AKTUALIZOVANÉ

Devätnástu etapu vyhral Nibali, Sagan skončil na 51. mieste

Vincenzo Nibali zaznamenal piate etapové víťazstvo v kariére. Pred druhým Nairom Quintanom mal 44-sekundový náskok.

Vincenzo Nibali oslavuje piate etapové víťazstvo v kariére.(Zdroj: TASR/AP)

Tour de France 2015 - 19. etapa

19. etapa (Saint Jean de Maurienne - La Toussuire/Les Sybelles, 138 km): 1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 4:22:53 h, 2. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +44 s, 3. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +1:14 min, 4. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr, 5. Romain Bardet (Fr.) AG2R La Mondiale, 6. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar, 7. Bauke Mollema (Hol.) Trek Factory, 8. Robert Gesink (Hol.) LottoNL-Jumbo, 9. Alberto Contador (Šp.) Tinkoff-Saxo, 10. Samuel Sánchez (Šp.) BMC Racing všetci +2:26, ... 51. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo +22:00

Celkové poradie po 19. etape: 1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 78:37:34 h, 2. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +2:38 min, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +5:25, 4. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +6:44, 5. Alberto Contador (Šp.) Tinkoff-Saxo +7:56, 6. Robert Gesink (Hol.) LottoNL-Jumbo +8:55, 7. Mathias Frank (Švaj.) IAM Cycling +12:39, 8. Bauke Mollema (Hol.) Trek Factory +13:22, 9. Romain Bardet (Fr.) AG2R La Mondiale +14:08, 10. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +17:27, ... 40. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo +1:55:14

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) 420 bodov, 2. André Greipel (Nem.) 316, 3. John Degenkolb (Nem.) 281, 4. Mark Cavendish (V. Brit.) 192, 5. Christopher Froome (V. Brit.) 128

Súťaž vrchárov: 1. Romain Bardet (Fr.) 90 bodov, 2. Christopher Froome (V. Brit.) 87, 3. Joakim Rodríguez (Šp.) 78, 4. Jakob Fuglsang (Dán.) 64, 5. Nairo Quintana (Kol.) 56

LA TOUSSUIRE. Talian Vincenzo Nibali vyhral 19. etapu cyklistických pretekov Tour de France, ktorá viedla zo Saint Jean de Maurienne na vrchol La Toussuire do nadmorskej výšky 1705 m a merala 138 km.

Vlaňajší víťaz Tour predviedol v piatok výbornú prácu a po skvelom výkone si aspoň čiastočne napravil chuť po neúspechoch v predchádzajúcich etapách.

Nibali napokon triumfoval pred o 44 sekúnd pred Nairom Quintanom, tretí skončil Chris Froome, ktorý si udržal žlté tričko vedúceho muža pretekov. Brit musí vydržať ešte sobotňajšiu ďalšiu alpskú previerku a v nedeľu môže sláviť na Elyzejských poliach v Paríži druhý triumf kariéry na Tour de France.

Zostrih z etapy.

Sagan bol v úvode aktívny

Slovák Peter Sagan bol aktívny v úvode, neskôr už nebojoval v náročnej previerke s najlepšími vrchármi a išiel pokojným tempom do cieľa.

Pred víkendom už má prakticky istotu štvrtého triumfu v bodovacej súťaži o zelený dres, pred Andrém Greipelom má náskok 104 bodov a počas soboty a nedele je v hre dokopy 110 bodov. Je nepravdepodobné, aby Nemec bodoval v predposlednej etape.

Piatková etapa merala len 138 km, ale na pelotón čakali štyri horské prémie vrátane cieľovej na vrchole La Toussuire. Pretekári sa vyšplhali až do výšky 2067 m na Col de la Croix. Celkovo nastúpili jazdci 4106 výškových metrov.

Rodriguez vyhral prvú horskú prémiu

Hneď po štarte sa začalo stúpať na prvú horskú prémiu na Col du Chaussy, kopec mal priemerný sklon 6,3 %. Od začiatku sa išlo ostré tempo a nechýbali pokusy o úniky. V úvode sa snažil dostať dopredu aj Peter Sagan, napokon túto aktivitu vzdal a vlastným tempom pokračoval až do cieľa.

Pelotón kontrolovali jazdci tímu Sky, aj keď čelili ofenzíve Movistaru na čele s Nairom Quintanom a Alejandrom Valverdem. Už v prvom stúpaní nastúpil v daždi Contador a roztrhal skupinu, v ktorej boli všetci favoriti.

quintana_froome.jpg

Nairo Quintana (vpredu) bol v cieli etapy o 30 sekúnd rýchlejší ako Chris Froome. FOTO - TASR/AP.

Froome prišiel o tímových pomocníkov a musel sa spoliehať na vlastné sily a schopnosti. S Contadorom sa od pelotónu odpútali aj Alejandro Valverde či Vincenzo Nibali.

Prvú horskú prémiu vyhral Joaquim Rodríguez a poistil si vedenie v súťaži o bodkovaný dres. Pelotón sa v zjazde spojil, vpredu sa potom objavili Romain Bardet s Rigobertom Uránom, neskôr viedla preteky skupina 22 jazdcov.

Nibali zaútočil na poslednom kopci

Aj druhé stúpanie na Col de la Croix de Fer potrhalo pelotón. Tempo diktoval tím Astana. Asi 57 km pred cieľom mal Chris Froome technické problémy, čo sa snažil nástupom využiť Vincenzo Nibali, ktorý sa vydal prenasledovať v tom čase vedúceho Pierra Rollanda.

Na Col de la Croix de Fer (83. km) bol napokon prvý Rolland pred Nibalim a Romainom Bardetom, ktorý vyzliekol vďaka 16 bodom Rodrígueza z bodkovaného dresu. Po ostrom zjazde dostihol v stúpaní na Col du Mollard (103. km) Nibali vedúceho Rollanda a spolu pokračovali dlhé kilometre.

nibali_tdf.jpg

Nibali sa odpútal od Rollanda až v cieľovom kopci. FOTO - TASR/AP.

V cieľovom stúpaní na La Toussuire, ktoré bolo dlhé 18 km, sa Nibali odpútal od Rodrígueza. Talian mal v tej chvíli dvojminútový náskok na Frooma. Vlaňajší víťaz Tour de France si napokon vyslúžil za svoju tvrdú prácu odmenu a tešil sa z víťazstva, piateho na francúzskych pretekoch v kariére.

Za Nibalim sa rozpútalo cyklistické divadlo. Asi 6 km pred cieľom nastúpil Nairo Quintana, ktorý sa dovtedy schovával a šetril. Krok s ním sa snažil udržať Froome, ale aj ten po chvíli nestačil. Napokon zaostal za kolumbijským jazdcom Movistaru o 30 sekúnd.

Hlasy:

/zdroje: RTVS, Eurosport, cyclingnews.com/

Peter Sagan, jazdec Tinkoff-Saxo: "Od začiatku bol štart do kopca, takže bolo ťažké držať sa vpredu. Do balíka som došiel až po zjazde. V ďalšom kopci som doniesol vodu Albertovi a šiel som si svoje tempo až do cieľa."

Vincenzo Nibali, víťaz etapy: "Na Croix de Fer sme chceli urobiť preteky ťažké a náš tím to dokázal. Dnes to bolo obrovské úsilie, ale bola to dôležitá etapa a venujem ju ľuďom, ktorí pri mne stáli po temnom prvom týždni. Zajtra je Alpe d´Huez, dúfajme v to najlepšie."

Chris Froome, držiteľ žltého dresu: "Quintana tam predviedol naozaj silný útok. Rozhodol som sa ísť svojím vlastným tempom, chcel som limitovať moju stratu a ušetriť nejakú energiu na zajtra."

ONLINE PRENOS:

Cieľ - Taliansky obhajca prvenstva Vincenzo Nibali vyhral náročnú horskú etapu. Druhé miesto obsadil Nairo Quintana, ktorý stratil 44 sekúnd. Tretí bol so stratou 1:14min Chris Froome.

2 km do cieľa - Nibali je blízko k piatemu etapovému víťazstvu v kariére. Do cieľa mu ostáva menej ako dvetisíc metrov. Pred Quintanom má približne 70-sekundový náskok.

4 km do cieľa - Nibali má pred Quintanom náskok minútu a pol. Froome stráca 1:45 min. Skupina Contadora a Valverdeho 2:10 min.

5 km do cieľa - Quinta zaútočil a vybudoval si pár sekundový náskok pred Froomom. Za oboma je dvojica Contador-Valverde.

8 km do cieľa - Nibali bol pred etapu ôsmy s 8-minútovou stratou na Frooma. Teraz je virtuálne na štvrtej pozícii.

10 km do cieľa - Obhajca prvenstva zvýšil náskok pred Rollandom na minútu a pol. Froome a ďalší favoriti strácajú viac než dve minúty.

16 km do cieľa - Nibali sa odpútal od Rollanda a vybudoval si už dvanásťsekundový náskok. Froomova skupina stráca stále dve minúty.

18 km do cieľa - Začalo sa cieľové stúpanie. Kopec je najnáročnejší v úvodných dvoch kilometroch (priemerný sklon 8,5 a 9 percent). Medzi desiatym a jedenástym kilometrom pôjdu cyklisti po rovine, ale potom začnú opäť stúpať. Rolland a Nibali sú pred Froomovou skupinou o dve minúty.

Profil cieľového stúpania. Zdroj: letour.fr.

toussuire.png

24 km do cieľa - Vedúca dvojica má náskok približne dve minúty. Pred skupinou Frooma ide včerajší víťaz etapy Bardet.

32 km do cieľa - Rolland vyhral horskú prémiu, Nibali obsadil druhú pozíciu. Dvojica je pred Froomovou skupinou o dve minúty.

Cyklisti teraz klesajú. Na méte 18 kilometrov pred cieľom sa začne stúpanie na horskú prémiu na La Toussuire, kde je dnešný cieľ.

36 km do cieľa - Nibali sa približuje na Rollanda, stráca len približne pätnásť sekúnd. Froome a ďalší favoriti sú za Rollandom o dve minúty.

41 km do cieľa - Rolland začal stúpať na Col du Mollard. Stúpanie je dlhé 5,7 kilometra s priemerným sklonom 6,9-percenta. Rozdiel medzi Rollandom a druhým Nibalim je 50 sekúnd. Skupina okolo Frooma stráca takmer dve a pol minúty.

46 km do cieľa - Pretekári idú štrnásťkilometrovým zjazdom. Na méte 41 kilometrov pred cieľom sa začína takmer šesťkilometrové stúpanie na horskú prémiu druhej kategórie, ktorá je na Col du Mollard.

55 km do cieľa - Pierre Rolland vyhral horskú prémiu najvyššej kategórie a získal 25 bodov. Druhý bol Nibali, tretí Bardet.

57 km do cieľa - Valverde sa odpútal od skupiny favoritov a začal stíhať Rollanda. Vedúci Froome mal technické problémy, ale dokázal sa vrátiť.

62 km do cieľa - Vincenzo Nibali je v stúpaní veľmi aktívny a zaútočil. Hneď za ním sú Froome, Quintana, Valverde aj Contador.

63 km do cieľa - Cyklisti sa nachádzajú v najťažšej časti stúpania. Vozovka sa medzi jedenástym až trinástym kilometrom dvíha o deväť, respektíve desať percent.

67 km do cieľa - Z vedúcej skupiny sa odčlenil Pierre Rolland. Druhý muž štvrtkovej etapy má pred pelotónom trojminútový náskok.

71 km do cieľa - Organizátori zaradili Col de la Croix de Fer do programu Tour de France po troch rokoch. V roku 2008 vyhral stúpanie na tento vrchol Slovák Peter Velits.

Peter Velits vyhral v roku 2008 prémiu na Col de la Croix de Fer.

75 km do cieľa - Jazdci začali stúpať na Col de la Croix de Fer. Ide o 22,4-kilometrové stúpanie s priemerným sklonom 6,9-percenta.

Profil stúpania na Col de la Croix de Fer. Zdroj: letour.fr.

col_de_la_croix_de_fer.png

85 km do cieľa - Vedúca skupina si udržuje dvojminútový náskok.

96 km do cieľa - Cyklisti prešli šprintérskou prémiou, ktorú vyhral Cyrill Gauthier. Vedúca skupina, v ktorej je približne 20 jazdcov, je pred skupinou hlavných favoritov o takmer dve minúty.

108 km do cieľa - Na čele sú Rigoberto Uran Uran a včerajší víťaz etapy Romain Bardet. Skupina hlavných favoritov stráca takmer tridsať sekúnd.

120 km do cieľa - Cyklisti klesajú takmer pätnásťkilometrovým zjazdom. Na méte 96 kilometrov pred cieľom je jediná šprintérska prémia.

123 km do cieľa - V prvej skupine, ktorá má aktuálne náskok dvadsať sekúnd, je obhajca prvenstva Vincenzo Nibali. Horskú prémiu prvej kategórie vyhral Rodriguez, ktorý zvýšil náskok v súťaži o bodkovaný dres.

127 km do cieľa - Alberto Contador sa odtrhol od pelotónu, do ktorého sa vrátil Peter Sagan. Na Contadorov nástup však zareagoval Alejandro Valverde, no o chvíľu neskôr sa obaja začlenili opäť do pelotónu.

130 km do cieľa - Rodriguezova skupina sa spojila so skupinou prenasledovateľov. V popredí je tak viac než 20 jazdcov. Hneď za nimi je Peter Sagan, ktorý sa odpútal od pelotónu.

135 km do cieľa - Po štarte sa od pelotónu odpútala niekoľkočlenná skupina cyklistov na čele s Joaquimom Rodriguézom. Ten je aktuálne držiteľom bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára.

138 km do cieľa - Preteky odštartovali. Cyklisti hneď od začiatku stúpajú na Col du Chaussy, kde je horská prémia prvej kategórie.

Pred etapou - Dnešná etapa preverí schopnosti najväčších favoritov na prvenstvo. Chris Froome je aktuálne prvý, náročné stúpania však môžu výrazne premiešať poradím. Otázka znie: Dokáže niekto poraziť Chrisa Frooma?

Pred etapou - Španielsky cyklista Alberto Contador už pravdepodobne nedosiahne na cenné double a po víťazstve na Giro d´Italia nezíska aj žltý dres na Tour de France. Kolega Petra Sagana z tímu Tinkoff-Saxo sa preto bude snažiť získať aspoň pódiové umiestnenie.

Pred etapou - Po troch horských prémiách sa dostanú jazdci pod La Toussuire, kde je cieľ dnešnej etapy. Osemnásťkilometrové stúpanie je najťažšie na úvodných dvoch kilometroch (priemerný sklon 8,5 a 9 percent). Medzi desiatym a jedenástym kilometrom pôjdu cyklisti po rovine, ale potom začnú opäť stúpať.

Profil stúpania na La Toussuire, kde je cieľ etapy. Zdroj: letour.fr.

toussuire.png

Pred etapou - Na méte 42 kilometrov je jediná šprintérska prémia. Zelený dres pre najlepšieho šprintéra nosí Peter Sagan, ktorý má pred druhým Andrem Greipelom 104-bodový náskok. Je však nepravdepodobné, že o víťazstvo na prémii budú bojovať šprintéri.

Zdroj: letour.fr.

sprint.png

Pred etapou - Pretekárov čaká hneď po štarte stúpanie na priesmyk Col du Chaussy, ktorý má na Tour de France premiéru. Ide o 15,5-kilometrové stúpanie s priemerným sklonom 6,3 percenta. V najťažších pasážach sa vozovka zdvihne až o 8,7-percenta. Na vrchole stúpania je horská prémia prvej kategórie. Následne čaká jazdcov dlhý zjazd, počas ktorého klesnú o takmer tisíc výškových metrov.

Profil stúpania na Col du Chaussy. Zdroj: letour.fr.

col_du_chaussy.png

Začiatok ďalšieho náročného stúpania je na méte 58,5 kilometra. Cyklisti začnú stúpať na Col de la Croix de Fer z jeho ťažšej strany. Takmer 22,5-kilometrový úsek má priemerný sklon 6,9-percenta. Organizátori ohodnotili túto horskú prémiu najvyššou kategóriou.

Hneď na to začnú opäť klesať. Po štrnásťkilometrovom zjazde ich čaká "len" šesťkilometrové stúpanie na horskú prémiu druhej kategórie, ktorá je na Col du Mollard.

Profil stúpania na Col de la Croix de Fer. Zdroj: letour.fr.

col_de_la_croix_de_fer.png

Pred etapou - Dnešná etapa sa začína v meste Saint-Jean-de-Maurienne, končí v La Toussuire – Les Sybelles. Meria len 138 kilometrov, ale na cyklistov čakajú štyri ťažké výstupy.

Pretekárov dnes čaká náročná etapa.

profil_etapy.jpg

map_st19.jpg

Pred etapou - Devätnásta etapa sa začne o 13:25 hod. Podľa odborníkov ide o najťažší úsek na tohtoročnej Tour de France.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 302
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 016
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 913
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 248
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 5 455
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 603
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 275
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 485
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 2 759
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 606

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

ŠPORT

Sagan: Keď idem so Slovákmi, navzájom sa motivujeme

Majstra sveta čaká prvý ostrý štart.

Neprehliadnite tiež

Prvá klasika ukáže favoritov. Víťazstvo sa však nevypláca

Belgičan Tom Boonen má poslednú šancu vyhrať klasiku, na ktorej ešte netriumfoval. O pár týždňov slávny cyklista ukončí kariéru.

Jurčo v NHL zmenil klub, bude spoluhráčom Hossu a Pánika

Slovenský hokejista doteraz pôsobil v Detroite.

Sagan: Keď idem so Slovákmi, navzájom sa motivujeme

Majstra sveta čaká prvý ostrý štart. Každé preteky, kde štartujem, sú pre mňa aj pre tím dôležité a chceme byť úspešní, vraví.

Nováčik z Nových Zámkov ponížil majstra, Nitre dal osem gólov

Banská Bystrica vyhrala už deviaty raz za sebou.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop