SME
Nedeľa, 8. december, 2019 | Meniny má Marína

Šestnástu etapu vyhral Plaza Molina, Sagan skončil piaty raz druhý

Na etapové víťazstvo čaká už viac ako dva roky. Peter Sagan je však blízko štvrtého zisku zeleného dresu za sebou. V šestnástej etape zvýšil svoj náskok pred André Greipelom na 89 bodov.

Rubén Plaza Molina vybojoval premiérové víťazstvo na Tour de France.Rubén Plaza Molina vybojoval premiérové víťazstvo na Tour de France.(Zdroj: TASR/AP)

Tour de France 2015 - 16. etapa

ŠTART: Bourg De Péage (Francúzsko) o 12.40 hod

CIEĽ: Gap (Francúzsko) približne o 17.20 hod

DĹŽKA: 201 km

CHARAKTER: zvlnená

GAP, BRATISLAVA. Tretiu etapu po sebe ukázal obrovskú bojovnosť. Od štartu etapy Peter Sagan ani sekundu neváhal a znova sa odvážne pustil do úniku.

Podarilo sa mu nielen pozbierať maximum bodov na šprintérskej prémii, ale prejsť obe stúpania na popredných priečkach.

Do obávaného zjazdu z Col de Manse sa púšťal na druhej priečke s minútovou stratou na Španiela Rubena Molinu.

Riskoval

V zjazde sa miestami zdalo, že mu nestačí ani sprievodná motorka. Riskoval a išiel na doraz v každej zákrute. Náskok poriadne znižoval, no na víťazstvo to opäť nestačilo.

Napriek skvelej stíhacej jazde už Španiela nedostihol. Keď prechádzal cieľovou čiarou, búchal sa pravou rukou do pŕs. Zo šestnástich etáp na tohtoročnej Tour bol až jedenásťkrát v cieli medzi najlepšou päťkou.

„Opäť bol Sagan najaktívnejším jazdcom. Keď z vedúcej skupiny odišiel Molina, všetci nechali pracovať Sagana. Ale bol to veľmi vzrušujúci záver etapy,“ hovoril bývalý šampión Tour de France Greg Lemond, ktorý je spolukomentátorom Eurosportu.

Greipel ho už nedostihne

Práve v tejto etape Sagan spečatil svoje víťazstvo v bodovacej súťaži. Hoci do konca Tour ostáva ešte päť etáp, Slovákovi stačí, aby dres doviezol do Paríža. Pred Nemcom Greipelom má náskok 89 bodov.

V štyroch alpských etapách šprintéri na body nedosiahnu. Prémie sú na nich vždy až po stúpaní, do cieľa v horských priesmykoch sa zrejme tiež nik medzi prvými pätnástimi nedostane.

sagan_res.jpg

Sagan vybojoval piaty raz druhé miesto na Tour. FOTO - TASR/AP.

Body reálne môže najväčší súper Petra Sagana – André Greipel vybojovať iba v poslednej etape. V nej môže získať maximálne sedemdesiat bodov.

V Alpách vyvrchlí boj o pódium

Zajtra majú cyklisti voľný deň. Po ňom nasledujú štyri alpské etapy. Hneď v stredu čaká pretekárov najvyšší bod tohtoročnej Tour – Col d’Allos (2250 m).

V Alpách by mal naplno pokračovať boj o dve pódiové umiestnenia. Je len málo pravdepodobné, že by niekto dokázal ohroziť pozíciu Chrisa Froma.

Napínavý môže byť aj boj o titul najlepšieho vrchára. Aktuálne je na čele tejto súťaže Froome. Tento dres však neudrží. Favoritom na víťazstvo je Španiel Joaquim Rodriguez.

Tour de France 2015

CELKOVÁ KLASIFIKÁCIA:

BODOVACIA SÚŤAŽ O ZELENÝ DRES:

1. Peter Sagan SR Tinkoff-Saxo 405 b
2. André Greipel Nemecko Lotto Soudal 316 b
3. John Degenkolb Nemecko Giant Alpecin 264 b
4. Mark Cavendish V. Británia Etix - Quick-Step 192 b
5. Bryan Coquard Francúzsko Europcar 122 b

VRCHÁRSKA SÚŤAŽ O BODKOVANÝ DRES:

1. Chris Froome V. Británia Sky 61 b
2. Joaquím Rodríguez Španielsko Kaťuša 52 b
3. Jakob Fuglsang Dánsko Astana 41 b
4. Richie Porte Austrália Sky 40 b
5. Romain Bardet Francúzsko AG2R 38 b

SÚŤAŽ JAZDCOV DO 25 ROKOV O BIELY DRES:

1. Nairo Quintana Kolumbia Movistar 64:50:26 hod
2. Warren Barguil Francúzsko Giant Alpecin + 7:53 min
3. Romain Bardet Francúzsko AG2R + 10:00 min
5. Peter Sagan SR Tinkoff-Saxo + 44:36 min

Online

Ďalší priebeh - Spomedzi favoritov dochádza do cieľa ako prvý Nibali. Príliš veľa ale nezískal, Contador, Froome, Valverde, Quintana i ďalší prichádzajú približne o dvadsať sekúnd neskôr.

Ďalší priebeh - Favoritom zostáva do cieľa ešte jedenásť kilometrov. Na Col de Manse zaútočil podľa očakávaní Nibali, vypracoval si náskok trinásť sekúnd. Ako vynikajúci zjazdár by ho mohol ešte zvýšiť.

Cieľ - Rubén Plaza Molina svoj náskok udržal a víťazí v šestnástej etape. Peter Sagan po skvelom výkone zjazde končí druhý so stratou približne tridsať sekúnd. Tretí finišuje Pantano.

Favoriti na celkové prvenstvo ešte stále bojujú na trati, do cieľa prídu s obrovskou stratou.

1 km do cieľa - Sagan sa snaží, bojuje, v zjazde je z čelnej skupiny jasne najlepší. Ale strata na Plazu Molinu bola priveľká. Tridsať sekúnd na jednom kilometri nestiahne.

3 km do cieľa - Sagan potvrdzuje svoju silu v zjazde, ale Plaza Molina mal na vrchole stúpania príliš veľký náskok. Slovák stráca ešte tridsaťpäť sekúnd a do cieľa zostávajú už len tri kilometre.

5 km do cieľa - Cyklisti sú už v zjazde, Peter Sagan ide vpredu na čele skupiny a kontroluje si pozíciu. Lenže stratu na Plazu Molinu znižuje len nepatrne. Už to bude veľmi ťažké. Štyridsaťpäť sekúnd zrejme nestiahne.

9 km do cieľa - Jazdci v úniku sú na vrchole stúpania, Plaza Molina má stále 50-sekundový náskok. Skupinu jazdcov za ním doviedol na vrchol Peter Sagan.

14 km do cieľa - Vpredu je stále Rubén Plaza Molina, jazdci za ním strácajú už takmer päťdesiat sekúnd. Bohužiaľ, vpredu to ťahá Peter Sagan a ostatní s ním opäť príliš nespolupracujú.

17 km do cieľa - Ako náhle sa začalo stúpať, dvojica jazdcov stratila svoj náskok a už nie je v čele. Momentálne sa odtrhol Rubén Plaza Molina, prenasledujú ho ďalší štyria jazdci. A výbornou správou je, že sa medzi nimi drží aj Peter Sagan. Spolu s ním je tam Riblon, Geschke a Teklehaimanot.

19 km do cieľa - Cyklisti v úniku už stúpajú na Col de Manse. Vedúca dvojica má náskok niečo viac ako minútu. Pelotón je ešte veľmi ďaleko, jeho strata sa blíži k úrovni dvadsať minút.

28 km do cieľa - Dvojica Adam Hansen a Marco Haller si udržuje stabilné tempo a pozvoľna zvyšuje svoj náskok na čele úniku. Momentálne čini približne päťdesiat sekúnd.

Ešte však na jazdcov čaká jedno stúpanie - na Col de Manse budú šliapať 8,9 kilometra po ceste so sklonom 5,6 percenta. na jeho úpätie sa dostanú zhruba na méte 21 kilometrov pred cieľom.

Potom nasleduje zjazd a rýchla cieľová rovina.

34 km do cieľa - Ku Hansenovi sa pripojil aj Marco Haller a vpredu ťahajú spoločne. Zvyšní členovia úniku však kontrolujú ich náskok stále na úrovni tridsať sekúnd.

40 km do cieľa - Z čelnej skupiny odskočil Adam Hansen, ktorý ide už svoju dvanástu Grand Tour po sebe. Vpredu si vytvoril solídny tridsaťsekundový náskok.

Pelotón si naďalej udržuje bezstarostné tempo, jeho strata je už takmer šestnásť minút.

44 km do cieľa - Ak by sa Peter Sagan udržal vpredu aj na vrchole stúpania Col de Manse, bol by vážnym favoritom na víťazstvo v etape. Potom totiž nasleduje už len zhruba desať kilometrov dlhý zjazd.

Slovák je výborným zjazdárom. Potvrdil to už aj dnes - pri zjazde z Col de Cabre.

Bude to mať ale veľmi ťažké. Ostatní cyklisti poznajú jeho silu a pravdepodobne sa naďalej budú pokúšať nastupovať.

47 km do cieľa - V čelnej skupine zrýchlila tempo trojica jazdcov a na malú chvíľu si vytvorila menší náskok. Peter Sagan musel zrýchliť a náskok zmazať. Ostatní cyklisti sa len vyviezli za ním, nikto mu príliš nepomohol.

52 km do cieľa - Pelotón akoby rezignoval, jeho strata stále narastá. Momentálne už presiahol hodnotu štrnástich minút. V štartovom poli sa nič nemení, rozhodne sa až v poslednom stúpaní a následnom zjazde.

60 km do cieľa - Kým 23 jazdcov v úniku má už stúpanie dávno za sebou a v zjazde prešli slušnú porciu kilometrov, pelotón je ešte jeden kilometer od vrcholu. Náskok vedúcej skupiny je obrovský.

71 km do cieľa - Jazdci vystúpili na vrchol Col de Cabre. Päť bodov získal Serge Pauwels z tímu MTN. Ďalšie body brali Thomas de Gendt (3 b), Edvald Boasson Hagen (2 b) a Marco Haller (1 b).

Teraz nasleduje zjazd. Peter Sagan sa hneď prebojoval do čela a kontroluje pozíciu vpredu. Ešte však cyklistov bude čakať jedno stúpanie.

Problémy ešte pod vrcholom mal Saganov tímový kolega Rafal Majka, ktorý sa po páde ocitol na zemi.

Je takmer isté, že dnes v etape zvíťazí niekto z 23 pretekárov z úniku. Po prvom stúpaní pelotón zaostáva o dvanásť a pol minúty.

74 km do cieľa - V 23-člennom úniku sa momentálne nachádzajú šiesti jazdci, ktorí už v minulosti vyhrali etapu na Tour de France. Sú to Christophe Riblon, Thomas Voeckler, Pierrick Fedrigo, Matteo Trentin, Edvald Boasson-Hagen a Peter Sagan.

Vo Francúzsku je opäť horúco, teplota dosahuje tridsaťjeden stupňov Celzia.

77 km do cieľa - Cyklisti v úniku už stúpajú na prvú horskú prémiu dnešnej etapy. Výjazd na Col de Cabre meria 9,1 kilometra a priemerný sklon dosahuje 4,6 percenta.

Na čele je stále 23-členná skupina, nechýba v nej ani Peter Sagan. Pelotón si ide vlastné tempo a jeho strata narástla už na jedenásť a pol minúty.

Pre únik to dnes vyzerá veľmi nádejne.

80 km do cieľa: Najlepšie zastúpenie v úniku má tím MTN-Qubeka s tromi pretekármi. (Pauwels, Hagen a Teklehaimanot).

Kamery na bicykloch ponúkajú ešte väčšiu možnosť vidieť, čo prežívajú cyklisti v priebehu etapy. Zostrih z nedeľňajšej etapy:

95 km do cieľa: Cyklisti v úniku majú veľkú šancu bojovať o etapové víťazstvo. Pelotón trochu zvolnil a jeho strata narástla na takmer na deväť minút. Obe skupiny vpredu sa spojili. Na čele je teda 23 cyklistov.

Najlepšie postavenie v celkovom hodnotení z jazdcov v úniku má Kolumbíjčan Pantano. Je na 18. mieste so stratou 34 minút.

105 km do cieľa: Športový riaditeľ tímu Astana Giuseppe Martinelli hovorí, že pre Vincenza Nibaliho je práve táto etapa zaujímavá a vyhovuje mu najmä záver. Astana pracuje na čele pelotónu.

114 km do cieľa: Bez veľkého boja získal Peter Sagan 20 bodov na šprintérskej prémii. Svoj náskok pred Andrém Greipelom zvýšil na 64 bodov. Navyše ďalšie stále môže pridať v cieli.

120 km do cieľa: Vedúca skupina sa blíži na šprintérsku prémiu. Stále si udržuje veľmi sľubný náskok pred pelotónom - 6 minút.

143 km do cieľa: Obe skupiny sa čoskoro môžu spojiť. Saganova skupina má pred pelotónom takmer šesťminútový náskok.

153 km do cieľa: V druhej skupine, ktorá je minútu za lídrami, je aj Adam Hansen. Austrálčan ide na 12 Grand Tour po sebe. Ak dokončí Tour de France, bude to nový rekord. Svoju sériu začal ešte v roku 2011 na Vuelte. Odvtedy dokončil každú z trojice najväčších etapových pretekov.

Na Tour pokračuje aj napriek tomu, že si pri jednom páde vykĺbil rameno.

170 km do cieľa: André Greipel ostáva v pelotóne. Ak Sagan získa na prémii plný počet bodov a zvýši svoj náskok pred Nemcom na 64 bodov. Je už prakticky istým víťazom zeleného dresu.

V štyroch alpských etapách sú totiž prémie umiestnené vždy až po stúpaní. Body budú môcť získať šprintéri iba v poslednej etape v Paríži.

180 km do cieľa: Na čele je 12 jazdcov - Peter Sagan, Andrij Grivko, Christophe Riblon, Thomas De Gendt, Simon Geschke, Marco Haller, Bob Jungels, Nelson Filipe Oliveira, Ruben Plaza Molina, Daniel Navarro, Pierrick Fedrigo a Serge Pauwels. Ich náskok pred pelotónom je takmer dve minúty.


Za nimi je však ďalšia 16-členná skupina.

195 km do cieľa: Hneď od štartu sú tu prvé pokusy o únik. V skupine, ktorá sa pokúša ujsť, nechýba Peter Sagan. Je v úniku tretí deň po sebe.

Greg Lemond včera o ňom povedal, že je najaktívnejším jazdcom celej Tour, pretože je v tých najdôležitejších únikoch.

Šprintérska prémiaje dnes na 86. kilometri.

Cyklisti odštartovali.

Pred etapou - Peter Sagan získal v bodovacej súťaži už 360 bodov. Druhý v poradí Andre Greipel má na konte 312 a po nedeľnej etape sa vyjadril, že vzdáva boj o zelený dres.

"Myslím si, že mi už ušiel, Peter je príliš silný, je vo všetkých únikoch. Zaslúži si to," povedal na adresu svojho súpera Greipel, ktorý vyhral na tohtoročnej Tour de France tri etapy.

Pred etapou - Slovenský pretekár Peter Sagan vyštartuje v pondelok s červeným číslom pre najaktívnejšieho pretekára nedeľnej etapy. Žilinský rodák bol v 15. etape v úniku, vyhral šprintérsku prémiu a nakoniec obsadil štvrté miesto.

Pred etapu - Na méte 86,5 kilometra sa nachádza jediná šprintérska prémia. Finiš je mierne do kopca, čo by mohlo vyhovovať Petrovi Saganovi.

Dojazd na šprintérsku prémiu môže vyhovovať Petrovi Saganovi. Zdroj: letour.fr

sprint.png

Pred etapou - Štart dnešnej etapy, ktorá je druhou najdlhšou v tohtoročnej Tour de France (201 kilometrov), je v meste Bourg De Péage. Cieľ sa nachádza v meste Gap, cez ktoré budú pretekári prechádzať už 24 kilometrov pred cieľom.

Pred samotným dojazdom ich ešte čaká stúpanie na Col de Manse, kde je horská prémia druhej kategórie. Najväčšou nástrahou etapy však je ťažký zjazd do cieľa. V roku 2003 práve tu spadol Joseba Beloki. V roku 2011 tu zaostal Andy Schleck.

V zjazde sa dá očakávať, že zaútočia pretekári, ktorí sú technicky veľmi zdatní - ako Vincenzo Nibali.

Pred etapou - Pretekárov dnes čaká jedna šprintérska prémia a dve horské druhej kategórie. Tá druhá sa nachádza 12 kilometrov pred cieľom. Ide o takmer deväťkilometrové stúpanie s priemerným sklonom 5,6-percenta.

Profil 16. etapy. Zdroj: letour.fr.

profil.png

Pred etapou - Šestnásta etapa sa začína o 12.40 hod a je poslednou pred druhým oddychovým dňom. Cyklisti sa potom presunú do Álp.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 2. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 3. ​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile
 4. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov
 5. Athleisure: V športových legínach do mesta aj na šport
 6. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 7. Dotácie stlačili cenu ekologických Volkswagenov na minimum
 8. Aké vianočné darčeky nakúpiť a zaplatiť len za dva z troch?
 9. ​​​​​​​Navštívte Horný Zemplín, kde je všetko
 10. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 2. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 3. ​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile
 4. Tipy na darčeky z Tokaja...
 5. Vieme kto vám dá garanciu doručenia zásielky do Vianoc
 6. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov
 7. Tenisový lakeť je nielen ochorenie športovca
 8. Výrobca špičkových automobilov odporúča palivá OMV MaxxMotion
 9. Athleisure: V športových legínach do mesta aj na šport
 10. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 1. Aké proteíny sú najzdravšie? Našli sme odpoveď 14 789
 2. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 11 487
 3. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 11 216
 4. Každodenne sa na cestách zraní veľa detí 9 346
 5. Čo chýba deťom v pestúnskych rodinách? Láska to nie je 8 418
 6. Agadir je úplne iný ako zvyšok Maroka 8 130
 7. Ťažko uveriť, že aj takto kvalitne sa dá študovať na Slovensku 7 935
 8. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny 7 278
 9. Žijú v núdzi, zázrak je aj kilo cestovín 6 947
 10. Večer bola voda pitná, ráno už nie 6 863

Téma: Tour de France 2015


Neprehliadnite tiež

Strieborný medailista z Ria vypadol na celý rok. Teraz sa chce vrátiť

Tibor Linka prišiel o celú sezónu pre roztrhnutý väz.

Tibor Linka.
Slovenské florbalistky na ilustračnej fotografii.

Hyballa príliš mudruje, v Nemecku by šancu nikdy nedostal, tvrdil Kozák

Slovan má na čele súťaže náskok desať bodov.

Ján Kozák mladší pri albánskom rozhodcovi.

Keď prekonám Gretzkého rekord, skončím, smeje sa Ovečkin

Za legendárnym Kanaďanom zaostáva o 216 gólov.

Alexander Ovečkin.