Žilina vyhrala v Moldavsku, pred odvetou je v dobrej pozícii

Žilinčanov nasmeroval za výhrou kanonier Jelič.
Žilinčanov nasmeroval za výhrou kanonier Jelič. (Autor: TASR)

Prvý krok pohárového dvojzápasu žilinským futbalistom vyšiel.

2. predkolo Európskej ligy UEFA 2015/16 (prvý zápas):

Góly: 53. a 59. Jelič - 80. Mihaliov

ŽK: Gavrilenko, Rosca - Káčer, Škriniar, rozhodoval: Şimşek (Tur.), 4500 divákov

Dacia: Gaidučevici - Jardan (68. Frunza), Rosca, Posmac, Mamah - Gavrilenko - Lozovij, Mani (46. Mihaliov), Cocius, Zastavnij - Pavlov (57. Stjepanovič)

Žilina: Volešák - Mabouka, Vavro, Škriniar, Letič - Pečovský - Čmelík (85. Špalek), Káčer, Bénes (90. Škvarka), Paur (66. Mihalík) - Jelič

KIŠIŇOV. Futbalisti slovenského vicemajstra MŠK Žilina zvíťazili vo štvrtkovom prvom zápase 2. predkola Európskej ligy UEFA na štadióne v moldavskom Kišiňove nad miestnou Daciou 2:1.

Zverenci trénera Adriána Guľu odohrajú odvetu o týždeň pod Dubňom (19.30 h).

Po opatrnejšom prvom bezgólovom dejstve Žilina dvakrát udrela v 53. a 59. minúte vďaka streleckej pohotovosti chorvátskeho kanoniera Mateja Jeliča.

Dacia síce v 80. minúte znížila krásnym gólom z priameho kopu, no po výhre z ihriska súpera sú na dobrej ceste do 3. predkola "šošoni".

Priebeh:

Žilina začala aktívne a nenechala sa dostať pod tlak. V 7. minúte pohrozila ako prvá, ale Jeličova strela išla mimo.

Dacia odpovedala peknou akciou o dve minútky, keď si Lozovij pekne narazil pred šestnástkou, vnikol do nej, ale jeho strelu obrancovia hostí odvrátili na roh.

Potom prebrali opraty zápasu domáci, boli o čosi kombinačnejší, ale do čistých šancí sa nedostávali, lebo hostia boli pozorní.

Až 33. minúta priniesla trochu vzruchu, domáci zahrávali priamy kop z dobrej pozície, ale Cociuc trafil len do múra a bol z toho iba roh.

Do vedenia mohla ísť Žilina v 36. minúte, ale Jelič a Vavro si prekážali pri pekne zakrútenom centri z priameho kopu a lopta išla vedľa ľavej žrde domácej brány. Prvý polčas tak gól nepriniesol.

Začiatok druhého dejstva bol tiež opatrný, ale v 57. minúte sa už gólovo urodilo. Radosť hosťom priniesla prihrávka Čmelíka do 16-ky, kde sa najlepšie zorientoval kanonier Jelič a otvoril skóre.

Jelič mohol zvýšiť na 2:0 pre hostí o dve minúty, ale tvrdo atakovaný obrancom opäť vo vnútri pokutového územia minul.

Domáci stratili rytmus a povzbudení Žilinčania im dali aj druhý direkt, keď v 59. minúte opäť Jelič prekonal bezmocného Gaidučevicia v domácej bráne.

Tempo hry sa zvýšilo, Dacia zatlačila v snahe skorigovať, jej hráčom ale chýbal väčší pokoj na finálnu fázu.

To Žilina útočila do otvorenej obrany, ale keď potrebovala, vedela aj podržať loptu.

V 70. minúte od autovej čiary z dobrých 30 metrov napriahol disponovaný Jelič, ale trafil len brvno moldavskej bránky.

Hneď na druhej strane mohol kontaktný gól streliť Cociuc, ale technickou strelou minul ľavú žrď Volešákovej brány. Domáci to ani zďaleka nezabalili a v 74. minúte po dlhom centri z ľavej strany na zadnú tyč hlavičkoval Lozovij do tyčky.

Snaha sa Dacii vyplatila v 80. minúte, keď striedajúci Mihaliov prekrásne z priameho kopu zo 17 metrov vymietol pravý horný roh žilinskej brány.

Ten istý hráč to z priameho kopu z 30 metrov skúsil aj v 85. minúte, teraz strieľal po zemi a iba veľmi tesne minul pravú tyčku.

Záver si hostia postrážili, ešte po brejku mohol hetrik v nadstavenom čase skompletizovať Jelič, ale obrana jeho projektil zblokovala na roh.

A zmenu skóre už nepriniesli ani dve nádejné strely domácich v zúfalom nápore v posledných sekundách.

Hlasy:

Adrián Guľa (tréner MŠK Žilina): "Zvládli sme zápas hlavne v druhom polčase a dosiahli sme dobrý výsledok, ktorý nám dáva dobré šance do odvety. Dôležitá výhra sa ale nerodila ľahko. Sme pripravení pobiť sa o postup. Jelič bol brilantný, nielen góly, ale mal aj nožničky a nastrelil brvno, odviedol aj obrovský kus roboty pre mužstvo. Chlapci boli obetaví, podržal nás aj Miloš Volešák. Škoda, že sme nedali aj tretí gól."

Miroslav Káčer (stredopoliar Žiliny): "Chceli sme najmä uhrať dobrý výsledok do odvetného stretnutia. Podali sme solídny výkon, hrali sme kompaktne. Dať na ihrisku súpera dva góly je skvelé, hoci je škoda niektorých šancí, ktoré sme mohli zahrať lepšie. Dacia bola výborne fyzicky pripravená, ale my sme toho príliš veľa domácim nedovolili, až na záver duelu, kde nás zatlačili."

Domov»Futbal»Európska liga»Žilina vyhrala v Moldavsku, pred odvetou je v dobrej pozícii