Djokovič je novým vládcom Wimbledonu, získal tretí londýnsky titul

Déjà vu? Novak Djokovič (vľavo) a Roger Federer (vpravo) po minuloročnom finále Wimbledonu. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|12. júl 2015 o 13:40

Srbská tenisová jednotka Novak Djokovič je po roku opäť na pomyselnom tróne tenisového Wimbledonu.

WIMBLEDON (muži) - finále:

(dotácia 26,75 milióna, tráva)

Novak Djokovič (1- Srb.) vs. Roger Federer (2- Švaj.) 7:6, 6:7, 6:4, 6:3

BRATISLAVA. Srbský tenista Novak Djokovič sa stal tretíkrát v kariére víťazom mužskej dvojhry na prestížnom Wimbledone a obhájil prvenstvo z minulého roka.

Najvyššie nasadený hráč zdolal v repríze vlaňajšieho finále Švajčiara Rogera Federera v štyroch setoch 7:6 (1), 6:7 (10), 6:3, 6:3 a získal celkovo deviaty grandslamový titul.

Vďaka nedeľňajšiemu triumfu sa vyrovnal svojmu nemeckému trénerovi Borisovi Beckerovi, ktorý zvíťazil na tráve All England Clubu v rokoch 1985, 1986 a 1989.

Djokovič si z Wimbledonu odnáša prémiu 1,880 milióna libier a 2000 bodov do svetového rebríčka ATP Entry.

V rozhodujúcich momentoch finálového duelu preukázal veľkú mentálnu odolnosť, dokázal si pomôcť kvalitným servisom, robil oveľa menej nevynútených chýb.

Federer nevyužil šancu získať rekordnú ôsmu wimbledonskú trofej a osamostatniť sa na čele historických tabuliek od legendárneho Američana Petea Samprasa.

Bazilejský rodák, ktorý v auguste oslávi 34. narodeniny, sa mohol v prípade finálového úspechu stať najstarším grandslamovým šampiónom v Open ére.

Federerovi vyšiel úvod zápasu s Djokovičovom, keď v šiestom geme čistou hrou prelomil podanie súpera a ujal sa vedenia 4:2.

Srb však hneď vzápätí kontroval rebrejkom a následne vyrovnal na 4:4. Federer sa snažil hrať agresívne a za stavu 6:5 sa pri súperovom podaní dostal k dvom setbalom.

Djokovič ale vytasil dve skvelé podania a vynútil si tajbrejk, v ktorom dominoval. Líder svetového rebríčka ťažil z výborného pohybu po dvorci, takmer nekazil.

Na začiatku druhého dejstva Djokovičovi odišlo prvé podanie a v piatom geme čelil dvom brejkbalom, oba však odvrátil.

Za stavu 5:4 mal Djokovič pri podaní Federera k dispozícii setbal, no nevyužil ho a tak rozhodnutie opäť padlo až v tajbrejku, ktorý priniesol úchvatný tenis.

Federer prehrával v skrátenej hre už 3:6, no dokázal vyrovnať na 6:6 a v dramatickej koncovke, v ktorej sa obaja hráči striedali vo vedení, slávil úspech.

Za stavu 10:10 previedol skvelý return a pri vlastnom servise potom zakončil set úspešným volejom.

Do tretieho setu vstúpil lepšie Djokovič, ktorý po hrubej chybe Federera na sieti zobral súperovi servis a po potvrdení brejku odskočil Švajčiarovi na 3:1.

Za stavu 3:2 sa vo Wimbledone rozpršalo a nasledovalo dvadsaťminútové prerušenie. Po návrate na dvorec si Djokovič trrikrát bez problémov udržal servis a ujal sa vedenia 2:1 na sety.

Federer pôsobil po pauze unaveným dojmom, stratil úderovú istotu. Za stavu 2:2 opäť prišiel o podanie a Djokoviž už šancu na tretí wimledonský triumf z rúk nepustil.

Za stavu 5:3 premenil po nabiehanom forhende pri podaní Federera hneď prvý mečbal a vyrovnal vzájomnú bilanciu s Federerom na 20:20.

HLASY:

Novak Djokovič: "Vždy je to pre mňa veľká pocta hrať proti Rogerovi. Je to asi najväčšia výzva v mojej kariére. Roger urobil pre náš šport strašne veľa. Je to niekto, koho ľudia z mojej generácie budú vždy obdivovať. Je to obrovský hráč. Išiel som na kurt s tým, že som vedel, že bude hrať dobre a prinúti ma ísť na hranicu. Snažil som sa hrať každú výmenu na maximum a vyvarovať toho, aby som bol tlakom. Je skvelé držať v rukách grandslamovú trofej. Určite bude nejaká oslava, dáme si pivo alebo víno. Veľkú zásluhu na tomto titule má Boris Becker. Od začiatku, čo spolu trénujeme, je to o vzájomnom poznávaní. Našli sme správnu chémiu. Ďakujem aj mojej rodine za podporu."

Novak Djokovič (na margo toho, že po slávnostnom príhovore ochutnal kus trávy): "Je to tradícia, ktorá sa musí dodržiavať. Odmalička som sníval o tom, že vyhrám Wimbledon, teraz sa mi to podarilo už tretíkrát. Musím priznať, že tráva chutila výborne."

Roger Federer: "Novak odohral skvelý zápas. Celé dva týždne, celú sezónu predvádza najlepší tenis a dnes si zaslúžil vyhrať. Mohlo to byť iné, keby som v prvom sete využil vedenie 4:2, no je to šport, na ktorý chodíme, lebo nevieme dopredu, aký bude výsledok. Novak bol lepší v dôležitých momentoch. Napriek prehre som nehral zle, takže môžem byť spokojný aj ja. Ďakujem všetkým ľudom, že prišli a môjmu tímu za podporu. Stále mám veľkú motiváciu hrať tenis, dúfam, že sa o rok zasa stretneme."

ONLINE PRENOS

IV. set

tenis-lopticka.jpg Roger Federer už evidentne nedokázal držať krok so stále dravejším sokom. Djokovič dominoval už aj pri Švajčiarovom servise a za stavu 15:40 premenil hneď prvý mečbal! 6:3 a 3:1 na sety.

tenis-lopticka.jpg Djokovič sa znova dostal z problémov. Od stavu 0:30 opäť skvele servoval a získal štyri fiftíny v rade- 5:3.

tenis-lopticka.jpg Obdivuhodná psychická odolnosť srbského tenistu! Za stavu 40:30 nepripustil zhodu, naopak zisk hry zakončil esom. Djokoviča zdobí práve to, že v krízových situáciách si dokáže pomôcť servisom. 4:2.

tenis-lopticka.jpg Djokovič brejkol Federera- 3:2! Žeby spravil belehradský rodák kľúčový krok k výhre v dnešnom dueli? V každom prípade, je evidentné, že nútená "dažďová" pauza Federerovi uškodila. Oproti Djokovičovi pôsobí, akoby mu chýbala energia a tým pádom aj rýchlosť. Dokáže sa Švajčar ešte pozviechať?

tenis-lopticka.jpg Obaja finalisti si v štvrtom sete zatiaľ držia svoje podanie- 1:2 a na ťahu je Djokovič.

III. set

tenis-lopticka.jpg Svetová jednotka nepustila šancu z rúk a po výsledku 6:4 získava Djokovič druhý set!

tenis-lopticka.jpg Federer sa síce snaží, no jeho srbský protivník má stále výhodu na servise. Za stavu 5:4 ide "Nole" podávať na víťazstvo v druhom sete.

tenis-lopticka.jpg Zápas po prerušení znova začal. Djokovič svoje podanie udržal a znova vyhráva o dva gemy- 4:2.

tenis-lopticka.jpg Finále je prerušené, keďže na Centrálny kurt začínajú dopadať kvapky dažďa. Hráči idú do šatne a stretnutie bude pokračovať zhruba o 15 minút už pod zatiahnutou strechou.

tenis-lopticka.jpg Svetová jednotka zo Srbska potvrdila zisk minibrejku aj na servise, no následne sa už Federer na servise nenechal druhýkrát zaskočiť- 3:2. Aj tak má však výhodu "Nole", keďže ide podávať.

tenis-lopticka.jpg Nasledujúce dve hry však získal Djokovič a má výhodu minibrejku. Vedie 2:1 a ak potvrdí brejk ziskom podania, bude mať náskok už dvoch hier.

II. set

tenis-lopticka.jpg Nervydrásajúci, fantastický a tenisovo špičkový tajbrejk! Obaja hráči predvádzajú doslova ódu na tenis. Tajbrejk mal neuveriteľne dramatický priebeh. Djokovič viedol pomerne jednoznačne 6:3 a zdalo sa, že aj druhý set ukoristí Srb. Federer však vyrovnal na 6:6 a odvtedy sa obaja tenisti striedali vo vedení a tým pádom v možnosti získať druhý set. To sa napokon podarilo Federerovi a po málo vídanom výsledku 12:10 nakoniec získal rozhodujúcu hru druhého setu pre seba- 7:6 a 1:1 na sety!

tenis-lopticka.jpg Obaja tenisti bojujú o každý jeden fiftín. Aj v tomto geme sa muselo ísť až do zhody. Napokon však servujúci hráč v drvivej väčšine prípadov udrží svoje podanie. Tak tomu bolo aj v 11. hre druhého setu a Djokovič vedie 6:5.

tenis-lopticka.jpg Desiata hra bola takisto zaujímavá a dramatická. Federer čelil setbalu, avšak cez zhodu vyrovnáva na 5:5. Obaja hráči predvádzajú tenis svetových parametrov!

tenis-lopticka.jpg Švajčiar ide podávať na udržanie sa v druhom sete, keďže Djokovič si udržal podanie- 5:4.

tenis-lopticka.jpg Federer bol na servise suverénny, gem zakončil svojím šiestym esom v zápase- 4:4.

tenis-lopticka.jpg Federer si podržal svoj servis, no rovnakou mincou reagoval aj Djokovič a stav je aktuálne 4:3. Federer znova musí udržať svoje podanie.

tenis-lopticka.jpg Piaty gem druhého setu priniesol veľkú drámu. Djokovič čelil dvakrát strate podania, no napokon všetko ustál a je zase vo vedení- 3:2.

tenis-lopticka.jpg Priebeh je rovnako vyrovnaný ako v prvom sete a obaja tenisoví velikáni si nič nedarujú- 2:2. Na podaní bude teraz Djokovič.

I. set

tenis-lopticka.jpg Skrátenú hru ovládol Djokovič, keď vyhral hladko 7:1, pričom Federer zakončil tajbrejk dvojchybou. V prvom sete bol síce Federer aktívnejší, no Djokovič nechyboval, v kritických momentoch preukázal psychickú odolnosť a najmä si pomohol vždy veľmi istým a efektívnym servisom. Prvý set tak patrí Srbovi- 7:6.

tenis-lopticka.jpg Najdramatickejší gem zápasu! Federer mal dvakrát v dvanástej hre výhodu setbalu, avšak v kritických momentoch si "Nole" vždy pomohol výborným podaním. Ide sa do tajbrejku!

tenis-lopticka.jpg Za stavu 40:30 zvolil Federer výborný "kraťas" s dostatočnou rotáciou a získal gem pre seba- 5:6 a Srb podáva na udržanie v prvom sete.

tenis-lopticka.jpg Skvele odpodávaný gem od Djokoviča, razom je 4:4. Na ťahu je teraz skúsenejší z finálovej dvojice.

tenis-lopticka.jpg Začína z toho byť pomaly pekná tenisová bitka. Djokovič mal pri Federerovom podaní výhodu dvoch brejkbalov. Prvý síce "Fedex" zmazal, no druhý brejk už Djokovič využil, keď zvolil veľmi pekné obhodenie pozdĺž lajny. Stav je 3:4.

tenis-lopticka.jpg Piaty gem bol rýchly. Federer je opäť vo vedení- 2:3. Dôležitý okamih však nastáva hneď v ďalšej hre, keď Djokovič stráca po prvýkrát v zápase svoj servis a Švajčiar sa ujíma vedenia 2:4.

tenis-lopticka.jpg Zatiaľ má zápas vyrovnaný priebeh a na servise dominujú podávajúci tenisti. Tak tomu bolo aj v štvrtej hre- 2:2.

tenis-lopticka.jpg Úvodných 8 minút zápasu je za nami. Zatiaľ si hráči držia svoje podanie- 2:1. Teplota je pre dnes ideálna (19 stupňov Celzia) a hráči tak môžu divákom ukázať svoj najlepší tenis.

tenis-lopticka.jpg Druhý gem získal Djokovič a vyrovnáva na 1:1. Už úvodné výmeny naznačili, že diváci sa majú rozhodne na čo tešiť.

Zostrih minuloročného finálového súboja.

Pred zápasom - Djokovič stratil na ceste do finále len dva sety. Oba vo štvrťfinále proti Kevinovi Andersonovi, ktorého zdolal v piatich setoch. V semifinále vyradil Richarda Gasqueta v troch setoch 7:6(2), 6:4, 6:4.

Federer prehral len jeden set – v treťom kole so Samom Grothom v tajbrejku. V semifinálovom dueli zdolal Andyho Murrayho v troch setoch 7:5, 7:5, 6:4.

Pred zápasom - Oboch čaká štyridsiaty vzájomný zápas. Federer vyhral 20 súbojov, Djokovič o jeden menej. Srb však vyhral ostatné dva duely v marci na tvrdom povrchu v Indian Wells a v máji na antuke v Ríme.

Na grandslamových turnajoch odohrajú už 13. duel. Bilancia je vyrovnaná 6:6.

Pred zápasom - Dvaja najvyššie nasadení hráči získali dokopy 25 grandslamových titulov. Federer má v zbierke 18, na ďalší však čaká od roku 2012, keď triumfoval práve na Wimbledone. Tento turnaj vyhral už sedemkrát.

„Som rád, že som postúpil do finále. Hrať proti Novakovi, ktorý je svetovou jednotkou, mi pridá ešte viac motivácie," cituje BBC Federera.

Ten bude v prípade víťazstva najúspešnejším mužom histórie Wimbledonu. V 33 rokoch a 338 dňoch sa však môže stať aj najstarším víťazom tohto turnaja v open ére.

Tým je zatiaľ Američan Arthur Ashe, ktorý v roku 1975 vyhral v 31 rokoch a 360 dňoch.

Pred zápasom - Djokovič získal v kariére osem grandslamových titulov, dva má z Wimbledonu. Ak získa tretí, vyrovná svojho kouča Borisa Beckera.

„Ak sa pozriete na legendárnych hráčov, ktorí hrali vo finále Wimbledonu, je pre mňa veľkou cťou hrať o titul. Finále Wimbledonu je najsledovanejším tenisovým zápasom na svete. Ide o veľa a budem na to pripravený," uviedol Djokovič denníku The Guardian.

Na oboch predchádzajúcich tohtoročných grandslamoch bol vo finále. Australian Open vyhral, Roland Garros prehral.

V počte titulov na všetkých turnajoch vedie Federer 86:53.

Pred zápasom - Víťaz získa 1,88 milióna libier, porazený polovicu. Finálový súboj však nič nezmení na poradí v rebríčku ATP. Djokovič bude naďalej jednotkou, Federer dvojkou.