Cyklisti začali Tour časovkou, Sagan skončil na 19. mieste

Peter Sagan stratil v cieli 41 sekúnd a nebol príliš spokojný so svojím umiestnením.

Peter Sagan stratil v cieli na víťaza 41 sekúnd. Obsadil 19. miesto.(Zdroj: Ilustračné - SITA/AP)

Tour de France 2015

1. etapa (Utrecht - Utrecht, časovka na 13,8 km):

1. Rohan Dennis (Aus.) BMC 14:56 min

2. Tony Martin (Nem.) Etixx - QuickStep +5

3. Fabian Cancellara (Švaj.) Trek Factory +6

4. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Alpecin +8

5. Jos van Emden (Hol.) LottoNL-Jumbo +15

...

19. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo +41

UTRECHT. Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil 19. miesto v úvodnej časovke Tour de France 2015. Na 13,8 km v Utrechte dosiahol čas 15:37 min a o 41 sekúnd zaostal za víťazným Austrálčanom Rohanom Dennisom.

Jazda proti chronometru na holandskej rovine s podporou mierneho vetra bola veľmi rýchla. Dennis z tímu BMC Racing stanovil priemernou rýchlosťou 55,446 km/h nový rekord v individuálnej časovke na Tour de France.

Predchádzajúci najlepší čas držal Brit Chris Boardman, prezývaný "Mr. Prologue", od roku 1994, keď trať s dĺžkou 7,2 km zvládol s priemernou rýchlosťou 55,2 km/h.

"Nečakal som, že budem taký rýchly. Očakával som čas okolo 16 minút, napokon som išiel pod pätnásť, čo je prekvapujúce. Dúfam, že moja priemerná rýchlosť zostane dlho rekordom pretekov. Dnes všetko vyšlo perfektné, nebol som pod stresom a išiel som vo veľkej pohode. Všetko mi vyšlo podľa plánov. Ziskom žltého dresu sa mi splnil jeden zo snov," povedal Dennis.

Austrálčan triumfoval v Utrechte časom 14:56 min s náskokom päť sekúnd pred Nemcom Tonym Martinom z Etixx - Quick-Step, tretí skončil ďalší skvelý časovkár Fabian Cancellara zo Švajčiarska s odstupom šesť sekúnd.

Z favoritov na celkové víťazstvo stratil Vincenzo Nibali na Dennisa 44, Christopher Froome 50, Alberto Contador 58 sekúnd a Nairo Quintanta dokonca 1:01 min. Všetkých štyroch Peter Sagan zdolal.

Dvadsaťpäťročný Žilinčan nastúpil v sobotu premiérovo na veľkých pretekoch v časovke v majstrovskom slovenskom drese.

Na prvom medzičase na 7,1 km zaostával za vedúcim mužom o 16 sekúnd, v druhej časti trate ešte stratil, ale ako jeden z mála zaostal za víťazom pod jednu minútu.

Sagan nebol s umiestnením na 19. priečke úplne spokojný.

"Čakal som niečo viac, ale nevadí, je to len prvá etapa. Dnešná časovka bola omnoho kratšia než tá na nedávnych majstrovstvách Slovenska, je to iné. Človek musí odštartovať naplno a udržať to až do cieľa. Necítil som sa najlepšie, bolo to také - idem, nejdem, idem, nejdem. Na to, aká bola krátka, je strata 41 sekúnd na víťaza dosť veľa. Myslím, že zajtra to bude lepšie. Každý ide s takými podmienkami, aké sú v danej chvíli na trati, tie neovplyvním. Zo začiatku sa išlo s vetrom, cestou naspäť zas proti nemu, určite som ho cítil," uviedol na svojom oficiálnom facebookom profile elitný slovenský cyklista.

Online prenos:

17:34 - Víťazom časovky sa stal Austrálčan Rohan Dennis (BMC) pred Tonym Martinom (Etixx-Quick Step) a Fabianom Cancellarom (Trek Factory).

17:32 - Vincenzo Nibali bol posledným pretekárom, ktorý prišiel do cieľa. Za Dennisom zaostal o 43 sekúnd.

17:30 - Sagan je aktuálne na 19. pozícii.

17:28 - Alberto Contador stratil v cieli 57 sekúnd, Alejandro Valverde 56 a Chris Froome 50.

17:21 - Contador stratil na medzičase 20 sekúnd, Froome 16 (rovnako ako Sagan).

17:18 - Ani Fabian Cancellara nezdolal Rohana Dennisa. V cieli stratil šesť sekúnd a zaradil sa na tretie miesto. Druhý je Tony Martin.

17:17 - Ako posledný odštartoval Vincenzo Nibali (Astana), vlaňajší víťaz Tour de France.

17:13 - Na trati je najväčší favorit pretekov Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).

17:12 - Cancellara stratil na prvom medzičase dve sekundy. Na trať vyrazila tohtoročná jednotka rebríčka Alejandro Valverde (Movistar).

17:06 - Peter Sagan je v cieli. Aktuálne mu patrí 18. miesto, so 41-sekundovou stratou na prvého Rohana Dennisa.

17:03 - Ďalší z favoritov Fabian Cancellara začal svoju jazdu.

17:00 - Peter Sagan je na medzičase na 28. mieste. O 16 sekúnd za Emdenom.

16:59 - Tony Martin prešiel cieľom. Dennisa neprekonal, stratil päť sekúnd.

16:56 - Sagan má za sebou štyri a pol kilometra.

16:54 - Tony Martin je na medzičase na štvrtom mieste, so štvorsekundovou stratou na Emdena.

16:51 - Slovenský jazdec odštartoval.

16:46 - O päť minút vyrazí na trať Slovák Peter Sagan (Tinkoff-Saxo).

16:44 - Do ulíc Utrechtu vyrazil časovkársky špecialista Tony Martin (Etixx-Quick Step).

16:40 - Dennis je stále lídrom priebežného poradia, Dumoulin sa však zaradil na druhé miesto.

16:33 - Dumoulin je tretí najlepší na medzičase, o dve sekundy za Emdenom.

16:25 - Na rad prišiel prvý z favoritov na víťazstvo - Holanďan Tom Dumoulin (Giant-Alpecin)

16:10 - Líder priebežného poradia Rohan Dennis nastavil latku veľmi vysoko. V prvej etape stanovil nový rýchlostný rekord časovky v histórii Tour de France: 55,45 km/h.

16:03 - Do cieľa prišiel Thibault Pinot, zaradil sa na priebežné ôsme miesto so 41-sekundovou stratou.

15:50 - V cieli je už 93 jazdcov. Na prvých miestach sa nič nezmenilo. Vedie Rohan Dennis (BMC) pred Joson Van Emdenom (Lotto) a Jonathanom Nicholasom Castroviejom (Movistar).

15:40 - Takmer štrnásťkilometrovú trať prešiel aj Čech Roman Kreuziger. S časom 16:02 je zatiaľ na 22. pozícii.

15:25 - Takto vyzerá priebežné poradie v cieli prvej etapy.

15:20- Pretekári štartujú za sebou s minútovým rozostupom. Favoriti sa dostanú na rad až v závere.

15:10 - V cieli je zatiaľ 53 pretekárov. Vedie Rohan Dennis (BMC) pred Joson Van Emdenom (Lotto) a Jonathanom Nicholasom Castroviejom (Movistar).

15:05 - V uliciach Utrechtu je už aj Poliak Rafal Majka, ktorý vyhral minulý rok bodkované tričko pre najlepšieho vrchára.

14:58 - Austrálčan Rohan Dennis je novým lídrom. Ako jediný prešiel trať pod pätnásť minút (14:56). Druhý v poradí Jos Van Emden mal čas 15:11.

14:55 - Svoju jazdu začal kolumbijský majster v časovke Rigoberto Urán. Jeho krajan a druhý muž predvlaňajšieho ročníka Tour de France, Nairo Quintana, odštartuje o 15:00 h. Takto sa pripravoval pred začiatkom časovky.

14:48 - V cieli je aj Mark Cavendish. Jeden z veľkých favoritov na zisk zeleného trička stratil minútu a jedenásť sekúnd.

14:46 - Van Emden zajazdil druhú polovicu trate veľmi dobre, pretože Gesink stratil oproti medzičasu trinásť sekúnd.

14:42 - Robert Gesink sa dostal na medzičase na druhé miesto. Na krajana a tímového kolegu Josa Van Emdena stratil päť sekúnd.

14:37 - V cieli je zatiaľ 22 jazdcov, prvý je stále Van Emden pred Vermoteom.

14:32 - Veľký aplauz domáceho publika si vyslúžil Robert Gesink, ktorý vyštartoval o 14:30 h. Hneď za ním sa vydali na trať Francúz Thomas Voeckler a Brit Mark Cavendish.

14:26 - Jos Van Emden bol v uliciach Utrechtu rýchly. Holanďan vedie v cieli s 31-sekundovým náskokom pred druhým Julienom Vermoteom. Na medzičase bol medzi oboma rozdiel desať sekúnd.

14:17 - Teklehaimanot, ktorý sa postaral o premiérovéh vystúpenie akéhokoľvek afrického tímu na Tour de France, je už v cieli. Takmer štrnásťkilometrovú trať zvládol za 16 minút a 30 sekúnd. Na medzičase je zatiaľ štvrtý. Pred ním figurujú Nelson Oliveira (7:50), Jack Bauer (7:41) a Jos Van Emden (7:24).

14:15 - Na trati je už pätnásť jazdcov, šiesti prešli medzičasom. Vedúceho Teklehaimanota predbehol Jack Bauer (7:41).

14:10 - Daniel Teklehaimanot prešiel medzičasom na 7,1 kilometra. Jeho čas: 7 minút a 54 sekúnd.

14:08 - Takto vyzerá priestor štartu dnešnej časovky, kde sa zároveň začína tohtoročná Tour de France.

14:02 - Na trati je len jeden medzičas, na 7,1 km.

14:00 - Prvý pretekár Daniel Teklehaimanot (MTN-Qhubeka) začal svoju jazdu.

Jazdci štartujú za sebou s minútovým intervalom. Ako druhý v poradí ide Francúz Pierre-Luc Perichon.

Pred etapou - Holandský Utrecht je jedným zo šiestich nových etapových miest Tour de France.

Pred etapou - Prvý pretekár vyrazí na trať sobotňajšej časovky o 14. hodine. Bude ním eritrejský cyklista Daniel Teklehaimanot z tímu MTN-Qhubeka. O minútu neskôr za ním vyštartuje Francúz Pierre-Luc Perichon.

Favoriti sa dostanú na rad až v závere. Peter Sagan by mal začať svoju jazdu o 16.51 hod. Jeden z najväčších favoritov Alberto Contador zaháji Tour o 17.13 hod, Christopher Froome o minútu neskôr.

Štartové pole uzatvára vlaňajší víťaz a obhajca žltého dresu Talian Vincenzo Nibali (17.17 hod).

Pred etapou - Peter Sagan absolvuje tohtoročnú Tour de France s novým bicyklom značky Specialized. Jeho devízou je vysoko aerodynamický vzhľad, vnútorne vedené káble a lepšia ovládateľnosť.

Slovákovi by mal pomôcť dosahovať rýchlejšie časy. Podľa amerických výrobcov dokáže nový bicykel v porovnaní s predchádzajúcim získať na 40 kilometrov trasy viac ako stodvadsať sekúnd.

„Všetko je o rýchlosti. Pre nás bolo najväčšou výzvou vyvinúť rýchlejší bicykel, ako bol náš doteraz najrýchlejší časovkársky,“ uviedol na serveri road.cc špecialista na výskum a vývoj vo firme Specialized Chris You.

NOV BICYKEL NA TOUR...Tm Tinkoff-Saxo predstavil nov bicykel znaky Specialized, ak bol kedy vyroben na Tour de...

Posted by Peter Sagan on 24. jún 2015

Pred etapou - Jednotlivé tímy si už na cestách Tour de France v posledných dňoch aj zatrénovali. Tinkoff-Saxo nebol výnimkou. Jazdci budú podporovať Alberta Contadora v snahe o zisk žltého dresu.

Počas jazdy ulicami Utrechtu si Peter Sagan aj vo veľkej rýchlosti neodpustil menšiu špecialitu.

Pred etapou - Cyklistický vrchol sezóny sa začína. Najslávnejšie etapové preteky sveta Tour de France, ktoré napíšu tento rok už svoje 102. pokračovanie, štartujú v sobotu krátkou individuálnou časovkou. Meria 13,8 kilometra, začína sa aj končí v holandskom meste Utrecht.

Medzi favoritov by mali patriť špecialisti - Fabian Cancellara, Tony Martin či Tom Dumoulin. Keďže časovka nie je príliš dlhá, prekvapiť môže aj Peter Sagan.

Nedávno dokázal v jazde proti chronometru uspieť na pretekoch Okolo Kalifornie. Na trati s miernym stúpaním a dĺžkou 10,6 kilometra dosiahol absolútne najrýchlejší čas.

Získať cenné sekundy by mohli aj favoriti na celkové prvenstvo. Chris Froome s Albertom Contadorom patria medzi lepších časovkárov. Preto môžu oproti ďalším súperom získať niekoľko sekúnd k dobru.

Úvodná krátka časovka začína i končí v Utrechte (zdroj: letour.fr).

mapa2.png

Úvodná krátka časovka má rovinatý charakter (zdroj: letour.fr).

profil_r2115.png

Contador sa pokúsi napodobniť Pantaniho

BRATISLAVA. "Tour sú najdôležitejšie preteky. Keď ich vyhráte, zmení to váš život. To si ale uvedomíte až vtedy, keď to dosiahnete," vravel pre magazín Procycling jeden z najväčších favoritov Alberto Contador.

"V mojom prípade by však ďalšie víťazstvo na Tour nič nezmenilo. Moja kariéra by nebola o nič pamätnejšia. Ale double Giro a Tour - to už je niečo, čo si každý zapamätá."

Španiel sa pokúsi o málo vídaný zápis - vyhrať v jednom roku Giro d'Italia aj Tour de France. Naposledy sa to podarilo v roku 1998 Talianovi Marcovi Pantanimu.

Prvú časť úlohy už Alberto Contador splnil - vyhral Giro.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 3. Moskva alebo Petrohrad?
 4. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 5. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 6. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake
 8. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 9. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 10. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP
 1. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 3. Moskva alebo Petrohrad?
 4. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 5. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 6. Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 7. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 8. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 9. Nový Jaguar XF Sportbrake
 10. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva
 1. Moskva alebo Petrohrad? 12 436
 2. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 3 960
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 098
 4. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 800
 5. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 1 646
 6. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 445
 7. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 1 091
 8. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 1 021
 9. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP 851
 10. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené? 474

Téma: Tour de France 2015


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

My sme les. Zastavíme katastrofu?

Slovenské lesy miznú, rozšírili sa v nich pilčíci a traktory.

KOMENTÁRE

Úrad, ktorý by Slovensku zdvihol reputáciu

To, že prípadný úspech vláda zneužije na marketing, je rub príbehu.

Neprehliadnite tiež

Na Slovan prišla rekordná návšteva. V Španielsku by aj tak dostal pokutu

V šlágri 16.kola Fortuna ligy Slovan zdolal Trnavu 1:0.

Napriek zraneniu to dokázala. Slovenka sa predstaví na Turnaji majsteriek

Barbora Balážová si pripísala ďalší významný úspech.

Cehlárik môže čoskoro patriť k hviezdam nového Bostonu

Slovenský mladík dal prvý gól v NHL, tréner ho chváli.