Sagan znova na pódiu, nestačil len na Cavendisha a Greipela

Petrovi Saganovi víťazstvo na Tour de France stále uniká. Aj v siedmej etape bojoval o víťazstvo, no napokon etapu neovládol.

Najviac síl mal v siedmej etape Mark Cavendish (vľavo).(Zdroj: SITA/AP)

Tour de France 2015 - 7. etapa

ŠTART: Livarot (Francúzsko) o 12.40 hod

CIEĽ: Fougères (Francúzsko) okolo 17.25 hod

DĹŽKA: 190,5 km

CHARAKTER: rovinatá

VÝSLEDKY - 7. etapa (Livarot - Fougéres, 190,5 km):

1. Mark Cavendish (V. Brit.) Etixx - Quick-Step 4:27:25 h

2. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal

3. PETER SAGAN (SR) Tinkoff-Saxo

4. John Degenkolb (Nem.) Giant-Alpecin

5. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša

6. Arnaud Demare (Fr.) FDJ.fr

7. Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka

8. Reinardt Janse Van Rensburg (JAR) MTN - Qhubeka

9. Davide Cimolai (Tal.) Lampre-Merida

10. Sam Bennett (Ír.) Bora-Argon 18 všetci čas ako víťaz

Poradie po 7. etape:

FOUGÉRES, BRATISLAVA. Brit Mark Cavendish vyhral šprintérsku koncovku v 7. etape cyklistických pretekov Tour de France, ktorá viedla z Livarotu do Fougéres a merala 190,5 km.

V hromadnom špurte pelotónu zdolal jazdec tímu Etixx - Quick Step Andrého Greipela. Na 3. mieste finišoval Slovák Peter Sagan, ktorý dosiahol piate pódiové umiestnenie v ročníku 2015.

Dvadsaťpäťročný jazdec tímu Tinkoff-Saxo je naďalej držiteľom bieleho dresu pre najlepšieho jazdca do 25 rokov. V bodovacej súťaži je stále druhý o 12 bodov za Greipelom.

Do žltého dresu sa po piatku už druhýkrát na Tour obliekol Chris Froome. Doterajší vedúci muž Tony Martin pre zranenia zo štvrtkového pádu odstúpil z pretekov a v piatok už nebol na štarte.

Peter Sagan sa posunul na druhé miesto celkového poradia, na lídra Frooma stráca 11 sekúnd.

V pelotóne 7. etapy chýbal žltý dres vedúceho muža celkového poradia. Doterajší jeho držiteľ Tony Martin z pretekov odstúpil pre zlomeninu kľúčnej kosti a potrebu operačného zákroku.

Nový vedúci muž Chris Froome si žlté tričko pred piatkovou etapou odmietol obliecť.

"Rešpektujem Tonyho a nikdy by som si nechcel obliecť dres za týchto okolností. Nie je to správne, ak niekoho postihne nešťastie," skonštatoval Froome.

V minulosti už žltý dres v podobných prípadoch odmietli viacerí jazdci. Froome si regulárne obliekol líderské tričko až po skončení etapy na pódiu.

V piatok mali šprintéri jednu z posledných šancí na víťazstvo. Siedma etapa viedla vnútrozemím Francúzska z Normandie do Bretónska.

Bola to mierne zvlnená rovina s jednou horskou prémiou IV. kategórie a predpokladaným šprintérskym dojazdom. Etapa mala očakávaný priebeh.

Ešte krátko pred štartom v neutrálnej zóne sa dostal do kolízie Alberto Contador. Spadol aj Robert Gesink, ale obaja sa rýchlo vrátili do pelotónu. Odštartovalo 186 pretekárov.

Už krátko za miestom štartu Livarotom sa zrodil prvý únik, jedným z jeho iniciátorov bol aktívny držiteľ bodkovaného trička Daniel Teklehaimanot z MTN Qhubeka.

Eritrejčana doplnili Kristijan Durašek (Lampre-Merida), Luis Angel Maté (Cofidis), Anthony Delaplace a Brice Feillu (obaja Bretagne-Séché Environment). Čelo pelotónu kontrolovali jazdci tímov Lotto-Soudal a Etixx - Quick-Step.

Teklehaimanot vyhral jedinú vrchársku prémiu a poistili si vedúci dres v súťaži. Vedúca pätica bola vpredu aj na 65,5 km na rýchlostnej prémii v Argentan a podelila si najviac bodov.

Špurt pelotónu vyhral John Degenkolb, hneď za ním bol Peter Sagan a prvýkrát na tohtoročnej Tour zdolal v priamom súboji Andrého Greipela. Utečenci si výraznejší náskok nevypracovali a pelotón ich mal na dohľad.

Ako prvý sa z vedúcej pätice odpojil Teklehaimanot, do cieľa vtedy zostávalo 35 km. Pelotón si držal priemer okolo 40 km/h a aktivita zvyšnej štvorice sa skončila krátko po prejdení méty 12 km do cieľa.

V závere sa už začali tvoriť vpredu šprintérske vláčiky a každý sa sústredil na špurt. V dramatickej koncovke mal najviac síl Cavendish, ktorý dosiahol 26. etapový triumf na Tour, prvý v ročníku 2015.

Pred ním sú len Eddy Merckx (34) a Bernard Hinault (28).

Hlasy:

Peter Sagan (zdroj: pluska.sk): "Dnes to bolo trochu lepšie ako predošlé dni, trochu menej stresu v pelotóne. Ten sa začal až 50 km pred cieľom. Každý chcel byť vpredu, bola tam dosť tlačenica, myslím si, že aj nejaké pády. Celkovo to hodnotím dobre. Tretie miesto medzi šprintérmi je v poriadku. Greipel a Cavendish majú postavené tímy na nich, aby šli do šprintu. Zavesil som sa za Kristoffa, potom za Greipela. Cavendish bol dnes omnoho rýchlejší než my, myslím si, že vyhral férovo."

Mark Cavendish: "Po štvrtkovej etape som relaxoval s rodinou, načerpal som množstvo síl. Musím opäť pochváliť celý tím za fantastickú prácu. V závere to bolo veľmi tesné. André Greipel a Peter Sagan sú skutočne skvelí cyklisti. Víťazstvo venujem Tonymu Martinovi, aby sa rýchlo uzdravil."

Online prenos

Cieľ - V súťaži o žlté tričko patrí Petrovi Saganovi po siedmich etapách druhé miesto, rovnako druhá priečka patrí nášmu cyklistovi aj v súťaži o zelený dres. Navyše v súťaži o biely dres je Sagan zatiaľ na čele!

Cieľ - Mark Cavendish z tímu Etixx-Quick-Step dosiahol už svoje v poradí 26. víťazstvo na Tour de France.

Cieľ - Peter Sagan získal druhýkrát na tohtoročnej Tour tretie miesto. Snáď sa víťazstva dočká už v najbližšej etape.

Cieľ - V krásnom súboji bojovalo o víťazstvo niekoľko jazdcov, medzi nimi aj Peter Sagan. Najlepšie však zvládol záverečné metre Mark Cavendish, druhé miesto berie André Greipel, Petrovi Saganovi patrí dnes bronzový stupienok.

6 km do cieľa - Peter Sagan je medzi vedúcimi pretekármi, pelotón je však veľmi hustý a rozostupy sú minimálne.

11,1 km do cieľa - Pelotón je už pohromade. Jazdci, ktorí prakticky od začiatku boli na čele sa už strácajú v celom "balíku". Do popredia idú šprintéri.

15 km do cieľa - Na posledných 4 kilometroch čakajú na cyklistov hneď štyri kruhové objazdy, ten posledný necelý kilometer pred cieľom.

20 km do cieľa - Posledných dvadsať kilometrov by malo byť vo veľmi svižnom tempe. Vedúca štvorica má náskok už len 15 sekúnd a je len otázkou času, kedy sa pelotón odhodlá k hromadnému nástupu. Preteky pozorne sleduje aj Tony Martin, ktorý aspoň na diaľku fandí svojim tímovým kolegom.

31 km do cieľa - Skupina lídrov prišla o Daniela Teklehaimanota, ktorý sa už zaradil do "balíku" ostatných jazdcov. Pomaly sa blíži vyvrcholenie dnešnej siedmej etapy.

41 km do cieľa - Pelotón už je opäť "na dostrel" vedúcim pretekárom (39 sekúnd). Cyklisti v pelotóne jazdia veľmi nahusto a na trati je len minimum priestoru.

55 km do cieľa - Náskok vedúceho kvinteta opäť o trochu narástol, no je to len záležitosť pár sekúnd (1:15). Dramatické okamihy by mali prísť v nasledujúcej hodine pretekov.

70,5 km do cieľa - Vedúca skupina má náskok už len minútu, pelotón v posledných kilometroch šliapol výraznejšie do pedálov.

87 km do cieľa - Pelotón kontroluje odstup od päťčlennej skupiny, momentálne sa pohybuje na úrovni dvoch minút. Je takmer isté, že ani dnes sa z víťazstva nebude tešiť jazdec z úniku.

Cyklisti pred malou chvíľou opustili Normandiu a vstúpili do regiónu Mayenne.

100 km do cieľa - Cyklisti majú za sebou viac ako deväťdesiat kilometrov. Do cieľa im zostáva zdolať ešte niečo viac ako polovicu. Tempo je prakticky stabilné, ale stále nie nijako závratné.

V druhej hodine mala pätica v úniku priemernú rýchlosť 40,5 km/hod.

112 km do cieľa - André Greipel bude patriť medzi najväčších favoritov na triumf v dnešnej etape. Má vynikajúcu formu - na Tour vybojoval už dve víťazstvá. V oboch porazil v priamom súboji Petra Sagana.

"Vôbec to dnes nebude jednoduché. Pre Cavendisha môže byť nevýhodou, že prišiel v tíme o Tonyho Martina. V každom prípade, pokúsim sa zabojovať o hetrik," cituje Greipela letour.fr.

André Greipel vyhral druhú a piatu etapu.

125 km do cieľa - Jazdci majú za sebou šprintérsku prémiu, ktorá sa nachádzala na bode 65,5 km. Najvyššie body si rozdelila pätica jazdcov v úniku.

V šprinte pelotónu za nimi si to rozdala najmä trojica John Degenkolb - Peter Sagan - André Greibel. Degenkolb bol napokon najúspešnejší, ale Peter poráža Greipela a z jeho náskoku v klasifikácii o zelený dres sťahuje ďalší bod.

V celkovom hodnotení o najlepšieho šprintéra tak zaostáva už len o dva body.

135 km do cieľa - "Je to veľmi smutné. Ale Tony sa stále usmieval. Povedal: 'Je to v poriadku. Dva dni som jazdil v žltom tričku. To bol môj sen, keď som bol dieťa. A splnil som si ho. Nemám byť prečo smutný," povedal manažér tímu Etixx - Quick-Step Patrick Lefevere o nehode Tonyho Martina.

144 km do cieľa - Tempo pretekárov opäť nie je nijako závratné. V prvej hodine dosiahla priemerná rýchlosť vedúcej pätice 40,3 km/hod.

147 km do cieľa - Na čele pelotónu pracuje aj Etixx - Quick-Step s Markom Cavendishom či včerajším etapovým víťazom Zdeňkom Štybarom. Odstup vedúcej skupiny je dostatočne veľký, ale pod kontrolou balíka.

160 km do cieľa - Na trase sa nič zaujímavé nedeje, ponúka takmer identický obrázok. Vpredu je pätica jazdcov, pelotón si zatiaľ ide svoje tempo. Jeho strata narástla na takmer štyri minúty.

173 km do cieľa - Daniel Teklehaimanot podľa očakávaní vystúpil na vrchol Côte de Canapville a do klasifikácie o najlepšieho vrchára si pripisuje už štvrtý bod.

O dva vedie pred Španielom Joaquímom Rodríguezom. A s istotou si bodkovaný dres oblečie aj v zajtrajšej etape.

Päťčlenný únik zároveň drží náskok stále na úrovni približne dve a pol minúty. Na čele balíka pracuje tím Lotto Soudal, ktorého jazdec André Greipel ašpiruje na víťazstvo v dnešnej etape.

180 km do cieľa - Hneď v prvých kilometroch sa o únik pokúsila pätica jazdcov. A vyzerá to tak, že bude úspešný. Pelotón nereaguje a stráca už viac ako dve minúty.

V úniku sú Kristijan Durasek z Lampre-Merida, Luis Angel Maté z Cofidisu, Anthony Delaplace a Brice Feuillu z Bretagne Séché Environnement a Daniel Teklehaimanot z MTN-Qhubeka.

Obzvlášť účasť Teklehaimanota je úplne logická - hneď na začiatku je jediná vrchárska prémia v tejto etape a Eritrejčan si chce udržať bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára.

190,5 km do cieľa - Preteky odštartovali, na jazdcov čaká 190,5 kilometra. A na nich jedna šprintérska prémia a jedna vrchárska prémia štvrtej kategórie. Nič ťažké, takže existuje predpoklad, že sa bude rozhodovať v hromadnom dojazde.

Neutralizačná zóna - Španiel Alberto Contador spadol ešte počas jazdy v neutralizačnej zóne. A keďže sa naplno nepretekalo, dokázal sa vrátiť ihneď naspäť do pelotónu.

belgium_cycling_tour_de_france-c222a4b20_r8342_res.jpeg

Alberto Contador je jedným z najväčších favoritov na celkové víťazstvo. FOTO - SITA/AP.

Neutralizačná zóna - Cyklisti vyrazili do siedmej etapy. Zatiaľ prechádzajú neutralizačnou zónou cez dedinku Livarot. Ide okrem iného o rodné mesto Françoisa Lemarchanda.

Lemarchand je asistentom riaditeľa športovej organizácie, ktorá stojí za organizáciou pretekov Paríž - Nice. Dnes ráno bol ocenený za svoju vernosť Tour de France.

Ako cyklista sa desaťkrát medzi rokmi 1985 a 1996 Tour zúčastnil. A zakaždým dokončil. Bol tímovým kolegom slávneho Grega LeMonda.

Pred etapou - V dnešnej siedmej etape budeme márne hľadať pretekára v žltom tričku. Jeho doterajší držiteľ Tony Martin po včerajšom páde odstúpil, nový líder Chris Froome ho odmietol.

Nemecký cyklista sa medzitým podrobil operácii zlomenej kľúčnej kosti. Tím mu bezprostredne po skončení etapy zabezpečil letecký prevoz do Nemecka.

"Dvojhodinová operácia dopadla úspešne. Tony momentálne spí, pár dní zostane v nemocnici na pozorovaní," povedal pre agentúru dpa tímový lekár Helfe Riepenhof.

"Ak nenastanú žiadne komplikácie a nechytí nejakú infekciu, v priebehu týždňa by mohol opäť začať trénovať. Do súťažného kolotoča by sa v prípade priaznivého priebehu rekonvalescencie mohol vrátiť o šesť týždňov."

Pred etapou - Dnešná etapa odštartuje vo francúzskej obci Livarot. Leží v regióne Dolná Normandia. Má rozlohu len 12,09 štvorcových kilometrov a žije v nej 2226 obyvateľov.

Livarot sa vyznačuje najmä výrobou syra s identickým názvom. Vzniká z kravského mlieka, má svojskú arómu a jemne štipľavú chuť.

Pred etapou - Obrovskú smolu vo včerajšej etape mal dovtedajší líder priebežného poradia Tony Martin. Bol vôbec prvým cyklistom, ktorý si obliekol žltý dres vedúceho pretekára viac ako jeden deň.

Približne osemsto metrov pred cieľom však spôsobil pád. Zlomil si kľúčnu kosť. A v pretekoch pokračovať nebude. Napriek tomu, že veľmi chcel.

"Žiaľ, kľúčna kosť je zlomenina, ktorá má dosah na viacero miest. Jedno z nich sa dostalo cez kožu, čo znamená, že zlomenina je otvorená. V takomto prípade nie je čo riešiť. Treba ísť na operáciu," hovoril tímový lekár.

"Som smutný. Tím robil maximum na moju podporu a uchránenie žltého dresu. Teší ma aspoň to, že Zdeněk Štybar vyhral etapu," povedal Tony Martin.

"Moje predné koleso kolidovalo so zadným jedného z jazdcov Europcaru. Bolo to trocha stresujúce. Nepamätám si toho veľa. Keď nejazdíte príliš rýchlo a spadnete, je to horšie, ako keď sa to stane vo veľkej rýchlosti. V nižšej totiž dopadnete celou váhou na zem a cítite to oveľa viac," spomínal Martin.

Po jeho odstúpení bude staronovým nositeľom žltého trička pre lídra pretekov Brit Christopher Froome z tímu Sky. Slovák Peter Sagan by sa mal posunuť zo štvrtého na tretie miesto celkovej priebežnej klasifikácie.

Žilinčan zaostával za Martinom o dvadsaťsedem sekúnd. Froome má pred ním pätnásť sekúnd k dobru.

Pred etapou - V bodkovanom drese pre najlepšieho vrchára dnes bude jazdiť senzačne eritrejský cyklista Daniel Teklehaimanot. Včera vyhral všetky tri vrchárske prémie.

Do hodnotenia o bodkovaný dres si pripísal tri body. A o jeden predstihol doterajšieho lídra - Joaquíma Rodrígueza. Práve Španiel je jediný cyklista, ktorý ho dnes môže o dres obrať.

Ak by triumfoval na Côte de Canapville, mal by spolu s Eritrejčanom zhodný bodový zisk. V tom prípade vedie jazdec, ktorý uspel na prémii vyššej kategórie. Rodríguezovi sa to podarilo na Mur de Huy (III.).

france_cycling_tour_de_france-9294d26053_r6379_res.jpeg

Daniel Teklehaimanot sa včera obliekol do bodkovaného dresu. FOTO - SITA/AP.

Pre Teklehaimanota to však nie je úplne prvý úspech. Tento rok sa stal víťazom vrchárskej súťaže na Critérium du Dauphiné. "Keď som bol mladý a sledoval som Tour de France, vždy ma zaujímal viac boj o bodkovaný než o žltý dres," vravel vtedy.

"Je fantastické, že budem súťažiť na Tour. Každý cyklista sníva o tom, že sa raz predstaví na Tour de France. Dúfam, že budem mať šancu bojovať o bodkovaný dres. Nebude to ľahké, ale som pripravený pobiť sa oň."

Pred etapou - V tohtoročnej edícii Tour de France skončil Sagan už štyrikrát na pódiu, z toho tri razy druhý. Víťazstvo mu stále uniká. O popredné umiestnenie môže zabojovať aj v siedmej etape.

Trasa z Livarot do Fougères je prakticky celá po rovine - preto bude vyhovovať najmä čistokrvným šprintérom. Medzi favoritov budú patriť Alexander Kristoff či Mark Cavendish, o tretí triumf sa pokúsi André Greipel.

Mapa siedmej etapy (zdroj: letour.fr).

mapa.png

Etapa meria 190,5 kilometra. Nachádza sa na nej jediná vrchárska prémia - je štvrtej kategórie a cyklisti sa na ňu dostanú hneď na začiatku.

Côte do Canapville má dĺžku 1,9 kilometra a priemerný sklon 4,7 percenta. Jazdci na ňom zabojujú o jediný bod do klasifikácie o bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára.

Profil siedmej etapy (zdroj: letour.fr).

profil_r5232.png

Šprintérska prémia príde na rad na bode 65,5 kilometra. Úsek pred ňou je prakticky rovinatý, rovnako aj samotný záver etapy.

Pred etapou - Prehral som, pretože každý mi pred etapou hovoril, že vyhrám, vyhlásil včera slovenský cyklista Peter Sagan. Na trase z Abbeville do Le Havre bol najväčším favoritom.

Vyhovoval mu profil, v závere sa šprintovalo do mierneho kopca. Lenže nikto iný s nim nechcel spolupracovať. Napokon skončil druhý. Vyhral Čech Zdeněk Štybar, ktorý v závere unikol z pelotónu.

"Nie je to vôbec ľahké uspieť na Tour de France. Keď Štybar zaútočil v cieľovom kopčeku, nikto nešiel po ňom. Chvíľu som čakal a všetci ostatní jazdci čakali na mňa," vravel Sagan.

"Napokon som šprintoval o druhé miesto, keďže Greipel tam nebol a boli k dispozícii body. Demonštroval som, že mám dobré nohy. Treba zostať pokojný. Niekedy sa veci zvrtnú iným smerom, inokedy sa podaria."

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 19 276
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 378
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 937
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 487
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 423
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 031
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 513
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 434
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 327
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 084

Téma: Tour de France 2015


Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.

Neprehliadnite tiež

Vlani zostal so Saganom až do konca. Kolář vie, čo treba pre úspech

Kolář pomohol Saganovi k zisku dvoch titulov. A bude pri ňom aj v nedeľu.

Tatar asistoval pri výhre Detroitu nad Bostonom, ďalší traja Slováci nebodovali

V akcii boli aj Martin Marinčin, Richard Pánik a Tomáš Jurčo.

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.