dvoch obrancov, ale netrafil do priestorov hosťujúcej svätyne.

Po hodine hry nebezpečne vypálil Ivan Majevskij, no Casillas si s jeho strelou poradil. Španieli napokon získali dôležité tri body a za Slovákmi zaostávajú v tabuľke o tri body.

Ukrajinská reprezentácia tiež potvrdila úlohu favorita a v Ľvove zdolala Luxembursko presvedčivo 3:0.

Všetky tri góly padli po zmene strán. Skóre otvoril v 49. minúte Arťom Kravec, zakrátko pridal druhý presný zásah striedajúci Denys Garmaš (57. minúta) a v 87. minúte spečatil výsledok Jevhen Konopľanka.

Po šiestich kolách majú Ukrajinci na konte 12 bodov a upevnili si tretiu priečku v tabuľke, ktorá minimálne garantuje účasť v baráži.

Rooney hrdinom Anglicka

V E-skupine sú naďalej stopercentní Angličania, ktorí zvíťazili v Ľubľane nad domácim Slovinskom 3:2.

Anglicko po prvom polčase prehrávalo 0:1, keď defenzíve hostí unikol skúsený Milivoje Novakovič. V druhom dejstve dvoma exportnými ranami do pravého rohu Handanovičovej bránky otočil skóre Jack Wilshere.

Bláznivý večer v Ľubľane sa ale týmto obratom ešte neskončil, v 84. minúte sa hlavou presadil Nejc Pečnik. Domáci sa však z vyrovnania dlho netešili, keď o dve minúty skóroval anglický kapitán Wayne Rooney.

Estónsko si v súbežne hranom stretnutí na domácej pôde podľa papierových predpokladov poradilo s posledným San Marínom.

Domácim vyšla odveta za novembrovú stratu kvalifikačných bodov, keď v Serravalle sklamali po bezgólovej remíze. Hrdinom nedeľňajšieho stretnutia bol dvojgólový Sergej Zenjov.

Rakúšania zdolali Rusov

Suverénnu pozíciu v G-skupine si drží Rakúsko, ktoré v šlágri uspelo proti Rusku (1:0). Po pol hodine hry rozhodol o plnom bodovom zisku hostí ukážkovými nožničkami Marc Janko.

Marc Janko rozhodol nožničkami o výhre Rakúska nad Ruskom. FOTO - TASR/AP.

Rakúšania sú na dobrej ceste na šampionát, na konte majú 16 bodov, druhé Švédsko zaostáva o štyri body.

Švédi najmä vďaka dvom gólom Zlatana Ibrahimoviča zdolali vo večernom zápase v Štokholme Čiernu Horu 3:0.

Domáci rozhodli o všetkom podstatnom v rozmedzí 38. až 44. minúty, keď sa presadili Berg a následne dvakrát kanonier Paríža St. Germain.

Balkánci dokázali odpovedať len raz, v druhom polčase po Damjanovičovej premenej penalte.

V ďalšom súboji G-skupiny Lichtenštajnsko vybojovalo doma bod za remízu 1:1 s Moldavskom. Lichtenštajnčania s týmto súperom v dvoch kvalifikačných zápasoch neprehrali, v novembri dokonca zvíťazili v Kišiňove 1:0.