Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Stümpelovci nevedeli striedať, Handzušov superzásah

New York 18. januára (TASR) - V hokejovej NHL sa v noci na sobotu bodovo presadil zo štyroch Slovákov iba Bostončan Jozef Stümpel. Jeho tím však prehral ...

New York 18. januára (TASR) - V hokejovej NHL sa v noci na sobotu bodovo presadil zo štyroch Slovákov iba Bostončan Jozef Stümpel. Jeho tím však prehral v Atlante 1:3, lebo v druhej tretine hráči s trénermi zabudli, ako sa strieda počas hry...

O noc neskôr sa predstavilo 22 slovenských hokejistov. Do štatistík sa zapísali siedmi, najvýraznejšie Vladimír Országh z Nashvillu - 1+1. Víťazný gól letcov z Philadelphie strelil Michal Handzuš, jednu z asistencií si pripísal aj Radovan Somík. Na jediný gól Buffala, ktorý znamenal víťazstvo vo Phoenixe, asistoval v oslabení Miroslav Šatan. V početnej nevýhode sa strelecky presadil Žigmund Pálffy, králi však v Calgary prehrali 1:2 po predĺžení. Po asistencii zaznamenali Marián Hossa (Ottawa) a Róbert Švehla (Toronto).

V noci na sobotu Stümpelova asistencia po jeho založení prvej gólovej akcie zápasu vyšla márne. Hráčsky kolektív medveďov totiž v druhej tretine v zlej koordinácii s realizačným tímom vyprodukoval tri tresty striedačky za príliš veľa hráčov na ľade a domáci i ďalšie vylúčenia protivníka využili na dva kľúčové góly. Líder Bostonu Joe Thornton nebol po pauze spôsobenej zranením vo svojej koži a v 36. minúte nervózneho centra medveďov poslali rozhodcovia predčasne pod sprchy. Atlanta bez Ľuboša Bartečka (slabiny) tak vyrovnala klubový rekord tretím víťazstvom v rade.

Jiří Bicek sa v zápase Carolina - New Jersey (1:2) síce výraznejšie nepresadil, ale jeho tím uspel a pripravil finalistovi Stanleyho pohára piatu prehru v rade. Hrdinom zápasu bol veterán Joe Nieuwendyk, autor úvodného gólu, svojho 500. v kariére. Skúsený center sa tak dostal medzi 32 člennú elitu histórie ligy v tejto méte.

Slovák Peter Bondra mal mínusku, Čech Jaromír Jágr dokonca tri a domáci Washington (1:4 proti Torontu) prerušil 14-zápasovú sériu bez prehry. Róbert Švehla má v štatistike víťazného tímu jednu strelu.

K prerušeniu chicagskej 14-zápasovej série bez prehry poriadne prispelo v zápase proti Vancouveru (2:4) prebudenie hosťujúceho Markusa Näslunda. Švédsky líder strelcov celej NHL dal svoj 32. gól sezóny a Sopelov víťazný zásah vypracoval.

Tučniakom z Pittsburghu (3:2 na ľade Tampy) sa momentálne paradoxne darí viac, keď v ich tíme absentujú opory Lemieux a brankár Hedberg. Po Aubinovi druhý náhradník v bránke Pittsburghu, nováčik Sebastien Caron sa "hodený do vody" ihneď stal hviezdou tímu a ani v treťom vystúpení neodchádzal z ľadu ako zdolaný.

V noci na nedeľu o triumfe Philadelphie nad Tampou (3:2) rozhodol svojím 13. gólom slovenský center Michal Handzuš, keď v páde dorazil strelu Brasheara za Chabibulinov chrbát. Handzuš skóroval štvrýkrát z posledných päť zápasov a na konte má už päť víťazných zásahov, čo je najviac z celého tímu. Asistenciu si pripísal aj Radovan Somík. "Som rád, že sa nám momentálne darí. Každý gól je veľmi dôležitý a víťazný poteší ešte viac. Som rád, že dostávam dosť príležitostí a že sa našemu útoku darí," povedal hrdina zápasu. Jeho útok so Somíkom a Donaldom Brashearom je za posledný mesiac najproduktívnejším z tímu a výrazne sa zaslúžil o ôsme víťazstvo Flyers z posledných osem zápasov. "Hráme fyzický, jednoduchý hokej. Zbytočne nevymýšľame a snažíme sa často zakončovať," dodal Handzuš. V drese hostí strelil 100. gól v kariére Vincent Lecavalier a vo veku 22 rokov a 9 mesiacov sa stal najmladším aktívnym hráčom, ktorý dosiahol túto métu.

Slovenský krídelník Vladimír Országh vybojoval pre Nashville v Edmontone (2:3) 62 sekúnd pred koncom tretej tretiny predĺženie, keď počas power play zasunul bekhendom puk za Markkanena. "Súper bol 59 minút lepší, ale zápas trvá 60 minút. Veril som, že to tam padne, ideálne mi prihral Legwand," povedal Országh, ktorý dal svoj 10. gól v sezóne. V predĺžení rozhodol o triumfe hostí svojím 15. gólom obranca Delmore.

Brankár Anaheimu Giguere zastavil všetkých 33 striel Minnesoty na jej ľade (0:1) a vychytal šieste čisté konto v sezóne a štrnáste v kariére. Marián Gáborík ho vyskúšal trikrát, Ľubomír Sekeráš mal dva strelecké pokusy a po tvrdom náraze Chouinarda vynechal časť prvej tretiny.

Bostonskí medvedi zaznamenali len štvrté víťazstvo z posledných 19 zápasov (7:2 porti Columbusu). Svoj 300. bod v kariére zaznamenal kapitán Joe Thornton, jeho spoluhráč P.J. Stock strelil gól po 112 dueloch základnej časti. Jozef Stümpel mal jeden plusový bod.

Vo finančných problémoch zmietaní senátori vyhrali v piatom zápase po sebe (5:2 nad Washingtonom). Marián Hossa zaznamenal 18. asistenciu v sezóne, jeho spoluhráč Zdeno Chára mal plusový bod. V drese hostí nebodovali Peter Bondra ani Ivan Čiernik, obaja mali po dva mínusové body. Jaromír Jágr pre zranenie slabín zápas nedohral.

Novému trénerovi Montrealu Claudovi Julienovi pokazil debut svojím prvým gólom v predĺžení torontský Kazach Nikolaj Antropov (2:3). Slovenský obranca Róbert Švehla zaznamenal asistenciu. Domáci Richard Zedník a Marcel Hossa sršali aktivitou, keď dohromady vyslali osem striel, ale nebodovali.

Minuloročný finalista Stanleyho pohára z Caroliny nevyhral už sedem zápasov po sebe (2:5 v New Jersey). Príležitosť opäť nedostal Tomáš Malec, domáci diabol Jiří Bicek zaznamenal plusový bod.

V zápase St. Louis - Chicago (4:2) žiaril autor troch bodov Martin Ručinský, ktorý zaznamenal dvojgólový zápas po takmer troch rokoch. Bluesmani z posledných sedem zápasov prehrali len raz. Pavol Demitra si z víťazného zápasu odniesol len mínusku.

Šable z Buffala neprehrali už v piatom zápase v rade. O triumfe vo Phoenixe (1:0) rozhodli v oslabení, keď na nekvalitnom ľade spravil po akcii Miroslava Šatana chybu jeho krajan Radoslav Suchý a Curtis Brown prekonal Bierka. Hosťujúci Martin Biron chytil 30 striel kojotov a zaznamenal druhý "shutout" v sezóne. Ladislav Nagy vystrelil trikrát, Branko Radivojevič ani raz.

Gól Žigmunda Pálffyho v oslabení nakoniec na Calgary nestačil a LA prehrali u súpera 1:2 po predĺžení. "Nehrali sme zle, ale s jedným gólom sa nedá vyhrávať. Je to nepríjemná prehra, bojujeme totiž o miesto v play off a Calgary sú našim priamym konkurentom," povedal Pálffy. Nešťastne sa skončil duel pre obrancu Ľubomíra Višňovského, ktorý si už v treťom striedaní poranil koleno a zápas nedohral.

Panteri z Floridy sa po debakli vo Washingtone spamätali a nedostali gól už v druhom zápase po sebe. Po Bostone totiž vynulovali (3:0) aj Pittsburgh stále bez Maria Lemieuxa. V oboch zápasoch chytal Roberto Luongo, ktorý tak má na konte už štyri "shutouty". Ivan Majeský sa do štatistík nezapísal.

noc na sobotu:

ATLANTA - BOSTON 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Góly: 31. Kaberle (Savard), 36. Kovaľčuk (Kozlov), 52. Kozlov (Svartvadet) - 4. Rolston (OďDonnell, STÜMPEL). Vylúčení: 8:11 na 2 min, navyše: Thornton DKZ, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:27. Brankári: Nurminen - Raycroft. Rohodcovia: Hasenfratz, OďHalloran - 17.882 divákov

CAROLINA - NEW JERSEY 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Góly: 50. Heerema (Kapanen, Wallin) - 12. Nieuwendyk, 40. Langenbrunner (Friesen). Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Boulerice - McKenzie na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:27. Brankári: Weekes - Brodeur. Rozhodcovia: Koharski, Leggo - 18.730 divákov

WASHINGTON - TORONTO 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)

Góly: 29. Zubrus (Lang, Witt) - 8. Tucker (Corson, Green), 19. Tucker (McCabe, Green), 47. McCabe (Renberg, Sundin), 60. Sundin. Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:23. Brankári: Kölzig - Kidd. Rozhodcovia: Furlatt, McCreary - 18.205 divákov

TAMPA BAY - PITSBURGH 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Góly: 32. Roy (St. Louis, Prospal), 50. Lecavalier (Prospal, Fedotenko) - 5. Primeau, 29. Kovaľov, 37. Kraft (Straka). Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:21. Brankári: Grahame - Caron. Rozhodcovia: Peel, Warren - 18.202 divákov

CHICAGO - VANCOUVER 2:4 (1:1, 0:0, 1:3)

Góly: 11. Daze (Housley, Nikolišin), 42. Berezin (Housley) - 20. Čubarov (Letowski, Cooke), 41. Näslund (Bertuzzi, Salo), 54. Sopel (Öhlund, Näslund), 60. Baron (Cooke). Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:27. Brankári: Thibault - Cloutier. Rozhodcovia: LaRue, Van Massenhoven - 19.785 divákov

noc na nedeľu:

PHILADELPHIA - TAMPA BAY 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Góly: 12. Recchi (Gagne, Johnsson), 26. Johnsson (Gagne, Recchi), 53. HANDZUŠ (Brashear, SOMÍK) - 7. Prospal (Boyle, St. Louis), 33. Lecavalier (Boyle, Kubina). Vylúčení: 3:8 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:14. Brankári: Esche - Chabibulin. Rozhodcovia: McCreary, Stewart - 19.536 divákov.

BOSTON - COLUMBUS 7:2 (1:1, 3:1, 3:0)

Góly: 4. Thornton (Murray, Girard), 27. Murray (Thornton, Boynton), 29. Girard (Knuble), 30. Axelsson (Gill), 49. Knuble (Murray, OďDonnell), 58. Berard (Boynton, McInnis), 60. Stock (Thornton, Murray) - 20. Cassels (Richardson), 38. Špaček (Sanderson, Cassels). Vylúčení: 5:7 na 2 min, Oliwa - Shelley na 5 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 45:24. Brankári: Shields - Denis. Rozhodcovia: Furlatt, Jackson - 16.630 divákov.

MINNESOTA - ANAHEIM 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Gól: 6. Kariya. Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:13. Brankári: Roloson - Giguere. Rozhodcovia: Lee, Marouelli - 18.568 divákov.

EDMONTON - NASHVILLE 2:3 po predĺžení (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)

Góly: 22. M. York (Horcoff, Marchant), 29. Chimera (Swanson, M. York) - 13. Legwand (ORSZÁGH, Johansson), 59. ORSZÁGH (Legwand, Delmore), 64. Delmore (Hartnell, J. York). Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:26. Brankári: Markkanen - Vokoun. Rozhodcovia: Meier, Zelkin - 16.839 divákov.

OTTAWA - WASHINGTON 5:2 (2:1, 0:1, 3:0)

Góly: 13. Bonk (HOSSA, Phillips), 19. Alfredsson (White, Ščastlivij), 47. Havlát (Bonk, Arvedson), 51. Alfredsson (Ščastlivij, White), 59. Bonk (Arvedson, Havlát) - 5. Nylander (Lang, Gončar), 30. Lang (Green). Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:18. Brankári: Lalime - Charpentier. Rozhodcovia: Angus, Kimmerly - 18.500 divákov.

MONTREAL - TORONTO 2:3 po predĺžení (0:2, 1:0, 1:0 - 0:1)

Góly: 40. Perreault (Bulis, Petrov), 53. Czerkawski (Dackell, Juneau) - 10. Green (Corson, Tucker), 15. Reichel (Domi, ŠVEHLA), 61. Antropov (Kaberle). Vylúčení: 3:6 na 2 min, McKay - Belak na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:27. Brankári: Theodore - Kidd (46. Tellqvist). Rozhodcovia: Auger, Pollock - 21.273 divákov.

NEW JERSEY - CAROLINA 5:2 (0:1, 2:1, 3:0)

Góly: 23. Eliáš (Rupp, Gomez), 40. Rupp (Stevenson, Gomez), 48. Eliáš (Daneyko), 53. Madden (White), 60. Stevenson (Niedermayer) - 11. K. Adams (C. Adams, Boulerice), 32. Cole (Hill). Vylúčení: 9:10 na 2 min, Hedicac (CAR) 5+DKZ, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:20. Brankári: Brodeur - Weekes. Rozhodcovia: Peel, Shick - 17.574 divákov.

ST. LOUIS - CHICAGO 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)

Góly: 33. Drake (Laflamme, Weight), 45. Ručinský (Boguniecki, Walker), 46. Chavanov (Boguniecki, Ručinský), 60. Ručinský (Dubinsky, MacInnis) - 30. Eastwood (Housley, Sullivan), 55. Odelein (McCarthy, Calder). Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:34. Brankári: Johnson - Leighton. Rozhodcovia: Faucette, Watson - 20.022 divákov.

PHOENIX - BUFFALO 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 44. Brown (ŠATAN). Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 30:23. Brankári: Bierk - Biron. Rozhodcovia: LaRue, Sutherland - 15.896 divákov.

CALGARY - LOS ANGELES 2:1 po predĺžení (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Góly: 2. Conroy (Lowry, Gelinas), 63. Niedermayer (Lydman) - 7. PÁLFFY (Heinze). Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 27:19. Brankári: Turek - Potvin. Rozhodcovia: Gregson, Joannette - 16.675 divákov.

SAN JOSE - DALLAS 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Góly: 24. Harvey (McGillis) - 16. Arnott (Turgeon, Hatcher), 23. Young (Arnott), 29. Morrow (DiMaio, Zubov). Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:27. Brankári: Nabokov - Turco. Rozhodcovia: Rooney, Walkom - 17.496 divákov.

FLORIDA - PITTSBURGH 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Góly: 35. Jokinen (Huselius, Bednář), 38. Bouwmeester (Huselius, Novoselcev), 49. Lilja (Bure, Jokinen). Vylúčení: 7:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:35. Brankári: Luongo - Caron. Rozhodcovia: Hasenfratz, Warren - 18.313 divákov.