Sagan piaty raz vyhral bodovačku vo Švajčiarsku. Som spokojný, hlási pred Tour

Slovinec Simon Špilak v časovke zmazal 47-sekundové manko za dovtedajším lídrom Francúzom Thibautom Pinotom.

Peter Sagan.(Zdroj: TASR/AP)

BERN. Poslednú deviatu etapu cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska, ktorou bola časovka na 38,4 km v Berne a jeho okolí, vyhral Holanďan Tom Dumoulin.

Jazdec tímu Giant-Alpecin zdolal o 18 sekúnd Slovinca Simona Špilaka a o 19 sekúnd domáceho favorita Fabiana Cancellaru.

Slovák Peter Sagan z tímu Tinkoff-Saxo obsadil solídne 24. miesto s odstupom 2:19 minúty za víťazom. V konečnom hodnotení sa opäť posunul vyššie a patrí mu 30. miesto. Pred záverečnou etapou bol tridsiaty štvrtý.

Sagan je spokojný

"V tejto etape sme neboli favoritmi, ale celkovo to boli dobré preteky pre tím aj pre mňa. Som spokojný s mojími dvoma víťazstvami, pretože boli výsledkom skvelej tímovej práce. Som hrdý na úsilie mojich spolujazdcov, podporovali ma a išli sme za výsledkami, kedykoľvek to bolo možné. Možno som mohol vyhrať ešte jednu etapu, ale to je cyklistika, nie vždy to vyjde tak, ako si človek praje," hodnotil Saga

Dvadsaťpäťročný rodák zo Žiliny zároveň piatykrát ovládol bodovaciu súťaž, inými slovami všetky svoje účasti na Okolo Švajčiarska premenil na víťazstvá v bodovačke.

"Toto boli moje prvé preteky od Tour of California a som spokojný so svojou kondíciou. Je dôležité pre morálku tímu mať pred Tour de France pozitívnu energiu. Ja sa teraz zameriam na zotavenie a budem sa snažiť uspieť na národnom šampionáte, ktorý je mojou najbližšou výzvou," doplnil Sagan.

Nečakaný víťaz

Celkovým víťazom prestížneho podujatia, ktoré je generálkou na Tour de France, sa stal Slovinec Špilak z tímu Kaťuša, ktorý v časovke zmazal 47-sekundové manko za dovtedajším lídrom Francúzom Thibautom Pinotom.

Špilak triumfoval s náskokom 5 sekúnd pred Britom Geraintom Thomasom a 19 sekúnd pred nedeľňajším víťazom Dumoulinom. Thibaut klesol z prvej na štvrtú priečku v konečnom poradí.

"Som šťastný. Je to najväčší úspech v mojej kariére," uviedol Špilak.

Okolo Švajčiarska

9. etapa: (Bern - Bern, 38,4 km): 1. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Alpecin 48:36 min, 2. Simon Špilak (Slovin.) Kaťuša +18, 3. Fabian Cancellara (Švaj.) Trek Faktory Racing +19, 4. Adriano Malori (Tal.) Movistar +34, 5. Geraint Thomas (V. Brit.) Sky +36, 6. Bob Jungels (Lux.) Trek Factory Racing +41,... 14. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +1:50,.. 24. Peter Sagan (SR) +2:19.

Konečné poradie po 9. etape: 1. Simon Špilak (Slov./Katuša) 30:15:09 h, 2. Geraint Thomas (V. Brit./Team Sky) +5 s, 3. Tom Dumoulin (Hol./Giant) +19, 4. Thibaut Pinot (Fr./FDJ) +45, 5. Domenico Pozzovivo (Tal./AG2R) +2:21 min, 6. Bob Jungels (Lux./Trek) +2:58, 7. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana) +3:06, 8. Steve Morabito (Švajč./FDJ) +3:17, 9. Robert Gesink (Hol./LottoNL) +3:19, 10. Rafal Majka (Poľ./Tinkoff - Saxo) +3:20, ...30. Peter SAGAN (SR/Tinkoff - Saxo) +24:29