Druhú etapu na Tour vyhral Greipel, Sagan skončil tesne druhý

Víťazom druhej etapy Tour de France sa stal Nemec André Greipel (v strede). Peter Sagan (vľavo) skončil druhý.
Víťazom druhej etapy Tour de France sa stal Nemec André Greipel (v strede). Peter Sagan (vľavo) skončil druhý. (Autor: TASR/AP)
Andrej Kuzmány|5. júl 2015 o 12:00

Silný vietor a dážď už v druhej etape výrazne rozmetali nádeje niektorých favoritov na celkový triumf na Tour. Slovenský cyklista Peter Sagan o milimetre prehral šprint o víťazstvo.

Tour de France - 2. etapa

Štart: Utrecht (Holandsko) o 13.15 hod

Cieľ: Zélande (Holandsko) okolo 17.30 hod

Dĺžka: 166 km

Charakter: rovinatý

ZEELANDE, BRATISLAVA. Bola to dráma. Etapu na pobreží Severného mora poznačil silný bočný vietor, ktorý rozdelil pelotón na viacero skupín.

Vpredu sa však udržal Peter Sagan. A hoci musel v závere vymeniť bicykel, mal dostatok síl, aby sa zapojil do šprintu o prvenstvo. Etapu zakončil skvele. V súboji zdolal dokonca Marka Cavendisha.

Napokon len tesne nestačil na Nemca Greipela.

Záver druhej etapy.

„Na to, že sme zažili vietor aj dážď, sa mi šlo až veľmi dobre. Etapa vyšla excelentne, ale Tour je ešte dlhá. Začali sme druhým miestom, no mohlo to byť aj horšie,“ povedal Sagan podľa portálu pluska.sk.

V boji o zelený dres je tiež priebežne druhý.

Greipel: Makali sme od štartu

V celkovom hodnotení sa posunul na výborné štvrté miesto. Stráca iba tridsaťtri sekúnd. V najbližších dňoch sa môže priblížiť k žltému dresu.

„Za víťazstvo vďačím svojmu tímu. Dokázali mi vytvoriť skvelú pozíciu. Využili situáciu, keď fúkal vietor,“ povedal Greipel pre Eurosport.

netherlands_cycling_tour_de_france-0a505_r8182_res.jpeg

Cyklisti finišovali na otvorenom mori. Aj preto situáciu komplikoval vietor. FOTO - SITA/AP.

„Dnes som musel jazdiť prakticky celú etapu naplno, nielen posledných dvesto metrov, ako to býva u mňa zvykom. Bola to veľmi náročná etapa. Štartovali sme vo vetre, finišovali sme na mokrej ceste a tiež poriadne fúkalo.“

Lídrom vďaka bonusu

Novým lídrom pretekov sa v nedeľu stal Fabian Cancellara. Žltý dres by však nemal, nebyť novinky na Tour – bonusových sekúd. Tie sa udeľujú v druhej až ôsmej etape prvým trom cyklistom v cieli (10, 6 a 4 sekundy).

Vďaka bonusu preskočil Nemca Tonyho Martina.

netherlands_cycling_tour_de_france824486_r4447_res.jpg

Po nedeli si žlté tričko vedúceho pretekára obliekol Fabian Cancellara. FOTO - TASR/AP.

Etapa sa skončila pohromou pre mnohých favoritov. Doplatili na silný vietor od mora a nabrali stratu ešte predtým, ako sa Tour naplno začala.

Vlaňajší víťaz Vincenzo Nibali či ďalší z favoritov Nairo Quintana strácajú na svojich rivalov už vyše minúty. V prvej skupine sa udržali z favoritov iba Alberto Contador, Chris Froome a Tejay van Garderen.

Práve ich tímoví kolegovia udržiavali na čele veľmi vysoké tempo. Hoci bola skupina oveľa menšia ako pelotón, ktorý ich stíhal, rozdiel medzi nimi nikdy výrazne neklesol.

Bude bojovať o víťazstvo

V pondelňajšej etape bude Peter Sagan patriť medzi hlavných favoritov na víťazstvo. Cieľ je na krátkom stúpaní Mur de Huy, ktoré je súčasťou klasiky Valónsky šíp.

Nie je dlhé ani jeden a pol kilometra, priemerný sklon má však 9,6 percenta. Navyše má Sagan šancu obliecť sa v cieli prvý raz aj do zeleného dresu. Greipel je čistokrvný šprintér a v cieli rozhodne bodovať nebude.

V podobnej etape už Sagan na Tour zvíťazil v roku 2012. Tento rok sa na Valónskom šípe z triumfu tešil Španiel Valverde.

Priebežné hodnotenie po druhej etape

CELKOVÁ KLASIFIKÁCIA:

1. Fabian Cancellara Švajčiarsko Trek 3:44:01 h
2. Tony Martin Nemecko Etixx - Quick-Step + 3 s
3. Tom Dumoulin Holandsko Giant + 6 s
4. Peter Sagan SR Tinkoff-Saxo + 33 s
5. Geraint Thomas V. Británia Team Sky + 35 s
6. Daniel Oss Taliansko BMC Racing + 42 s
Rigoberto Uran Kolumbia Etixx - Quick-Step + 42 s
8. Tejay van Garderen USA BMC Racing + 44 s
9. Greg van Avermaet Belgicko BMC Racing + 48 s
Christopher Froome V. Británia Team Sky + 48 s

BODOVACIA SÚŤAŽ O NAJLEPŠIEHO ŠPRINTÉRA:

1. André Greipel Nemecko Lotto Soudal 59 b
2. Peter Sagan SR Tinkoff-Saxo 39 b
3. Fabian Cancellara Švajčiarsko Trek 35 b
4. Mark Cavendish V. Británia Etixx - Quick-Step 26 b
5. Tony Martin Nemecko Etixx - Quick-Step 25 b
6. Tom Dumoulin Holandsko Giant 23 b

Online prenos

Cieľ - Obrovská škoda. Peter to zvládol takticky veľmi dobre, vyviezol sa na zadnom kolese Marka Cavendisha. Ten začal šprintovať príliš skoro a napokon nemal dostatok síl.

Slováka však o pár milimetrov zdolal Nemec André Greipel. Cavendisha predstihol aj Fabian Cancellara.

zaver.gif

2 km do cieľa - Pred cyklistami sú posledné dva kilometre. Nikto sa neodtrhol, s najväčšou pravdepodobnosťou sa bude finišovať pokope. Jazdci už prechádzajú po uliciach a mostoch uprostred otvoreného mora.

7 km do cieľa - Záver sa blíži, karty sú prakticky rozdané. Kto uspeje - bude to jeden z trojice Cavendish, Sagan či Greipel? Alebo sa podarí prekvapiť niekomu inému?

Odstup druhej skupiny s viacerými favoritmi na celkové víťazstvo i na triumf v tejto etape stráca už takmer minútu a pol. S najväčšou pravdepodobnosťou bude mať i táto etapa vplyv na celkové poradie.

12 km do cieľa - Peter Sagan však pri výmene kolesa odviedol veľmi dobrú prácu a príliš veľa nestratil. Manko na čelnú skupinu zmazal a naďalej je v hre o víťazstvo.

15 km do cieľa - Mark Cavendish - Peter Sagan - Andre Greipel. Kto je vašim favoritom? - píše oficiálne konto Tour de France na Twitteri. V čelnej skupine sú spomedzi najlepších šprintérov len traja.

Do cieľa ostáva iba pätnásť kilometrov. Lenže Peter Sagan dostáva defekt a rovnako ako pred malou chvíľou Nibali musí meniť koleso. Tak to je obrovská škoda. Ťažko teraz predpovedať, aká je jeho strata.

24 km do cieľa - A problémy má aj obhajca celkového víťazstva Talian Vincenzo Nibali. Jazdil pozične veľmi dobre, držal sa v čelnej skupine. Lenže dostáva defekt a musí meniť koleso.

Má niečo viac ako dvadsať kilometrov na to, aby sa vrátil späť medzi najlepších.

nibali.gif

30 km do cieľa - Dnešná etapa bude finišovať v Zélande. Ide o prímorskú provinciu na juhozápade Holandska. Rozprestiera sa pri pobreží Severného mora, tvorí ju viacero ostrovov.

V roku 1953 ju zasiahla prírodná katastrofa. Veľká prílivová vlna zatopila viacero miest. O život prišlo 1865 ľudí, pol milióna obyvateľov utrpelo materiálne škody.

Bola to najväčšia katastrofa v povojnových dejinách Holandska.

Turisticky najatraktívnejšou oblasťou v provincii je Port Zélande.

35 km do cieľa - V skupine favoritov by mali byť spomedzi vrchárov a najväčších adeptov na celkový triumf Alberto Contador, Vincenzo Nibali a Tejay van Garderen.

V skupine za nimi zaostávajú okrem Naira Quintanu aj Alejandro Valverde, Jean-Christophe Péraud či Joaquin Rodriguez. Ich strata na čelo je viac ako minútová.

Priaznivcov slovenskej cyklistiky môže tešiť fakt, že sa vpredu drží aj Peter Sagan.

45 km do cieľa - Jazdci sa blížia k cieľovému mestu čoraz viac a počasie o tom vypovedá. Fúka veľmi silný vietor, silno prší. A výrazne to narúša aj ciele viacerých jazdcov.

Rozdelil sa i pelotón. Peter Sagan je vpredu, ale z veľkých favoritov na triumf v dnešnej etape s ním zostali už len Mark Cavendish a Andre Greipel.

Približne o štyridsaťpäť sekúnd za čelnou skupinou sú ďalší jazdci, medzi ktorými sa nachádza napríklad kandidát na celkové prvenstvo Nairo Quintana.

66 km do cieľa - Zaujímavé číslo priniesol účet letourdata na Twitteri. Podľa neho najvyššiu maximálnu rýchlosť pred šprintérskou prémiou dosiahol Čech Jan Bárta - 55,84 km/hod.

V pelotóne medzitým prišlo k viacerým kolíziám, čo spoluprácu balíka narušilo a trochu ho aj spomalilo. Jazdci v úniku to využili a zvýšili náskok na päťdesiat sekúnd.

Lenže následne pelotón opäť zrýchľuje a podľa všetkého stratu zmaže, alebo minimálne ju bude kontrolovať.

72 km do cieľa - Bárta ťahal asi pätnásť kilometrov v úniku sám. Takáto pozícia mu však vyhovuje - Čech je výborným časovkárom a vie udržať stabilne rýchle tempo.

Teraz sa k nemu pripojila dvojica Fonseca a Clement. Z pôvodného štvorčlenného úniku chýba iba Quemeneur. Pelotón stráca necelú minútu.

85 km do cieľa - Na šprintérskej prémii berie dvadsať bodov za víťazstvo Jan Bárta. Český cyklista sa vpredu osamostatnil a nemusel ani šprintovať. Za ním bodovali ďalší traja jazdci z úniku.

Peter Sagan bojoval s ostatnými šprintérmi o zvyšné body. Napokon obsadil siedmu priečku a do bodovacej súťaže si pripísal deväť bodov.

sprint.gif

90 km do cieľa - Tinkoff-Saxo na čele pelotónu výrazne zvýšil tempo a únik bol takmer dostihnutý. Jeho náskok sa scvrkol len na pätnásť sekúnd.

Následne však jazdci v balíku opäť poľavili a odstup štvorčlennej skupiny sa ustálil približne na hranici tridsiatich dvadsiatich sekúnd. Rovnako rozdrobený pelotón je opäť pokope.

Cyklisti sú už v Rotterdame a blížia sa k rýchlostnej prémii. Vyzerá to však tak, že najväčšiu porciu bodov si rozdelia jazdci v úniku.

103 km do cieľa - Do čela pelotónu sa postupne začínajú pretláčať jazdci tímu Tinkoff-Saxo, ktorí chcú mať v týchto nepríjemných poveternostných podmienkach kontrolu nad stratou na únik.

Tempo nastolili naozaj pomerne vysoké a v silnom vetre je to vidieť - pelotón sa začína deliť, niektorí jazdci vzadu balíka odpadávajú. A prejavuje sa to aj nad náskokom štvorčlennej skupiny.

tinkoff.gif

113 km do cieľa - Jazdci na trase druhej etapy Tour de France jazdia už jednu hodinu. Počas úvodných šesťdesiatich minút bola priemerná rýchlosť 46,1 km/hod.

V ďalšom priebehu sa to môže zmeniť. Ako sme predpokladali, situáciu začína veľmi výrazne komplikovať vietor. Už teraz veľmi fúka, v závere sa očakávajú ešte horšie podmienky.

126 km do cieľa - Hoci Sagan má najväčšie šance na víťazstvo v technických dojazdoch alebo v záveroch do mierneho kopca, ani dnes nemusí byť bez šance - najmä, ak bude naďalej v Zélande pršať.

Slovák sa nebojí riskovať. Že vie veľmi dobre jazdiť v daždi a aj finišovať v nie najlepších poveternostných podmienkach, potvrdil v šiestej etape na tohtoročných pretekoch Tirreno - Adriatico.

Vtedy vybojoval prvý triumf v sezóne.

Treba však priznať, že konkurencia na Tour de France je neporovnateľne silnejšia. Azda s výnimkou Marcela Kittela sú v štartovej listine najlepší šprintéri sveta.

130 km do cieľa - Počasie v úsekoch, ktorými cyklisti momentálne prechádzajú, je vcelku príjemné. Nie je príliš horúco, neprší a cesty sú suché.

Úplne opačná situácia však môže byť v závere pretekov - v cieľovej oblasti Zélande je v týchto chvíľach daždivo, ľudia majú na seba pršiplášte.

Ako sme už spomínali, Zélande je prímorská oblasť a jazdci budú finišovať pri otvorenom mori. Situáciu im môže komplikovať okrem dažďa aj silnejší vietor.

Koniec etapy je rovinatý a mal by vyhovovať čistokrvným šprintérom, počasie ale môže spôsobiť problémy. Naopak - Peter Sagan by sa mohol za týchto okolností presadiť.

137 km do cieľa - V etape sa nič významné nedeje, zatiaľ prebieha bez problémov. Vpredu je štvorčlenný únik, ktorý má náskok viac ako dve a pol minúty. Pelotón má čas.

unik.gif

157 km do cieľa - Hneď v prvých kilometroch sa vyformoval štvorčlenný únik. A nastolil naozaj rýchle tempo, pelotón sa zatiaľ za ním vôbec nenaháňa. Stráca už dve minúty.

Vpredu sú Perrig Quemener z tímu Europcar, Čech Jan Bárta (Bora), Stef Clement (IAM) a Armindo Fonseca (Brétagne Séché Environnement).

166 km do cieľa - Jazdci vyrazili do druhej etapy, začína sa pretekať. Do cieľa zostáva 166 km, finišovať sa bude pri otvorenom mori v holandskej provincii Zélande.

Prvým nositeľom žltého trička v tohtoročnej edícii Tour de France je Austrálčan Rohan Dennis. Vybojoval si ho po včerajšom víťazstve v individuálnej časovke.

Na snímke TASR/AP mu blahoželá holandský kráľ Viliam Alexander.

netherlands_cycling_tour_de_france822725_r615_res.jpg

Neutralizačná zóna - Cyklisti už sú na trati druhej etapy 102. ročníka Tour de France. Na úvod prechádzajú mestom Utrecht, stále jazdia v neutralizačnej zóne. Pretekať sa začne o niekoľko minút.

Pred etapou - Počasie v dnešnej etape nebude príliš horúce. V prvej štvrtine pretekov sa bude teplota pohybovať okolo dvadsaťpäť stupňov Celzia.

Vietor by spočiatku nemal byť výraznejšou hrozbou. Horšie to bude s blížiacim sa záverom pretekov. Cyklisti budú finišovať pri otvorenom mori v Zélande.

Pred etapou - Pelotón sa už pripravuje na štart pretekov. O malú chvíľu by mal vyraziť. V úvodných kilometroch však bude prechádzať neutralizačnou zónou cez mesto Utrecht.

Podľa časového harmonogramu etapy na oficiálnej stránke Tour de France by sa malo začať naplno súťažiť približne o 13.50 hod.

Pred etapou - Medzi najväčších favoritov na triumf v dnešnej etape bude patriť nórsky cyklista Alexander Kristoff. Tento rok mal výnimočnú sezónu klasík. Vyhral takmer všetko, čo mohol.

Výrazne zapracoval najmä na vytrvalosti. Dokopy dosiahol v aktuálnej sezóne už osemnásť víťazstiev.

Vlani na Tour vyhral dve etapy.

Pred etapou - Zaujímavé čísla priniesol server appsoko.com. Podľa uvedených tvrdení cyklisti na Tour de France spália priemerne 6071 kalórií za deň.

Ide o rovnakú hodnotu, ako keby človek skonzumoval dvadsaťštyri tyčiniek Snickers, päťdesiatsedem banánov, stodvadsaťjeden hlavičiek brokolice či dvestoštyridsaťdva mrkiev.

Pred etapou - Druhá etapa sa začne v Utrechte. Ide o štvrté najväčšie mesto v Holandsku. Cyklisti v ňom absolvovali aj celú včerajšiu úvodnú časovku.

Utrecht je veľmi známy svojou katedrálou - Kostolným dómom. Jeho veža má výšku stodvanásť metrov a je dominantou mesta.

Utrechtská univerzita je zasa najväčšou holandskou univerzitou, centrálne nádražie Utrecht Centraal je hlavným dopravným uzlom holandskej železničnej dopravy.

Pred etapou - Prvým nositeľom žltého dresu pre vedúceho pretekára v tohtoročnej edícii Tour de France bude Rohan Dennis. Austrálčan vyhral včerajšiu úvodnú časovku na 13,8 kilometra.

Ako jediný dokázal pokoriť čas pätnásť minút. "Nečakal som, že budem taký rýchly. Očakával som čas okolo šestnásť minút. Napokon som išiel pod pätnásť, čo je prekvapujúce," vyhlásil.

"Dnes všetko vyšlo perfektne. Nebol som pod stresom a išiel som vo veľkej pohode. Všetko mi vyšlo podľa plánov. Ziskom žltého dresu sa mi splnil jeden zo snov," dodal.

netherlands_cycling_tour_de_france822714_r9485_res.jpg

Rohan Dennis sa oblieka do žltého trička vedúceho pretekára. FOTO - TASR/AP.

Pred etapou - Legenda, nazval Petra Sagana počas pretekov Okolo Kalifornie skúsený nemecký cyklista Jens Voigt. Žilinčan vtedy zabojoval v horskej etape a na najlepších vrchárov stratil len minimálne.

Celkovú klasifikáciu napokon vyhral.

Na Tour de France získal v posledných troch ročníkoch zelený dres pre najlepšieho šprintéra. A dosiahol štyri víťazstvá. Dnes môže zabojovať o ďalšie prvenstvo. Etapa z Utrechtu do Zélande sa začína o 13.15 hod.

Na úvod čakal Sagan viac

BRATISLAVA. "Čakal som niečo viac, ale nevadí. Je to len prvá etapa," povedal po včerajšej úvodnej krátkej časovke jednotlivcov na Tour de France 2015 Peter Sagan.

Obsadil devätnáste miesto so stratou štyridsaťjeden sekúnd na víťazného Rohana Dennisa. Austrálčan ako jediný pokoril hranicu pätnásť minút a stanovil nový rekord v priemernej rýchlosti v časovke - 55,446 km/hod.

"Necítil som sa najlepšie. Bolo to také - idem, nejdem, idem, nejdem. Vzhľadom na krátku dĺžku je moja strata dosť veľká. Myslím si, že zajtra (v nedeľu, pozn.) to bude lepšie," dodal Sagan.

V nedeľu bude mať Žilinčan šancu zabojovať o prvenstvo. Druhá etapa má rovinatý charakter. Meria 166 kilometrov a opäť sa pôjde v Holandsku. Začína sa v Utrechte, končí v Zélande.

Medzi najväčších favoritov budú patriť čistokrvní šprintéri - Mark Cavendish, Alexander Kristoff či Michael Matthews. O víťazstvo sa môžu pobiť tiež Bryan Coquard, André Greipel, John Degenkolb alebo Nacer Bouhanni.

Ak sa podarí uspieť Saganovi, dosiahne svoj celkovo piaty etapový triumf na najprestížnejších pretekoch sveta.

Aj druhá etapa Tour de France sa pôjde v Holandsku (zdroj: letour.fr).

mapa.png

Druhá etapa má rovinatý charakter (zdroj: letour.fr).

profil.png

V nedeľu sa s najväčšou pravdepodobnosťou výraznejšie nepresadia vrchári - najväčší kandidáti na zisk žltého dresu a na celkový triumf na Tour de France.

V sobotu sa najviac spomedzi nich darilo vlaňajšiemu víťazovi Vincenzovi Nibalimu - na Dennisa stratil štyridsaťštyri sekúnd. Froome stratil päťdesiat, Contador päťdesiatosem a Quintana šesťdesiatjeden sekúnd.

Všetkých štyroch Peter Sagan zdolal.

Do druhej etapy vyrazia cyklisti o 13.15 hod. Úvodné kilometre budú prechádzať neutralizačnou zónou. Pretekať naplno na trati dlhej 166 km by mali začať okolo 13.50 hod.

Ak všetko pôjde podľa predpokladov a nič nepredvídateľné sa nestane, do cieľa by mali doraziť niekedy okolo 17.30 hod.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Tour de France»Druhú etapu na Tour vyhral Greipel, Sagan skončil tesne druhý