SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Nemeček vyhral hokejové voľby, dostal 58 hlasov, Lintner 45

Asi boli ponúknuté funkcie a tak sa aj volilo, hovorí o hlasovaní Michal Handzuš

Igor Nemeček hlasuje.Igor Nemeček hlasuje. (Zdroj: SME - TIBOR SOMOGYI)

BRATISLAVA. Igor Nemeček bude prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) ďalšie štyri roky. Rozhodli o tom delegáti volebného kongresu.

Nemeček zdolal svojho jediného protikandidáta Richarda Lintnera pomerom hlasov 58 ku 45.

„Ďakujem všetkým, ktorí ma podporili. Verím, že situácia v hokeji sa teraz upokojí a splníme všetky úlohy, ktoré si s novým výkonným výborom stanovíme," komentoval Nemeček.

Lintnera zdolal o trinásť hlasov. „Tesný výsledok som očakával," reagoval. Podľa jeho slov je rozloženie hlasov približne také, aké predpokladal.

Rozhodli ľudia zo zväzu

Ešte pred voľbou sa kongres zaoberal návrhom extraligového klubu z Nitry, aby prezidenta nemohli voliť zamestnanci zväzu. Návrh však neprešiel.

Voliť tak mohlo vedenie zväzu, zástupcovia pätnástich prítomných odborných komisií, ktorí sú viac či menej naviazaní na štruktúry zväzu. Tri hlasy mali aj zástupcovia reprezentačnej dvadsiatky, ktorá štartuje v extralige – aj oni sú zamestnanci zväzu. Dokopy šlo o 22 hlasov.

„Zrátajte si to. Ak by to bolo fér, voľby by dopadli inak. To bolo rozhodujúce, pán Nemeček dostal podporu od ľudí, ktorí pracujú na zväze. V tom bola naša veľká nevýhoda,“ komentoval Rastislav Pavlikovský, člen Lintnerovho tímu..

Handzuš: Veľká škoda

Novým generálnym sekretárom zväzu sa stal Róbert Pukalovič. Do výkonného výboru si Nemeček vybral okrem iných aj neznámeho funkcionára Lukáša Machalu, ktorý je šéfom klubu HC Petržalka a na kongrese vystúpil na jeho podporu.

Machala hneď v prvom povolebnom rozhovore hrozil jednému novinárovi žalobou.

V novom výkonnom výbore sú aj ďalší Nemečkovi voliči – Dušan Mráz zo Zvolena a Tibor Turan z Popradu.

„Zvolen sa rozhodol, že podporí pána Nemečka a pán Mráz je vo výkonnom výbore. Neviem, ako to mám inak naznačiť, asi boli ponúknuté funkcie a tak sa aj volilo,“ povzdychol si Michal Handzuš.

„Nemyslím si, že teraz budú nejaké zmeny. Bude to asi pokračovať ako doteraz. Je to veľká škoda pre slovenský hokej,“ doplnil.

Sklamaný Lintner

„Samozrejme, som sklamaný,“ priznal po voľbách Lintner.

„Som presvedčený, že ponuka, ktorú sme dali, bola jedinečná. Náš plán bol taký atraktívny, že aj môj konkurent z neho veľkú časť využil a čerpal z neho. Z môjho pohľadu je to veľmi smutná správa, keď väčšina delegátov neprijala ponuku tímu s obrovskou podporou, ktorý mal šancu priniesť nový impulz do nášho hokeja, dôveru, nový spôsob práce,“ rozoberal.

„Na druhej strane výsledky rešpektujem a prajem víťazovi veľa síl,“ doplnil.

Minúta po minúte

16.49 - Člen Lintnerovho tímu Rastislav Pavlikovský naznačil, že o víťazovi volieb rozhodli hlasy ľudí, ktorí sú zamestnancami zväzu alebo sú naň napojení prostredníctvom odborných komisií. Tých bolo na kongrese zastúpených 15, ďalšie štyri hlasy malo vedenie zväzu a ďalšie tri zástupcovia reprezentačnej dvadsiatky, ktorí sú takisto zamestnancami zväzu.

16.47 - "Tesný výsledok volieb som očakával," komentoval Nemeček. Podľa jeho slov je rozloženie hlasov približne také, aké predpokladal.

16.45 - Novým generálnym sekretárom zväzu bude Róbert Pukalovič.

16.40 - "Ďakujem všetkým, ktorí pri mne stáli. Žiaľ, potrebnú väčšinu delegátov kongresu sa nám dnes presvedčiť nepodarilo. Napriek tomu som si istý, že sa mi počas posledných mesiacov podarilo dať dokopy silný tím odborníkov a spoločne sme vypracovali program, o ktorom som presvedčený, že je správny," uviedol po neúspešnej kandidatúre Richard Lintner.

"Mrzí a trápi ma kritický stav slovenského hokeja, najmä ak sa bude táto nelichotivá situácia naďalej prehlbovať. Je mi ľúto, keď vidím, ako sa nedôvera fanúšikov, verejnosti a partnerov stále stupňuje. Na hokeji mi vždy záležalo a záležať bude, preto v rámci možností budem ďalej pracovať na hokejových aktivitách, ktoré mám rozpracované a takisto sa budem aktívne podieľať aj na príprave nového zákona o športe."

Prečítajte si tiež:

16.14 - Nemeček navrhol do nového Výkonného výboru Dušana Mráza, Lukáša Machalu, Róberta Luptáka, Róberta Švehlu, Tibora Turana a Martina Kohúta. Delegáti mu návrh schválili.

16.12 - "Ďakujem všetkým, ktorí ma podporili. Verím, že v tomto období splníme všetky úlohy, ktoré si s novým výkonným výborom stanovíme," povedal po voľbách Nemeček.

"Verím, že situácia v hnutí sa dnešným dňom upokojí a na konci obdobia budeme konštatovať viac pozitív ako negatív," dodal.

Igor Nemeček

Narodený: 28. augusta 1961 v Bratislave

Vyštudoval: Fakulta telesnej výchovy a športu, absolvent z roku 1984

Pracovné zaradenie: prezident SZĽH, viceprezident Slovenského olympijského výboru pre zimné športy, člen Rady Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF)

Minulé funkcie: tréner mládeže SZĽH (1987-1991), tréner v Rakúsku a Taliansku (1991-1999), generálny sekretár SZĽH (1999-2009), vedúci slovenskej výpravy na ZOH v Turíne (2006), prezident SZĽH (2011 - súčasnosť)

Úspechy: vo funkcii generálneho sekretára SZĽH - striebro na MS 2000, zlato na MS 2002, bronz na MS 2003

Najväčší kariéry úspech: generálny riaditeľ organizačného výboru MS 2011, ktoré sa konali na Slovensku

16.10 - Šéfom SZĽH ostáva Igor Nemeček, dostal 58 hlasov. Richardovi Lintnerovi dali delegáti 45 hlasov.

16.07 - Opäť zvolávajú delegátov, aby si vypočuli výsledky volieb.

15.55 - Stále sa čaká na sčítanie hlasov volieb členov dozornej rady. Podľa stanov SZĽH musia byť vyhlásené spolu s výsledkami volieb prezidenta zväzu. Igor Nemeček debatoval na terase hotela, Richardovi Lintnerovi robil vo vnútri spoločnosť Michal Handzuš. Voľby sú rozhodnuté, čaká sa len na oznámenie mena víťaza. Podľa informácií zo zákulisia uspel Nemeček.

15.39 - Ján Lašák komentuje Lukáša Machalu, šéfa klubu HC Petržalka, ktorý sa zastal Igora Nemečka a je predsedom volebnej komisie. "Strašné nervy mám, takáto šanca už nebude a oni ju takto zničili," napísal Lašák na svojom Facebooku.

lasak2_r4430.jpg

15.29 - Skupina podporovateľov Richarda Lintnera počas volieb - v popredí František Hossa, za ním Peter Bondra a Miroslav Kováčik.

foto_3_r3643_res.jpg

FOTO SME - TIBOR SOMOGYI

15.14 - Do druhého kola volieb do dozornej rady postúpili Andrej Gmitter z bardejovského klubu (51 hlasov), Jaroslav Lušňák z Piešťan (50), Martin Kalnický z Martina, Ivan Droppa z Liptovského Mikuláša (po 31) a Ľubomír Vaic zo Spišskej Novej Vsi (30). Na zvolenie je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov, teda 57.

15.04 - Vyhlásenie výsledkov sa odkladá, neboli totiž zvolení členovia dozornej rady, preto bude nasledovať druhé kolo volieb do dozornej rady. Podľa stanov sa musia výsledky volieb vyhlásiť naraz, preto zatiaľ nie je možné vyhlásiť ani výsledky volieb prezidenta zväzu. Keďže voľba prezidenta sa neopakuje, znamená to, že víťaz je už istý. Jeho meno však oznámia až po skončení volieb do dozornej rady.

15.01 - Blíži sa vyhlásenie výsledkov, delegátov zvolávajú do sály.

14.37 - Protestujúci pred hotelom nestrácajú nádej. Skandujú "Lintner je náš prezident" a "My chceme zmenu".

fotto_r2984_res.jpg

FOTO SME - TIBOR SOMOGYI

14.30 - Momentálne sa čaká na sčítanie hlasov vo voľbách do dozornej rady SZĽH. Ak nebudú v prvom kole zvolení všetci traja noví členovia dozornej rady, bude nasledovať druhé kolo. O víťazovi volieb prezidenta zväzu je už pravdepodobne rozhodnuté, výsledky však oznámia naraz aj s výsledkami volieb do dozornej rady. Práve na tie sa teraz čaká.

14.27 - Lintner nestráca úsmev. "Uvidíme, ako to dopadne, necháme sa prekvapiť," povedal pred chvíľkou. Žiadnu informáciu o tom, aký je výsledok volieb, zatiaľ nemá.

14.01 - V zákulisí sa už hovorí o jednoznačnom víťazstve Igora Nemečka. Na oficiálne výsledky sa stále čaká.

13.45 - Hlasovanie o prezidentovi sa skončilo, nasleduje voľba členov dozornej rady SZĽH.

13.32 - Ako terajší šéf zväzu má volebné právo aj Igor Nemeček, svoj hlas už hodil do urny.

foto_r5426_res.jpg

FOTO SME - TIBOR SOMOGYI

13.20 - Prebieha hlasovanie

13.19 - Igor Nemeček pred hlasovaním.

li-igor_res.jpg

FOTO - SITA

13.12 - Blíži sa hlasovanie, začnú členovia výkonného výboru. Voľby sú tajné.

13.08 - Nemečkov príhovor: "Poznám slovenský hokej, pracujem preň od roku 1999 a myslím, že sa za svoju prácu nemusím hanbiť. Chcem dokončiť svoju misiu, ktorá vyvrcholí majstrovstvami sveta v roku 2019. Moja kampaň stojí na troch bodoch - stabilita, rozvoj a profesionalita. Chcem stavať na dobrých základoch." Nemeček ďalej v prejave spomenul mládežnícky hokej, ďalšiu podporu projektu SR 20. Marketing a riadenie extraligy by sa mali prepojiť pod jednou strechou. "Klubom ponúkneme reklamný priestor v televízii počas extraligových prenosov. Sme pred podpisom zmluvy s partnerom pre I. hokejovú ligu, ktorá by priniesla každému klubu 10-15 000 eur," uviedol Nemeček a na záver ešte dodal: "Nikdy som nikomu nesľuboval vzdušné zámky, všetko v mojom programe je splniteľné."

13.03 - Nasleduje prezentácia Igora Nemečka

13.02 - "Vyzývam delegátov, aby naša ponuka bola využitá," zakončil svoju reč Lintner.

13.01 - Lintnerov príhovor: "Pred tromi mesiacmi sme si povedali, že podáme slovenskému hokeju pomocnú ruku, pretože vidíme, že sa vám nerobí vaša práca jednoducho. Preto sme si povedali, že dáme dokopy elitnú skupinu ľudí, ktorá pripraví aj na základe diskusie s vami plán. Ten je evidentne dobrý, keďže aj náš súper si z neho väčšinu osvojil a súhlasí s ním. Rozdiel je v tom, že ponúkame možnosť tento plán reálne splniť. Ponúkame naše reprezentačné elity, širokú verejnosť, čo sa týka marketingu. Hovoríme o vytváraní silného produktu pre partnerov. Ešte raz by som podčiarkol jednu vážnu vec - tá ponuka obsahuje úplne všetko, čo náš hokej v dnešnej situácii potrebuje. Je jedinečná a neopakovateľná."

12.58 - Začali sa prezentácie kandidátov, obaja majú k dispozícii päť minút. Prvý je na rade Lintner.

12.52 - Čaká sa na vytlačenie volebných lístkov.

12.49 - Predseda volebnej komisie Lukáš Machala oznámil mená kandidátov na post prezidenta SZĽH (Lintner a Nemeček) a kandidátov do dozornej rady zväzu.

12.42 - Šéf hokejového klubu HC Petržalka 2010 Lukáš Machala kritizuje Lintnera za jeho mediálnu kampaň. Tvrdí, že považuje za elementárnu slušnosť, aby sa kandidát na prezidenta zväzu ozval zástupcom klubu, Lintner to však podľa jeho slov neurobil. "Súčasné vedenie zväzu je zárukou istoty a stability," povedal.

12.34 - Vypršala lehota na prihlásenie sa do volieb o post prezidenta SZĽH. Nikto nepribudol, o pozíciu vedúceho muža slovenského hokeja tak budú súperiť iba Igor Nemeček a Richard Lintner.

12.30 - Lintner prišiel na kongres s členmi svojho tímu Petrom Bondrom a Rastislavom Pavlikovským. Miroslav Šatan neprišiel.

Ideme na to!

Posted by Richard Lintner on Thursday, 25 June 2015

12.26 - Rokuje sa o rozpočte zväzu

12.22 - Návrh Nitry dostal od extraligových klubov len 15 hlasov z 33 možných. Znamená to, že zaň hlasovalo iba päť klubov (každý má po tri hlasy), šesť bolo proti.

12.18 - Kongres schválil zmeny v prestupovom poriadku

12.06 - Rivali pred rokovacou sálou - Richard Lintner (vľavo) a Igor Nemeček.

li-cit_res.jpg

FOTO SME - JOZEF JAKUBČO

12.04 - Neschválenie návrhu Nitry o tom, aby nemohli hlasovať zamestnanci SZĽH, je silným signálom aj pre samotné voľby prezidenta. Nemečkova pozícia je silná, Lintnerovci utrpeli prvú prehru.

12.01 - Zmeny neboli schválené dvojtretinovou väčšinou, oznámil Bakoš, ktorý kongres vedie.

11.58 - Hlasuje sa o návrhu Nitry.

11.55 - Šéf nitrianskeho klubu Miroslav Kováčik vysvetľuje návrh: "Vychádzali sme z toho, že keď si vedenie zväzu zvolí zamestnancov, pravdepodobne budú voliť jeho súčasného šéfa. Pre nás je to principiálna otázka. Nemyslíme si, že zamestnanec pôjde proti svojmu šéfovi. Nie je to účelové. Keď sa na to rozumne pozriete, každý by to tak posúdil."

11.53 - Najskôr sa má hlasovať o zmene spôsobu volieb. Potom by sa malo rozhodnúť, či zmena začne platiť hneď, alebo až od budúceho kongresu. Rozprúdila sa diskusia, viacero delegátov je proti, napríklad Zvolen.

11.52 - Ak zmena prejde, mohla by vstúpiť do platnosti ihneď. Právne je to v poriadku. Je predpoklad, že táto zmena by ubrala hlasy súčasnému prezidentovi Igorovi Nemečkovi.

11.50 - Odborných komisií je 17, na kongrese je ich prítomných 15.

11.45 - Juraj Koval hovorí o návrhu Nitry na zmenu stanov, podľa ktorej by nemohli vo voľbách prezidenta hlasovať zamestnanci SZĽH. Ide o delegovaných členov odborných komisií, ekonomického riaditeľa a generálneho sekretára. Bakoš zvoláva delegátov do sály, na schválenie je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov.

11:41 - Správu o činnosti Dozornej rady SZĽH predniesol jej šéf Tibor Turan. "Nesplnené úlohy - žiadna," uviedol okrem iného.

11.35 - Členovia výkonného výboru SZĽH Tibor Turan (HK Poprad) a Juraj Široký mladší (Slovan Bratislava). To by mali byť isté hlasy pre Nemečka.

li-sir1_res.jpg

Tibor Turan (vľavo) a Juraj Široký mladší. FOTO SME - JOZEF JAKUBČO

11.32 - Ekonomickú správu o činnosti SZĽH za posledné štyri roky prednáša Juraj Bakoš. Hovorí, že dotácia z ministerstva školstva na mládež je v roku 2015 vo výške viac ako 1,3 milióna eur, čo je najviac v terajšom volebnom cykle od roku 2011.

11.29 - Banskobystrický klub zastupujú na kongrese aj Richard Zedník a Michal Handzuš. Obaja dopredu oznámili, že dajú hlas Lintnerovi.

li-handz_res.jpg

Richard Zedník (vľavo) a Michal Handzuš. FOTO SME - JOZEF JAKUBČO

11.21 - Jeden z transparentov, ktoré majú protestujúci, naráža na prezývku Richarda Lintnera - Citrón.

2015-06-25_11.02.46_res.jpg

11.15 - Po krátkom príhovore Róberta Švehlu reční ďalší člen výkonného výboru Juraj Široký mladší. Hovorí o zlepšení marketingu zväzu. "Za posledné štyri roky sme mali z marketingových zmlúv príjem 4,5 milióna eur. Treba však povedať, že toto číslo z roka na rok klesá," hovorí Široký. Spomína tiež "zlatý kanál", ktorým majú byť majstrovstvá sveta, ktoré Slovensko usporiada v roku 2019.

li-sir2_res.jpg

Juraj Široký mladší (tretí zľava). FOTO SME - JOZEF JAKUBČO

11.05 - Počas Nemečkovho príhovoru protestujúci pred hotelom skandovali meno Richarda Lintnera. Keď sa dozvedeli, že práve reční Nemeček, začali kričať - Nemeček von. Hoci majú bubon, do kongresovej sály ich nepočuť.

10.52 - Na kongrese chýbajú zástupcovia prvoligového klubu z Prievidze. Tí napokon nezaplatili pokutu za odstúpenie zo súťaže, preto na kongrese nemôžu hlasovať. Za klub z I. ligy by mali nárok na dva hlasy.

10.44 - Igor Nemeček prezentuje správu o činnosti zväzu za uplynulé štyri roky, hovoriť bude o mládeži aj o reprezentačných výberoch. "Projekt osemnástky a dvadsiatky nám závidí celý svet," hovorí.

10.32 - Na kongres bolo pozvaných 117 delegátov, dorazilo ich 112. Znamená to, že na zvolenie nového prezidenta bude potrebných 57 hlasov.

10.25 - Kongres vedie Juraj Bakoš, člen Výkonného výboru SZĽH a generálny manažér HC Košice.

10.05 - Volebný kongres Slovenského zväzu ľadového hokeja sa začal krátko po desiatej. Ešte pred oficiálnym programom prebieha odovzdávanie ocenení pre mládežníckych hokejistov a cenu fair play.

9.45 - Kandidát na post prezidenta SZĽH Richard Lintner dorazil na kongres okolo deviatej spoločne s Petrom Bondrom. Druhý kandidát a súčasný šéf zväzu Igor Nemeček už v tom čase v priestoroch hotela bol.

li-nem_res.jpg

Igor Nemeček pred kongresom. FOTO SME - JOZEF JAKUBČO

li-akr_res.jpg

Richard Lintner si preberá akreditačnú kartičku, na kongrese je v pozícii hosťa. FOTO SME - JOZEF JAKUBČO

9.24 - Na plánovaný protest proti znovuzvoleniu Igora Nemečka a na podporu Richarda Lintnera dorazilo iba do dvadsať ľudí. Postávajú pred hotelom pri Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, kde sa kongres koná.

li-prot_res.jpg

Protestujúci pred dejiskom kongresu. FOTO SME - JOZEF JAKUBČO

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 2. Škola môže vyzerať aj inak!
 3. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 4. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 5. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 6. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 10. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 271
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 277
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 816
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 041
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 669
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 378
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 917
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 515
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 497
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 415
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Lionel Messi.

Objavil ho Moravčík, vyberal si z veľkoklubov. Talent nie je všetko, hovorí

Šviderský nosí v Manchestri United kapitánsku pásku.

Veľký talent slovenského futbalu Martin Šviderský pôsobí v Manchestri United už vyše dva roky.
Basaksehir Istanbul - Paríž Saint-Germain (PSG), Liga majstrov dnes LIVE.

V Košiciach postavia aj akadémiu. Prevádzku spustia zrejme o rok

Chýbajúce milióny žiadajú od ministerstva.

V Košickej futbalovej aréne momentálne prebieha kolaudácia prvej fázy.