Dvanástu etapu vyhral Rodriguez, Sagan si udržal zelený dres

Peter Sagan skončil v dnešnej horskej etape na 122. mieste.

Vo štvrtok musia cyklisti zdolať štyri náročné stúpania.(Zdroj: SITA/AP)

Tour de France 2015 - 12. etapa

ŠTART: Lannemezan (Francúzsko) o 11.10 hod

CIEĽ: Plateau de Beille (Francúzsko) približne o 17.00 hod

DĹŽKA: 195 km

CHARAKTER: horská

PLATEAU DE BEILLE, BRATISLAVA. Španielsky cyklista Joaquim Rodriguez triumfoval v kráľovskej 12. etape na Tour de France 2015.

Jazdec Kaťuše najlepšie zvládol takmer 16-kilometrové finálové stúpanie na vrchol Plateau de Beille, keď na jeho nástup v polovici kopca nezareagoval už nikto z vrchárov.

Rodriguez si pripísal druhý triumf na prestížnom podujatí v kariére časom 5:40:14 h. Na druhej priečke finišoval Jakob Fuglsang z Astany, tretí bol Romain Bardet z AG2R.

Slovenský cyklista Peter Sagan stratil kontakt s vedúcou skupinou vrchárov už v polovici etapy a obsadil napokon 122. miesto. Udržal si však zelené tričko, keď v jedinej rýchlostnej prémii na trati obsadil tretiu priečku s 15-timi bodmi.

Hoci jeho najväčší konkurent Nemec André Greipel špurt vyhral, v celkovom hodnotení bodovacej súťaže stráca na Slováka dva body.

Bodovacia súťaž:

1. Peter Sagan (SR) 254

2. André Greipel (Nem.) 252

3. John Degenkolb (Nem.) 201

4. Mark Cavendish (V. Brit.) 185

5. Bryan Coquard (Fr.) 117

Štvrtková etapa bola vyvrcholením náročného trojdnia na pyrenejských kopcoch. Vzbudzovala však rešpekt, keďže cieľový dojazd meral takmer 16 kilometrov so 7,9-percentným prevýšením na vrchole Plateau de Beille.

Pre špurtérov bola trať zaujímavou len do dvadsiateho kilometra, na ktorom umiestnili organizátori rýchlostnú prémiu. Greipel tentoraz v deň svojich 33. narodenín zabral naplno a triumfoval pred druhým Degenkolbom a tretím Saganom.

Následne sa do úniku vybralo 22 cyklistov a za necelých desať kilometrov si vytvorili náskok troch minút, pričom pelotón naň nereagoval.

Na úvodnom stúpaní Col de Portet-d'Aspet si vedúca skupina držala šesťminútový náskok, v ďalšom priebehu sa však dotiahol Team Sky a svojím tempom začal balík trhať.

Prémiu na druhom vrchole dňa Col de la Core vyhral Durašek. Už pred vrcholom však niektorí jazdci vrátane Sagana začali v pelotóne strácať dych.

Vedúci balík sa následne s malými zmenami vrátil do pôvodného zloženia, približne 81 km pred cieľom ho viedli Westra s Navarrom.

Strata pelotónu sa vyšplhala nad 10 minút, následne sa na čele ocitlo duo Kwiatkowski - Vanmarcke, Preidler postupne odpadol.

Pred ďalším stúpaním I. kategórie na Port de Lers sa k spomínanej dvojici pripojilo ďalších sedem jazdcov, desaťbodovú horskú prémiu však získal Kwiatkowski.

Po veľkom teple pretekárov osviežil dážď, padajúce krúpy však komplikovali priebeh stúpania. Vanmarcke napokon odpadol, Kwiatkowski však pokračoval vo zvyšovaní tempa.

Risk mu ale nevyšiel a necelých 8 km pred cieľom ho predbehol Rodriguez a neskôr aj Fuglsang s Bardetom.

V závere sa predbiehali v nástupe viacerí favoriti na celkové prvenstvo na čele s Contadorom, Nibalim, Valverdem či Quintanom, Froomea s podporou svojho tímu však neohrozili.

Priebežná klasifikácia po 12. etape:

Vrchárska súťaž:

1. Chris Froome (V. Brit.) 61 bodov

2. Joaquim Rodríguez (Šp.) 52

3. Jakob Fuglsang (Dán.) 41

4. Richie Porte (Aus.) 40

5. Romain Bardet (Fr.) 35

Súťaž jazdcov do 25 rokov:

1. Nairo Quintana (Kol.) 46:53:41 h

2. Warren Barguil (Fr.) +6:34 min

3. Romain Bardet (Fr.) Ag2R La Mondiale +13:56

Hlasy:

Joaquim Rodriguez (zdroj: cyclingnews.com): "Ráno som povedal, že si nemyslím, že existuje pre mňa šanca. S prihliadnutím na dnešné stúpania sme však odviedli dobrú prácu, Platueau de Beille je skutočne významný záver pretekov. Mal som pocit, že som v lepšej forme ako Fuglsang a Bardet a tento výstup poznám veľmi dobre, takže som sa rozhodol zaútočiť."

Peter Sagan (zdroj: RTVS): "Na začiatku etapy kontroloval vývoj pretekov tím Lotto-Soudal, a tak prémiu vyhral jeho jazdec Greipel, ale ja som si vďaka 3. miestu udržal zelený dres. Potom to už začalo byť náročné. Unikla skupina vyše 20 cyklistov, my sme prišli v grupete. Som rád, že som dorazil do cieľa a dúfam, že si trochu oddýchnem pred zajtrajškom."

Christopher Froome: "Každá pyrenejská etapa je iná. Dnes musím oceniť prácu celého tímu, s ktorým sa nám podarilo kontrolovať celú etapu. Veľkú robotu odviedli najmä Thomas a Porte, im patrí moja najväčšia vďaka. Sledujem po očku aj ostatných súperov, ale predovšetkým chcem všetkým dokázať, že som najlepší. Cítim sa v skvelej forme."

Online prenos

Cieľ - Dnešný víťaz vystúpal na vrchol Plateau de Beille priemernou rýchlosťou takmer 17 km/h.

Cieľ - Na veľmi peknom 6. mieste došiel do cieľa český cyklista Jan Bárta.

Cieľ - Víťazom dnešnej 12. etapy sa stal Joaqim "Purito" Rodriguez, druhý skončil dánsky cyklista Jakob Fuglsang, bronzovú priečku obsadil domáci jazdec Romain Bardet.

1 km do cieľa - Rodriguez sa blíži do cieľa a ide si po víťazstvo. Druhý je aktuálne spomínaný Jakob Fuglsang, tretí je Romain Bardet.

3 km do cieľa - "Purito" Rodriguez si už s najväčšou pravdepodobnosťou nenechá ujsť dnešný triumf. Jazdec tímu Kaťuša má pred druhým Fuglsangom náskok už vyše minútu (1:02).

6 km do cieľa - Michal Kwiatkowski išiel na absolútnom maxime a už zo seba nedokázal viac "vyžmýkať". Naopak, vrchári majú stále ešte posledné zvyšky síl a do čela nastupuje Joaqim Rodriguez prenasledovaný Fuglsangom.

8 km do cieľa - Veľká bolesť sa zračí v tvárach pretekárov. Tvrdé stúpanie si vyberá svoju daň. Na čele je stále Kwiatkowski, avšak jeho náskok je už iba 15 sekúnd pred trojicou prenasledovateľov (oddelil sa Mentjes).

11 km do cieľa - Skupina prenasledovateľov už dohnala unaveného Vanmarckeho. Štvorčlenná "svorka" v zložení Joachim Rodriguez, Jakob Fuglsang, Romain Bardet a Louis Mentjes má pred sebou už len Kwiatkowskeho, pričom na Poliaka strácajú 1 minútu a 13 sekúnd.

13,7 km do cieľa - Michal Kwiatkowski sa osamostatňuje na čele od Sepa Vanmarckeho. Žeby po včerajšku opäť triumfoval poľský cyklista?

20 km do cieľa - Jazdci začínajú pomaly stúpať na Plateau de Beille.

28 km do cieľa - Líderské duo Kwiatkowski a Vanmarcke má pred 8-člennou skupinou prenasledovateľov náskok 1 minútu a 16 sekúnd.

34 km do cieľa - Začína husto pršať a na cyklistov sa znáša výdatné množstvo dažďa, čo nie je rozhodne ideálne. Imunita pretekárov býva s pribúdajúcimi etapami kvôli extrémnej záťaži oslabená a aj vrtochy počasia sa môžu podpísať pod celkovú regeneráciu jazdcov.

43 km do cieľa - Pelotón po prvýkrát v dnešnej etape stiahol náskok vedúcej skupiny pod 10 minút (presne 9:54). V cieli etapy na Plateau de Beille medzičasom výdatne prší. Uvidíme, aké podmienky budú jazdcov čakať na posledných kilometroch.

53 km do cieľa - K trojici Fuglsang, Bardet a Meintjes sa pripojili aj Joaquím Rodríguez, Romain Sicard a Jon Izagirre. Vanmarcke a Kwiatkowski si však stále držia svoje tempo a držia si mierny náskok.

55 km do cieľa - Práve Romain Bardet a Jakob Fuglsang sa odčlenili zo skupiny a začali prenasledovať dvojicu Michal Kwiatkowski a Sep Vanmarcke, ktorá už predtým striasla Georga Preidlera.

Ku Bardetovi a Fuglsangovi sa ešte pripojil Louis Meintjes. Vpredu môže vzniknúť naozaj silná pätica vrchárov.

57 km do cieľa - Jazdci v skupine prenasledovateľov začali spolupracovať, výborný výkon odviedli napríklad Jakob Fuglsang z tímu Astana či Romain Bardet. A strata sa okamžite znížila - už nie je ani pol minúty.

62 km do cieľa - Cyklisti už stúpajú na Port de Lers a trojica vpredu má vynikajúcu pozíciu. Jazdci za nimi príliš nespolupracujú a strácajú už dve minúty. Pelotón má odstup takmer trinásť minút.

Pohľad na stúpanie Port de Lers z motocykla.

68 km do cieľa - Trojica v úniku vedie pred osemnástkou cyklistov za nimi už o viac ako minútu, pelotón stráca takmer dvanásť a pol minúty.

Jazdcov sprevádzajú aj veľmi vysoké teploty, ktoré sa dnes pohybujú nad tridsiatimi stupňami Celzia.

70 km do cieľa - Cyklistov čaká tretie stúpanie na dnešnej trase. Cestou na Port de Lers prekonajú výškový rozdiel 782 metrov. Úsek dlhý 12,9 kilometra má priemerný sklon šesť percent.

Ako prvá naň bude šliapať trojica Michal Kwiatkowski, Georg Preidler a Sep Vanmarcke.

75 km do cieľa - Takmer celá skupina vpredu sa opäť zišla, ale následne sa z nej odčlenila trojica Michal Kwiatkowski, Georg Preidler a Sep Vanmarcke. A to sú jazdci, ktorých snaha by mohla byť nádejná.

Za nimi skupina osemnástich cyklistov stráca približne päťdesiat sekúnd, pelotón zaostáva o viac ako jedenásť minút. Je takmer isté, že dnes zvíťazí niekto z úniku.

79 km do cieľa - Na cestách Tour de France si dnes zajazdil aj bývalý sedemnásobný šampión Lance Armstrong, ktorý pre doping prišiel o všetky tituly.

Na trase z Muret do Rodez, ktorú pelotón absolvuje zajtra, podporil charitatívnu jazdu bývalého futbalistu Geoffa Thomasa. Obaja ňou podporili boj s leukémiou.

Cieľom je vyzbierať sumu aspoň jeden milión amerických dolárov.

armstrong_res.jpg

Lance Armstrong (vľavo) sa podieľal na charitatívnej jazde Geoffa Thomasa (vpravo) po cestách Tour de France. FOTO - SITA/AP.

83 km do cieľa - V zjazde sa nám čelo výrazne preriedilo, ale neustále sa pole rozťahuje a opäť schádza. Niektorí jazdci však majú problémy a strácajú - Riblon, Roy, Chavanel, Coppel, Bárta, Brun, Navarro či Westra.

Je možné, že na úpätí kopca resp. v prvých jeho kilometroch sa skupina v čele opäť zväčší.

95 km do cieľa - Kým jazdci v úniku už boli v zjazde z vrcholu Col de la Core, pelotón ešte stále stúpal. Na prémiu dorazil so stratou viac ako osem a pol minúty.

Zatiaľ sa favoriti veľmi nenamáhajú a strážia sa navzájom. Pravdepodobne sa bude rozhodovať až v cieľovom stúpaní na Plateau de Beille.

101 km do cieľa - Cyklisti z úniku majú za sebou aj druhé stúpanie. Na Col de la Core získal maximálny počet desať bodov Kristijan Durasek. Ďalšie body brali Georg Preidler (8 b), Mikael Chérel (6 b), Matthieu Ladagnous (4 b), Sylvain Chavanel (2 b), Romain Bardet (1 b).

105 km do cieľa - Coquard sa však nečakane dokázal vrátiť naspäť do čelnej skupiny. Jediný, kto z pôvodného úniku zaostal, je Christophe Riblon. Ale aj ten je späť. Takže opäť je pokope dvadsaťdva jazdcov.

Medzitým na trati začalo jemne pršať, prvé kvapky sa objavujú aj v priestore cieľa na Plateau de Beille. Pokiaľ by záverečné stúpanie skomplikoval ešte aj dážď, mohlo by to byť veľmi zaujímavé.

Pelotón vedený tímom Sky si stále ide vlastné preteky a stráca osem a pol minúty.

107 km do cieľa - Skupina vpredu sa opäť schádza, naspäť sa dotiahli Kwiatkowski, Brun, Ladagnous a Roy. Zaostávajú len Riblon a Coquard, u ktorého to ako u šprintéra nie je nič prekvapujúce.

Na vrchol zostáva cyklistom vyšliapať ešte päť kilometrov.

109 km do cieľa - Col de la Core je už náročnejšou previerkou a v čelnej skupine je to vidieť. Šiesti cyklisti ho neudržali a začali zaostávať. Sú medzi nimi Riblon, Roy, Ladagnous, Coquard, Brun a Kwiatkowski.

Postupne už odpadávajú aj jazdci z pelotónu, vpredu ktorého momentálne udáva tempo ako tradične tím Sky. Vedúca skupina je ale rýchlejšia a má náskok takmer osem minút.

115 km do cieľa - Cyklisti už stúpajú na Col de la Core. Čaká ich 14,1 kilometra do kopca na ceste s priemerným sklonom 5,7 percenta. Keďže ide o prémiu prvej kategórie, na vrchole si víťaz pripíše desať bodov.

125 km do cieľa - V klesaní sa rozdiel príliš nemení, ale predsa len pelotón i prenasledujúca dvojica čosi stiahli. Sieberg z Tulikom zaostávajú o osemdesiat sekúnd, hlavný balík o päť a pol minúty.

137 km do cieľa - Jazdci z úniku i pelotónu v stúpaní na Col de Portet d'Aspet prešli aj okolo pamätníku Fabia Casartelliho. Tento rok je presne dvadsiate výročie jeho úmrtia.

Na vrchárskej prémii druhej kategórii bral päť bodov za víťazstvo Georg Preidler z tímu Giant Alpecin. Za ním vyšli na vrchol Jérémy Roy (3 b), Lieuwe Westra (2 b) a Anthony Delaplace (1 b).

Teraz čaká cyklistov štrnásť kilometrov dlhý zjazd.

143 km do cieľa - Cyklisti už stúpajú na Col de Portet d'Aspet (4,3 km, 9,7 percenta). Stúpanie je spomienkou na Taliana Fabia Casartelliho, ktorý v roku 1995 zahynul v zjazde práve z tohto kopca.

V dnešných pretekoch sa nič výraznejšie nemení. Dvojica prenasledovateľov zaostáva o dve minúty a dvadsať sekúnd, strata pelotónu sa pohybuje stále na úrovni šiestich minút.

147 km do cieľa - Cyklisti sa blížia k úpätiu Col de Portet d'Aspet. Sieberg a Tulik strácajú na čelo takmer dve minúty, pelotón zaostáva už o šesť a nikam sa neženie.

154 km do cieľa - Skupina 22 cyklistov v úniku si ide svoje tempo a výrazne zvyšuje náskok. Pelotón stráca už viac ako päť minút a zatiaľ si jazdcov vpredu nevšíma.

Vedúcu skupinu sa vydala prenasledovať dvojica Marcel Sieberg z Lotto Soudal a Angelo Tulik z Europcaru. Zaostávajú o jeden a pol minúty.

164 km do cieľa - Bezprostredne po šprintérskej prémii sa začal pelotón trhať a dopredu začalo uchádzať viacero cyklistov. Napokon sa v úniku vytvorila 22-členná skupina.

Sú v nej aj zaujímavé mená ako napríklad Bryan Coquard, Lieuwe Westra, Michal Kwiatkowski, či Romain Bardet. Poliak Kwiatkowski a Holanďan Westra sa o únik pokúšali aj včera.

167 km do cieľa - Slovenský cyklista Peter Sagan si aj v zajtrajšej etape oblečie zelený dres pre najlepšieho šprintéra. V klasifikácii vedie pred Nemcom Andrém Greipelom o dva body.

175 km do cieľa - Na šprintérsku prémiu prišiel celý pelotón pokope. Peter Sagan vyskúšal dlhší šprint a vyrážal spredu, ale André Greipel potvrdil, že na rovine je momentálne silnejší ako Slovák.

Za prvé miesto berie dvadsať bodov. Sagana predstihol ešte aj John Degenkolb a pripisuje si sedemnásť bodov. Žilinčanovi však aj pätnásť bodov stačí na to, aby si udržal zelený dres.

1. André Greipel 20 b
2. John Degenkolb 17 b
3. Peter Sagan 15 b
4. Mark Cavendish 13 b
5. Jens Debusschere 11 b
6. Lieuwe Westra 10 b
7. Bryan Coquard 9 b
8. Koen de Kort 8 b
9. Roy Curvers 7 b
10. Nicolas Edet 6 b
11. Romain Sicard 5 b
12. Imanol Erviti 4 b
13. Kristijan Durasek 3 b
14. Matthieu Ladagnous 2 b
15. Thomas Voeckler 1 b

186 km do cieľa - Ako sa dalo očakávať, v úvode ťahá pelotón tím Lotto Soudal, v drese ktorého bojuje o zelený dres André Greipel. Na šprintérskej prémii možno očakávať najmä jeho súboj s Petrom Saganom.

Ak však Slovák výrazne neprepadne, mal by si vzhľadom na náskok vedúce postavenie v klasifikácii o najlepšieho šprintéra udržať.

195 km do cieľa - Cyklisti sú na kilometri nula, začíname naplno. Je možné, že v úvode uvidíme veľmi rýchle tempo. Už na 20. kilometri sa nachádza šprintérska prémia a tímy s ambíciami na zisk bodov zrejme žiadny únik dopredu nebudú chcieť pustiť.

Neutralizačná zóna - Jazdci už vyrazili na trať, cez neutralizačnú zónu smerujú ku kilometru nula. V žltom tričku opäť štartuje Chris Froome, ktorý si ho oblieka už od prvého týždňa.

froome_res.jpg

Chris Froome si bez problémov drží žlté tričko vedúceho pretekára. FOTO - TASR/AP.

"Dnes som vstal o pol siedmej ráno kvôli antidopingovej kontrole," prezradil v rozhovore pre France Télévisions.

"Dnešných veľkých horúčav sa neobávam. Veď som sa narodil v Keni," dodal.

Pred etapou - Dnešná etapa štartuje vo francúzskej dedinke Lannemezan. Leží na úpätí Pyrenejí a žije v nej šesť a pol tisíca obyvateľov.

V minulosti bola štyri razy súčasťou itinerára Tour de France.

Lannemezan sa preslávil najmä vďaka rugby - dominantnému športu na juhozápade Francúzska. Má vlastný tím, v ktorom pôsobil aj Pierre Berbizier, bývalý kapitán francúzskeho národného tímu.

Rodáci z Lannemezan sa presadili i na olympijských hrách - v Turíne 2006 vybojoval Paul-Henri de le Rue bronzovú medailu v súťažiach na snouborde, Marie-Laure Brunetová získala v biatlone vo Vancouveri 2010 rovnako bronz.

Pred etapou - Hoci celkový profil dvanástej etapy jednoznačne vyhovuje vrchárom, opäť si na svoje prídu aj šprintéri. Takmer s istotou sa zapoja do boja o body na šprintérskej prémii.

Organizátori Tour de France ju umiestnili hneď v úvode - na dvadsiatom kilometri. Predtým neabsolvujú žiadne stúpanie, takže existuje predpoklad, že šprintérske tímy na začiatku nepustia dopredu žiaden únik.

profilsprint_r8532.png

Slovenský cyklista Peter Sagan sa bude snažiť o udržanie si zeleného dresu. Opätovne ho získal po svojom výkone na šprintérskej prémii vo včerajšej etape - za druhé miesto bral sedemnásť bodov.

Jeho najväčší súper André Greipel zaostal na krátkom stúpaní a po stíhajúcej jazde dokázal vybojovať len sedem bodov za deviatu priečku.

Aktuálne Nemec na Slováka stráca sedem bodov.

Pred etapou - Stúpanie najvyššej kategórie na Plateau de Beille bolo súčasťou itinerára Tour de France doteraz len päťkrát. Naposledy v roku 2011 sa z víťazstva v etape tešil Belgičan Jelle Vanendert.

Príjemné spomienky na Plateau de Beille má aj Francúz Thomas Voeckler. V rokoch 2004 a 2011 si dokázal ubrániť priebežný žltý dres vedúceho pretekára.

Pred etapou - Dvanásta etapa Tour vedie z francúzskej dediny Lannemezan na vrchol Plateau de Beille. Meria 195 kilometrov a obsahuje štyri stúpania - jedno druhej, dve prvej a záverečné najvyššej kategórie.

Dokopy cyklisti pôjdu do kopca 47,1 km - takmer jednu štvrtinu z celkovej dĺžky etapy.

Cyklistov čakajú štyri náročné stúpania. Zdroj: letour.fr.

profil_r9114.png

Najskôr ich čaká najkratší výstup - ale nie je jednoduchý. Col de Portet d'Aspet je dlhý len 4,3 kilometra, je však veľmi strmý. Priemerný sklon dosahuje 9,7 percenta.

Po zjazde do Castillon en Couseran začnú šliapať na Col de la Core. Z nadmorskej výšky 584 metrov vyjdú do nadmorskej výšky 1395 metrov.

Prejdú pritom 14,1 kilometra na ceste s priemerným sklonom 5,7 percenta.

Stúpanie na Col de la Core meria 14,1 km. Zdroj: letour.fr.

profilcolscotes_1_r4263.png

Po Col de la Core si jazdci budú môcť oddýchnuť v zjazde do Oust. Na 131. kilometri sa začne cesta zdvíhať smerom k horskej prémii prvej kategórie na Port de Lers.

Od úpätia po vrchol pretekári prekonajú výškový rozdiel 782 metrov. Úsek dlhý 12,9 kilometra bude mať priemerný sklon šesť percent.

Najlepší získa desať bodov do klasifikácie o bodkovaný dres.

Na vrchole Port de Lers získa víťaz desať bodov. Zdroj: letour.fr.

profilcolscotes_2_r5227.png

Najťažšia skúška bude čakať na cyklistov až v samom závere. Po necelých 180 kilometroch v nohách a zdolaní troch neľahkých stúpaní budú finišovať na Plateau de Beille.

Prevýšenie stúpania je 1235 metrov. Meria 15,8 kilometra a priemerný sklon dosahuje 7,9 percenta. Od začiatku do konca však nemá výrazne jednoduchší úsek.

Najmenej strmá je pasáž v závere - 2,5 percenta. Inak nie je sklon nižší ako 6,3 percenta. Najmä v úvode bude ideálna možnosť pre niektorých jazdcov pokúsiť sa pole roztrhať.

Stúpanie na Plateau de Beille nemá slabšie miesto. Zdroj: letour.fr.

profilcolscotes_3_r9993.png

Existuje šanca, že štvrtok prinesie zmenu v klasifikácii o dres pre najlepšieho vrchára. Keďže cieľ je na vrchole stúpania najvyššej kategórie, víťaz získa dvojnásobné body - v tomto prípade až päťdesiat.

Priebežne na čele figuruje líder celkového poradia Chris Froome (57 b) pred tímovým kolegom Richiem Portem (40 b) a včerajším etapovým víťazom Rafalom Majkom (32 b). Rovnaký počet bodov ako Poliak získal aj Nairo Quintana.

Pred etapou - "Nechceme príliš míňať energiu, pretože nás vo štvrtok čaká najťažšia etapa v Pyrenejách. Pokiaľ sa nepošetríme, môže nám to spôsobiť obrovské problémy," hovoril pred včerajšou etapou športový riaditeľ tímu Sky Nicolas Portal.

Hoci jazdcov v stredu čakalo šesť horských prémií a legendárne stúpania na Col d'Aspin a najmä na Col du Tourmalet, žiaden z favoritov sa nepokúsil na súperov niečo získať.

Chris Froome, Nairo Quintana, Alberto Contador i ďalší skvelí vrchári prišli do cieľa pohromade. So stratou viac ako päť minút na víťazného Poliaka Rafala Majku.

Stratil len jeden pôvodný kandidát na celkové prvenstvo. Minuloročný šampión Tour Vincenzo Nibali zaostal ešte o takmer minútu. A vypadol z elitnej desiatky.

"Nie som ten istý Vincenzo Nibali ako vlani," hovoril Talian ešte v utorok po zbabranej etape z Tarbes na vrchol cieľového stúpania La Pierre-Saint-Martin.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 2. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 3. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 4. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 5. Detské zúbky sú veda
 6. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 13 884
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 444
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 3 144
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 665
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 843
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 294
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 226
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 017
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 995
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 522

Téma: Tour de France 2015


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Saganovi pomocníci čelili sizyfovskej úlohe. Čakali sme od seba viac, tvrdia

Pre trojicu slovenských cyklistov to bola náročná úloha.

Neprehliadnite tiež

Cavani mal dostať milión eur, keď penalty nechá Neymarovi. Odmietol

Šéf PSG sa snažil presvedčiť hviezdu PSG.

Saganovi pomocníci čelili sizyfovskej úlohe. Čakali sme od seba viac, tvrdia

Síce sa robí aj to, že sa tímy na pretekoch kupujú, ale neverím, že toto bol ten prípad, tvrdí Slovák.

Tampa Bay prehrala s Floridou, Budaj odchytal celý zápas

V tíme Lightning nedostal príležitosť Budajov krajan Erik Černák.

Matthews znovu prehral so Saganom. Som sklamaný, priznal

Austrálčan získal na majstrovstvách sveta druhú medailu za posledné tri roky.