Piatu etapu vyhral Greipel, Sagan skončil po skvelom finiši druhý

Slovenský cyklista už tretí raz v tomto ročníku skončil na pódiu. Druhýkrát ho v záverečnom finiši porazil iba André Greipel. Celkovo je Sagan štvrtý.

André Greipel bol najrýchlejší v záverečnom šprinte.(Zdroj: SITA/AP)

Tour de France - 5. etapa

ŠTART: Arras (Francúzsko) o 13.00 hod.

CIEĽ: Amiens Métropole (Francúzsko) okolo 17.15 hod.

DĹŽKA: 189,5 km

CHARAKTER: rovinatá

AMIENS, BRATISLAVA. Nemec André Greipel dosiahol na 102. ročníku Tour de France už druhý etapový triumf. Tesne za ním preťal cieľovú pásku Peter Sagan. Začal špurtovať trochu neskoro.

„Som rád, že som vyhral ďalšiu etapu, udržal si zelený dres a upevnil pozíciu v bodovacej súťaži. V zelenom drese chcem zostať čo najdlhšie," povedal v cieli 33-ročný Greipel. Dosiahol už 126. víťazstvo v kariére.

"Chcel by som sa poďakovať kolegom, ktorí odviedli fantastickú prácu. Trápi ma však, že nemôžem stáť na pódiu s celým tímom. Teší ma, že sa darí nemeckej cyklistike."

Zostrih z etapy.

Jeho krajan Tony Martin je zasa prvým cyklistom, ktorému sa tento rok podarilo udržať si žltý dres lídra viac ako jeden deň. V predchádzajúcich etapách sa to nepodarilo Dennisovi, Cancellarovi, či Froomeovi.

Sagan postúpil v celkovom poradí na štvrté miesto. Ziskom bonifikačných sekúnd preskočil Gallopina. Jeho etapová bilancia sú dve druhé a jedno tretie miesto.

Sagan stráca tridsaťdva bodov

V bodovacej súťaži sa prideľovali body na jednej rýchlostnej prémii a v cieli. V oboch prípadoch ich získal viac Greipel. Sagan na druhom mieste zaostáva o tridsaťdva bodov.

Jedinú rýchlostnú prémiu na 90. kilometri vyhral jazdec v úniku Perichon. V špurte pelotónu na mokrej ceste bol najrýchlejší Greipel. Na ďalších miestach skončili Degenkolb, Cavendish a nie naplno špurtujúci Sagan.

Ešte pred štartom etapy šprintér Cavendish hovoril o taktike svojho tímu Etixx - Quick-Step: „Očakávame bočný vietor, delenie pelotónu na viacero skupín, možno aj pády. Dúfam, že sa im vyhnem, pomôžem kolegovi Martinovi udržať si žltý drese a popritom sa pokúsim o etapové víťazstvo.“

Cavendishovi sa splnilo iba prvé želanie. V špurte skončil tretí za Saganom.

Tri hromadné pády

Ani v stredu nebola núdza o dramatické momenty. Pričinilo sa o to aj počasie - etapu striedavo sprevádzal dážď, fúkal silný bočný vietor. A aj nervozita.

Všetky tieto faktory privodili už na dvanástom kilometri hromadný pád, v ktorom sa ocitli až štyria pretekári Cofidisu. Najviac na kolíziu doplatil líder tímu šprintér Bouhanni, ktorého pravdepodobne so zraneným zápästím odviezla sanitka. Sťažoval sa aj na bolesť rebier a bokov.

Jeden z pádov v stredajšej etape.

Vzápätí nasledovala ďalšia havária, v ktorej boli aj Pinot, Valverde a van Avermaet. Tretí hromadný pád sa udial dvadsaťtri kilometrov pred cieľom. Doplatil naň Saganov kolega Tosatto a opäť francúzska nádej, tretí muž z vlaňajšej Tour Pinot. Vzdalo až deväť pretekárov.

K prvému deleniu pelotónu došlo 73 km pred cieľom. Vzadu prekvapujúco zostal aj jeden z pomocníkov Contadora Majka. Šprintérske tímy kontrolovali čelo pretekov, o víťazovi sa rozhodovalo v hromadnom špurte.

Štvrtková šiesta etapa má zvlnený charakter. Z Abbeville do Le Havre meria 191,5 km, sú na nej štyri horské prémie IV. kategórie a jedna rýchlostná prémia.

Etapa s cieľovým kopcom by mala vyhovovať Petrovi Saganovi, ktorý sa usiluje o prvé víťazstvo na tohtoročnej Tour.

Tour de France 2015

PRIEBEŽNÁ KLASIFIKÁCIA O ŽLTÝ DRES:

BODOVACIA SÚŤAŽ O ZELENÝ DRES:

1. André Greipel Nemecko Lotto Soudal 151 b
2. Peter Sagan SR Tinkoff-Saxo 119 b
3. John Degenkolb Nemecko Giant Alpecin 89 b
4. Mark Cavendish V. Británia Etixx - Quick-Step 86 b
5. Tony Martin Nemecko Etixx - Quick-Step 60 b
6. Bryan Coquard Francúzsko Europcar 55 b

SÚŤAŽ JAZDCOV DO 25 ROKOV:

1. Peter Sagan SR Tinkoff-Saxo 17:19:59 h
2. Warren Barguil Francúzsko Giant Alpecin + 46 s
3. Nairo Quintana Kolumbia Movistar + 1:35 min

Online prenos

Cieľ - Neuveriteľný výkon v záverečnom šprinte predviedol Peter Sagan. Pri jeho pokuse postaviť sa zo sedla ho ostatní súperi mierne zavreli, našiel si však priestor a zozadu až zhruba z desiateho miesta začal útočiť.

Napokon predbehol všetkých - až na Andrého Greipela. Nemec druhý raz na tejto Tour vyhráva etapu, Peter znovu poráža Marka Cavendisha.

Je to škoda, ale klobúk dole. Toto bol opäť fantastický výkon.

3 km do cieľa - Záver sa blíži, stále sú všetci pokope. Podarí sa Petrovi dnes uspieť? Naďalej má pred sebou ešte troch kolegov. Ale vzápätí ho opúšťajú a opäť sa bude musieť spoliehať na vlastné sily.

10 km do cieľa - Vpredu sa formuje tím Tinkoff-Saxo, Peter Sagan tam má momentálne piatich kolegov. Silné však budú aj iné tímy, početnú podporu má Mark Cavendish z Etixx - Quick-Step.

15 km do cieľa - Piata etapa Tour de France vrcholí, zatiaľ to vyzerá, že sa bude rozhodovať v hromadnom šprinte.

24 km do cieľa - A v pelotóne prichádza k ďalšiemu pádu, na zemi sa ocitá viacero jazdcov.

Do pádu sa priplietol aj nešťastník tohtoročnej Tour de France Thibaut Pinot. Ten má v úvodných etapách naozaj neuveriteľnú smolu.

Francúz vlaňajšie tretie miesto bude mať veľký problém obhájiť.

32 km do cieľa - Tony Martin, ktorý včera zobral žlté tričko Chrisovi Froomovi, sa takisto pohybuje v čele pelotónu. A mohol by byť prvým jazdcom na tohtoročnej Tour, ktorý bude nosiť dres lídra viac ako jeden deň.

V čele pretekov sa naďalej nič významné nedeje, vpredu idú stále všetci pokope.

40 km do cieľa - Druhá skupina stráca na vedúcu tri minúty a pätnásť sekúnd. Nefiguruje v nej žiaden z najväčších favoritov na celkový triumf, ale napriek tomu sú tam niektoré zaujímavé mená - Richie Porte či Poliak Rafal Majka, ktorý zažiaril na Tour vlani vo vrchárskych etapách.

44 km do cieľa - Priebeh etapy v týchto chvíľach nie je príliš zaujímavý, nemáme žiaden únik, vpredu ide pokope veľká skupina cyklistov a všetci sa navzájom kontrolujú. Slovákov môže tešiť aspoň to, že sa v popredí pohybuje aj Peter Sagan a jeho tímoví kolegovia pracujú na čele pelotónu.

56 km do cieľa - Pelotón je momentálne rozdelený na dve skupiny, druhá zaostáva za čelnou už o takmer tri minúty. Nikto z favoritov ale nestráca, všetci sú vpredu.

60 km do cieľa - Na tohtoročnej Tour de France máme už štvrtého jazdca v žltom tričku. Po skvelom výkone a sóloúniku v samom závere si ho včera obliekol prvý raz v kariére Tony Martin.

france_cycling_tour_de_france-21454adba1_r7940_res.jpeg

Tony Martin sa prvý raz v kariére obliekol do žltého trička. FOTO - SITA/AP.

Podobná situácia štyroch rozličných lídrov počas štyroch dní sa naposledy vyskytla v roku 1992. Vtedy boli vedúcimi pretekármi v úvodných dňoch Miguel Indurain, Alex Zülle, Richard Virenque a Pascal Lino.

Lino si potom obliekal žltý dres až jedenásť dní, kým si ho definitívne neprivlastnil Miguel Indurain a nedoviedol ho až na Elyzejské polia do Paríža.

Tento rok boli priebežnými celkovými lídrami okrem Martina aj Rohan Dennis, Fabian Cancellara a Chris Froome.

66 km do cieľa - Cyklistom na tohtoročnej Tour zatiaľ nepraje ani počasie, opäť prší. A hoci je záver po rovine a vyhovuje viac čistokrvným šprintérom než Petrovi Saganovi, práve sťažené podmienky by mu mohli pomôcť.

Problémy má však Mark Cavendish, ktorý dostal defekt a musí dobiehať stratu. Sú tam však pri ňom ďalší traja cyklisti tímu Etixx - Quick-Step a pomáhajú mu dotiahnuť sa naspäť do čela.

70 km do cieľa - Na čele pelotónu momentálne zaberajú tímy BMC a Sky, čo spôsobilo, že sa balík roztrhal na niekoľko častí. Všetci favoriti sú ale vpredu, vrátane Petra Sagana.

80 km do cieľa- Pelotón zvyšuje tempo, stále však idú jazdci pokope a nikto sa zatiaľ neodhodlal k úniku.

98 km do cieľa- Doterajší líder Pierre-Luc Perichon neodolal tempu pelotónu a po 90 kilometroch prepúšťa prvú priečku konkurenčným cyklistom.

100 km do cieľa- Výsledky šprintérskej prémie na Rancourte: 1. Pierre-Luc Perichon (BSE) 20 bodov, 2. André Greipel (LTS) 17 bodov, 3. John Degenkolb (TGA) 15 bodov, 4. Mark Cavendish (EQS) 13 bodov, 5. Peter Sagan (TCS) 11 bodov

Yvon Sanquer (Cofidis), manažér zraneného jazdca Nacera Bouhanniho: " Previezli ho do nemocnice v Arras. Na prvý pohľad tam nebolo vidieť nič prehane znepokojivé, no röntgenové vyšetrenie prezradí viac. Nacer sa sťažoval na bolesť rebier, bokov, ako aj zápästia."

130 km do cieľa- Jazdci musia bojovať aj s nepríjemným veterným počasím.

130 km do cieľa- Náskok vedúceho jazdca je už iba 1:12.

138 km do cieľa- Francúzsky jazdec Luc Perichon (tím Bretagne-Seche Environnement) ma aktuálne náskok 2 minúty a 27 sekúnd. Pelotón sa približuje.

158 km do cieľa- Na čele ostal už len osamotený Perichon. Edeta už zvyšok jazdcov dohnal, pričom sa mierne znížil aj náskok vedúceho cyklistu (3:10).

175 km do cieľa- Z dvojice lídrov sa oddelil Perichon od Edeta a je aktuálnym lídrom. Aktuálna strata pelotónu na Perichona je 3 minúty a 35 sekúnd.

178 km do cieľa- Prišlo k nepríjemnému pádu, v ktorom sú až štyria jazdci tímu Cofidis, pričom nechýba ani tímový líder Nacer Bouhanni, ktorý odstupuje!

Francúzskeho špurtéra prenasleduje smola, týždeň pred Tour mal škaredý pád na národnom šampionáte, mal poranené rebrá a ohrozený bol jeho štart na vrchole sezóny. Na ňom vydržal iba štyri dni. Z miesta nehody odviezla Bouhanniho sanitka.

181 km do cieľa- Dvojica francúzskych jazdcov Pierre-Luc Perichon a Nicolas Edet sa odtrhla od pelotónu. Od svojich prenasledovateľov majú náskok 1 minútu a 10 sekúnd.

189,5 km do cieľa- Piata etapa tohtoročnej Tour de France začala. Jazdci sú na trati.

Pred etapou- Piata etapa z Arrasu do Amiens Métropole má 189,5 km a jazdiť sa bude takmer po úplnej rovine. V závere by sa mali k slovu dostať čistokrvní šprintéri.

profil_r4235.png

Pred etapou- Po úvodných štyroch etáp je držiteľom žltého trička Nemec Tony Martin, držiteľom zeleného trička je ďalší Nemec André Greipel, bodkované tričko patrí Śpanielovi Joachimovi Rodriguezovi Oliverovi a biele tričko si pred dnešnou etapou obliečie náš Peter Sagan.

Pred etapou- Jeden z top favoritov celého podujatia, Španiel Alberto Contador je po utorku na priebežnej 8. priečke v rámci celkového poradia.

Pred etapou- Isté nástrahy striehnu v otvorenej krajine vystavenej vetru, ale etapu charakterizujú aj viaceré zmeny smeru. Najprv sa pôjde na sever, po necelých 20 km sa cyklisti stočia na juh, po 100 km v Péronne sa vydajú na západ, ale pôjdu kľukato spôsobom sever - juh. Napokon skončia v Amiens Métropole, kde sa čaká šprintérsky dojazd. Rýchlostná prémia príde na rad po 89 km v Rancourte.

Pred etapou- Amiens bude jedenástykrát etapovým centrom Tour, ale prvý raz po 11 rokoch. Vtedy bolo miestom štartu rovnako 5. etapy do Chartres, kde triumfoval Austrálčan Stuart O´Grady a Francúz Thomas Voeckler zároveň vyzliekol zo žltého dresu Lancea Armstronga.

Pred etapou- Stredajšia etapa má aj historický rozmer. Bude pripomenutím odvahy a chrabrosti tisícok vojakov z anglofónneho prostredia, ktorí nasadzovali svoje životy a napokon aj padli v I. svetovej vojne. Cyklisti budú prechádzať popri pietnych miestach, akými sú Kanadský národný pamätník neďaleko mestečka Vimy, britský cintorín Sailly-Saillisel, pohrebisko v Rancourte, juhoafrický pamätník Bois Delville v Longuevale, či 20 km pred cieľom ďalšie pamätné miesto vo Villers-Bretonneux.

Pred etapou- Spokojnosť so včerajším výkonom vyjadril prostredníctvom Twitteru aj náš cyklista Peter Sagan.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 2. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 3. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 4. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 7. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 8. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 10. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 14 060
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 336
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 182
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 182
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 034
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 089
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 4 970
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 910
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 644
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 469

Téma: Tour de France 2015


Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách neuspeli kandidáti reformného združenia. Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik PETER WILFLING.

DOMOV

Lunter: Strava pomohla matke z rakoviny, no šarlatánov neuznávam

Šarlatánov neuznáva, strava rakovinu nelieči.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.

Neprehliadnite tiež

Je to najdôležitejšia trofej v mojej kariére, šokoval Mourinho

Futbalisti Manchestru United prvýkrát v histórii vyhrali Európsku ligu.

Ohlasy médií: Autority na čele s Pogbom ukázali pragmatický prístup a znechutili futbal holandským mládežníkom

Ohlasy médií na finálový duel Európskej ligy 2016/2017, v ktorom v Štokholme Manchester United zdolal Ajax Amsterdam 2:0.

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

Trénera mladíkov neovplyvní ani väčšina národa. Koho vyberie na ME?

Na ME nepôjdu hráči za odmenu, tvrdí tréner reprezentácie do 21 rokov PAVEL HAPAL.