V pondelok Wimbledon Slovákom nežičil, postúpila len Hantuchová

Skúsená tenistka zdolala v úvodnom kole krajanku Dominiku Cibulkovú. Ostatní slovenskí zástupcovia vypadli.

Daniela Hantuchová (vpravo) bola v súboji dvoch Sloveniek úspešnejšia.(Zdroj: SITA/AP)

LONDÝN, BRATISLAVA. Daniela Hantuchová vie zahrať na svoju reprezentačnú spoluhráčku z Pohára federácie Dominiku Cibulkovú. Potvrdila to aj v pondelňajšom súboji 1. kola Wimbledonu - zvíťazila 7:5, 6:0.

Bilanciu zo vzájomných zápasov si zlepšila už na 5:0.

Hantuchová ako jediná zo slovenských zástupcov postúpila do druhého kola. Vypadli obaja muži - Martin Kližan a Lukáš Lacko. A stopku dostala aj Karolína Schmiedlová.

V utorok vstúpia do turnaja v All England Clube i Magdaléna Rybáriková s Janou Čepelovou.

Zlom nastal v prvom sete

Stretnutie Hantuchovej s Cibulkovou vyznievalo v prvom sete spočiatku pre slovenskú jednotku. Cibulková si držala podanie a už v treťom geme si vypracovala brejkbal, no Hantuchová ho odvrátila.

Vo výmenách od základnej čiary sa hral vyrovnaný tenis. Za stavu 3:3 pri podaní Hantuchovej zahrala Cibulková odvážne returny a po nich sa dostala do tlaku s presnou koncovkou.

Dominika Cibulková začala dobre, ale ďalší priebeh vôbec nezvládla. FOTO - TASR/AP.

Zverenkyňa trénera Mateja Liptáka prelomila servis súperky a vzápätí viedla 5:3. A zdalo sa, že Cibulkovú už nič nemôže zastaviť od zisku prvého setu.

Hantuchová však ukázala veľké skúsenosti a pevné nervy. Nielenže obrátila záver prvého setu, ale aj do druhého sa rozbehla tak, že sa nedala zastaviť. Vyhrala desať gemov za sebou.

Hrala uvoľnene, nátlakovo, nerobila takmer žiadne chyby. Cibulková sa už nedokázala vzchopiť. Po šoku na konci prvého setu prehrala druhý na nulu.

Ukázalo sa, že po štvormesačnej zdravotnej prestávke ešte nie je vo forme zo začiatku tohto roka a tráva, na rozdiel od Hantuchovej, nie je jej obľúbenýcm povrchom.

Hantuchová sa v druhom kole stretne s víťazkou zápasu Watsonová (V. Brit.) - Garciová (Fr.).

Nevyšiel ani tretí pokus

Karolína Schmiedlová neprešla cez úvodné kolo dvojhry vo Wimbledone ani na tretí pokus. Zverenkyňa trénera Milana Martinca prehrala s Američankou Coco Vandewegheovou 4:6, 2:6

„Mala som zo súperky trochu rešpekt,“ povedala 20-ročná Košičanka. „Je to veľmi dobrá hráčka, taká strelkyňa. Bála som sa jej servisu a v zápase potvrdila, že ho má veľmi kvalitný. Nepustila ma ani k jednému brejkbalu."

Aj Karolína Schmiedlová skončila v prvom kole. FOTO - SITA/AP.

"V dôležitých momentoch si na rozdiel odo mňa dokázala pomôcť podaním. Škoda začiatku druhého setu, keď som viedla 1:0, 30:0 a trikrát som sa dostala do výmeny, no nedokázala som si to uhrať," zamýšľala sa.

"Asi som mala do toho viac ísť a rozbehať ju, nie sa nechať zatlačiť. Ináč som pri jej podaní nemala veľa šancí. Tráva nie je mojou prioritou, nabudúce mi to hádam vyjde lepšie.“

Dvojhra už bez Slovákov

Jeden z najdramatickejších zápasov 1. kola Wimbledonu odohral v prvom dni slovenský tenista Martin Kližan. V súbojich ľavákov podľahol po päťsetovej dráme Španielovi Fernandovi Verdascovi 6:4, 2:6, 3:6, 7:6 (5), 11:13.

Dvadsaťpäťročný Kližan (39. v ATP) hral na turnaji v All England Clube po piaty raz,. Jeho maximom zostáva účasť v 2. kole z roku 2012. Tretí raz za sebou vypadol v prvom kole.

Španielsky tenista (43.) ťažil z výborného servisu. Nastrieľal dvadsaťsedem es (oproti desiatim Kližanovým).

V dvojhre mužov už Slovensko nemá zastúpenie. Po Kližanovi vypadol v päťsetovom zápase aj Lukáš Lacko - podľahol Američanovi Steveovi Johnsonovi 3:6, 7:6 (5), 6:4, 1:6, 4:6.