Slováci vyhrali aj šiesty zápas, Macedónsko zdolali 2:1

Slovenskí futbalisti sa tešia z víťazstva nad Macedónskom.
Slovenskí futbalisti sa tešia z víťazstva nad Macedónskom. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)
Pavol Spál|14. jún 2015 o 20:30

Slovenskí futbalisti ani v šiestom zápase kvalifikačnej skupiny o postup na majstrovstvá Európy 2016 nestratili bod. Niečo podobné dosiahol už len jeden tím - Anglicko.

Kvalifikácia o postup na ME 2016 - C-skupina:

Slovensko - Macedónsko 2:1 (2:0)

Gól: 9. Kornel Saláta, 39. Marek Hamšík - 69. Arijan Ademi

ŽK: Kucka, Škrtel, Weiss - Hasani, ČK: 84. Hasani (Mac.) po 2 ŽK, rozhodovali: Hansen - Lars Rix, Vang Andersen (všetci Dán.), 10.765 divákov (vypredané)

Slovensko: Matúš Kozáčik - Peter Pekarík, Martin Škrtel, Kornel Saláta, Tomáš Hubočan - Juraj Kucka (73. Patrik Hrošovský), Viktor Pečovský - Róbert Mak, Marek Hamšík (80. Ondrej Duda), Vladimír Weiss ml. - Adam Nemec (84. Filip Hološko)

Macedónsko: Tome Pacovski - Aleksandar Todorovski, Daniel Mojsov, Vladimir Dimitrovski, Leonard Zhuta - Dusko Trajcevski, Arijan Ademi - Agim Ibraimi (89. Besart Abdurahimi), Feran Hasani, Muarem Muarem (82. Krste Velkoski) - Aleksandar Trajkovski (56. Mirko Ivanovski)

ŽILINA. Fanúšikovia pred zápasom privítali hráčov parádnou a bohatou choreografiou, nezvyklou na slovenské pomery. Futbalová eufória na Slovensku pokračuje. Stále platí pravidlo v kvalifikácii, že ak dajú Slováci prvý gól, vyhrajú.

Šesť zápasov, šesť výhier, skóre 13:3. Kvalifikačnú C-­skupinu vedú bez zaváhania – s osemnástimi bodmi pred Španielskom. Plný počet okrem našich má už iba Anglicko.

((foto))

Futbalisti sa výrazne priblížili k postupu do Francúzska 2016.

Dobrý ťah Kozáka

Slováci pôsobili väčšinu zápasu sebavedome. Hýrili pohybom, bez stresu. Výborná chémia, rozumná taktika, slušná organizácia.

Kontrovali hru. Aj keď v druhom polčase trošku poľavili, urobili pár zbytočných chýb. A dostali gól. I preto v závere trošku tŕpli.

Zostrih zo zápasu.

Tréner Ján Kozák musel pred zápasom vyriešiť náhradu za potrestaného stopéra Jána Ďuricu. Zvolil Kornela Salátu, čo sa ukázalo ako dobrý ťah.

Stopér Slovana zaskočil Macedóncov už v ôsmej minúte a šikovnou hlavičkou do protipohybu brankára otvoril skóre. Bol to jeho druhý gól v 31. súboji za národný tím.

V Španielsku bez dvoch

Druhý gól pridal Marek Hamšík, ktorý elegantne okabátil brankára. Špilmacher Slovákov však zápas nedohral. Pre zranenie chrbta. Na posledných desať minút ho nahradil Ondrej Duda.

Macedónci dohrávali zápas v oslabení bez Hasaniho, ktorý fauloval Hrošovského - ďalšieho striedajúceho.

Kozák stavil na svoje osvedčené opory. Spomedzi dvojice Miroslav Stoch - Róbert Mak dostal v základnej zostave priestor druhý menovaný.

Slováci vyhrali už deviaty zápas za sebou, z toho šiesty súťažný. Kucka a Škrtel inkasovali možno trochu sporné žlté karty a v nasledujúcom súboji v Španielsku pre trest hrať nemôžu.

Hlasy po zápase:

Marek Hamšík, stredopoliar SR: "Myslím, že to bolo absolútne zaslúžené víťazstvo. Prvých sedemdesiat minút bolo z našej strany na vysokej úrovni. Škoda toho inkasovaného gólu - súper mal dve strely na bránku a strelil jeden gól. Pri góle som konal inštinktívne a som rád, že to vyšlo. Striedal som, lebo ma seklo v krížoch. Dúfam, že to bude v poriadku."

Vladimír Weiss, stredopoliar SR: "Sme veľmi radi, že sme to zvládli. Vedeli sme, že to nebude prechádzka. Chceli sme streliť rýchlo prvý gól, čo sa nám aj podarilo. Myslím, že prvý polčas bol na jednotku, v tom druhom sme sa to snažili kontrolovať. Síce sme dostali trochu nešťastný gól, ale nakoniec sme zaslúžene zvíťazili."

Ondrej Duda, stredopoliar SR: "Išiel som na ihrisko s tým, že bolo treba udržať výsledok, prípadne niečo s ním urobiť. Osobne sa mi hralo veľmi dobre, i keď som mal na to iba pár minút. Sme na super víťaznej vlne. Je to zásluha nás všetkých a ja som rád, že toho môžem byť súčasťou."

Peter Pekarík, obranca SR: "Myslím, že zápas sme kontrolovali od prvej minúty a zaslúžene sme získali tri body. V druhom polčase nám trochu dochádzali sily, predsa len je po sezóne. Macedónci si okrem streleného gólu vytvorili iba jednu ďalšiu šancu, takže v defenzíve sme zahrali veľmi dobre."

Viktor Pečovský, obranca SR: "Vedeli sme, že to nebude ľahký zápas, ale prvý polčas sme zvládli výborne. Strelili sme dva góly a dostali sa do vedenia. Po zmene strán sme hrali opatrnejšie a inkasovali sme, ale ani potom sme sa nerozložili, znovu sme začali hrať a zápas ukontrolovali."

Adam Nemec, útočník SR: "Bol to ťažký zápas, ale tri body sú doma - a to bolo hlavným cieľom. Sme nesmierne šťastní, že sme to zvládli, i keď v závere sme si to trochu skomplikovali. Šesť zápasov, šesť výhier - to je bilancia ako zo sna."

((video))

Online prenos

Koniec - Je koniec! Nebolo to ľahké, ale chlapci to dokázali! Macedónci hrýzli, no tri body zostávajú doma. Slovensko tak má aj po šiestom zápase kvalifikácie na konte plný počet bodov.

1. Slovensko 6 6 0 0 13:3 18 b
2. Španielsko 6 5 0 1 15:3 15 b
3. Ukrajina 6 4 0 2 9:2 12 b
4. Bielorusko 6 1 1 4 4:11 4 b
5. Macedónsko 6 1 0 5 6:14 3 b
6. Luxembursko 6 0 1 5 3:17 1 b

90. min - Riadny hrací čas uplynul, našim hráčom ostáva zvládnuť už len tri minúty a získajú ďalšie tri body.

84. min - Dôležitý a možno rozhodujúci moment tohto stretnutia. Keď sa očakávalo, že Macedónci zvýšia tlak a naši hráči budú musieť o body bojovať, rozhodca dáva snahe súpera ráznu trhlinu. Feranovi Hasanimu udeľuje už druhú žltú kartu v tomto stretnutí a hostia budú dohrávať v oslabení.

Hneď po vylúčení využíva Ján Kozák aj posledné striedanie. Z ihriska odchádza Adam Nemec, jeho miesto v záverečných minútach zaujme Filip Hološko.

80. min - Do konca riadneho hracieho času ostáva desať minút a naši futbalisti budú musieť o tri body tuho bojovať. Macedónci po góle na 2:1 hrozia a sú nebezpeční. Ešte to budeme mať ťažké. Tréner Ján Kozák sa snaží oživiť hru a na trávnik posiela mladíka Ondreja Dudu - nahradzuje Mareka Hamšíka.

69. min - Tak to je nečakané a výrazne komplikuje situáciu našim futbalistom. Domáci podcenili situáciu v defenzíve a Macedóncom nechali príliš veľa voľného priestoru. V bezprostrednej blízkosti sa dostal k lopte Arijan Ademi a znižuje na 2:1!

63. min - Slovenskí futbalisti majú aj v druhom polčase hernú prevahu. Potvrdzujú to aj štatistiky, ktoré momentálne hovoria pomerne jasne v ich prospech. V držaní lopty sú síce lepší len mierne (55% - 45%), ale jasne vedú v streleckých pokusoch (9-2) i strelách na bránu (5-2).

Lepší sú i v počte prihrávok (404 ku 307) - z toho úspešných bolo na ich strane 370, na strane súera 267.

56. min - Macedónci aj do druhého polčasu vstúpili na hrote so svojim najlepším hráčom v tejto kvalifikácii - Aleksandarom Trajkovským. A práve jeho nasadenie na túto pozíciu považujú na konte macedónskej reprezentácie na twitteri za veľkú strategickú chybu trénera Druloviča.

Srb napokon po desiatich minútach druhého polčasu reaguje na Trajkovského výkon a sťahuje ho z ihriska. Na jeho miesto prichádza Mirko Ivanovski.

46. min - Druhý polčas sa začal.

I. polčas

45. min - Prvý polčas sa skončil. Slovensko vyhráva nad Macedónskom 2:0.

39. min - Paráda! Vyhrávame 2:0. Opäť skvelá kombinačná akcia našich futbalistov, Marek Hamšík dostal prihrávku za obranu a šancu vyriešil ako správna opora. Zasekol si loptu do ľavej strany, položil si macedónskeho brankára a bez väčších problémov ju poslal do odkrytej brány.

30. min - Jedna zaujímavá štatistika - ak slovenskí futbalisti aj dnes zvíťazia a i v šiestom stretnutí si pripíšu plný počet bodov, budú iba jedným z dvoch tímov v rámci všetkých skupín kvalifikácie, ktorým sa niečo také podarilo.

22. min - Zatiaľ máme prevahu, aj keď podľa štatistík už nie takú výraznú. V držaní lopty sme dominovali najmä v úvodnej desaťminútovke, teraz ju ale Macedónci mali na lopte viac a percentá hovoria v náš prospech už iba v pomere 55% ku 45%.

Na strelecké pokusy je rozdiel minimálny - šťastie sme skúšali dvakrát, Macedónci raz. A oba tímy mierili jedenkrát medzi tri žrde. S tým rozdielom, že Salátov pokus skončil v sieti.

15. min - A ľudia v Žiline sa futbalom bavia. Robia mexické vlny, vstávajú, tlieskajú, povzbudzujú. Eufória slovenského národného tímu pokračuje, aj v šiestom zápase v kvalifikačnej skupine máme nakročené k víťazstvu.

9. min - Fantastický úvod našich, vyhrávame 1:0. A opäť sa osvedčuje skvelý ťah a výborné rozhodnutie trénera Jána Kozáka. Kornel Saláta sa veľmi dobre uvoľnil za obranou súpera a nikým nekrytý prekonal hlavou macedónskeho brankára!

3. min - Slováci sa okamžite púšťajú do ofenzívneho tlaku a obrana Macedónska má problémy. Marek Hamšík sa natlačil na hranicu šestnástky a v pokutovom území uvoľnil Vladimíra Weissa. Ten však nedokázal namieriť presne a minul bránu.

1. min - Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Dnes sa očakáva opäť veľmi dobrá atmosféra. V Žiline je o reprezentačný futbal záujem a opäť by malo byť jednoznačne vypredané. Slovenskí priaznivci dokonca vykúpili i sektor hostí.

Do Žiliny si však našlo cestu aj niekoľko priaznivcov Macedónska. Pred štadiónom sa veľmi príjemne zabávali, hrali a spievali.

Do Žiliny prišlo aj niekoľko priaznivcov z Macedónska. FOTO - TASR.

Pred zápasom - Macedónsko a Slovensko sa spolu v tejto kvalifikácii už raz stretli. Zverenci Jána Kozáka sa v novembri minulého roka v Skopje tešili z triumfu 2:0. Aj preto stále nestratili ani jeden bod.

V Macedónsku sa vtedy strelecky presadili Juraj Kucka a Adam Nemec.

Pred zápasom - Macedónsko povedie prvý raz v tejto kvalifikácii srbský tréner Ljubinko Drulovič. V rodnej krajine dosiahol jeden veľký úspech - s národným tímom Srbska do 19 rokov sa stal majstrom Európy.

Pred súbojom na Slovensku sa radil aj s mimoriadne úspešným koučom Josém Mourinhom. "Často si spolu voláme. Mourinho ma zvykne cez esemesky povzbudiť a poradíme sa," priznáva pre uefa.com.

„José dobre pozná z Premier League hlavne Martina Škrtela. Radil mi, kde má rezervy,“ dodal.

Pred zápasom - Slovenský tréner Ján Kozák sa môže spoliehať na desiatku hráčov, ktorí sa osvedčili v minulých stretnutiach. Musel riešiť jedinú dilemu - koho nasadiť na stopérsky post ku Martinovi Škrtelovi namiesto zraneného Jána Ďuricu. Napokon sa rozhodol pre obrancu bratislavského Slovana Kornela Salátu.

Saláta je podobný typ ako Ján Ďurica. Je vysoký, silný v osobných súbojoch. Hrá jednoducho, vie sa presadiť hlavičkou. Potvrdil to aj v slovenskej najvyššej súťaži - v apríli napríklad rozhodol ligový zápas proti Ružomberku.

Pred zápasom - Slovenských futbalistov čaká šiesty zápas kvalifikácie o postup na ME 2016, ktoré sa uskutočnia vo Francúzsku. Stretnutie proti Macedónsku v Žiline začína o 20:45 hod.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Slováci vyhrali aj šiesty zápas, Macedónsko zdolali 2:1