Sagan opäť siahal na víťazstvo, skončil druhý

Slovenský cyklista bojoval do posledných metrov o etapový triumf s belgickým súperom Gregom van Avermaetom.

Peter Sagan nebol ani napriek zisku druhého miesta spokojný, túžil po etapovom prvenstve.(Zdroj: TASR/AP)
Zájazd na FC Liverpool - FC Porto od 390€ >>

Tour de France 2015 - 13. etapa

ŠTART: Muret (Francúzsko) o 12.20 hod

CIEĽ: Rodez (Francúzsko) približne o 17.15 hod

DĹŽKA: 198,5 km

CHARAKTER: zvlnená

RODEZ, BRATISLAVA. Slovenský cyklista Peter Sagan finišoval v 13. etape na Tour de France na druhej priečke.

V záverečnom špurte po 198 km trati z Muretu do Rodezu nestačil na Grega Van Avermaeta z BMC, ktorý triumfoval časom 4:43:42 h.

Pre Sagana je to už šieste pódiové umiestnenie na prestížnom podujatí. Štyrikrát skončil druhý, dvakrát tretí.

Hoci v priebehu etapy na rýchlostnej prémii musel prenechať zelený dres najväčšiemu konkurentovi Andremu Greipelovi, ziskom 25 bodov v cieli sa vrátil späť na čelo bodovacej súťaže.

Lídrom priebežnej klasifikácie je naďalej neohrozene Brit Chris Froome, ktorý finišoval na 6. priečke.

Po pyrenejskom trojdní čakala na pretekárov zvlnená etapa, na ktorej sa nachádzali dva kopce štvrtej kategórie, jedna "trojka" a takmer 600-metrové finálové stúpanie na Cote Saint-Pierre.

Tesne po štarte sa z hlavného balíka odtrhla šestica jazdcov, ktorá však nemala vyložený záujem získať body. Na rýchlostnej prémii v Laboutarie si ich podelila, no oveľa zaujímavejší bol až dojazd elitných špurtérov s priebežnou stratou tri a pol minúty.

Greipel opäť predviedol výborný nástup, prešpurtoval Sagana, Cavendisha aj Degenkolba, pričom so slovenským šampiónom sa dostal aj do tesného kontaktu.

Po zisku deviatich bodov za 7. miesto sa napokon virtuálne vrátil späť do zeleného dresu.

Ďalší priebeh pretekov pokračoval vo vysokom tempe, ktoré udávala šestica jazdcov na čele. Úvodné mierne stúpanie na Côte de Saint-Cirgue vyhral De Gendt, následne sa čela pelotónu ujal Tinkoff-Saxo, ktorý ťahal Sagana.

Nepríjemný pád mal za sebou druhý muž vlaňajšej celkovej klasifikácie Péraud, defekt dostal Nibali. Obaja sa však vrátili späť na trať.

Zo spolupráce Tinkoff-Saxo a Giantu ťažil najmä pelotón, ktorý postupne sťahoval náskok jazdcov v úniku. Na vrchole Côte de la Selve bol 31,5 km pred cieľom prvý Kelderman.

S každým pribúdajúcim kilometrom bol pelotón bližšie vedúcej skupine, no ani tá nevydržala pokope. Najskôr sa neúspešne pokúsil o únik Haas, následne sa odtrhlo aj trio De Gendt, Kelderman a Gautier.

Desať kilometrov pred cieľom strácal pelotón na čelo skupiny už len necelú minútu.

Pred cieľovou páskou sa spojili, pričom do súboja o etapový vavrín sa dostal Sagan s Van Avermaetaom, na Belgičana však Slovák v špurte už nestačil.

Hlasy:

Greg van Avermaet: "Bola to náročná etapa, najmä jej záver. Dal som do toho všetko. Veril som, že to môžem dokázať. Ďakujem tímu za pomoc, víťazstvo pre mňa veľa znamená."

Peter Sagan: "Dnes som chcel bezpodmienečne vyhrať a získať ešte viac bodov do súťaže o zelený dres. Nemal som dostatok šťastia. Nezačal som skoro šprintovať. Moja chyba bola v tom, že som dlho čakal a ešte čakal a neskoro šiel do toho. Preto to nevyšlo. Bola to moja chyba. Poďakovať sa však musím celému tímu. Napriek ich pomoci som neurobil to, čo som chcel urobiť, čiže vyhrať etapu. Ide sa ďalej, ale to, že som dnes nevyhral, je veľká škoda. A len a len moja chyba."

Priebežná klasifikácia:

1. Froome 51:34:21 h.

2. Tejay van Garderen (USA/BMC Racing) +2:52 min.

3. Nairo Quintana (Kol./Movistar) +3:09

4. Valverde +3:58

5. Geraint Thomas (V.Brit./Team Sky) +4:03

6. Contador +4:04

7. Robert Gesink (Hol./LottoNL) +5:32

8. Tony Gallopin (Fr./Lotto) +7:32

9. Nibali +7:47

10. Bauke Mollema (Hol./Trek) +8:01

.............................

49. SAGAN +01:09:20 h

Bodovacia súťaž:

1. PETER SAGAN 285

2. Andre Greipel (Nem./Lotto) 261

3. Degenkolb 228

4. Mark Cavendish (V.Brit./Etixx-Quick Step) 192

5. Bryan Coquard (Fr./Europcar) 120

6. Van Avermaet 111

7. Froome 109

8. Zdeněk Štybar (ČR/Etixx-Quick Step) 78

9. Valverde 77

10. Galopin 76

Vrchárska súťaž:

1. Chris Froome (V. Brit.) 61 bodov

2. Joaquim Rodríguez (Šp.) 52

3. Jakob Fuglsang (Dán.) 41

4. Richie Porte (Aus.) 40

5. Romain Bardet (Fr.) 35

Súťaž jazdcov do 25 rokov:

1. Nairo Quintana (Kol.) 51:37:30 h

2. Warren Barguil (Fr.) +6:44 min

3. Romain Bardet (Fr.) Ag2R La Mondiale +14:17

Online prenos

Cieľ - K hlavným hviezdam dnešného dňa na Tour patrí, pochopiteľne, aj Peter Sagan.

Cieľ - Do cieľa prišiel aj zranený Jean-Christophe Péraud. Klobúk dole!

Cieľ - V dychberúcom súboji o víťazstvo si to v dojazde etapy šprintérsky rozdali Greg van Avermaet a Peter Sagan. A hoc sa zdalo, že slovenský cyklista napokon predstihne unaveného súpera, z cennej výhry sa napokon predsa len teší Belgičan Greg van Avermaet. Úspešný belgický deň na Tour podčiarkol tretím miestom Jan Bakelants.

1,5 km do cieľa - Medzi lídrami pelotónu je aj Peter Sagan, respektíve Zdeněk Štybar.

4 km do cieľa - Pelotón je už na "dostrel" vedúcemu triu (22 sekúnd). Jazdci sa blížia k Rodezu.

10,5 km do cieľa - Pelotón už pohltil napríklad Jeana-Luca Périchona a vpredu je už len trojica jazdcov z pôvodnej šesťčlennej zostavy. Pelotón stráca už iba 50 sekúnd.

14,5 km do cieľa - Jazdci majú v nohách už vyše 183 kilometrov. Pelotón však príliš z náskoku vedúcej šestice neukrojil. Aktuálny náskok šesťčlennej skupiny lídrov je 1 minúta a 10 sekúnd.

20,5 km do cieľa - Pelotón výrazne zrýchlil a stratu na vedúcu skupinu stiahol už na 1:43.

31,5 km do cieľa - V krátkom slede nasledovali dve horské prémie. Prvú prémiu na côte de Pomparie vyhral Alexandre Geniez (1 bod). Poslednú horskú prémiu dnešného dňa ovládol holandský jazdec Wilco Kelderman a takisto si pripisuje 1 bod.

41 km do cieľa - Práca na tvorbe tempa je v šesťčlennom úniku lídrov rovnomerne rozložená a jazdci sa striedajú na čele. Pelotón však postupne sťahuje odstup (2:58).

47 km do cieľa - Pelotón má aktuálne stratu na vedúcu šesticu cyklistov 3 minúty a 18 sekúnd.

58,3 km do cieľa - Smola postretla aj Vincenza Nibaliho, ktorý dostal defekt.

61 km do cieľa - Péraudovi držíme palce, aby došiel do cieľa v zdraví!

61 km do cieľa - Nezavinene spadol v pelotóne Francúz Jean-Christophe Péraud. Je zranený na ľavej strane tela, no zdvihol sa zo zeme a hoci s bolesťou v tvári, pokračuje v etape.

62 km do cieľa - Horskú prémiu na Côte de Saint-Cirgue vyhral Belgičan Thomas de Gendt (2 body) pred domácim Geniezom (1 bod).

75 km do cieľa - Náskok šesťčlennej skupiny lídrov je aktuálne 3 minúty a 57 sekúnd. jazdci sa pomaly blížia k horskej prémii na Côte de Saint-Cirgue.

89 km do cieľa - Po šprintérskej prémii v trinástej etape je to naozaj v boji o zelený dres obrovská dráma. Rozdiel medzi Andrém Greipelom a Petrom Saganom činí iba jediný bod.

Nemec John Degenkolb ich stráca päťdesiatdva.

92 km do cieľa - Stále sa ide približne rovnaké tempo, priemerná rýchlosť jazdcov je 41,8 km/hod. Odstup pelotónu od vedúcej skupiny sa výrazne nemení, stále sa pohybuje v hodnotách približne od tri a pol do štyroch minút.

104 km do cieľa - Na šprintérskej prémii podľa očakávaní berú najvyššie body jazdci v úniku. V súboji o siedme miesto opäť preukázal najsilnejšie nohy Greipel a získava deväť bodov.

Pred Petrom Saganom končia aj John Degenkolb a Mark Cavendish, takže slovenský cyklista priebežne stráca zelený dres. Nemec má momentálne v klasifikácii o jeden bod viac.

1. Thomas De Gendt 20 b
2. Pierre-Luc Périchon 17 b
3. Nathan Haas 15 b
4. Wilco Kelderman 13 b
5. Alexandre Geniez 11 b
6. Cyril Gauthier 10 b
7. André Greipel 9 b
8. John Degenkolb 8 b
9. Mark Cavendish 7 b
10. Peter Sagan 6 b
11. Geoffrey Soupe 5 b
12. Mark Renshaw 4 b
13. Bryan Coquard 3 b
14. Koen de Kort 2 b
15. Jens Debusschere 1 b

112 km do cieľa - Cyklisti sa blížia k šprintérskej prémii. Isté je len to, že najvyššie body si rozdelí šestica jazdcov v úniku. Ich náskok je stále približne tri a pol minúty.

Šprintéri si to rozdajú iba o siedme miesto a deväť bodov. Za každú jednu priečku nižšie je o bod menej.

126 km do cieľa - Pelotón si zachováva stabilné tempo a náskok úniku udržuje zhruba na úrovni tri a pol minúty. Viac šestici vpredu nedovolí. Ešte zhruba dvadsať kilometrov zostáva do šprintérskej prémie.

139 km do cieľa - Cyklisti práve prechádzajú malým mestečkom Lavaur. Dobré spomienky naň má Mark Cavendish, ktorý v roku 2011 v ňom finišoval prvý v jedenástej etape Tour.

Desať rokov pred Britom zvíťazil v Lavaur Rik Verbrugghe, v súčasnosti manažér tímu IAM Cycling.

145 km do cieľa - Cyklisti už prešli viac ako päťdesiat kilometrov, zatiaľ sa stále nič významné nedeje. Náskok vedúcej šestice kolíše okolo štyroch minút. Pripomeňme si, že šprintérska prémia nás čaká na méte 92,5 km.

156 km do cieľa - Na trati sa nič významné nedeje, vývoj je prakticky sterilný. Vpredu jazdí šestica jazdcov, pelotón ale kontroluje svoj odstup. Dokonca ho mierne stiahol na 3:50 min.

170 km do cieľa - Priemerná rýchlosť cyklistov zatiaľ dosahuje 42,9 km/hod. Strata pelotónu sa postupne zvyšuje, momentálne má šestica v úniku náskok štyri a pol minúty.

180 km do cieľa - Dnes väčším súperom cyklistov než kopce a ťažké stúpania bude počasie. Opäť má byť veľmi horúco, teplota sa pohybuje vysoko cez tridsať stupňov Celzia. A v závere môže aj silno fúkať vietor.

185 km do cieľa - Hneď od úvodných kilometrov nebola núdza o úniky. Vpredu sa napokon sformovala šesťčlenná skupina a vytvorila si solídny náskok.

Sú v nej Alexandre Geniez (FDJ), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Cyril Gautier (Europcar) a Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo), Nathan Haas (Cannondale-Garmin) a Pierre-Luc Périchon (Bretagne-Séché Environnement).

Pred hlavným poľom majú takmer dvojminútový náskok.

198,5 km do cieľa - Cyklisti sa dostali na kilometer nula a začína sa pretekať. V prvej polovici pôjdu prakticky po rovine, menšie stúpania budú až v druhej časti etapy.

Neutralizačná zóna - Cyklisti už prechádzajú neutralizačnou zónou, približne okolo 12.40 by sa malo začať pretekať. Štartové pole sa postupne zužuje, dnes sa na trať vydalo 175 jazdcov.

Pred etapou - Fanúšikov slovenskej cyklistiky azda najviac zaujíma vývoj v klasifikácii o zelený dres pre najlepšieho šprintéra. Dominuje mu mimoriadny tesný súboj Petra Sagana s André Greipelom.

1. Peter Sagan Tinkoff-Saxo 254 b
2. André Greipel Lotto Soudal 252 b
3. John Degenkolb Giant Alpecin 201 b
4. Mark Cavendish Etixx - Quick-Step 185 b
5. Bryan Coquard Europcar 117 b
6. Christopher Froome Sky 94 b
7. Greg van Avermaet BMC Racing 81 b
8. Zdeněk Štybar Etixx - Quick-Step 76 b

Na šprintérskej prémii získa najlepší ako tradične dvadsať bodov. Keďže dnešná etapa je zaradená medzi zvlnené, víťaz v cieli dostane menej - konkrétne tridsať bodov. Ďalší si pripíšu 25, 22, 19, 17, 15, 13, 11, 9, 7, 6, 5 atď.

Pred etapou - Dnešná etapa sa začne v Muret. Leží na juhozápade Francúzska a žije v ňom niečo viac ako 24-tisíc obyvateľov. Je známe najmä z historického hľadiska.

V roku 1213 počas štvrtej križiackej výpravy v meste armáda križiakov pod vedením Simona de Monforta porazila katarov - katalánske a aragónske vojská.

V súčasnosti je Muret známy najmä pre vášeň obyvateľov v lietaní. Rodák Clément Ader zasa patrí medzi významných vynálezcov - priniesol inovácie známeho velocipédu.

Tour de France do Muret zavíta vôbec po prvý raz v histórii.

Pred etapou - Hoci dnešná etapa nevyhovuje profilom úplne šprintérom, minimálne na šprintérskej prémii by sa tí najlepší mohli pobiť o body. Nachádza sa na méte 92,5 kilometra ešte pred stúpaniami.

Dojazd na šprintérsku prémiu vyhovuje šprintérom. Zdroj: letour.fr.

profilsprint_r5678.png

Záverečný dojazd by spomedzi favoritov na zisk zeleného dresu mohol najviac vyhovovať Petrovi Saganovi. A podľa čisto papierových predpokladov by mal mať azda najväčšiu šancu na víťazstvo.

So svojimi schopnosťami by mal stúpania zdolať s najlepšími. A pokiaľ pelotón nasadí dostatočné tempo alebo mu tím pomôže v kopcoch skupinu od najlepších šprintérov roztrhať, jazdci ako Cavendish či Greipel by o prvenstvo v etape bojovať nemali.

Cesta v záverečných metroch pred cieľom sa mierne zdvíha - čo by opäť mohlo vyhovovať slovenskému cyklistovi.

Cieľový dojazd vyhovuje Petrovi Saganovi. Zdroj: letour.fr.

profilkms_r9523.png

Vývoj v etape je však veľmi náročné predpokladať. Šance Petra Sagana znižuje možnosť úniku a pravdepodobnosť jeho úspechu. Najmä v dňoch po ťažkých stúpaniach viaceré tímy nebudú ťahať pelotón a radšej budú šetriť sily na ďalšie náročné etapy.

Jednou z teoretických možností je aj variant, že by Peter Sagan dostal voľnú ruku a pripojil sa do úniku. Všetko sú však iba predpoklady a skutočnosť môže byť výrazne iná.

Pokiaľ ale bude Žilinčan figurovať pred cieľom v popredí, bude mať šancu minimálne na ďalšie umiestnenie na stupňoch víťazov.

Pred etapou - Trinásta etapa sa začína v meste Muret a končí v Rodez. Meria 198,5 kilometra. Na trase sa nachádzajú tri vrchárske prémie - jedna tretej a dve štvrtej kategórie.

Po troch horských čaká cyklistov zvlnená etapa. Zdroj: letour.fr.

mapa.png

Úvodných viac ako sto kilometrov prejdú cyklisti po zvlnenej ceste. Až potom absolvujú prvý vrchársky test. Výjazd na Côte de Saint-Cirgue je dlhý 3,8 kilometra a má priemerný sklon 5,8 percenta.

Jediný je zaradený do tretej kategórie a prvý pretekár na jeho vrchole získa dva body. Na ostatných dvoch prémiách budú jazdci súperiť iba o jediný bod do klasifikácie o bodkovaný dres.

Stúpanie na Côte de la Pomparie meria 2,8 kilometra so sklonom päť percent, vrchol Côte de la Selve pretekári dosiahnu po 3,9 kilometroch na trati s 3,7-percentným sklonom.

Trinásta etapa obsahuje len tri ľahšie stúpania. Zdroj: letour.fr.

profil_r2991.png

Pred etapou - Štyri náročné stúpania. Jedna prémia druhej, dve prvej a jedna najvyššej kategórie. A viac ako štyridsaťsedem kilometrov do kopca. Cyklisti včera absolvovali najťažšiu etapu druhého týždňa.

Druhé víťazstvo na tohtoročnej Tour de France vybojoval Španiel Joaquím Rodríguez. Vyhral po sóloúniku v záverečnom stúpaní na Plateau de Beille. A v klasifikácii vrchárov sa posunul na druhé miesto.

Dnes si preto oblečie bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Priebežný líder hodnotenia Chris Froome bude naďalej jazdiť v žltom tričku vedúceho pretekára.

joaquim_res.jpg

Joaquím Rodríguez nedal vo štvrtok svojim súperom šancu. FOTO - TASR/AP.

Najťažšia pyrenejská etapa žiadne rozdiely medzi favoritmi nepriniesla. Až do stúpania na Plateau de Beille sa navzájom strážili a jazdili spoločne v skupine s veľkou stratou na pretekárov v úniku.

Pri výjazde na záverečný kopec sa o nástup pokúsili postupne Vincenzo Nibali, Alberto Contador i Nairo Quintana. Viackrát sa skúšal odtrhnúť Alejandro Valverde. Márne.

Chris Froome so svojimi pomocníkmi Richiem Portem a Geraintom Thomasom išli svoje tempo. A nikomu z jeho súperov nedovolili vytvoriť si výraznejší náskok.

Dnes si najväčší kandidáti na celkové prvenstvo trochu oddýchnu. Cyklistov čaká jednoduchšia etapa. Organizátori Tour ju zaradili do kategórie zvlnených.

Štart je naplánovaný na 12.20 hod.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 5. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 7. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 8. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 9. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 10. Stavebná fakulta STU pozýva na Deň otvorených dverí!
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 220
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 8 174
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 686
 4. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 830
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 2 671
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 323
 7. Kam do tepla v januári? 2 304
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 062
 9. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa 1 212
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 211

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

KOMENTÁRE

Exekučné amnestie sú nový morálny hazard

Možno do oddlžovania idú s najlepšími úmyslami, ale dopadne to ako vždy.

KULTÚRA

Woody Allen možno nakrútil svoj posledný film

Herci sa hanbia pred jeho adoptívnou dcérou, ktorá tvrdí, že ju zneužíval.

Neprehliadnite tiež

Rybáriková zvládla náročný súboj a postúpila do tretieho kola Australian Open

Slovenka sa v tejto fáze turnaja predstaví po prvý raz v kariére.

Svitko mal ťažký pád a zablúdil, skončil v druhej desiatke

Na čele priebežného poradia motocyklov sa ocitol Matthias Walkner.

Za zásluhy sa na olympiádu nechodí. Miklíka s Hudáčkom môžu nahradiť mladíci

Pri výbere podobných typov hráčov s podobnou formou by som uprednostnil hokejistov zo zahraničných súťaží, hovorí Eduard Hartmann.

Mal smolu i spor s Vůjtkom. Pôjde Nagy konečne na olympiádu?

V mužstve majú byť hráči, ktorí vedia ubrániť oslabenia, ale aj takí, ktorí pôjdu na presilovky, hovorí hokejista Ladislav Nagy.