Dostihové kone behajú stále rýchlejšie

Podobne ako ľudia, aj dostihové kone dosahujú na pretekoch rýchlejšie časy.
Podobne ako ľudia, aj dostihové kone dosahujú na pretekoch rýchlejšie časy. (Autor: SITA)
SITA|24. jún 2015 o 15:56

Rozsiahla štúdia spracovala a dala do kontextu časy víťazov 616 084 dostihov od polovice 19. storočia až takmer po súčasnosť.

EXETER. Kone na dostihoch behajú čoraz rýchlejšie. Ukázala to rozsiahla štúdia britskej University of Exeter.

Podľa vedcov Patricka Sharmana a Alastaira J. Wilsona, ktorí publikovali výsledky svojej analýzy v magazíne Biologické listy vydávanom Kráľovskou spoločnosťou, neplatí všeobecný odhad, že plemeno anglického plnokrvníka, čiže dostihového koňa, dosiahlo svoje limity a rýchlostne už stagnuje.

Dvojica spracovala a dala do kontextu časy víťazov 616 084 dostihov od polovice 19. storočia až takmer po súčasnosť.

Po rok 1996 vrátane porovnávali výkony len na elitnej úrovni, za obdobie 1997 - 2012 zohľadnili už aj bežné súperenia.

Ukázalo sa, že progres je najväčší práve na šprintérskych tratiach (cca 1000 - 1400 m).

Pravdepodobne to vyplýva z postupného príklonu chovateľov k absolútnej rýchlosti na úkor tej vytrvalostnej (1600 - 2400 m, dlhšie testy už sú z dnešného pohľadu úplne anachronické).

Na rozdiel napríklad od atletiky sa nedajú dosiahnuté časy generalizovať. Dôvodom sú rozličné pôdne podmienky, rôzne členité hipodrómy a taktizovanie. O to bolo porovnávanie zložitejšie.

"Je zaujímavé, že v dávnejšej histórii aj modernejšej ére je nárast rýchlosti najciteľnejší práve na šprintérskych tratiach. Teraz je výzvou preskúmať, či to vyplýva z genetického napredovania," povedal Sharman.

Krivky ukázali, že rýchlostný progres za ostatných takmer dvesto rokov nebol lineárny. Náhle zvýšenie priniesol najprv začiatok 20. storočia a potom približne 15-ročnica od sezóny 1975.

Prvá vlna nadštandardného progresu zrejme súvisela s veľkou zmenou jazdeckého štýlu, keď sa ťažisko džokejov posunulo vpred pri tzv. "opičej" pozícii a kratších strmeňoch.

Ešte kratšie strmene a aerodynamickejší sed, ktorého priekopníkom bol legendárny britský džokej Lester Piggott, sa asi najvýraznejšie podieľal na nadštandardnom progrese od polovice 70. do začiatku 90. rokov minulého storočia.

Navyše, v predmetnej ére sa chov ešte viac komercionalizoval a globalizoval. Nárast tak mohol vyvstať aj zo spomenutého genetického napredovania plemena, odhadli Sharman a Wilson.

Informácie sú z webu Racing Post.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Dostihové kone behajú stále rýchlejšie