Froome vyhral prvú horskú etapu, Sagan prišiel o zelený dres

Jazdec stajne Sky sa presadil v záverečnom stúpaní na La Pierre Saint-Martin, keď bez problémov striasol svojich súperov v boji o žltý dres.

Chris Froome vyhral prvú horskú etapu na tohtoročnej Tour de France a zostal lídrom pretekov.(Zdroj: TASR/AP)

Tour de France 2015 - 10. etapa

ŠTART: Tarbes (Francúzsko) o 12.25 hod

CIEĽ: La Pierre-Saint-Martin (Francúzsko) približne o 16:45 hod

DĹŽKA: 167 km

CHARAKTER: horská

BRATISLAVA. Britský cyklista Chris Froome zvíťazil po suverénnom sóloúniku v 10. etape Tour de France a výrazne zvýšil svoj náskok na čele celkového poradia.

Jazdec stajne Sky sa presadil v záverečnom stúpaní na La Pierre Saint-Martin, keď bez problémov striasol svojich súperov v boji o žltý dres.

Zostrih utorňajšej etapy.

Do cieľa 167 km dlhej, prvej horskej etapy v prebiehajúcom ročníku slávnych pretekov prišiel za 4:22:07 h. Na druhej priečke skončil so stratou 59 sekúnd jeho tímový kolega Richie Porte z Austrálie a tretí finišoval Kolumbijčan Nairo Quintana (+1:04 min).

Froome jazdil počas celej etapy v pohode, v závere predviedol svoju vynikajúcu formu a roztrhal celé pole favoritov. Španiel Alberto Contador na neho stratil až 2:51 min.

Jediný slovenský účastník Peter Sagan prišiel do cieľa so stratou 22 minút a 39 sekúnd. V celkovom hodnotení klesol na 34. miesto.

Dvadsaťštyriročný jazdec stajne Tinkoff-Saxo si však neudržal dres pre lídra bodovacej súťaže a prišiel aj o ten biely.

Do zeleného sa po utorku obliekol Greipel s trojbodovým náskokom pred Slovákom, najlepší mladý pretekár je po novom Quintana.

Utorňajšia etapa mala špeciálny nádych pre domácich pretekárov, 14. júla totiž celé Francúzsko oslavuje národný sviatok - Dobytie Bastily.

Tento deň sa každý rok na Tour chcú miestni favoriti vytiahnuť a už tradične predvádzajú zaujímavé výkony.

Hlasy:

/zdroj: letour.fr, Eurosport/

Chris Froome, víťaz etapy a líder pretekov: "Nemám slov, je to neuveriteľné. Nemôžem uveriť, ako mi moji kolegovia v tíme pomohli a ako ma potiahli. Išlo to ako podľa učebnice. Niečo úžasné, chlapci boli skvelí. V tomto momente im nedokážem dostatočne poďakovať."

Dave Brailsford, manažér tímu Sky: „Bol to skvelý deň, vedeli sme, že prvých desať kilometrov stúpania bude veľmi náročných. Posledná časť bola ľahšia, takže naším cieľom bolo zaútočiť asi šesť kilometrov pred koncom, tesne predtým, ako sa stúpanie zmierni. Chris je vyrovnanejší ako v roku 2013,“

André Greipel, líder bodovacej súťaže: „Je pekné mať zelený dres aj ďalší deň. Navyše je to prvýkrát, čo som sa v horskej etape postavil na pódium! Rozdiel medzi mnou a Petrom Saganom nebol taký veľký, takže som sa snažil ho zdolať. Som šťastný.“

Alberto Contador, jazdec tímu Tinkoff-Saxo: „Vedel som, že dnes je dôležitý deň. Nechcel som stratiť toľko času, ale nemohol som dýchať, otáčať nohy. Neviem, čo sa stalo. Bol to pre mňa skutočne zlý deň. Uvidíme, čo sa dá robiť, aby sme zlepšili naše celkové postavenie. Teraz je dôležité oddýchnuť si, v pokoji zvážiť situáciu a podľa toho konať.“

Vincenzo Nibali, obhajca prvenstva a jazdec tímu Astana: „Bol to naozaj ťažký deň, nedokázal som držať krok. Akoby mi neostala žiadna sila, ledva som stíhal mojim tímovým kolegom. Chris nás dnes zničil. No všetci sme stratili čas, všetci favoriti: Van Garderen, Rodriguez, dokonca i Contador. Všetci sme si mysleli, že sme lepší, teraz to bude náročné. Fyzicky sa cítim dobre, ale nedokážem zo seba vydať viac. Nie som ten istý Vincenzo Nibali ako vlani.“

Online prenos

Cieľ - Chris Froome predviedol skvelý výkon a stal sa víťazom prvej horskej etapy na tohtoročnej Tour de France. Líder tohtoročných pretekov získal aj bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Druhý skončil jeho tímový kolega Richie Porte, tretí Nairo Quintana.

2 km do cieľa - Blíži sa záver dnešnej etapy. Froome má náskok už minútu a s veľkou pravdepodobnosťou vyhrá.

3 km do cieľa - Chris Froome, víťaz Tour de France spred dvoch rokov, má v ťažkom stúpaní rýchle nohy. Quintana stráca už 50 sekúnd.

5 km do cieľa - Froome je pred Quintanom o dvadsať štyri sekúnd, Van Garderen stráca 53, Contador takmer minútu a pol a Nibali necelé tri minúty.

6 km do cieľa - Kontakt strácajú Alberto Contador, Tejay van Garderen aj Alejandro Valverde. Gesinka začal stíhať Christopher Froome, ktorý sa odpútal od Naira Quintanu.

8 km do cieľa - Gesink zostal na čele sám. Zo skupiny favoritov je veľmi aktívny Alejandro Valverde, no jeho nástup nebol úspešný. Nibali stráca už minútu a pol.

10 km do cieľa - Na čele sú aktuálne Robert Gesink, ktorý sa odpojil od vedúcej skupiny 11,5 kilometra pred cieľom, a Rafael Valls. Skupina favoritov na celkový triumf stráca na dvojicu 30 sekúnd. Takmer minútu stráca Vincenzo Nibali.

13 km do cieľa - Náskok úniku klesol už na 40 sekúnd. Najväčší favoriti sú na čle pelotónu.

15 km do cieľa - Vedúca dvojica začala stúpať na vrchol priesmyku Col de la Pierre-Saint-Martin. Stúpanie je dlhé 15,3 km s priemerným sklonom 7,4 percenta.

Cyklisti prekonajú v závere výškový rozdiel 1134 metrov. Zdroj: letour.fr.

untitled.png

20 km do cieľa - Do začiatku stúpania na cieľový kopec zostáva už len päť kilometrov. Dvaja pretekári v úniku majú náskok približne tri a pol minúty.

28 km do cieľa - Náskok vedúcej dvojice klesol na päť minút a pätnásť sekúnd. Horskú prémiu štvrtej kategórie, ktorá bola 34 kilometrov pred cieľom, vyhral Kenneth van Bilsen.

37 km do cieľa - Šprintérskou prémiou prešiel aj pelotón. Peter Sagan špurtoval na celkovom siedmom mieste, získal deväť bodov. Jeho najväčší súper André Greipel získal 15 bodov a opäť je lídrom bodovacej súťaže.

Aktuálne poradie: 1. A. Greipel (225 b.), 2. P. Sagan (222 b.)

40 km do cieľa - Jedinú šprintérsku prémiu vyhral Pierrick Fédrigo pred Kennethom van Bilsenom. Pelotón stráca približne osem minút.

46 km do cieľa - "Aby mali cyklisti v úniku šancu vyhrať etapu, musia mať na úpätí stúpania náskok minimálne osem minút," vyhlásil športový riaditeľ tímu Bretagne-Séché Environnement Roger Tréhin.

Momentálne pelotón odstup opäť o čosi znížil, už sa pohybuje na úrovni deväť a pol minúty. A do začiatku stúpania zostáva viac ako tridsať kilometrov.

56 km do cieľa - Warren Barguil je zranený, ošetrujú ho však počas jazdy na bicykli. Francúz bojuje a napokon sa po skvelom a obetavom výkone vracia naspäť do pelotónu.

Po páde naň pritom strácal viac ako tri minúty.

64 km do cieľa - Kilometre do cieľa ubúdajú veľmi rýchlo, tempo je pomerne vysoké. Priemerná rýchlosť sa pohybuje na úrovni vyššej ako 42 km/hod.

Jazdci v úniku zo svojho náskoku čosi stratili, stále vedú ale o jedenásť a pol minúty. Cyklisti z balíka si to na šprintérskej prémii dnes rozdajú len o tretie miesto.

74 km do cieľa - Kenneth van Bilsen je najrýchlejší aj na Côte de Vielleségure (1,7 km, 5,9%) a získava ďalší bod. V tejto chvíli je jasné, že spoznáme nového držiteľa bodkovaného dresu - bude ním víťaz etapy.

Samozrejme, pokiaľ sa ním náhodou nestane Daniel Teklehaimanot.

78 km do cieľa - Veľká smola teraz postihla priebežne tretieho muža klasifikácie o biely dres pre najlepšieho pretekára do dvadsaťpäť rokov - Francúza Warrena Barguila.

Po páde sa ocitol na zemi a podľa serveru letour.fr vyzerá byť zranený. Nasadol však na bicykel a pokúša sa pokračovať, nabral už ale veľkú stratu.

85 km do cieľa - Medzi favoritov na celkový úspech bol zaraďovaný aj Francúz Thibaut Pinot. Vlani v celkovej klasifikácii obsadil tretie miesto. Tento rok mal potrápiť štvoricu najväčších favoritov.

Prvý týždeň mu však vôbec nevyšiel. Sprevádzali ho technické problémy, v piatej etape z Arras do Amiens sa zaplietol do pádu. Na lídra Chrisa Frooma stráca už viac ako osem minút.

V Pyrenejách už zrejme nebude pod tlakom a môže prekvapiť. "Pokúsim sa odviesť čo najlepšiu prácu. Uvidím, ako budú moje nohy reagovať. Hneď na prvom stúpaní chcem zistiť, na čo mám," vyhlásil pre letour.fr.

"Pre mnohých z nás začína Tour až teraz. Je to Tour pre vrchárov a útočiacich jazdcov. Myslím si, že to bude veľmi zábavné. Veľmi sa na to teším."

france_cycling_tour_de_france-8b20b5d51a_r7060_res.jpeg

Francúzovi Thibautovi Pinotovi (vľavo) zatiaľ Tour de France nevychádza. FOTO - SITA/AP.

94 km do cieľa - Pelotón si stále ide svoje vlastné tempo a rozdiel medzi ním a vedúcou dvojicou stále viac a viac narastá. Momentálne činí už viac ako štrnásť a pol minúty.

Cyklisti z úniku medzitým absolvovali prvú horskú prémiu štvrtej kategórie. Na Côte de Bougarber (1,4 km, 6,2%) získal jediný bod Belgičan Kenneth van Bilsen.

105 km do cieľa - Na čele pelotónu udáva tempo tím Sky, ale nijako extrémne rýchlo sa dopredu neženie. Aj preto sa náskok vedúcej dvojice vyšplhal na rekordnú hodnotu.

Momentálne majú van Bilsen s Fedrigom náskok trinásť minút. S takým odstupom od hlavného balíka tento rok na Tour de France ešte žiaden únik nejazdil.

108 km do cieľa - V žltom tričku vedúceho pretekára dnes jazdí Chris Froome. Jeden z najväčších favoritov na celkové prvenstvo ho vybojoval už v prvom týždni.

france_cycling_tour_de_france-d666b73bdb_r3544_res.jpeg

Chris Froome vybojoval žlté tričko už v prvom týždni. FOTO - SITA/AP.

"Mám výbornú východiskovú pozíciu. A idem sa ju pokúsiť udržať," vravel ešte pred štartom etapy Brit.

115 km do cieľa - Pierrick Fedrigo vpredu počkal Kennetha van Bilsena. Dvojica sa spojila a v ďalšom priebehu bude udávať tempo spoločne.

Má výbornú pozíciu. Pelotón stráca už 11:45 min. A je možné, že vzhľadom na záverečný kopec sa budú favoriti skôr strážiť a nebudú sa pokúšať sťahovať stratu.

Dnes by sa mohlo podariť úniku úspešne prísť až do cieľa. Samozrejme, vzhľadom na dĺžku stúpania je veľmi náročné predpokladať, ako sa etapa bude vyvíjať.

129 km do cieľa - Obraz desiatej etapy sa stabilizoval. Vpredu je osamotený Pierrick Fedrigo, za ním o niečo viac ako minútu zaostáva Kenneth van Bilsen. Pelotón stráca už takmer deväť a pol minúty.

145 km do cieľa - Pierrick Fedrigo sa stále drží vpredu, z hlavnej skupiny sa ho vybral stíhať Kenneth van Bilsen. Na Francúza stráca štyridsať sekúnd, pelotón za ním zaostáva o 1:45 min.

Belgický cyklista sa už raz v úniku na tohtoročnej Tour de France predviedol - konkrétne v šiestej etape spolu s ďalšou dvojicou jazdcov. Pred koncom sa ešte sám snažil udržať v čele. Neúspešne.

france_cycling_tour_de_france-45d27267f3_r7975_res.jpeg

Kenneth van Bilsen bol v úniku aj v šiestej etape. FOTO - SITA/AP.

156 km do cieľa - Etapu začali cyklisti vo vysokom tempe, aj preto sa v úvode výraznejšie pokusy o únik neuskutočnili. Podarilo sa to akurát Pierrickovi Fedrigovi, ktorý si vypracoval náskok pätnásť sekúnd.

Práve s menom Francúza sa spája doteraz posledná etapa na Tour, ktorú hostilo mesto Tarbes. V roku 2009 bol vo finiši najrýchlejší.

167 km do cieľa - Cyklisti prešli neutralizačnou zónou a desiata etapa je zahájená. Na jej štart sa postavilo 183 jazdcov. Nenastúpili dvaja - Ivan Basso a Lars Boom.

Talianovi Ivanovi Bassovi včera diagnostikovali rakovinu semenníkov. A z Tour de France musel okamžite odstúpiť.

Pred etapou - Ďalšie trhliny dostala ešte pred štartom etapy snaha Vincenza Nibaliho vrátiť sa do boja o celkové prvenstvo. Jeho domestik Lars Boom po voľnom dni pre chrípku odstúpil.

Holanďanovi v priebežnej klasifikácii patrila až 159. priečka s odstupom 51:24 min na vedúceho Brita Chrisa Frooma.

Pred etapou - Spomedzi favoritov na celkové prvenstvo sa po úvodnom týždni javí najsilnejší víťaz Tour de France z roku 2013 Chris Froome. Je priebežným lídrom a na svojich súperov má sľubné odstupy.

Stratu majú Vincenzo Nibali (+2:22 min), Nairo Quintana (+1:59) i Alberto Contador (+1:03).

Svoju silu Froome ukázal už pri stúpaní na Mur de Huy.

Keďže v ďalšom programe pretekov už nefiguruje individuálna ani tímová časovka, Britovi sa teoreticky stačí držať svojich súperov a nepustiť žiadneho z nich do úniku. Útočiť nemusí.

Pokiaľ sa mu nikto neutrhne, postačí mu prísť do cieľa v rovnakom čase ako jeho protivníci.

Pred etapou - Peter Sagan vstúpi do desiatej etapy ako líder dvoch klasifikácií - o zelený dres pre najlepšieho šprintéra i o biely dres pre najlepšieho jazdca do dvadsaťpäť rokov.

Minimálne o biely dres však v utorok s najväčšou pravdepodobnosťou príde. Do povolenej vekovej hranice stále spadajú viacerí kvalitní vrchári - a najmä Nairo Quintana.

Kolumbijčan v prvom týždni stratil na svojich veľkých súperov Chrisa Frooma a Alberta Contadora pomerne dosť času. Už pri stúpaní na La Pierre-Saint-Martin by však mohol prísť jeho čas.

Pred etapou - Dnešná etapa štartuje vo francúzskom meste Tarbes. Leží v južnej časti Francúzska a žije v ňom 51-tisíc obyvateľov.

V minulosti bolo viackrát miestom štartu etapy na Tour de France. Avšak naposledy - paradoxne - v ňom cyklisti v roku 2009 finišovali. Z víťazstva sa tešil Pierrick Fedrigo.

Mesto Tarbes na obrázkoch.

Predtým sa o víťazovi etapy v Tarbes rozhodovalo v roku 1951. Deň vtedy poznačila nehoda Holanďana Wima van Esta, prvého holandského držiteľa žltého trička na Tour de France.

Spadol z útesu pri zjazde z vrcholu Col d'Aubisque. Prišiel síce o priebežné vedenie v celkovom poradí, ale nehodu napokon prežil.

Ktorý Boh dohliadal na Wima van Esta? - znel titulok športového denníka L'Équipe v nasledujúci deň.

Pred etapou - Bodkovaný dres určený pre najlepšieho vrchára bude mať v prvej horskej etape na sebe Eritrejčan Daniel Teklehaimanot (4 body). Získal ho víťazstvami na štyroch vrchárskych prémiách štvrtej kategórie.

france_cycling_tour_de_france-edfa0557d7_r1040_res.jpeg

Daniel Teklehaimanot je držiteľom bodkovaného dresu. FOTO - SITA/AP.

Je možné, že dnes sa bude pokúšať zapojiť do úniku, aby získal body aspoň na úvodných prémiách. Vďaka nim by mal šancu udržať si dres aj do ďalšej etapy. V závere totiž o triumf zrejme bojovať nebude.

Ak v desiatej etape Teklehaimanot nezaboduje, s istotou na jej konci spoznáme nového lídra vrchárskej klasifikácie.

Pred etapou - "Cieľ je jasný - chceme žltý dres pre Alberta. Musíme tomu veriť a pozerať sa dopredu," uviedol slovenský cyklista Peter Sagan. Aktuálne je na čele klasifikácie o zelený i biely dres.

"Rád by som si udržal zelený dres až do Paríža. Pokojne však oň môžem prísť už v nasledujúcej etape. Každý deň na Tour je iný, rozhodujú detaily. Bude to ešte veľmi náročné," dodal.

Desiata etapa Tour de France vedie z mesta Tarbes na vrchol priesmyku Col de la Pierre-Saint-Martin. Meria 167 kilometrov a cyklistov zavedie do Pyrenejí.

Cyklisti v utorok vstúpia do Pyrenejí. Zdroj: letour.fr.

mapa.png

Na trase sa nachádzajú štyri vrchárske prémie. Prvé tri nebudú veľmi náročné - sú štvrtej kategórie a ani jeden z kopčekov nie je dlhší ako dva kilometre.

Côte de Bougarber meria 1,4 kilometra a má priemerný sklon 6,2 percenta. Ďalej budú musieť jazdci stúpať na Côte de Vielleségure (1,7 km, 5,9 percenta) a na Côte de Montory (1,8 km, 6,3 percenta).

Na každej z úvodných troch prémií zabojujú cyklisti iba o jeden bod do klasifikácie o bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára.

Cyklistov na úvod čakajú tri vrchárske prémie IV. kategórie. Zdroj: letour.fr.

profil_r8580.png

Najväčšou skúškou pre jazdcov a zároveň prvou veľkou previerkou pre favoritov na víťazstvo bude záverečný výstup na La Pierre-Saint Martin. Je dlhý 15,3 km s priemerným sklonom 7,4 percenta.

Cyklisti v závere po stopäťdesiatich kilometroch prekonajú v sedle bicykla výškový rozdiel 1134 metrov. Najstrmšia časť kopca bude hneď v jeho úvode - na druhom kilometri cesta dosiahne sklon 10,8 percenta.

Na vrchole kopca získajú body do hodnotenia prví desiati jazdci. Najlepší si pripíše dvadsaťpäť bodov.

V závere pôjdu cyklisti viac ako pätnásť kilometrov do kopca. Zdroj: letour.fr.

untitled.png

Šprintéri sa do boja o body do klasifikácie o zelený dres v závere etapy takmer s istotou nezapoja. Zabojovať však budú môcť na šprintérskej prémii.

Dostanú sa na ňu síce až na 124. kilometri, dovtedy však zdolajú len dve krátke stúpania štvrtej kategórie. Existuje preto veľký predpoklad, že sa v popredí budú pohybovať všetci silní šprintéri.

Pred etapou - Skvelá forma Chrisa Frooma, zatiaľ nie príliš presvedčivý výkon Alberta Contadora, tvrdé pády viacerých kvalitných pretekárov či vyrovnaný súboj o zelený dres. Aj to ukázali úvodné etapy Tour de France.

Po dni voľna čakajú na jazdcov náročné previerky. V druhý týždeň pretekov budú musieť zdolávať náročné pyrenejské kopce. Už utorňajšia etapa napovie o pripravenosti najväčších favoritov na víťazstvo.

Cyklisti vyrazia na trať o 12.25 hod.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 7. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 8. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 4. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 8. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 9. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 1. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 8 907
 2. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 654
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 167
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 822
 5. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 800
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 791
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 769
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 994
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 982
 10. Obchodné centrum Galéria Shopping Košice 689

Téma: Tour de France 2015


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.

ŽENA

Dlhodobé vzťahy ničia záujem o sex. U žien skôr než u mužov

Správanie v intímnej oblasti ovplyvňuje aj viera v stereotypné predstavy.

Neprehliadnite tiež

Adam Nemec sa hnevá: Mohol som ísť do Premier League, ale klub ma nepustil

Slovenský futbalista mal ponuky aj z Nemecka či zo Spojených arabských emirátov.

Stocha v Česku chvália, považujú ho za najlepšiu posilu majstra

Slovenský futbalista prežíva v drese pražskej Slavie skvelý úvod sezóny.

Federer je už v Prahe. Doma často počúvam slovenčinu, priznal

V Česku sa stretnú slávne tenisové mená.