Basketbalistky prehrali so Srbskom po dráme 74:76

Balkánsky výber rozhodol o svojej výhre necelé tri sekundy pred koncom.

Reprezentantky Slovenska v predzápasovom nástupe.(Zdroj: TASR)

ME v basketbale žien, (F-skupina):

Slovensko - Srbsko 74:76 (42:40)

Štvrtiny: 23:21, 19:19, 13:14, 19:21

Zostavy a body: Toliverová 23, Jurčenková a Hruščáková po 8, Kiššová 7, Bálintová 4 (Žirková 16, Vyňuchalová 6, Baburová 2) - Milovanovičová 11, A. Dabovičová 9, M. Dabovičová 5, Ajdukovičová 2, Čadová 0 (Petrovičová 15, Pageová 14, Radočajová 8, Jovanovičová a Butulijová po 6, Topuzovičová 0, Krnjičová 0). TH: 20/17-25/19, trojky: 7:5, osobné chyby: 25:22, 5 faulov: Baburová (SR), rozhodcovia: J. Bissang (Fr.), M. Mazzoni (Tal.) , A. Šarapa (Biel.)

Kristi Toliverová (č. 18) podala opäť snaživý výkon. Na výhru to však dnes nestačilo. Foto: TASR

Győr. Slovenské basketbalové reprezentantky prehrali vo štvrtok v úvodnom vystúpení nadstavbovej F-skupiny ME so Srbskom po dráme 74:76, keď o ich triumfe rozdhodla necelé tri sekundy pred koncom zápasu Sonja Petrovičová.

V tabuľke im so ziskom štyrochch bodov patrí priebežne 4. pozícia.

Slovenky vstúpili do stretnutia s favoritom stretnutia nebojácne a v prvom polčase si vypracovali osembodový náskok hneď dvakrát (23:15 i 30:22).

Srbsku sa za každým podarilo zmazať manko a polčas skončil tesne 42:40 v prospech Sloveniek.

Vo vyrovnanej partii sa pokračovalo i v tretej štvrtine, po ktorej Slovensko vyhrávalo o jeden bod. V závere duelu Žirková šestkami vyrovnala, ale dva body pre Srbsko zariadila Petrovičová.

Zverenky Maroša Kováčika po dni voľna nastúpia v sobotu 20. júna proti Rusku (18.00), v poslednom dueli F-skupiny si v pondelok 22. júna zmerajú sily s Chorvátskom (15.30).

Z dvoch šesťčlenných skupín postúpia po štyri tímy, ktoré vytvoria štvrťfinálové dvojice.

Nový majster Európy automatický získa miestenku na OH 2016 do Ria, tímy z druhého až piateho miesta budú hrať interkontinentálnu olympijskú kvalifikáciu.

Priebeh:

Od úvodných minút sa hral v aréne Győr vyrovnaný basketbal, obidve družstvá sa nepúšťali do bezhlavého útočenia, pozorne bránili a podnikali rýchle protiútoky.

Slovenky sa najprv iba doťahovali, vďaka Toliverovej trojkám vyrovnali na 7:7 i 10:10. V 5. minúte rovnaká hráčka spoločne s Jurčenkovou naklonila misku váh na stranu Slovenska - 14:10.

Slovenský tím forsíroval osobnú defenzívu, ktorá Srbkám príliš nevyhovovala a po rýchlych brejkoch dokázal zvýšiť svoje vedenie už na rozdiel ôsmich bodov - 23:15.

V závere úvodnej desaťminútovky však Slovenky pri agresívnom napadaní súpera vyrobili chyby a Pageová uzavrela jej rezultát na 23:21.

Začiatok druhej desaťminútovky vyšiel zverenkám Maroša Kováčika, ktoré sa predovšetkým vďaka Žirkovej dostali späť do osembodového vedenia 30:22.

Srbský tím znova zmazal manko a v 16. minúte Ana Dabovičová upravila na 32:33. Zápas ako na hojdačke pokračoval aj v zostávajúcich minútach prvého polčasu.

Slovenky vyhrávali 38:33, šestnásť sekúnd pred koncom druhej desaťminútovky prehrávali o dva body po koši Radočajovej 38:40, no posledné slovo si vzala Toliverová, ktorá zaznamenala trojku, navyše bola faulovaná a premenila i následnú šestku (42:40).

Na začiatku druhého dejstva dominovali na palubovke obrany oboch družstiev a aj preto padlo v úvodných troch minútach po jednom koši na oboch stranách (44:42).

Za stavu 46:44 sa presadili Milovanovičová, Pageová a svoje dva trestné hody premenila v 27. minúte i Ana Dabovičová - 46:50.

Slovenkám sa podarilo otočiť vďaka presnej ruke Toliverovej spoza trojkového oblúka (53:52) a Kiššová šestkou upravila stav stretnutia po tridsiatich minútach na 55:54.

Nedarilo sa kapitánke Zuzane Žirkovej, ktorá pri pokusoch spoza trojkového oblúka netrafila ani len priestor koša a zdalo sa, že ju limituje i zranenie.

V záverečnej štvrtine sa schyľovalo k taktickému súboju, v ktorom sa Slovenkám podarilo v 33. minúte odskočiť na rozdiel štyroch bodov (61:57), avšak srbský tím okamžite vyrovnal.

Do päťbodového vedenia poslala Slovensko trojkou v 37. minúte dovtedy nie príliš výrazná Žirková (68:63), no Srbsko vďaka Petrovičovej korigovalo na rozdiel jedného bodu a po chybe Bálintovej Butulijová upravila na 70:71.

Dramatický záver vyznel v prospech Srbska 76:74, ktoré získalo dôležité dva body po dvoch bodoch Petrovičovej necelé tri sekundy pred koncom zápasu.

Toliverová dáva za dva body, prizerá sa Srbka Milica Dabovičová (č. 13). Foto: TASR

Hlasy:

Martin Pospíšil (asistent trénera SR): "Všetci sme to videli a cítili, že sme nezvládli niektoré momenty, i keď sme odohrali fantastický zápas. Urobili sme chyby a Srbky ich potrestali. Obrana však bola lepšia v predchádzajúcich stretnutiach."

Anna Jurčenková (hráčka SR): "Srbky hrajú tvrdý basketbal a to, čo sme očakávali aj prišlo a nebolo to nič extra. Boli sme v pluse päť bodov, padli im ťažké strely a dotiahli sa. Petrovičová dala dôležité body."

Kristi Toliverová (hráčka SR): "Ťažko sa hodnotí duel, ktorý prehráte strelou v závere. Odohrali sme dobrý zápas. Verím, že sa z tejto prehry otrasieme a zvíťazíme v najbližšom stretnutí."

Martina Kiššová (hráčka SR): "Samozrejme sme sklamané ako po každom prehratom dueli. Najmä preto, že po väčšinu duelu sme vyhrávali. Musíme si dať do poriadku to, kde sme robili chyby, dať hlavy hore a pozerať sa do ďalších stretnutí."