Jedenástu etapu vyhral Rafal Majka, Sagan má opäť zelený dres

Peter Sagan v cieli dnešnej etapy uzavrel prvú stovku s odstupom 24:40 min. V priebežnej klasifikácii mu patrí 42. priečka (+42:46).

Horský profil jedenástej etapy najviac vyhovoval Poliakovi Rafalovi Majkovi.(Zdroj: SITA/AP)

Tour de France 2015 - 11. etapa

ŠTART: Pau (Francúzsko) o 11.45 hod

CIEĽ: Cauterets (Francúzsko) približne o 17.20 hod

DĹŽKA: 188 km

CHARAKTER: horská

CAUTERETS, BRATISLAVA. Poľský cyklista Rafal Majka vyhral 11. etapu na 102. ročníku Tour de France (TdF).

Jazdec Tinkoff-Saxo zvládol najlepšie záverečné horské prekážky na 188 km trati z Pau do Cauterets a po triumfe na najvyššom pyrenejskom bode Col du Tourmalet zaznamenal časom 5:02:01 h tretí etapový vavrín na prestížnom podujatí v kariére.

Druhú priečku obsadil po heroickom výkone v záverečných stúpaniach Dan Martin z Cannondale-Garmin.

Staronovým lídrom bodovacej súťaže sa stal opäť slovenský cyklista Peter Sagan, ktorý v cieli uzavrel prvú stovku s odstupom 24:40 min. V priebežnej klasifikácii mu patrí 42. priečka (+42:46).

K zisku zeleného trička využil body z jedinej rýchlostnej prémii na trati, na ktorej získal za druhé miesto 17 bodov a pred svojím najväčším konkurentom Nemcom André Greipelom ich má k dobru desať.

Saganov tím Tinkoff-Saxo však prišiel o ďalšieho člena, keď po páde a následnom zranení kolena odstúpil špurtérsky kolega slovenského šampióna Daniele Bennati.

Stredajší druhý etapový prejazd cez Pyreneje pripravil zaujímavé body ako pre šprintérov na spomínanej rýchlostnej prémii, tak aj pre vrchárov.

Tí mali k dispozícii najskôr mierne predkrmy tretej a štvrtej kategórie, 41 km pred cieľom bojovali na legendárnom Tourmalete.

Sagan s Greipelom sa zamerali na špurtérsku prémiu, aj preto sa snažili na úvodných miernych stúpaniach držať krok s pelotónom na čele s jazdcami Lampre Merida a Cannondale-Garmin.

V úniku sa zasa ocitli Westra, Kwiatkowski, Jungels and Boasson Hagen.

Po prvom stúpaní na Cote de Loucrup pod taktovkou Thomasa Voecklera z Europcaru prišiel očakávaný špurt o body. Prémiu v Pouzacu získal Matteo Trentin, za ktorým došprintoval Sagan so ziskom 17 bodov.

Keďže vtedajší priebežný líder bodovačky Greipel obsadil až deviatu priečku so siedmimi bodmi, zelený dres opäť vrátil slovenskému pretekárovi.

Bodovacia súťaž (po 11 etapách):

1. PETER SAGAN (SR/Tinkoff-Saxo) 239 b

2. Andre Greipel (Nem./Lotto-Soudal) 232

3. John Degenkolb (Nem./Giant) 184

4. Mark Cavendish (V.Brit./Etixx-Quick Step) 172

5. Bryan Coquard (Fr./Europcar) 108, 6. Froome 88

Na ďalších kilometroch sa odstup vedúcej skupiny pred pelotónom zvyšoval. Dopredu sa predral najmä Dan Martin, ktorý sa ocitol na čele s ďalšími šiestimi pretekármi.

V závere stúpania 1. kategórie na Col d'Aspin dostal defekt aj Sagan, chorý Romain Bardet zasa úpal a musel privolať zdravotné vozidlo.

Streda bola posledným dňom na Tour aj pre ďalších jazdcov - Gastauera a Vansummerea z AG2R, Taraamäeho z Astany či Rui Costu z Lampre-Merida.

Hoci stúpanie na legendárny Tourmalet vyhral Majka, priebežným lídrom bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára bol Froome (57 b.).

Vedúci balík sa následne potrhal, 20 km pred cieľom zaostával za Majkom o minútu Pauwels, ďalšími prenasledovateľmi boli Martin a Buchmann.

Poľský jazdec však ani na záverečnom stúpaní nenechal nič na náhodu. Naďalej si v úniku udržiaval vysoké tempo a náskok, ktorý sa pred pelotónom pohyboval na úrovní šesť a pol minúty.

S priebežnou 100-sekundovou stratou sa za Majkom dlhodobo držal Pouwels, tri a pol kilometra pred cieľom ho však zozadu rýchlostne "zostrelil" Martin a nedal mu šancu.

Majka získal dva body aj na stúpaní na Cauterets a po výbornom výkone získal zaslúžený triumf.

Priebežná klasifikácia po 11. etape:

Zajtra je na programe posledná pyrenejská etapa a cyklistov čakajú štyri stúpania. Cieľ je v lyžiarskom stredisku Plateau de Beille (1780 m).

V roku 2007 tu vyhral etapu mladý Alberto Contador na ceste za svojím prvým triumfom na Tour de France. Tento rok však nevyzerá v takej forme, že by mohol úspech zopakovať.

Cieľové stúpanie má až 15 kilometrov a priemerný sklon 7,9 percenta.

Hlasy:

Rafal Majka: "Nevybral som si túto etapu za víťazný cieľ, no vedel som, že to bude náročné. Nachádza sa tu predsa Tourmalet. Mám rád takéto horúce počasie a teší ma, že som dostal možnosť od tímových kolegov na únik. Využil som to a vyhral som. Tento triumf venujem Ivanovi Bassovi a Daniele Bennatimu, ktorí museli odstúpiť. Rovnako tak však mojej rodine a manželke."

Peter Sagan (zdroj: RTVS): "Zo začiatku etapy som chcel ísť do úniku, aj keď ma šprintéri nechceli pustiť. Išlo sa dosť rýchlo, pred prémiou bol kopec a utrhli sme šprintérov. Potom mi tím pomohol udržať sa vpredu vďaka vysokému tempu, v šprinte som získal dôležité body. Som rád, že Rafa dnes vyhral etapu. Máme aj zelený dres, čo je dobré pre celý tím."

Online prenos

Cieľ - Gratulácia k výbornému výkonu pre Rafala Majku. 25-ročný Poliak sa odhodlal k odvážnemu úniku, ktorý dokončil vo veľkom štýle a môže sa zaslúžene tešiť z celkovo tretieho etapového triumfu na Tour de France. Druhý došiel do cieľa Dan Martin, ktorý sa dnes prezentoval takisto veľmi dobrým výkonom. Tretí skončil Nemec Emanuel Buchmann.

1 km do cieľa - Posledné metre, ktoré si už môže Rafal Majka v kľude vychutnávať. Jeho náskok je už nedostižný a tak sa z triumfu v 11. etape bude tešiť tímový kolega Petra Sagana.

3,6 km do cieľa - Druhé miesto v horskej prémii si vybojoval bojovný Dan Martin, ktorý tesne predtým predbehol už evidentne unaveného Pauwelsa.

6 km do cieľa - Rafal Majka sa nezadržateľne rúti do cieľa. Serge Pauwels už asi nedokáže vziať Majkovi víťazstvo. Naopak, zozadu sa na Pauwelsa pomaly doťahuje Daniel Martin.

11 km do cieľa - Rafal Majka vyzerá byť vo veľmi dobrej kondícii. Poliakova práca nôh pripomína dobre naprogramovaný stroj. Pauwels stráca 1 minútu a 10 sekúnd. Cyklistov čaká záverečné stúpanie.

16 km do cieľa - Serge Pauwels stíha Rafala Majku. Poliakov náskok pred cyklistom juhoafrického tímu MTN-Qhubeka je momentálne 1 minúta a 21 sekúnd.

21 km do cieľa - Rafal Majka sa rúti za etapovým triumfom, nasledujúce kilometre ukážu koľko síl mu ešte zostalo a či dokáže svoju dobre rozbehnutú etapu doviesť do zdarného konca.

41 km do cieľa - Prvý vystúpal na Col du Tourmalet podľa očakávaní aktuálny líder etapy Rafal Majka. Okrem 25 bodov za víťazstvo v horskej prémii si Poliak pripísal na konto tiež peknú finančnú odmenu v hodnote 5-tisíc eur.

Za Majkom bolo poradie na vrchole Tourmaletu nasledovné: 2. Serge Pauwels (20 bodov), 3. Emmanuel Buchmann (16 bodov), 4. Dan Martin (14 bodov), 5. Thomas Voeckler (12 bodov), 6. Julien Simon (10 bodov), 7. Steve Morabito (8 bodov), 8. Chris Froome (6 bodov), 9. Pierre Rolland (4 body), 10. Geraint Thomas (2 body)

Cyklistov následne čaká z nadmorskej výšky 2115 metrov prudké klesanie.

46 km do cieľa - Rafal Majka sa pokúša o sólový únik a necháva zvyšný poltucet konkurentov za sebou.

48 km do cieľa - Tempo tímu Astana trhá pelotón. Kazašský tím zrýchlil v rámci "balíku" a náskok vedúcej skupiny je aktuálne 5 minút a 20 sekúnd.

55 km do cieľa - Cyklisti sa už dostali do Sainte-Marie-de-Campan a začali stúpať na Col du Tourmalet. Čaká ich 17,1 km do kopca s priemerným sklonom 7,3%.

58 km do cieľa - Je možné, že dnes opäť spoznáme nového lídra bodovacej súťaže pre najlepšieho vrchára. Doterajší lídri Chris Froome a Richie Porte sa nachádzajú v pelotóne. A ten stráca na únik osem minút.

Vzhľadom na to, že vpredu nie je žiaden z jazdcov pre favoritov dostatočne zaujímavý, nebudú sa zbytočne snažiť znižovať stratu, ale pokúsia sa strážiť sami seba navzájom. Obzvlášť, keď ich zajtra čaká náročná etapa so záverečným stúpaním na Plateau de Beille.

france_cycling_tour_de_france84464626989_r1461_res.jpg

V jedenástej etape si obliekol bodkovaný dres Richie Porte. FOTO - TASR.

Pokiaľ sa bude z úspechu tešiť únik, víťaz prémie si iba na Col du Tourmalet pripíše dvadsaťpäť bodov. Plus ďalšie bude môcť získať v cieli na Côte de Cauterets.

65 km do cieľa - V priebehu jedenástej etapy z Tour de France odstúpil ďalší cyklista - Johan Vansummeren. Manažér tímu AG2R Vincent Lavenu pre France Télévisions prezradil, že sa doteraz poriadne nezotavil z pádu v druhej etape.

Problémy má aj iný jazdec tímu AG2R. Romaina Bardeta trápi úpal a stráca.

71 km do cieľa - Daniel Martin dokázal, že aj napriek dlhému individuálnemu stíhaniu vedúcej skupiny má stále dostatok energie a vyhráva horskú prémiu prvej kategórie na Col d'Aspin. Pripisuje si desať bodov.

Za ním skončil na druhom mieste Francúz Thomas Voeckler. Nadviazal na svoj skvelý výkon z roku 2012, kedy v etape so stúpaním na Col d'Aspin zvíťazil.

Všetky body do klasifikácie o bodkovaný dres na Col d'Aspin získali jazdci z úniku. Teraz ich čaká približne 12,5 km dlhý zjazd. A potom už začnú stúpať na legendárny Tourmalet.

73 km do cieľa - Cyklisti sa blížia k vrcholu Col d'Aspin. Daniel Martin šliape neuveriteľným tempom a dostihuje vedúcu skupinu. Na vrchárskej prémii bude bojovať o víťazstvo. Skvelý výkon.

V čele zostáva naďalej sedem jazdcov, pretože Arnaud Démare v kopci zaostal. Pelotón stráca sedem a pol minúty.

74 km do cieľa - Pri stúpaní na Col d'Aspin cyklisti prekonajú celkovo 785 výškových metrov. Vrchol vrchárskej prémie prvej kategórie sa nachádza v nadmorskej výške 1490 metrov.

77 km do cieľa - Daniel Martin zaberá naozaj zostra a stratu na čelo výrazne stiahol - už len na niečo viac ako dve minúty. Grivko jeho tempu nestačí a zaostáva.

Pelotón je vzadu o šesť minút za vedúcou sedmičkou.

80 km do cieľa - Asi najväčším smoliarom na tohtoročnej Tour de France je Francúz Thibaut Pinot. Vlani skončil v celkovej klasifikácii tretí, tento rok sa mal pokúsiť potrápiť najväčších favoritov.

Sprevádzajú ho však technické problémy, v piatej etape z Arras do Amiens sa zaplietol do pádu. Problémy sa mu nevyhli ani dnes - dostal defekt.

france_cycling_tour_de_france-8b20b5d51a_r3819_res.jpeg

Thibaut Pinot (vľavo) má bolesti po páde v piatej etape. FOTO - SITA/AP.

Cyklisti už začali stúpať na Col d'Aspin.

83 km do cieľa - K Danielovi Martinovi sa pripojil aj Andriy Grivko a obaja sa pokúšajú stíhať únik. Stále však zaostávajú o viac ako tri minúty. Pelotón sa o nich nezaujíma a stráca.

Medzitým z pretekov po nehode odstúpil jazdec tímu Tinkoff-Saxo a pomocník Petra Sagana Daniele Bennati.

85 km do cieľa - Z hlavného poľa sa o únik ešte na 91. kilometri pokúsil jazdec tímu Cannondale-Garmin Daniel Martin. A vyzerá to pre neho zaujímavo - pred pelotónom má už náskok viac ako jeden a pol minúty. Na vedúcu sedmičku však stráca takmer tri a pol minúty.

Írsky cyklista už tento rok na Tour jeden výborný výkon predviedol - pri záverečnom krátkom stúpaní na Mûr-de-Bretagne v ôsmej etape finišoval na druhom mieste. Zdolal ho len Francúz Alexis Vuillermoz.

90 km do cieľa - Zrejme sa nám vývoj v etape trošku ustálil, takže si to zhrňme - vpredu je sedem jazdcov: Thomas Voeckler (Europcar), Rafal Majka (Tinkoff-Saxo), Serge Pauwels (MTN-Qhubeka), Steve Morabito a Arnaud Démare (FDJ), Julien Simon (Cofidis) a Emmanuel Buchmann (Bora-Argon 18).

Strata pelotónu rastie, presiahla už štyri minúty.

97 km do cieľa - Démare a Simon sa pripojili k päticu v úniku a vpredu sa vytvorila sedemčlenná skupina, ktorej snaha vyzerá zo všetkých dnešných najnádejnejšie. Pelotón stráca už viac ako tri minúty.

100 km do cieľa - Bez pochyby je najzaujímavejším jazdcom v úniku Rafal Majka z tímu Tinkoff-Saxo. Poliak vlani na Tour de France prekvapil. Získal bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára.

106 km do cieľa - Pri stúpaní na vrchol prémie tretej kategórie Côte de Mauvezin (2,7 km, 6%) sa odtrhla šestica jazdcov, ale veľmi rýchlo ich pelotón opäť pohltil.

Dva body do klasifikácie o najlepšieho vrchára si napokon pripísal bývalý držiteľ bodkovaného dresu Daniel Teklehaimanot, jeden získava Thomas Voeckler, ktorý už dnes raz bodoval.

Momentálne sledujeme sériu pokusov o únik, zatiaľ neúspešných. Teraz sa vpredu vyprofilovala skupina piatich jazdcov. Sú v nej Thomas Voeckler (Europcar), Rafal Majka (Tinkoff-Saxo), Serge Pauwels (MTN), Steve Morabito (FDJ) a Emmanuel Buchmann (Borga-Argon 18).

Stíhať sa ich vydala dvojica Arnaud Démare (FDJ) a Julien Simon (Cofidis).

114 km do cieľa - Peter Sagan sa prvý raz obliekol do zeleného dresu po ôsmej etape. Stratil ho však opäť včera - na šprintérskej prémii výraznejšie zaostal za André Greipelom.

Zajtra sa do neho takmer s istotou oblečie opäť.

france_cycling_tour_de_france-3f0cdff5b9_r3889_res.jpeg

Sagan by sa mal po skončení etapy opäť obliecť do zeleného dresu. FOTO - SITA/AP.

Zároveň pelotón dostihol pokus väčšej skupiny o únik a všetci jazdci opäť idú pokope.

121 km do cieľa - Hneď po šprintérskej prémii stúpali cyklisti na kopček štvrtej kategórie Côte de Bagneres-de Bigorre (1,4 km, 6,1%). Jeden bod do klasifikácie o najlepšieho vrchára si pripísal Steve Morabito (FDJ).

Vzápätí sa odtrhla skupina pätnástich jazdcov, ktorá sa neskôr rozšírila na počet dvadsaťdva. Pelotón ju ale zatiaľ nenecháva príliš ujsť, stráca iba desať sekúnd.

127 km do cieľa - Peter Sagan končí napokon na šprintérskej prémii druhý za Matteom Trentinom a získava sedemnásť bodov. Dôležitejšie je, že Greipel berie len sedem bodov za deviate miesto, takže slovenský cyklista sa vo virtuálnom poradí opäť vracia do zeleného dresu.

1. Matteo Trentin 20 b
2. Peter Sagan 17 b
3. John Degenkolb 15 b
4. Zdeněk Štybar 13 b
5. Sylvain Chavanel 11 b
6. Bartosz Huzarski 10 b
7. Daniele Bennati 9 b
8. Greg van Avermaet 8 b
9. André Greipel 7 b
10. Andriy Grivko 6 b

V ďalšom priebehu etapy nasledujú už len kopce - v závere preto takmer s istotou o body do klasifikácie šprintéri bojovať nebudú.

Peter Sagan preto zajtra vyštartuje v zelenom drese.

130 km do cieľa - Lenže jeden kilometer od šprintérskej prémie sa vďaka práci tímu Lotto Soudal druhá skupina dotiahla výrazne k prvej. Ešte to môže byť veľmi zaujímavé.

131 km do cieľa - Pri výstupe na Côte de Loucrup sa pelotón rozdelil na dve skupiny. Vpredu je približne šesťdesiat jazdcov, vrátane Chrisa Frooma či Richieho Porteho.

V druhej skupine sú Michal Kwiatkowski, Adam Yates, Daniel Teklehaimanot, Rui Costa, ale najmä držiteľ zeleného dresu André Greipel.

Druhá skupina stráca okolo tridsať sekúnd, čo znamená, že Greipel o body na šprintérskej prémii zrejme nezaboduje.

135 km do cieľa - Už sme spomínali, že cyklisti dnes absolvujú výstup na legendárny Tourmalent - 80. raz v histórii slávnych pretekov. Avšak ani ďalší kopec v dnešnom programe nie je oveľa menej známy.

Na vrchol Col d'Aspin budú jazdci stúpať 72. raz.

138 km do cieľa - Ako sme predpokladali, ešte počas stúpania na Côte de Loucrup pelotón pohltil štvoricu v úniku a s najväčšou pravdepodobnosťou na šprintérskej prémii bude bojovať o najvyššie body.

Na vrchárskej prémii si dva body do klasifikácie o bodkovaný dres pripisuje Francúz Thomas Voeckler, jeden získava Daniel Martin.

144 km do cieľa - Pelotón prechádza známym pútnickým mestom Lourdes. Stále si drží vysoké tempo na úrovni 49 km/hod. Únik má stabilný náskok, stále sa pohybuje okolo štyridsiatich sekúnd.

Je možné, že sa šprintérske tímy budú snažiť dotiahnuť, aby na prémii mohli zabojovať o najvyššie body. Dnes šprintérska prémia nasleduje za úvodnou vrchárskou - tretej kategórie Côte de Loucrup (2 km, priemerne 7%).

148 km do cieľa - "Vedeli sme, že po voľnom dni sa nám môže naskytnúť príležitosť. Pokúsime sa dnes udržať situáciu pod kontrolou," vyhlásil športový riaditeľ tímu Sky Nicolas Portal.

"Dnes nás čaká veľmi náročná etapa. Pokojne sa môže stať, že uspeje únik. My sa pokúsime zachovať náš náskok, ale nechceme príliš míňať energiu, pretože zajtra nás čaká najťažšia etapa v Pyrenejách. A pokiaľ sa nepošetríme, môže nám to spôsobiť veľké problémy," dodal.

160 km do cieľa - V bodkovanom drese dnes jazdí Austrálčan Richie Porte. Lídrom vrchárskej klasifikácie je pritom jeho tímový kolega Chris Froome. Brit však nosí aj žltý dres vedúceho pretekára. Preto si bodkovaný obliekol druhý v poradí.

Porte včera odviedol pre Frooma vynikajúcu prácu. Pomohol mu približne do jednej tretiny stúpania. Roztrhal pelotón, jediný sa dvojice zo Sky udržal Nairo Quintana.

france_cycling_tour_de_france84301726970_r788_res.jpg

Richie Porte (vpredu) včera odviedol výbornú prácu pre Chrisa Frooma. FOTO - SITA/AP.

V záverečných kilometroch Austrálčan ukázal svoju silu a perfektnú pripravenosť. A Kolumbijčana dokázal dobehnúť. Pred koncom nastúpil a obsadil v etape druhé miesto.

169 km do cieľa - Cyklisti zatiaľ napálili neuveriteľné tempo - priemerná rýchlosť v úvodných kilometroch dosahuje 52,3 km/hod. Aj preto náskok úniku narastá len mierne. Momentálne činí štyridsať sekúnd.

172 km do cieľa - Vpredu dnes máme naozaj zaujímavé mená. Napríklad Lieuwe Westra už na tohtoročnej Tour raz v úniku bol - konkrétne vo štvrtej etape zo Seraing do Combrai s úsekmi s dlažobnými kockami.

Najzaujímavejším však nepochybne je Michal Kwiatkowski. Poliak je úradujúcim majstrom sveta - vlani v Ponferrade ovládol kategóriu Elite.

Tento rok na Tour o popredné umiestnenie nebojuje. Celkovo je na 58. mieste so stratou takmer tridsaťdeväť minút. Z tímu Etixx - Quick-Step sú vyššie Rigoberto Uran i Zdeněk Štybar.

Preto sa Poliak zrejme pokúsi aspoň o čiastkový úspech. Horské etapy by únikom mohli priať - favoriti sa budú strážiť a jazdci z hĺbky celkovej klasifikácie ich nemusia zaujímať.

180 km do cieľa - Hneď v prvých kilometroch sa od pelotónu odpútala štvorica jazdcov. Sú medzi nimi Lieuwe Westra z Astany, Michal Kwiatkowski z Etixx - Quick-Step, Bob Jungels (Trek) a Edvald Boasson Hagen (MTN).

Hlavný balík stráca dvadsať sekúnd.

185 km do cieľa - Mimoriadne náročná úloha čaká na Alberta Contadora. Španiel sa pokúša o čosi málo vídané - vyhrať v jednom roku Giro d'Italia aj Tour de France.

Vo včerajšej etape však výrazne stratil. Za vedúcim Chrisom Froomom zaostáva už o viac ako štyri minúty. A jeho šance na celkový úspech sa značne znížili.

"Urobím všetko, čo je v mojich silách. Koniec Tour je ešte veľmi ďaleko," vyhlásil pre oficiálne konto pretekov na Twitteri.

188 km do cieľa - Je odštartované! Ešte v neutralizačnej zóne mal problémy Joaquím Rodríguez, ktorý sa ocitol po páde na zemi. Bez problémov sa však pozviechal a pokračuje v hlavnom balíku.

Neutralizačná zóna - Cyklisti už sú na trati, v meste Pau prechádzajú neutralizačnou zónou. Ku kilometru nula meria 9,6 kilometra. A potom už na jazdcov čaká náročných 188 kilometrov.

Pred etapou - V pretekoch naďalej pokračuje aj Francúz Warren Barguil. Včera predviedol skutočne heroický výkon. Po páde stratil na hlavnú skupinu viac ako tri minúty.

Vstal, ošetrili ho za jazdy na bicykli. S pomocou tímových kolegov sa dotiahol naspäť do pelotónu. A napokon finišoval pätnásty - tesne za Contadorom a o minútu pred Nibalim.

france_cycling_tour_de_france-5ed8730d55_r8987_res.jpeg

Warren Barguil mal včera bolestivý pád. FOTO - SITA/AP.

V celkovej klasifikácii je na výbornom deviatom mieste. "Nemohol som v tomto momente preteky vzdať," cituje Francúza oficiálne konto Tour de France na sociálnej sieti Twitter.

Pred etapou - Dnešná etapa štartuje vo francúzskom meste Pau. Leží na úpätí Pyrenejí a žije v ňom viac ako 87-tisíc obyvateľov.

Pýši sa viacerými historickými pamiatkami - hradom Pau z 12. až 14. storočia, palácom Beaumont z konca 19. storočia, kostolom Saint-Martin v neogotickom štýle či kostolmi Notre Dame a Saint Jacques.

Pau bolo súčasťou etáp Tour de France až 66-krát. Iba dve mestá sa v itinerári objavovali častejšie - Paríž a Bordeaux.

Len jedinému cyklistovi sa podarilo v Pau triumfovať dva razy. Pierrick Fedrigo sa z úspechov tešil v rokoch 2010 a 2012.

Pred etapou - Hoci ide o horskú etapu, na svoje si v nej môžu prísť aj šprintéri. Šprintérska prémia sa nachádza už na 56. kilometri - kúsok za úvodnou horskou prémiou tretej kategórie.

Pokiaľ nejaký tím na Côte de Loucrup výraznejšie nezaberie a nepokúsi sa pole roztrhať, s najväčšou pravdepodobnosťou si to o body do klasifikácie o zelený dres rozdajú najlepší šprintéri.

profilsprint_r482.png

Dôležité však bude to, koľkí cyklisti sa ocitnú v úniku.

Pred etapou - Legendárny Col du Tourmalet tento rok cyklisti prekonajú osemdesiaty raz. Žiadne iné stúpanie sa v itinerári Tour de France neobjavovalo častejšie.

Premiéru malo v roku 1910. Riaditeľ pretekov Henri Desgrange najprv nesúhlasil s myšlienkou svojho kolegu, aby Tour zavítala aj do najväčších veľhôr.

„Chceš odo mňa, aby som tých cyklistov zabil?,“ pýtal sa. Napokon prikývol.

Cyklisti v roku 1959 sa trápia s výstupom na Tourmalet.

Takto vyzerá výstup na Tourmalet v súčasnosti.

V tom čase ešte na vrchol neviedla ani poriadna cesta. "Vy ste vrahovia!“ odkázal vedeniu pretekov po pätnástich hodinách v sedle neskorší víťaz Octave Lapize.

Pred etapou - Dnes čaká na cyklistov ďalšia extrémne náročná previerka - ba oveľa náročnejšia ako včerajšie záverečné stúpanie na La Pierre-Saint-Martin.

Jazdci sa budú znovu pohybovať a o víťazstvo súperiť v pyrenejských kopcoch. Etapa z Pau na vrchol stúpania Côte de Cauterets meria dokopy 188 kilometrov.

Cyklisti budú opäť súperiť v pyrenejských kopcoch. Zdroj: letour.fr.

mapa.png

Na trase na nachádza šesť horských prémií. Najskôr pretekárov preveria dve stúpania tretej a jedno štvrtej kategórie. Na Côte de Loucrup (2 km, priemerne 7%) a Côte de Mauvezin (2,7 km, 6%) budú v klasifikácii o bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára bodovať prví dvaja (dva a jeden bod).

Na Côte de Bagneres-de Bigorre (1,4 km, 6,1%) si jeden bod pripíše iba víťaz.

Na úvod čakajú cyklistov tri krátke stúpania. Zdroj: letour.fr.

profil_r7960.png

Výraznou previerkou pre pretekárov budú kopce v druhej polovici trate. Na Col d'Aspin budú v sedle bicykla zaberať dvanásť kilometrov s priemerným sklonom 6,5 percenta. Potom ich čaká približne 12,5 km dlhý zjazd.

Na bode 129,5 km sa vydajú na jedno z najlegendárnejších miest Tour de France v celej jej histórii - na vrchol priesmyku Col du Tourmalet. Stúpanie meria 17,1 km, priemerný sklon má 7,3 percenta.

Prvou vážnejšou previerkou bude stúpanie na Col d'Aspin. Zdroj: letour.fr.

profilcolscotes_1_r8881.png

Po zjazde z Col d'Aspin budú cyklisti stúpať na Tourmalet. Zdroj: letour.fr.

profilcolscotes_2_r7174.png

V samom závere budú cyklisti musieť zdolať ešte posledný kopec - Côte de Cauterets (6,4 km, 5%), na ktorom sa nachádza aj cieľ. Stúpanie nie je prudké ani extrémne dlhé, ale vzhľadom na predchádzajúce náročné kilometre môže zohrať významnú úlohu.

Pred etapou - Chris nás zničil. Všetci sme si mysleli, že sme lepší, hovoril včera obhajca celkového prvenstva na Tour de France - Talian Vincenzo Nibali.

V etape výrazne zaostal. A stratili aj ďalší veľkí favoriti. Brit Chris Froome nastúpil deväť kilometrov pred cieľom a konkurencii nedal ani najmenšiu šancu.

"Bol to naozaj ťažký deň, nedokázal som držať krok. Akoby mi neostala žiadna sila, ledva som stíhal mojim tímovým kolegom. Fyzicky sa cítim dobre, ale nedokážem zo seba vydať viac," priznal Nibali.

S veľkým odstupom prišiel do cieľa aj Alberto Contador. "Nechcel som stratiť toľko času, ale nemohol som dýchať, otáčať nohy. Neviem, čo sa stalo. Bol to pre mňa skutočne zlý deň," povedal.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 28 165
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 047
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 435
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 946
 5. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 540
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 533
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 485
 8. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 341
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 296
 10. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 1 229

Téma: Tour de France 2015


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.

SVET

Stala sa nehoda? Treba natáčať

Prácu záchranárov komplikujú ľudia, ktorí sa chcú pochváliť zábermi.

Neprehliadnite tiež

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Markéta Navrátilová bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.

Ružomberok zdolal Podbrezovú, v tabuľke sa posunul na piate miesto

Domáci futbalisti dohrávali stretnutie v oslabení pre vylúčenie Kriváka.