Kližan rozhodol, proti Copilovi získal tretí slovenský bod

Slovenskí priaznivci veria, že po štvrtom zápase bude Marius Copil (na snímke) smutný. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|19. júl 2015 o 12:10

Slovenskí tenisti si zahrajú baráž o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára.

Žreb stretnutia 2. kola I. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára:

Rumunsko - Slovensko

Nedeľa 12.10 SEČ:

Marius Copil - Martin Kližan 6:7, 3:6, 3:6

Adrian Ungur - Norbert Gombos 6:4, 6:4

KONSTANCA, BRATISLAVA. Slovenskí tenisti sa po druhý raz za sebou prebojovali do septembrovej baráže o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára.

V stretnutí 2. kola 1. skupiny euro-africkej zóny totiž vedú nad domácim Rumunskom už 3:1. O rozhodujúci tretí bod pre tím kapitána Miloslava Mečířa sa na antuke v Konstanci postaral Martin Kližan, ktorý v úvodnej nedeľňajšej dvojhre v dueli tímových jednotiek zdolal Mariusa Copila v troch setoch 7:6 (3), 6:3, 6:3.

Už za rozhodnutého stavu sa napokon v nedeľu popoludní hrala aj záverečná dvojhra na dva víťazné sety, v ktorej domáci Adrian Ungur zdolal Norberta Gombosa za 1:29 h 6:4, 6:4 a kozmeticky upravil na 2:3 z pohľadu hostiteľov.

Slováci prerušili sériu štyroch daviscupových prehier na pôde súpera a zaznamenali prvé víťazstvo od septembra 2010, keď si v baráži o udržanie sa v druhej lige v Minsku poradili s Bieloruskom.

Rumunom odplatili prehru 1:4 z Mestskej športovej haly v Prešove z roku 2002. Slovenský tím naposledy účinkoval medzi najlepšou šestnástkou v roku 2006.

Po prehre s Belgickom vypadol zo svetovej skupiny a odvtedy sa márne pokúša dostať späť medzi elitu. Vlani v baráži prehral v Chicagu s USA 0:5.

V úvodnom sete si Kližan i Copil s prehľadom vyhrávali svoje podanie a tak na rad prišiel tajbrejk, v ktorom dominoval slovenský reprezentant.

Kližan hral rovnako ako v piatkovom súboji s Adrianom Ungurom maximálne koncentrovane, výborne sa na dvorci pohyboval, mal navrch pri dlhých výmenách od základnej čiary.

O osude druhého dejstva rozhodol ôsmy gem, v ktorom Kližan po prvý raz v zápase prelomil podanie kvalitne servujúceho súpera.

Copil mal za stavu 3:5 šancu na rebrejk, najlepší slovenský singlista však získal tri fiftíny v rade. V treťom sete sa Kližan po brejku v piatom geme ujal vedenia 3:2 a zápas už dotiahol do úspešného konca.

Za stavu 5:3 premenil po víťaznom returne v poradí druhý mečbal.

Hlasy:

Martin Kližan (zdroj: RTVS): "Odohral som výborný zápas. Bolo to trochu ťažšie, bolo teplo a vlhko. Podmienky však boli pre oboch rovnaké. Zvládli sme to ako tím na jednotku. Chalani vyhrali debla, ja oba single. Hrali sme veľmi dobre. Je vidno, že na antuke sme silnejší ako na harde. Z mojej strany to bolo dnes veľmi dobré. Kvalitne som servoval, pustil som ho iba k jednému či dvom brejkbalom a aj to až v treťom sete. Vedel som, že Copil má výborný servis, vo výmenách od základnej čiary som bol lepší. Uvidíme, aký bude žreb. Vlani sme dostali veľmi ťažkých súperov na veľmi rýchlom povrchu. Dúfame, že budeme hrať tentokrát doma, prídu ľudia a bude super atmosféra."

Miloslav Mečíř: "Martin získal veľmi dôležitý tretí bod. Musím ho pochváliť, ale aj Copila, bol to tenis svetových kvalít. Už dlho som nevidel niekoho servovať tak ako Copila. Hralo sa na tri víťazné sety a každé zaváhanie mohlo vyjsť draho. Do poslednej chvíle som vedel, že to nebude ľahké. V teplom počasí môže človek chytiť krízu. Copil sa nevzdával a pred domácim publikom vždy dokázal nájsť sily. Počas celého zápasu sa však nedá stopercentne servovať, čo Martin dokonale využil. Išli sme do Rumunska s tým prebojovať sa do baráže a nás cieľ sme splnili. Bol to napínavý a zaujímavý zápas. Víťazstvo je pre nás peknou odmenou. Musíme sa teraz dobre pripraviť na baráž."

Igor Moška (generálny sekretár STZ): "Piatkové zápasy ani sobotňajšiu štvorhru som nevidel v priamom prenose, ale dnes som si vychutnal duel Martina Kližana. Maťo podal skvelý a zodpovedný výkon. Splnil do bodky úlohu lídra a vybojoval vo dvojhre dva dôležité body. Fantastický výkon podali vo štvorhre Igor Zelenay s Andrejom Martinom, ktorí zdolali špičkových svetových deblistov Tecaua s Mergeom. Je to veľmi dôležité víťazstvo pre celý slovenský tenis. Želám si, aby sme v baráži hrali doma pred slovenskými fanúšikmi."

ONLINE PRENOS

Marius Copil - Martin Kližan

III. set

tenis-lopticka.jpg Je koniec! Martin Kližan získal toľko potrebný tretí bod pre Slovensko a po setoch 6:7, 3:6, 3:6 v zápase proti Copilovi môžu slovenskí tenisti oslavovať!

tenis-lopticka.jpg Všetko ide tak, ako má. Martin Kližan je stále v brejku. Stačí už získať posledný gem- 3:5!

tenis-lopticka.jpg Ako keby nás slovenský tenista počul! Brejkol súpera a hoci s problémami, výhodu brejku povrdil aj pri svojom podaní a vedie aktuálne 2:4.

tenis-lopticka.jpg Aj tretí set sa zatiaľ nesie v podobnom duchu ako prvé dva. Hráči sú na podaní istí. Verme však, že šanca Martina Kližana príde. Momentálne je stav 2:2.

II. set

tenis-lopticka.jpg 2:0 na sety pre Kližana! Vďaka zisku druhého dejstva v pomere 3:6 sú vďaka Kližanovi naši tenisti už len set od celkového triumfu v zápase proti Rumunom.

tenis-lopticka.jpg Podarilo sa! Martin Kližan po prvýkrát v zápase brejkol Copila a vedie 3:5. Brejk však treba potvrdiť.

tenis-lopticka.jpg Rovnako ako v predchádzajúcich minútach sú hráči na servise stopercentní- 2:2 a ide podávať Kližan.

I. set

tenis-lopticka.jpg Výborne! Kližan mal v tajbrejku navrch, keď ho vyhral pomerom 7:3 a v skrátenej hre získal dôležitý prvý set- 6:7.

tenis-lopticka.jpg Ani na štvrtý pokus Kližan nebrejkol Rumuna a musí si tak naopak udržať svoj servis- 4:3.