Greipel vyhral aj na Champs-Élysées, Sagan finišoval siedmy

Tento rok nemal v hromadných dojazdoch konkurenciu. Nemec André Greipel potvrdil svoju formu aj na Champs-Élysées. Na Tour dosiahol štyri víťazstvá. Peter Sagan definitívne získal zelený dres.

André Greipel nemal tento rok medzi šprintérmi konkurenciu.(Zdroj: SITA/AP)

TOUR DE FRANCE 2015 - 21. etapa

ŠTART: Sèvres (Francúzsko) o 16.15 hod

CIEĽ: Champs-Élysées, Paríž (Francúzsko) po 19.00 hod

DĹŽKA: 109,5 km

CHARAKTER: rovinatá

PARÍŽ. Chris Froome sa v nedeľu stal víťazom 102. ročníka najslávnejších cyklistických pretekov sveta Tour de France. Jazdec stajne Sky zopakoval triumf z roku 2013.

Britský pretekár sa zároveň stal aj najlepším vrchárom tohto ročníka.

"Po prvé sa chcem poďakovať svojim tímovým kolegom, bez ktorých by som tu nestál. Majú moju vďaku a rešpekt, žltý dres patrí rovnako im ako mne," tešil sa víťazný Froome.

"Ďakujem aj celému tímu a všetkým, ktorí ma podporovali. Svoje žene, ktorá je moja motivácia a sila. Žltý dres je niečo veľmi špeciálne. Symbolizuje všetko, čo som si prežil. To dobré aj to zlé. Som naň hrdý."

sky_res.jpg

Chris Froome prichádza so svojimi tímovými kolegami do cieľa 102. ročníka Tour de France. FOTO - TASR/AP.

Na druhej priečke skončil Kolumbijčan Nairo Quintana (Movistar) - rovnako ako pred dvoma rokmi. Tretie miesto obsadil jeho tímový kolega Alejandro Valverde.

Zelený dres získal už štvrtýkrát za sebou Peter Sagan. Dvadsaťpäťročný Slovák sa posunul na druhé miesto historických tabuliek hneď za Nemca Erika Zabela - v tejto súťaži triumfoval šesťkrát.

V žltom od siedmej etapy

V záverečnej exhibičnej 21. etape zo Sèvres - Grand Paris Seine Ouest do cieľa na Elyzejských poliach v Paríži (109,5 km) triumfoval Nemec André Greipel v čase 2:49:41 h.

"Každý šprintér sníva o tom, že vyhrá na Elyzejských poliach. Ďakujem celému tímu, ktorý ma sem doviedol. Taktiež aj rodine, priateľom a trénerom. Toto víťazstvo pre mňa znamená veľmi veľa," povedal v cieli Greipel.

Pretekár stajne Lotto sa presadil v hromadnom šprinte pred Francúzom Bryanom Coquardom z tímu Europcar. Tretí skončil Nór Alexander Kristoff z Kaťuše.

Sagan sa taktiež pokúšal o triumf - skončil na siedmom mieste.

cielova_res.jpg

V nedeľu potrápil Greipela najviac Bryan Coquard. FOTO - TASR/AP.

Froome sa odel do žltého dresu najprv v tretej etape. Na ďalšie tri ho stratil, ale v siedmej si ho obliekol opäť. A odvtedy ho už z rúk nepustil.

Hlavný krok k celkovému triumfu spravil v desiatej - prvej horskej etape v záverečnom stúpaní na La Pierre Saint-Martin. Deklasoval svojich najväčších súperov.

Vypracoval si takmer trojminútový náskok a ten v ďalšom priebehu už len kontroloval.

Druhý v histórii

Vyhral s náskokom 1:12 minúty na druhého Quintanu. Tretí Valverde stratil 5:25 minút. Štvrtý skončil obhajca trofeje Vincenzo Nibali a na piatej priečke ďalší veľký favorit Alberto Contador zo Španielska.

Najlepší domáci jazdec je deviaty Romain Bardet z AG2R.

Rozhodujúci krok urobil Froome pri stúpaní na La Pierre-Saint-Martin.

Sagan zvíťazil v bodovacej súťaži pred druhým Nemcom Andrém Greipelom o šesťdesiatšesť bodov. Zelené tričko získal už štvrtý raz za sebou.

V historických tabuľkách sa dostal na druhé miesto spolu s Írom Seanom Kellym. Pred nimi je už len Zabel. Celkovo skončil na 46. mieste s vyše dvojhodinovou stratou na víťaza.

"Som veľmi šťastný. Od začiatku tohto ročníka to boli veľmi tvrdé súboje a moja úloha v tíme bol iná ako v predchádzajúcich rokoch. Som rád, že som nespadol a že si opäť odveziem zelený dres," vravel Sagan.

"Som spokojný aj s výkonom, ktorý som predviedol. Bolo to pekná a dôležitá skúsenosť ísť s Albertom Contadorom. Je to veľký šampión. Tento ročník som si poriadne užil."

Exhibičný charakter

Najlepším vrchárom sa stal Froome. Nazbieral stodevätnásť bodov. Druhý Quintana ich mal o jedenásť menej. Pre Kolumbijčana môže byť cenou útechy aspoň biely dres pre najlepšieho mladého pretekára do 25 rokov.

Najbojovnejším mužom 102. ročníka Tour sa stal Bardet.

Záverečná etapa mala už tradične najmä exhibičný charakter. Na rovinatej trati dlhej 109,5 kilometrov zo Sèvres - Grand Paris Seine Ouest s cieľom na slávnych Elyzejských poliach v Paríži sa už nebojovalo o celkové poradie.

Išlo len o jej víťaza a body do súťaže aktivity. Tá však mala už pred štartom svojho víťaza - Sagana.

Jedinú rýchlostnú prémiu na 56. kilometri získal Andrij Grivko. Hneď po nej zaútočil Sylvain Chavanel. Za ním sa vydalo ďalších šesť pretekárov, ale nevypracovali si výraznejší náskok.

pariz-r380-st.ir3-_t600.jpg

Cyklisti končili Tour na slávnych Elyzejských poliach pod Víťazným oblúkom. FOTO - TASR/AP.

Dvadsať kilometrov pred cieľom bola na čele trojica Oliveira, Périchon a Van Bilsen s približne tridsaťsekundovým náskokom.

Jedenásť kilometrov pred cieľom sa k nim pridal aj Rohan Dennis - víťaz úvodnej časovky. Po ňom to skúsil tiež Thomas Voeckler. Pelotón však nenechal nikoho na dlhšie uniknúť a všetko smerovalo k hromadnému finišu.

Posledné kilometre už išli všetci spolu. Na čele sa zhromaždili šprintéri aj so Saganom. Víťazom sa stal nakoniec Greipel.

TOUR DE FRANCE 2015 - výsledky:

Online prenos

Cieľ - André Greipel potvrdil svoju famóznu formu v tomto ročníku Tour de France a víťazí aj v záverečnej etape na Champs-Élysées. Dosahuje tak svoj štvrtý triumf.

Na druhom mieste končí Bryan Coquard, tretí je Alexander Kristoff. Peter Sagan mal pred finišom dobrú pozíciu, ale zaostal a skončil až na siedmej pozícii.

1 km do cieľa - Neskutočne tempo v záverečných kilometroch, sledujeme posledné súboje a posledný boj o etapové víťazstvo na Tour de France 2015.

2 km do cieľa - Tímy už začínajú vytvárať vláčik, sú tam jazdci Lotto Soudal, Giant Alpecin či Kaťuľa. Peter Sagan to bude mať ťažké - opäť je prakticky sám proti všetkým.

4 km do cieľa - Je to jasné. Dvojica je pohltená, rozhodne sa v hromadnom šprinte. Peter Sagan má dobrú pozíciu, je vpredu pelotónu.

5 km do cieľa - Cyklisti už absolvujú posledný okruh. Štvorica vpredu sa roztrhala. Najskôr unikol Kenneth van Bilsen, vzápätí ho dostihol aj Rohan Dennis. Pelotón ich stíha, stráca iba osem sekúnd.

8 km do cieľa - Problémy mal víťaz Tour de France Chris Froome, ktorému sa do zadného kolesa dostal kus papiera a nemohol ísť naplno. Vymenil bicykel a s pomocou tímového kolegu sa však vracia do balíka.

11 km do cieľa - Z balíka atakuje Rohan Dennis a to už môže byť veľmi nebezpečné. Austrálčan je vynikajúci časovkár a mohol by byť schopný udržať rýchle a stabilné tempo až do cieľa.

Už sa dotiahol na vedúcu trojicu. Pelotón určite bude musieť zareagovať.

louvre_res.jpg

Cyklisti na trase záverečnej etapy prešli aj okolo slávneho múzea Louvre. FOTO - SITA/AP.

14 km do cieľa - Cyklisti majú pred sebou posledné dva sedemkilometrové okruhy. Náskok vedúcej skupiny sa na chvíľu vyšplhal až na tridsať sekúnd, momentálne je asi o polovicu nižší.

V blízkosti Petra Sagana sa objavujú aj jazdci tímu Tinkoff-Saxo, v záverečnom šprinte mu ale pomôžu iba sotva. Ani jeden z nich nie je silný šprintér.

26 km do cieľa - Z viac ako 3300 kilometrov ostáva cyklistom do konca Tour de France 2015 už len dvadsaťšesť. Rozhodovať o poslednom etapovom víťazovi sa zrejme bude v záverečnom šprinte.

Vpredu síce bojuje trojica, jej náskok je ale minimálny. Pelotón kontroluje situáciu, Lotto Soudal s Andrém Greipelom vo svojom strede nechce nič podceniť. Strata je len dvadsať sekúnd.

32 km do cieľa - Cyklisti už šiesty raz prechádzajú okruhom v Paríži. Nič sa zatiaľ nemení - v úniku stále je trojica Périchon, van Bilsen a Oliveira. Ich náskok sa pohybuje okolo dvadsaťpäť sekúnd.

Je však veľmi nepravdepodobné, že by sa im ho podarilo doviesť až do cieľa.

42 km do cieľa - A sú tu prvé pokusy o únik. Najskôr sa oň snažil Sylvain Chavanel, ale čoskoro ho pelotón pohltil. Vzápätí sa odtrhla trojica Périchon, van Bilsen a Oliveira.

Pred hlavným balíkom má náskok asi dvadsať sekúnd.

55 km do cieľa - Jazdci už krúžia na sedemkilometrovom okruhu v centri Paríža. Zatiaľ idú všetci pokope, nikto nenastupuje. Isté je len to, že dnes si každý cyklista pripíše v cieli čas víťaza.

67 km do cieľa - Jazdci prichádzajú na Champs-Élysées. Počasie sa trošku umúdrilo - aspoň čo sa týka dažďa. A kocky trošku obschli. Jednoduché to ale cyklisti mať nebudú.

75 km do cieľa - Cyklisti už prešli okolo Eiffelovej veže a blížia sa na Champs-Élysées. Tam by sa už mohlo začať pretekať. Pelotón dovedie na okruh tím Sky.

93 km do cieľa - A presne o tomto je záverečná etapa. O oslave, pózovaní pre novinárov, či popíjaní šampanského. Ktovie, či sa však k tomu v tomto počasí cyklisti odhodlajú.

94 km do cieľa - Je dôležité spomenúť, že na Tour de France platí pravidlo, že pokiaľ v záverečnej etape prší predtým, ako sa jazdci dostanú do Paríža na Champs-Élysées, celý pelotón dostane čas víťaza v cieli.

Pokiaľ by začalo pršať až vtedy, keď už jazdci krúžia na okruhu, počítali by sa časy a prípadné rozdiely jazdcov po dojazde do cieľa.

100 km do cieľa - Zaujímavosťou je, že za najaktívnejšieho jazdca tohtoročnej Tour de France vyhlásili domáceho Romaina Bardeta. Ťažko povedať, čím presne si to zaslúžil - s výnimkou výnimočnej sólojazdy v 18. etape.

Avšak treba priznať, že ani celkové umiestnenie v prvej desiatke nie je zanedbateľným výsledkom.

Väčšina očakávala, že ocenenie získa práve Peter Sagan. V doterajších dvadsiatich etapách presne v polovici bojoval o víťazstvo. Až desaťkrát skončil v najlepšej päťke.

105 km do cieľa - A záverečná etapa sa odohráva presne v tom duchu, ako sa očakávalo. Jazdci sa len vezú. Dnes uvidíme cyklistiku až v samom závere. A bude to veľká dráma - v Paríži poriadne prší.

109,5 km do cieľa - Preteky sú odštartované, najmä v prvej polovici sa však zrejme ničoho výraznejšieho nedočkáme. Súťažiť sa začne až na Champs-Élysées.

Počas celej jazdy v neutralizačnej zóne sa vpredu pohybovali dvaja cyklisti - držitelia dvoch najcennejších dresov. Žltý Chris Froome a zelený Peter Sagan.

Neutralizačná zóna - Predpovede dnes nenaznačujú pekné počasie - a ani nie je. V Paríži prší, na Champs-Élysées sa bude finišovať na mokre ceste. Už aj to predznamenáva zaujímavý záver.

Pred etapou - Dnešná etapa štartuje v Sèvres, meste v metropolitnej oblasti Paríža. Leží v departmente Hauts-de-Seine a žije v ňom viac ako 23-tisíc obyvateľov.

Známe je z historického i súčasného hľadiska. Desiateho augusta 1920 tu podpísali Zmluvu o mieri krajiny Trojdohody a jej spojenci s Osmanskou ríšou.

Mesto je zároveň sídlom Medzinárodného úradu pre miery a váhy. V roku 1875 ho založila konferencia, na ktorej bol stanovený kilogram a meter. V Sèvres sa zároveň nachádza Národné múzeum porcelánu.

Etapa Tour de France sa v meste uskutoční premiérovo. Úplne prvý ročník Tour v roku 1903 však finišoval vo Ville d'Avray, ktoré susedí so Sèvres. Prvým víťazom sa stal Maurice Garin.

Pri príležitosti stého výročia slávnych pretekov vo Ville d'Avray štartovala záverečná etapa, ktorá vrcholila dojazdom na Champs-Élysées.

Pred etapou - Vlani na Elyzejských poliach triumfoval Marcel Kittel a zavŕšil svoju perfektnú formu. Dokopy vyhral štyri etapy. Tento rok ho jeho tím pre vírusové ochorenie nenominoval.

V hromadnom šprinte Nemec zdolal Nóra Alexandra Kristoffa a Litovca Ramunasa Navardauskasa. Peter Sagan finišoval až na deviatom mieste.

Žilinčan čaká na etapový triumf na Tour de France už viac ako dva roky - od 5. júla 2013. Tento rok skončil desaťkrát v najlepšej päťke. Päťkrát bol druhý, dvakrát tretí.

V nedeľu bude patriť do širšieho okruhu favoritov, ale nie medzi tých najvážnejších adeptov na víťazstvo. Dojazd na Champs-Élysées vyhovuje čistokrvným šprintérom. Najväčšie šance majú André Greipel a Mark Cavendish.

Pred etapou - Etapa zo Sèvres meria iba stodeväť a pol kilometra. Necelých úvodných štyridsať kilometrov budú jazdci smerovať do Paríža. Zvyšok trasy ich čaká už priamo vo francúzskej metropole.

Cyklisti v nedeľu prídu do Paríža. Zdroj: letour.fr

mapa.png

Cyklistov čaká posledných 109,5 kilometra. Zdroj: letour.fr.

profil_r2186.png

V ďalšej časti etapy absolvujú cyklisti sedem kilometrov dlhý okruh. Prejdú ho dokopy desaťkrát. A finišovať budú na slávnych Elyzejských poliach.

Na trase sa nachádza aj jedna vrchárska prémia - štvrtej kategórie. Maličký kopček Côte de l'Observatoire meria len 2,2 kilometra so sklonom 4,1 percenta a klasifikáciu o bodkovaný dres už nijako neovplyvní.

Rovnako žiaden vplyv nebudú mať ani výsledky na šprintérskej prémii či v záverečnom dojazde. Peter Sagan má pred Andrém Greipelom náskok stoštyri bodov. A pokiaľ príde do cieľa, získa štvrtý raz za sebou zelený dres.

Profil šprintérskej prémie. Zdroj: letour.fr.

profilsprint_r6806.png

Profil záverečného dojazdu. Zdroj: letour.fr.

profilkms_r8442.png

Kým na šprintérskej prémii o nič nepôjde, v záverečnom dojazde pôjde o viac než len o etapové víťazstvo. Triumf na Champs-Élysées patrí medzi najväčšie úspechy, aké môže cyklista na Tour de France dosiahnuť.

Pred etapou - Bola to posledná etapa, ktorá mohla ešte zmeniť celkové poradie. Po úspešnom výstupe na slávny L'Alpe d'Huez sme definitívne spoznali držiteľov všetkých najcennejších dresov.

Chris Froome sa včera vytrápil. Nairo Quintana ho zdolal o jednu minútu a dvadsať sekúnd. Márne. Brit si udržal svoj bezpečný náskok a druhý raz v kariére bude víťazom Tour de France.

"Boli to týždne tréningu a týždne bez mojej rodiny," obzeral sa za predchádzajúcim obdobím po skončení včerajšej etapy Chris Froome.

"Ani nemôžem povedať, aké to bolo ťažké. Lomcujú so mnou emócie. Vedel som, že ma môžu súperi ohroziť. Mal som však skvelý tím a až do konca bol pri mne Richie Porte," pokračoval Brit.

"V poslednom stúpaní som strašne trpel, ale našiel som v sebe nejakú energiu a dokázal som to prežiť. Etapa mala iba stodesať kilometrov, ale bola veľmi tvrdá."

Brita by o celkový triumf mohla pripraviť už len zvláštna zhoda okolností. V nedeľu mu stačí prísť do cieľa. Etapa so slávnostným dojazdom na Champs-Élysées štartuje o 16.15 hod.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 29 514
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 233
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 401
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 870
 5. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 691
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 581
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 536
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 369
 9. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 280
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 957

Téma: Tour de France 2015


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.

PLUS

Oklamať eurokomisiu nebude také jednoduché

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú pod úroveň civilizovaného sveta.

Neprehliadnite tiež

Neapol má pred konkurenciou výhodu. Prichádza náš čas, tvrdí Hamšík

V posledných šiestich sezónach získali v Taliansku titul iba futbalisti Juventusu Turín.

Ružomberok zdolal Podbrezovú, v tabuľke sa posunul na piate miesto

Domáci futbalisti dohrávali stretnutie v oslabení pre vylúčenie Kriváka.

Česko bude mať ďalšiu svetovú jednotku, líderkou vo štvorhre sa stane Šafářová

Česká tenistka na poste jednotky nahradí Bethanie Mattekovú-Sandsovú.