Začína sa Tour de France. Čo by ste o nej mali vedieť?

Líder celkového poradia na Tour de France jazdí tradične v žltom drese. Len málokto ale vie, prečo má práve takúto farbu.
Líder celkového poradia na Tour de France jazdí tradične v žltom drese. Len málokto ale vie, prečo má práve takúto farbu. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|4. júl 2015 o 12:10

V sobotu štartuje ďalší ročník Tour de France krátkou individuálnou časovkou v holandskom Utrechte. Denník SME vybral niekoľko informácií, ktoré je dobré vedieť.

Prečo je dres lídra žltý?

V roku 1919 sa organizátori rozhodli odlíšiť vedúceho pretekára od ostatných udelením špeciálneho dresu. Vybrali žltú farbu, pretože papier, na ktorom vychádzal sponzor Tour, denník L'Auto, bol rovnakej farby.

Komu patrí zelený dres?

Nosí ho líder bodovacej súťaže. Súperia tu šprintéri, ktorí zbierajú body na šprintérskych prémiách a v cieli. Víťazom je pretekár s najvyšším počtom bodov.

Peter Sagan vyhral túto súťaž už tri razy. Rekordérom je Nemec Erik Zabel so šiestimi víťazstvami.

cycling_tour_de_france-e4c216adb0694473a_r2950_res.jpeg

Peter Sagan vyhral zelený dres už tri razy. FOTO - SITA/AP.

Dres s červenými bodkami patrí najlepšiemu jazdcovi v kopcoch, biely dres nosí najlepší pretekár do dvadsaťpäť rokov.

Prečo majú cyklisti v cieli často rovnaký čas?

Celkový čas sa v etapách meria na celé sekundy. A platí pravidlo, že jazdci, ktorí prídu do cieľa ako súčasť jednej skupiny, dostanú čas pretekára, ktorý ako prvý prešiel cieľom.

Cyklistika je individuálny šport. Prečo jazdia pretekári v tímoch?

Na Tour štartuje dvadsaťdva tímov po deväť pretekárov. Každý tím má svojho lídra - jazdca s najväčšou šancou na úspech v celkovom hodnotení alebo v čiastkových súťažiach.

Tímoví kolegovia majú za úlohu pomáhať lídrovi. Nosiť mu vodu, dať mu svoje koleso v prípade defektu či pomôcť mu zmazať stratu na súperov, keď zaostane.

cycling_tour_de_france-22a497998c624f349_r5535_res.jpeg

Chris Froome (v žltom) pri svojom triumfe na Tour v roku 2013 výrazne ťažil aj zo skvelej podpory tímu Sky. FOTO - SITA/AP.

Priamo dokázateľná pomoc (odovzdanie svojho kolesa) medzi súpermi je zakázaná.

Prečo nie je víťazom Tour pretekár s najväčším počtom triumfov?

Najviac víťazstiev majú šprintéri. Dominujú v rovinatých etapách. V nich však prídu všetci v jednej veľkej skupine.

Najväčšie časové rozdiely medzi cyklistami sú v horských etapách a časovkách. Tu však šprintéri zaostávajú aj o desiatky minút.

Prečo sa musia do cieľa ponáhľať aj poslední?

Každá z etáp má stanovený časový limit, v rámci ktorého musia cyklisti etapu absolvovať. Kto príde po limite, je z pretekov vylúčený.

Limit je určený ako percento z času víťaza etapy. Rozhodcovia môžu v niektorých prípadoch udeliť výnimku.

Čo je to grupetto?

Poslednej skupine, ktorá sa vytvorí hlavne v horských etapách, sa hovorí autobus alebo grupetto. Cyklisti, ktorí v kopcoch nestačia najlepším, tu vzájomne spolupracujú, aby prišli do cieľa včas.

Takto sa počas Tour 2012 trápili jazdci v grupette na jednom zo stúpaní.

Každá z etáp má určený percentuálny limit, ktorý sa počíta z času víťaza. Ak ho cyklisti prekročia, z pretekov ich vylúčia. Platí však, že ak limit nestihne veľká skupina, udelia jej výnimku.

Prečo malú skupinu v úniku takmer vždy dostihnú pred cieľom?

Jazda vo veľkej skupine je ľahšia. Pretekári v zákryte šetria energiu. Takto sa môžu vpredu pri udávaní tempa postupne striedať viacerí a udržiavať priemernú rýchlosť oveľa vyššiu ako malá skupina, kde sa strieda iba obmedzený počet jazdcov.

Sila pelotónu sa stráca v kopcoch, kde klesá rýchlosť.

Prečo v časovkách používajú cyklisti iné bicykle?

Časovka je etapa, kde musí jazdec sám bez inej pomoci zvládnuť trasu v čo najkratšom čase. Špeciálne stroje majú znížiť čelnú plochu - a tak aj celkový odpor vzduchu.

Na udržanie štyridsaťkilometrovej rýchlosti vynaloží cyklista okolo dvadsaťpäť percent energie, zvyšok minie na prekonanie odporu vzduchu.

italy_giro_cycling746748253823_r8763_res.jpg

Časovkárske bicykle sa líšia. FOTO - TASR/AP.

Tieto bicykle sa však horšie ovládajú, a preto je časovkárska hrazda zakázaná pri bežných etapách.

Čo je najvyšší bod Tour?

Tento rok ním mal byť priesmyk Col du Galibier vo výške 2645 metrov. Pre veľký zosuv kameňov na jednu z ciest v rámci etapy museli organizátori trasu etapy zmeniť.

Najvyšším bodom Tour tak je Col d'Allos v rámci 17. etapy vo výške 2250 metrov.

Koľko získa víťaz?

Za prvé miesto je prémia 450-tisíc eur. Každý, kto dokončí celú Tour, dostane minimálne štyristo eur. Víťazi jednotlivých súťaží (bodovacej, vrchárskej, do 25 rokov) získajú po 25-tisíc.

Za víťazstvo v etape je prémia osemtisíc.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Tour de France»Začína sa Tour de France. Čo by ste o nej mali vedieť?