V 8. etape triumf Vuillermoza. Sagan skončil štvrtý a získal zelený dres

Slovenský cyklista zajazdil opäť skvele, bohužiaľ, pódiové umiestnenie mu ale tesne ušlo. Boj o bronz prehral Sagan s Alejandrom Valverdem.

Alexis Vuillermoz prežil na Tour de France skvelý deň. Ósma etapa patrila práve tomuto francúzskemu cyklistovi.(Zdroj: SITA/AP)

Tour de France 2015 - 8. etapa

ŠTART: Rennes (Francúzsko) o 13.00 hod

CIEĽ: Mûr-de-Bretagne (Francúzsko) okolo 17.25 hod

DĹŽKA: 181,5 km

CHARAKTER: zvlnený

MUR-DE-BRETAGNE, BRATISLAVA. Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v 8. etape pretekov Tour de France štvrté miesto, keď na víťazného Francúza Alexisa Vuillermoza z tímu AG2R La Mondiale stratil 10 sekúnd.

Sagan zároveň získal zelený dres pre lídra bodovacej súťaže.

Na čele priebežného poradia nenastali žiadne výrazné zmeny, slovenský jazdec z tímu Tinkoff-Saxo stráca na vedúceho Brita Chrisa Froomea naďalej 11 sekúnd.

V sobotňajšej zvlnenej etape, ktorá viedla z Rennes do Mur-de-Bretagne a merala 181,5 km, skončil na druhom mieste s odstupom 5 sekúnd na víťaza Ír Daniel Martin, tretí bol Španiel Alejandro Valverde z tímu Movistar (+10 s).

Zvlnený profil etapy s dojazdom na kopci Mur-de-Bretagne so sedempercentným stúpaním dával veľkú nádej utečencom.

Po prvých nevydarených atakoch sa o prvý úspešný únik postarala na 10. kilometri štvorica Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18), Sylvain Chavanel (IAM), Romain Sicard (Europcar) a Pierre-Luc-Périchon (Bretagne).

Jej náskok postupne stúpol na štyri minúty, pelotón vedený dvojicou tímov Lotto a Sky však kvartetu nedoprial prílišnú voľnosť a z náskoku začal postupne ukrajovať.

Sagan sa pohyboval v strede hlavného balíka, dopredu sa príliš netlačil.

Na horskej prémii 4. kategórie na Col du Mont Bel-Air bol prvý Sicard, ktorý nemal žiadnu konkurenciu.

Následnú šprintérsku prémiu vyhral domáci Périchon, z hlavného balíka ukoristil Sagan sedem bodov za 9. miesto, Greipel získal 11 za 5. pozíciu.

Vzápätí sa pelotón dotiahol na utečencov a na čele sa preskupili sily, vpredu sa sformovala trojčlenná skupina Lars Bak (Lotto), Michal Golas (Etixx) a Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18), ktorá si vypracovala na zvyšok poľa vyše minútový náskok.

Hlavný balík aj so Saganom potom začal výrazne šliapať, 20 km pred cieľom strácal na vedúce trio už iba 30 s.

Na kopci 10 km pred cieľom nevydržal Huzarski ukrutné tempo a vpredu zostali už iba Golas s Bakom, ktorých však vzápätí takisto pohltil pelotón.

Iniciatívu prevzal tím BMC, ktorý nasadil obrovské tempo a rozsekal balík, z ktorého postupne odpadávali viacerí jazdci vrátane Greipela.

V záverečnom, najťažšom stúpaní zostal zo šprintérov v hre iba Sagan, ktorý sa držal ako kliešť žltého Frooma.

Šesťsto metrov pred cieľom nastúpil Vuillermoz a došiel si po premiérové etapové víťazstvo na Tour.

Zároveň to bol prvý triumf francúzskeho jazdca na tohtoročnej TdF. Saganovi iba tesne uniklo šieste pódiové umiestnenie na prebiehajúcich pretekoch.

Tour pokračuje v nedeľu tímovou časovkou z Vannes do Plumelec (28 km).

Hlasy:

Alexis Vuillermoz: "Po 3. mieste na Mur de Huy som bol motivovaný. Dnešnú etapu som si vyhliadol, chcel som ju ísť veľmi dobre, vedel som, že v nej môžem niečo dosiahnuť. Nepoznal som detailne stúpanie, išiel som dlho za Froomom, potom som nastúpil a išiel nadoraz. Vyšlo to skvele. Dúfam, že dobrú formu dokážem potvrdiť aj v Pyrenejach. Nie som však skvelý vrchár, nemôžem ísť s najlepšími po celý čas pretekov. V krátkych stúpaniach sa mi darí, tak sa to snažím využívať. Vo veľkých kopcoch chcem pomôcť svojim tímovým kolegom."

Peter Sagan (zdoj: pluska.sk): "Som veľmi rád, dnes som šiel do etapy s tým, že by sa to mohlo podariť. Zobral som si aj medailónik od priateľky Katky. Mal by byť so zlatom vnútri. Napokon mi aj priniesol šťastie a mám zelený dres. Posledný kopec sme šli naplno. Tí dvaja vpredu sa cítili dobre, no ja som nemal na to, aby som špurtoval. Spravil som pre to maximum a celkovo som spokojný, hodnotím to pozitívne. V tímovej časovke budeme chcieť ísť naplno. Máme veľmi silný tím a môžeme zajazdiť dobrý výsledok. Môže sa však pritrafiť všeličo, uvidíme, ako sa nám to podarí."

Alexis Vuillermoz (víťazstvo venoval zosnulému otcovi): "Dnes som naňho celý čas myslel. Bol veľkým fanúšikom Tour de France. Verím, že by bol na mňa hrdý."

Priebežné poradie po 8. etape (žltý dres):

1. Chris Froome (V.Brit./Sky) 31:01:56 h

2. PETER SAGAN (SR/Tinkoff-Saxo) +11 s

3. Tejay van Garderen (USA/BMC Racing) +13

4. Tony Gallopin (Fr./Lotto) +26

5. Greg Van Avermaet (Belg./BMC Racing) +28

6. Rigoberto Uran (Kol./Etixx - Quick-Step) +34

7. Alberto Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) +36

8. Warren Barguil (Fr./Giant) +1:07

9. Zdeněk Štybar (ČR/Etixx - Quick-Step) +1:15

10. Bauke Mollema (Hol./Trek) +1:32

Bodovacia súťaž (zelený dres):

1. PETER SAGAN (SR/Tinkoff-Saxo) 213 bodov

2. Andre Greipel (Nem./Lotto) 210

3. Mark Cavendish (V.Brit./Etixx - Quick-Step) 159

4. John Degenkolb (Nem./Giant) 158

5. Bryan Coquard (Fr./Europcar) 102

6. Greg Van Avermaet (Belg./BMC Racing) 73

7. Zdeněk Štybar (ČR/Etixx - Quick-Step) 63

8. Tony Gallopin (Fr./Lotto) 61

9. Alexis Vuillermoz (Fr./AG2R) 52

10. Chris Froome (V.Brit./Team Sky) 51

Súťaž vrchárov (bodkovaný dres):

1. Daniel Teklehaimanot (Eritrea/Team MTN) 4 body

2. Joaquim Rodriguez (Šp./Kaťuša) 2

3. Alexis Vuillermoz (Fr./AG2R) 2

ONLINE PRENOS:

Cieľ - Oveľa dramatickejší bol boj o tretie miesto, ktorý skončil v prospech Alejandra Valverdeho. Petrovi Saganovi ušiel bronz o pár centimetrov.

Cieľ - Z víťazstva v dnešnej etape sa teší 27-ročný domáci jazdec Alexis Vuillermoz, ktorý mal dostatočný náskok pred prenasledovateľom Danom Martinom.

2 km do cieľa - Jazdci začnú o chvíľu stúpanie na Mûr-de-Bretagne.

4 km do cieľa - Medzi vedúcimi jazdcami pelotónu je aj Peter Sagan.

8 km do cieľa - Bak aj Golas sú už takisto v "balíku" zvyšných jazdcov. Začína boj o dnešné etapové víťazstvo.

9,5 km do cieľa - Bartosz Huzarski je už medzi ostatnými jazdcami pelotónu. Na čele zostali už len Lars Bak a Michal Golas.

10,9 km do cieľa - V pelotóne prišlo k pádu 3-4 jazdcov, všetci sú však naspäť na trati.

15 km do cieľa - Náskok čelnej trojice sa nepatrne zvýšil (34 s). Tešme sa na klasikársko-vrchársky záver dnešnej etapy!

20 km do cieľa - Na čele je stále trio Huzarski, Golas, Bak. Ich náskok je však opäť menší, už len 27 sekúnd. V najbližších kilometroch by mal nastúpiť pelotón.

22,5 km do cieľa - Pelotón zrýchlil a má stratu už len 36 sekúnd.

30 km do cieľa - Jazdci sa blížia k pobrežiu. Pelotón drží vedúcich jazdcov na dištanc. Aktuálne stráca presne 1 minútu. Tempo v pelotóne držia v týchto chvíľach najmä cyklisti stajne Cannondale-Garmin.

40 km do cieľa - Odstup vedúcej trojice by sa od pelotónu nemal v nasledujúcich kilometroch príliš meniť. Aktivitou prekypuje v rámci vedúceho tria predovšetkým Bartosz Huzarski.

54 km do cieľa - Väčšia skupina, ktorá sa pokúsila o únik bola dostihnutá a jazdci sú späť pohromade v "balíku". Aktuálne figuruje na čele trojica jazdcov: Lars Bak z Dánska (Lotto-Soudal) a Poliaci Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18) Michal Golas (Etixx-Quick Step).

69 km do cieľa - Necelých 70 kilometrov do cieľa sa od pelotónu odtrhla skupina 17 jazdcov a priblížila sa vedúcim cyklistom. V úniku sú medzi sedemnástkou jazdcov aj Mark Cavendish, Peter Sagan, John Degenkolb či Bryan Coquard.

73 km do cieľa - Peter Sagan si v rámci šprintérskej prémie pripísal 7 bodov za 9. najrýchlejší čas.

73 km do cieľa - Šprintérsku prémiu vyhral takisto domáci cyklista, menovite Pierre-Luc Périchon.

82 km do cieľa - Vrchársku prémiu na Col du Mont Bel-Air získal Francúz Sicard. Už o chvíľu jazdcov čaká šprintérska prémia v Gare de Moncotour.

85 km do cieľa - Vedúca skupina jazdcov začína stúpanie na Col du Mont Bel-Air.

93 km do cieľa - Strata pelotónu na vedúcu štvoricu pripomína v doterajšom priebehu pretekov sínusoidu. Aktuálne je opäť o čosi nižšia (2:22).

Poteší dnes Peter Sagan svojím výkonom aj náročného Eddyho Merckxa?

110 km do cieľa - Pelotón za posledných 20 kilometrov navýšil stratu na vedúce kvarteto o viac než minútu (3:45).

129 km do cieľa - Počasie je v dnešnej etape príjemné (23 stupňov Celzia), vietor dosahuje rýchlosť 10 km/h. Štvorica Sicard, Périchon, Chavanel a Huzarski má momentálne náskok pred zvyškom pelotónu 2 minúty a 42 sekúnd.

138 km do cieľa - Už vyše hodinu udáva tempo na trati štvorica jazdcov. Cyklisti sú výdatne podporovaní skvelým bretónskym publikom.

145,5 km do cieľa - Jazdci majú za sebou úvodných 36 kilometrov, pričom začiatok pretekov má prakticky rovnaký scenár ako všetky predchádzajúce etapy. S pribúdajúcimi časom aj kilometrami v pedáloch sa však budú do čela dostávať favorizované mená.

156,5 km do cieľa - Vedúca štvorica má pred pelotónom aktuálne náskok 3 minúty a 40 sekúnd.

168 km do cieľa - Dvojicu lídrov doplnili na čele ďalší dvaja francúzski cyklisti: Romain Sicard (Team Europecar) a Pierre-Luc Périchon (Bretagne-Séché Environnement).

170 km do cieľa - Od zvyšku pelotónu sa odtrhli prví dvaja jazdci, menovite Poliak Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18) a Francúz Sylvain Chavanel (IAM Cycling).

181,5 km do cieľa - Pretekári sú na trati, ôsma etapa práve začala.

Pred etapou - Etapa s poradovým číslom 8 štartuje v administratívnom regióne Bretónsko, konkrétne v hlavnom meste Rennes. Cieľ etapy je v mestečku Mûr-de-Bretagne.

Pred etapou - Profil trate je zvlnený, s niekoľkými stúpaniami.

profil_r8334.png

Zdroj: letour.fr

Pred etapou - Dĺžka ôsmej etapy je len o 9 kilometrov kratšia ako včerajšia etapa z Livarotu do Fougères.

Pred etapou - Peter Sagan je po siedmych odjazdených etapách držiteľom bieleho trička pre najlepšieho mladého jazdca do 25 rokov.

Pred etapou - Dnešná etapa štartuje v meste Rennes, ktoré je metropolou regiónu Bretónsko. Mesto má okolo 214-tisíc obyvateľov, pričom Rennes hostí Tour de France už po 15. raz.

Mesto Rennes (hl. mesto Bretónska)

Dobré meno robí mestu aj miestny futbalový klub Stade Rennes, ktorý je preslávený svojou mládežníckou akadémiou, z ktorej vzišlo niekoľko známych mien francúzskeho futbalu (Sylvain Wiltord, Mikaël Sylvestre, Yoann Gourcuff, Yann M'Vila).

Pred etapou - Dobrú predštartovú náladu má aj Kolumbijčan Nairo Quintana.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 942
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 9 864
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 192
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 085
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 810
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 814
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 515
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 241
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 470
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 2 270

Téma: Tour de France 2015


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Českí vedci prišli s novým objavom.

Neprehliadnite tiež

Ohlasy médií: Sagan sa pomstil konkurentom za druhé miesto

Slovenský cyklista vyhral v nedeľu klasiku Kuurne - Brusel - Kuurne. Pozrite si reakcie svetových médií na jeho triumf.

Žilina po polčase prehrávala, nakoniec zdolala Zlaté Moravce o tri góly

Futbalisti MŠK si upevnili prvé miesto v tabuľke Fortuna ligy. Na druhý Slovan majú deväťbodový náskok.

Kucka fauloval a spôsobil pokutový kop, súper ho však nepremenil

Klub AC Miláno vyhral na ihrisku Sassuola 1:0. Jediný gól stretnutia zaznamenal z penalty Carlos Bacca.

Nitra potvrdila skvelú formu, v Banskej Bystrici pre vodu na ľade nehrali

Podľa facebookovej stránky banskobystrického klubu došlo na štadióne k technickej poruche na chladení.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop